Xorijiy yetakchilardan Navro‘z bayrami munosabati bilan samimiy qutlovlar
Ko‘p millatli xalqimizning ona yurt va tabiatga mehr-muhabbat va g‘amxo‘rlik, ezgulik va bag‘rikenglik, bunyodkorlikka intilib, do‘stlik va totuvlikda yashash, tinchlik va farovonlikning qadriga yetish kabi oliyjanob qadriyatlarini o‘zida mujassam etgan qadimiy bayram – Navro‘zi olam munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti nomiga xorijiy davlatlar va hukumatlar, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, taniqli jamoat arboblaridan samimiy tabriklar kelmoqda.
Xorijiy yetakchilar va hamkorlar mamlakatimizdagi aholi hayot darajasi va sifatini oshirishga qaratilgan ortga qaytmas siyosiy yangilanishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni yuksak baholab, ularni to‘liq qo‘llab-quvvatlashini, davlatimizning xalqaro maydondagi nufuzli sezilarli darajada mustahkamlanganini qayd etmoqda hamda O‘zbekiston xalqiga bardavom ravnaq tilaklarini izhor etmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylariga
Hurmatli Prezident janoblari!
Sizga Xitoy taqvimi bo‘yicha Yangi yil munosabati bilan yo‘llagan tabrik maktubingiz uchun samimiy minnatdorlik bildirishga hamda Xitoy hukumati va xalqi nomidan, shaxsan o‘z nomimdan Sizni va O‘zbekiston xalqini an’anaviy bayramingiz – Navro‘z bilan chin dildan qutlashga ijozat bergaysiz.
Yaqinda Xitoyga amalga oshirgan davlat tashrifingiz davomida biz sermazmun va samarali muzokaralar o‘tkazib, Xitoy bilan O‘zbekiston o‘rtasida barcha sharoitda har tomonlama strategik sheriklikni rivojlantirishimiz va Xitoy-O‘zbekiston umumiy taqdir hamjamiyatini yuksak ishonch bilan barpo etishimizni e’lon qildik, bu esa ikki davlatning turli sohalardagi hamkorligi uchun yangi tarixiy imkoniyatlarni ochadi.
Men Xitoy-O‘zbekiston munosabatlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qarataman va xalqlarimiz an’anaviy do‘stligini mustahkamlash, Xitoy-O‘zbekiston umumiy taqdir hamjamiyatini barpo etishni katta amaliy mazmun bilan boyitish sari davlatlarimiz modernizatsiyasiga ko‘maklashish maqsadida ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish borasida Siz bilan birgalikda ishlashga tayyorman.
Sizga mustahkam sog‘lik va faoliyatingizda muvaffaqiyatlar, do‘st O‘zbekiston xalqiga baxt-saodat va farovonlik tilayman.
Si Szinpin,
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi
***
Qo‘shma Shtatlar xalqi nomidan Sizga va O‘zbekiston xalqiga uyg‘onish va yangilanish elchisi – Navro‘z ayyomi munosabati bilan eng ezgu tilaklarimizni yo‘llamoqdaman.
O‘tgan yil davomida biz Markaziy Osiyo va undan tashqarida tinchlik va farovonlikni ta’minlash uchun xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash borasida hamkorlik qildik. Qo‘shma Shtatlar ushbu yangi imkoniyatlar davrida O‘zbekistonning islohotlar va taraqqiyot yo‘lini qo‘llab-quvvatlaydi. Men xalqlarimiz va dunyodagi barcha insonlar uchun yanada yaxshi kelajak qurish yo‘lida mamlakatlarimiz birgalikda ishlashi uchun yangi imkoniyatlarni intizorlik bilan kutaman.
Navro‘z muborak!
Hurmat bilan,
Jozef Bayden,
Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti
Assalomu alaykum va rahmatullohi va barakotuhu,
Navro‘z bayrami munosabati bilan Siz, Janobi Oliylariga samimiy tabrik va ezgu tilaklarimizni yo‘llashdan behad mamnunmiz.
Fursatdan foydalanib, Alloh taolodan Siz, Janobi Oliylariga sihat-salomatlik va baxt-saodat, qardosh O‘zbekiston xalqiga taraqqiyot va farovonlik tilab qolamiz.
Janobi Oliylari, Sizga bo‘lgan yuksak ehtiromimni qabul qilgaysiz.
