Yo‘lovchi vagonlari va sohadagi yangi loyihalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent yo‘lovchi vagonlarni qurish va ta’mirlash zavodini borib ko‘rdi.
Mamlakatimizda temir yo‘l transporti rivojlanib, qatnovlar soni ko‘paymoqda. Bu vagonlarga bo‘lgan talabni ham oshiradi. Mazkur zavodda 16 turdagi yo‘lovchi vagonlari ishlab chiqariladi va ta’mirlanadi.
O‘tgan yili korxonada 32 ta yo‘lovchi vagoni tayyorlanib, 319 tasi ta’mirlangan. Muhimi, kooperatsiya orqali ehtiyot qismlarning 70 foizi mahalliylashtirilgan.
Umuman, avvalgi yillarda 300 dan ziyod yo‘lovchi va texnik xizmat vagonlari ishlab chiqarilib, 50 dan oshig‘i eksportga yuborilgan. Bundan tashqari, 112 ta metropoliten vagonlari modernizatsiya qilingan.
Ular 28-yil davomida foydalanishga mo‘ljallangan va xalqaro talablarga to‘liq javob beradi, yo‘lovchilar uchun har tomonlama qulay, yuqori sifat va xavfsizlikka ega.
Vagonlarda isitish va sovutish tizimlari, havo aylanishi yanada yaxshilangan. Suv isitish uskunasi ham elektr energiyasida, ham ko‘mirda ishlashga mo‘ljallangan. Yo‘lovchilarni toza va salqin ichimlik suvi bilan ta’minlash, telefon quvvatini to‘ldirish uchun maxsus moslamalar o‘rnatilgan. Bu yerda 619 nafar muhandis-ishchi mehnat qilmoqda.
Prezidentimiz vagonlarga chiqib ko‘rdi. Ularning dizaynini o‘zgartirish, yo‘lovchilarga qulayliklarni oshirish zarurligini ta’kidladi. Elektr poyezdlar tarmog‘ini kengaytirib, aholi ko‘p tumanlarga olib borish, sohaning alohida generatsiya quvvatlarini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Joriy yilda yana yuzlab vagonlarni qurish va ta’mirlash rejalashtirilgan. Bundan tashqari, kon-metalurgiya korxonalari uchun maxsus vagonlar qurish, keng kupeli yangi turlarni o‘zlashtirish ko‘zda tutilgan.
Shu yerda zavodda rejalashtirilayotgan yangi yo‘nalish – elektr va metropoliten poyezdlari loyihasi ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, Toshkent-Xiva yo‘nalishiga qo‘yiladigan tezyurar poyezd haqida axborot berildi. Prezidentimiz bu haqda 2022-yilda Xorazmda Jaloliddin Manguberdi haykalining ochilish marosimida aytgan edi. Bu uchun Janubiy Koreyaning “Hyundai Rotem” kompaniyasidan yuqori tezlikdagi elektropoyezd olib kelinishi mo‘ljallangan. 7 vagonga ega elektropoyezd 351 ta o‘rindiqqa ega bo‘ladi. Soatiga 250 kilometr tezlikda harakatlana oladi.

The President got acquainted with the production of passenger cars and new projects in the industry
President Shavkat Mirziyoyev visited Tashkent plant for the construction and repair of passenger cars.
Rail transport is developing in Uzbekistan, and the number of flights is increasing. This, in turn, increases the demand for railcars.
The plant produces and repairs 16 types of passenger cars. Last year, the company manufactured 32 passenger cars and repaired 319. It is important to note that 70 percent of spare parts were localized through cooperation.
Over the past years, more than 300 passenger and service cars have been produced, of which over 50 have been exported. In addition, 112 subway cars have been modernized.
The carriages are designed for use for 28 years and fully comply with international requirements. They provide passengers with comfort, high quality, and safety.
Improvements have been made to heating and cooling systems and ventilation. Water heating units are designed to operate on both electricity and coal. Passengers are provided with special facilities to provide clean and cool drinking water and charge phones. The plant employs 619 engineers and workers.
The President examined the carriages. He noted the need to change their design and improve passenger amenities. Instructions were given to expand the electrification of the railway network, cover areas with large populations, and create separate generation capacities for the industry.
This year, hundreds of cars are planned to be built and repaired. Special cars for mining and metallurgical enterprises and new types of cars with wide compartments are also planned.
A new project was presented to the Head of state, providing for the organization of the production of electric trains and metro trains.
The planned launch of a high-speed train between Tashkent and Khiva was also reported. The President spoke about this at the opening ceremony of the monument to Jaloliddin Manguberdy in Khorezm in 2022. It is planned to purchase a high-speed electric train “Hyundai Rotem” from South Korea. The seven-car electric train will accommodate 351 passengers and can reach up to 250 kilometers per hour.