Salmon bin Abdulaziz Ol Saud,
Saudiya Arabistoni Podshohi
Navro‘z bayrami munosabati bilan Siz Janobi Oliylariga samimiy tabriklar va ezgu tilaklarni yo‘llashdan mamnunman.
Siz Janobi Oliylariga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat, O‘zbekiston Respublikasi hukumati va xalqiga esa yuksak taraqqiyot va farovonlik tilab qolaman.
Siz Janobi Oliylariga bo‘lgan samimiy tilaklarim va yuksak ehtiromlarimni qabul qilgaysiz.
Muhammad bin Salmon bin Abdulaziz Ol Saud,
Saudiya Arabistoni Valiahdi, Vazirlar Mahkamasi Raisi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylari, aziz qardoshim,
Har yili tabiatning jonlanishi va tuproqning uyg‘onishi timsoli bo‘lmish Navro‘z bayrami munosabati bilan Siz Janobi Oliylari hamda do‘st va qardosh O‘zbekiston xalqiga eng samimiy tabriklarimni yo‘llashdan bag‘oyat baxtiyorman.
Asrlar avvaliga tayanuvchi qadim an’ana bo‘lmish Navro‘z bizlarga umid va barakaga to‘la kunlar haqida suyunchi keltirmoqda. Umumiy madaniyatimizning muhim parchasi bo‘lgan ushbu shukuhli kunlarda do‘stlik va qardoshlik rishtalarimizning yanada kuchayishiga aminman.
2024-yil biz uchun yangi imkoniyatlar va muvaffaqiyatlar olib keladigan yil bo‘lishiga umid qilaman.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi aloqalar tobora mustahkamlanib, taraqqiy etishi hamda umumiy maqsadlarimizga birgalikda erishish yo‘lida yanada ko‘proq hamkorlik qila olishimizni niyat qilib, Siz, Janobi Oliylariga hamda do‘st va qardosh O‘zbekiston xalqiga sihat-salomatlik, baxt-saodat va omonlik tilab qolaman.
Kamoli ehtirom ila,
Rejep Tayyip Erdog‘an,
Turkiya Respublikasi Prezidenti
Hurmatli Shavkat Miromonovich!
Barchamiz uchun mushtarak bo‘lgan bahor ayyomi Navro‘z munosabati bilan samimiy tabriklarimni qabul qilgaysiz.
Navro‘z bayrami tinchlik-xotirjamlik va ahillikning boshlanishi, ezgulik va bunyodkorlik darakchisi sifatida qardosh xalqlarimiz tomonidan alohida e’zozlanadi, xayrli niyatlar va katta umidlar bilan kutib olinadi. Ushbu fayzli ayyom umumiy taqdir bilan bog‘langan xalqlarimiz hayotini nurga to‘ldirsin, qut-baraka va shodlik olib kelsin.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi mustahkam do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilikka asoslangan strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari yaqin xalqlarimiz manfaatlari yo‘lida jadal rivojlanishda davom etishiga ishonchim qat’iy.
Ushbu qutlug‘ kunda Sizga, hurmatli Shavkat Miromonovich, mas’uliyatli davlatchilik faoliyatingizda yangi muvaffaqiyatlar, O‘zbekistonning har bir xonadoniga baxt-saodat va farovonlik tilayman.
Qasim-Jomart Toqayev,
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti
Hurmatli Shavkat Miromonovich,
Sizning bahorning qutlug‘ bayrami – Navro‘z bilan tabriklayman.
Asrlar osha davom etayotgan umumiy an’anamiz, bahor va yangi hayot elchisi, qardoshlik va birodarlik ramzi bo‘lmish ushbu ayyom mamlakatlarimizni nurafshon etib, shodlik va ravnaq olib kelsin.
Ushbu fayzli bayram munosabati bilan Sizga, hurmatli Shavkat Miromonovich, mustahkam sog‘lik va ulkan baxt, birodar O‘zbekiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va barcha yaxshiliklarni tilab qolaman.
Eng ezgu tilaklar ila,
Nursulton Nazarboyev,
Qozog‘iston Respublikasining birinchi Prezidenti
Navro‘z bayrami bilan Sizni va butun O‘zbekiston xalqini chin dildan qutlayman.
Qadimiy Navro‘z yangilanish va yaratuvchilik, tinchlik va ahillikka intilib yashashni ifoda etib, qardosh xalqlarimizning umumiy kelib chiqishini va eng namunali qadriyatlarini aks ettiradi, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro hurmat mustahkamlanishiga poydevor yasaydi.
Ishonchim komil, bo‘lajak ikki tomonlama tadbirlar natijalari davlatlarimiz o‘rtasidagi siyosiy muloqotning yuksak darajasini yana bir bor tasdiqlaydi hamda ko‘p qirrali Qirg‘iziston-O‘zbekiston hamkorligining muvaffaqiyatli rivojlanishi va mustahkamlanishiga xizmat qiladi.
Hurmatli Shavkat Miromonovich, Sizga mustahkam sog‘lik, davlatchilik faoliyatingizda muvaffaqiyatlar, qardosh O‘zbekiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va taraqqiyot tilayman.
Sadir Japarov,
Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti
Muhtaram Shavkat Miromonovich!
Sizni va Siz orqali do‘st O‘zbekiston xalqini xalqaro Navro‘z – bahorgi tengkunlik bayrami bilan tabriklash menga katta mamnuniyat bag‘ishlaydi. Ajdodlarimizning ushbu qadimiy ayyomi munosabati bilan eng ezgu va samimiy tilaklarimni qabul qiling.
Ming yillar davomida insoniyat yo‘lini yoritib kelayotgan eng ulug‘ bayramlardan biri bo‘lmish Navro‘zning azaliy urf-odatlari va boy falsafasi bugun odamzod hayotiga o‘zgacha ko‘rk bag‘ishlamoqda.
Ushbu bahor bayrami zamirida yotgan umuminsoniy qadriyatlar va boqiy g‘oyalar yangi hayot boshlanishi, tabiat uyg‘onishi ramzi, ezgulik, bag‘rikenglik va o‘zaro anglashuv tantanasi sifatida bundan buyon ham bizga tiklanish va bunyodkorlik, tinchlik va xotirjamlik, o‘zaro hurmat va ishonch sari yo‘l ko‘rsatib turadi.
Fayzli Navro‘zning ezgu an’analariga muvofiq, bizning sa’y-harakatlarimiz bilan strategik sherikligimiz va ittifoqchiligimiz doirasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari va o‘zaro manfaatli ko‘p qirrali hamkorlik rivojlanishda va kengayishda davom etishiga ishonaman.
Sizga, hurmatli Shavkat Miromonovich, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, birodar O‘zbekiston xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va barqarorlik, farovonlik, taraqqiyot va ravnaq tilayman.
Emomali Rahmon,
Tojikiston Respublikasi Prezidenti
Sizni va O‘zbekiston Respublikasining qardosh xalqini Xalqaro Navro‘z bayrami bilan samimiy qutlayman!
Dunyoning ko‘plab mamlakatlarida nishonlanadigan ushbu ayyom bahor boshlanishi va tabiat uyg‘onishi ramzidir. Navro‘zning ezgu an’analari va urf-odatlari bugun juda dolzarb ahamiyatga ega birdamlik va o‘zaro anglashuvni ilgari surishga, xalqlar o‘rtasida tinchlik va do‘stlikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Ushbu ayyom kunlarida Sizga va mamlakatingiz xalqiga baxt-saodat, farovonlik va ravnaq tilayman.
Chuqur hurmat ila,
Serdar Berdimuhamedov,
Turkmaniston Prezidenti
Xalqaro Navro‘z ayyomi kirib kelishi munosabati bilan samimiy tabriklarim va eng ezgu tilaklarimni qabul qiling!
Navro‘z bayrami insoniyatning tinchlik, totuvlik va do‘stlik kabi boqiy qadriyatlarini ifoda etadi. Ming yillar davomida shakllangan oliyjanob an’analarni o‘zida mujassam etgan Navro‘z yuksak insonparvarlik va mehnatsevarlik tamoyillari tantanasini namoyish etib, ahillik, mehr-oqibat va tinchlik-totuvlikka intilib yashashga da’vat etadi.
Ushbu fayzli bayram Sizga va mamlakatingiz xalqiga tinchlik-osoyishtalik, shodlik va yangi muvaffaqiyatlar olib kelsin!
Chuqur hurmat bilan,
Gurbanguli Berdimuhamedov,
Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi
Aziz qardoshim!
Sizga va qardosh O‘zbekiston xalqiga boy tarixiy va madaniy merosimizni asrab-avaylab kelayotgan Navro‘z bayrami munosabati samimiy tabriklarimni yo‘llash menga katta mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Ona-tabiatga cheksiz mehr-muhabbatning yorqin ifodasi bo‘lgan Navro‘z yuksak qadriyatlarni o‘zida mujassam etadi va odamlarni bir-biriga yaqinlashtiradi. Bahorgi kayfiyat ulashuvchi Navro‘zning qadim an’analariga sadoqat boy madaniy merosimizga hurmatimiz ifodasi hamdir.
Boy ma’naviy meros vorislari bo‘lgan qardosh xalqlarimiz farovonligi yo‘lida hamda sherikligimiz va ahilligimizni asrash va muttasil mustahkamlash maqsadida birgalikdagi sa’y-harakatlarimizni muvaffaqiyatli davom ettirishimizga ishonaman.
Fursatdan foydalanib, mening Ozarbayjon Respublikasi prezidentligiga qayta saylanganim bilan yo‘llagan samimiy tabriklaringiz va ezgu tilaklaringiz uchun Sizga minnatdorlik bildiraman. Qardosh mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni rivojlantirish va barcha sohalarda hamkorligimizni chuqurlashtirish bo‘yicha doimiy va qat’iy sa’y-harakatlaringizni yuksak qadrlayman, o‘rtamizdagi shaxsiy munosabatlarni va do‘stligimizni doimo ardoqlayman.
Ushbu fayzli kunlarda Sizga va oilangiz a’zolariga mustahkam sog‘lik va baxt-saodat, qardosh O‘zbekiston Respublikasi ravnaqi yo‘lidagi oliy davlatchilik faoliyatingizda muvaffaqiyatlar tilayman.
Ilhom Aliyev,
Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti
Navro‘z bayrami munosabati bilan Siz Janobi Oliylariga samimiy tabrik va tilaklarimni izhor etib, Sizga yil davomida farovonlik va xayr-u-baraka tilashdan mamnunman.
Do‘st mamlakatingiz va xalqingizning osoyishtaligi va ravnaqi yo‘lidagi barcha orzu-umidlaringiz va intilishlaringiz ro‘yobga chiqishini so‘rayman.
Fursatdan foydalanib, Siz Janobi Oliylariga va oilangizga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va Alloh Taolo Sizni o‘z panohida asrashini tilab qolaman.

Искренние поздравления зарубежных лидеров в связи с праздником Навруз
В связи с наступлением древнего весеннего праздника Навруз, воплощающего в себе такие благородные черты нашего многонационального народа как любовь и забота о родной земле и природе, доброта и великодушие, стремление созидать, желание жить в дружбе и согласии, ценить мир и благополучие, на имя Президента Республики Узбекистан поступают искренние поздравления глав зарубежных государств и правительств, руководителей международных организаций, видных общественных деятелей.
В своих посланиях зарубежные лидеры и партнеры дают высокую оценку и выражают полную поддержку осуществляемой в нашей стране программе необратимых политических преобразований и социально-экономических реформ, направленных на повышение уровня и качества жизни населения, отмечают заметное укрепление авторитета государства на международной арене, а также желают дальнейшего процветания народу Узбекистана.
Уважаемый господин Президент!
Позвольте мне выразить сердечную благодарность за Ваше поздравительное письмо по случаю Нового года по китайскому календарю, а также от имени китайского правительства и китайского народа, и от себя лично, выразить Вам и народу Узбекистана искренние поздравления по случаю традиционного праздника Узбекистана - Навруза.
В ходе недавнего Вашего государственного визита в Китай мы провели насыщенные и плодотворные переговоры, по итогам которых совместно заявили о развитии китайско-узбекского всепогодного всестороннего стратегического партнёрства в новую эпоху и построении китайско-узбекского сообщества единой судьбы с более высокой отправной точки, что откроет новые исторические возможности для сотрудничества двух государств в различных сферах.
Уделяю повышенное внимание развитию китайско-узбекских отношений и готов совместно с Вами прилагать усилия по укреплению традиционной дружбы двух народов, углублению многопланового и взаимовыгодного сотрудичества в целях содействия модернизации двух государств, чтобы наполнить большим практическим содержанием совместное построение китайско-узбекского сообщества единой судьбы.
Желаю Вам крепкого здоровья и успехов в работе. Желаю дружественному народу Узбекистана счастья и благополучия.
Си Цзиньпин,
Председатель Китайской Народной Республики
От имени народа Соединенных Штатов направляю наши теплые пожелания Вам и народу Узбекистана по случаю празднования Навруза и периода пробуждения и обновления, который он приносит.
В течение прошлого года мы вместе работали для укрепления дружбы между нашими народами и стратегического сотрудничества между нашими странами, чтобы способствовать миру и процветанию в Центральной Азии и за ее пределами. В это время новых возможностей Соединенные Штаты поддерживают путь Узбекистана к реформам и развитию. Я с нетерпением жду возможности найти новые пути для сотрудничества наших стран для создания лучшего будущего для наших народов и всех людей мира.
Наврўз муборак!
С уважением,
Джозеф Байден,
Президент Соединенных Штатов Америки
господину Шавкату Мирзиёеву,
Мир вам, милость Аллаха и Его благословение.
Нам доставляет огромное удовольствие направить Вашему Превосходительству теплые поздравления и наилучшие пожелания в связи с праздником Навруз.
Желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и счастья, а правительству и народу Республики Узбекистан – долговечного процветания и благополучия.
Примите, Ваше Превосходительство, мои искренние пожелания и заверения в моем высоком уважении.
Салман бин Абдул-Азиз Аль Сауд,
Король Саудовской Аравии
Рад направить Вашему Превосходительству сердечные поздравления и наилучшие пожелания по случаю праздника Навруз.
Желаю Вашему Превосходительству крепкого здоровья и благополучия, а правительству и народу Республики Узбекистан – высокого прогресса и процветания.
Мухаммад бин Салман бин Абдул-Азиз Аль Сауд,
Наследный принц, Председатель Кабинета Министров Саудовской Аравии
Ваше Превосходительство Президент Шавкат Мирзиёев, мой дорогой брат,
С огромным удовольствием направляю мои самые искренние поздравления Вам, Ваше Превосходительство, а также дружественному и братскому народу Узбекистана по случаю праздника Навруз, который является символом ежегодно оживления природы и пробуждения земли.
Навруз и его древние традиции, уходящие вглубь веков, возвещают нам радостную весть о приближении дней, полных надежд и изобилия. Я уверен, что в эти знаменательные дни, являющиеся важной частью нашей общей культуры, наши узы дружбы и братства еще более усиливаются.
Я надеюсь, что 2024 год принесет нам новые возможности и успехи, и что отношения между нашими странами будут укрепляться и развиваться, а мы сможем совместно достигать наших общих целей. Желаю Вам, Ваше Превосходительство и дружественному, братскому народу Узбекистана здоровья, счастья и благополучия.
С глубоким уважением,
Реджеп Тайип Эрдоган,
Президент Турецкой Республики
Уважаемый Шавкат Миромонович!
Примите теплые поздравления по случаю общего для всех нас весеннего праздника Наурыз.
Праздник Наурыз как начало благоденствия и единения, предвестник добра и созидания особо почитается нашими братскими народами, встречается с благими намерениями и большой надеждой. Пусть этот светлый праздник озарит теплом, дарует достаток и принесет радость нашим сплоченным единой судьбой народам.
Убежден, стратегическое партнерство и союзнические отношения между двумя странами, основанные на крепкой дружбе и добрососедстве, продолжат свое динамичное развитие в интересах наших близких народов.
В этот праздничный день, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам дальнейших успехов в Вашей ответственной государственной деятельности, счастья и благополучия каждому дому Узбекистана.
Касым-Жомарт Токаев,
Президент Республики Казахстан
Поздравляю Вас с великим праздником весны - Наурызом!
Пусть этот праздник, являющийся общей традицией, продолжающейся веками, предвестником весны и новых начинаний, символом братства и солидарности, обильно осветит наши страны, принесет радость и процветание.
По этому особому случаю, уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья и огромного счастья, а братскому народу Узбекистана - мирной жизни и всех благ.
С наилучшими пожеланиями,
Нурсултан Назарбаев,
Первый Президент Республики Казахстан
Искренне поздравляю Вас и весь народ Узбекистана с праздником Нооруз.
Древний праздник Нооруз символизирует обновление и творчество, стремление к мирной жизни и согласию, отражает общность происхождения наших братских народов и их лучшие ценности, закладывает основу для укрепления добрососедства и взаимного уважения.
Я верю, что результаты предстоящих двусторонних мероприятий ещё раз подтвердят высокий уровень политического диалога наших государств и послужат дальнейшему успешному развитию и укреплению многогранного кыргызско-узбекского сотрудничества.
Уважаемый Шавкат Миромонович, желаю Вам крепкого здоровья, успехов в государственной деятельности, а братскому народу Узбекистана - мира и развития.
Садыр Жапаров,
Президент Кыргызской Республики
С большим удовольствием поздравляю Вас и в Вашем лице весь народ дружественного Узбекистана с наступлением международного Навруза - дня весеннего равноденствия. Прошу принять мои наилучшие и искренние пожелания по случаю этого древного праздника наших предков.
Старинные обряды и богатая духовность благословенного Навруза, одного из величественных праздников, которые тысячелетиями освещают путь человечеству, сегодня делают ещё более красочным человеческий мир.
Выражаю надежду, что общечеловеческие ценности и вечные идеи этого праздника Весны, как символ начала новой жизни, пробуждения природы, торжества добра, толерантности и взаимопнимания и впредь будут подвигать нас на путь возрождения и созидания, мира и спокойствия, взаимного уважения и доверия.
Уверен, что в свете добрых традиций благодатного Навруза совместными усилиями отношения дружбы, добрососедства и многопланового взаимовыгодного сотрудничества наших стран и далее будут развиваться и расширятся в рамках стратегического партнерства и союзнического взаимодействия.
Желаю Вам, уважаемый Шавкат Миромонович, крепкого здоровья, счастья в жизни и больших успехов, а братскому народу Узбекистана - мира и стабильности, благополучия, дальнейшего прогресса и процветания.
Навруз муборак!
Эмомали Рахмон,
Президент Республики Таджикистан
Сердечно поздравляю Вас и весь братский народ Республики Узбекистан по случаю Международного праздника Новруз!
Этот светлый праздник, широко отмечаемый во многих странах мира, знаменует собой начало весны и пробуждения природы. Славные традиции и культурные обычаи Новруза способствуют продвижению солидарности и взаимопонимания, что содействует укреплению мира и дружбы между народами, которые весьма актуальны в современном мире.
В эти праздничные дни желаю Вам и всему народу Вашей страны счастья, благополучия и процветания.
Сердар Бердымухамедов,
Президент Туркменистана
Примите мои сердечные поздравления и самые наилучшие пожелания по случаю наступления Международного праздника Новруз!
Новруз байрамы олицетворяет вечные ценности человечества - мир, согласие и дружелюбие. Вобравший в себя сформировавшиеся за тысячелетия благородные традиции, в настоящее время Новруз стал праздником, демонстрирующим торжество высоких принципов гуманизма и трудолюбия, призывающим к дружбе, доброжелательности и мирному сосуществованию.
Пусть этот добрый праздник будет ознаменован для Вас и для всего народа Вашей страны миром, радостью и новыми начинаниями!
Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана
Дорогой Брат,
Мне приятно передать искренние поздравления Вам и братскому народу Узбекистана по случаю праздника Навруз, сохраняющего богатое историческое и культурное наследие наших народов.
Байрам, являющийся ярким проявлением бесконечной любви к матери-природе, стал носителем высших ценностей и сблизил людей друг с другом. Соблюдение древних традиций Новруза, дарящих весеннее настроение, во всех своих красках, является выражением нашего уважения к нашему богатому культурному наследию.
Уверен, что мы успешно продолжим наши совместные усилия во благо наших братских народов, обладающих богатым духовным наследием, сохранения и постоянного укрепления нашего партнерства и единства.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить Вас за искренние поздравления и добрые пожелания в мой адрес по случаю моего переизбрания на пост Президента Азербайджанской Республики. Высоко ценю Ваши постоянные и решительные усилия по развитию дружественных отношений между нашими братскими странами и углублению нашего сотрудничества во всех областях, и я всегда дорожу личными отношениями и дружбой между нами.
В эти драгоценные дни, желаю Вам и Вашей семье крепкого здоровья, счастья и успехов в высшей государственной деятельности во имя процветания братской Республики Узбекистан.
Ильхам Алиев,
Президент Азербайджанской Республики
По случаю праздника Навруз выражаю Вашему Превосходительству свои искренние поздравления и пожелания, рад пожелать Вам процветания и благополучия на протяжении весго года.
Желаю, чтобы сбылись все Ваши надежды и устремления на пути к миру и процветанию Вашей страны и народа.
Пользуясь возможностью, желаю Вашему Превосходительству и Вашей семье крепкого здоровья, счастья и благополучия, и да хранит Вас Всевышний Аллах.