Tanzila Norboyeva Parlamentlararo ittifoq raisi Tuliya Ekson bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisi Tanzila Norboyeva Jeneva shahrida Parlamentlararo ittifoq raisi Tuliya Ekson bilan uchrashdi.
O‘zaro muloqotda O‘zbekiston va Parlamentlararo ittifoq o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlarni mustahkamlash, shuningdek, hamkorlikda o‘tkaziladigan tadbirlarning tashkiliy masalalari muhokama qilindi.
Qisqa muddat ichida O‘zbekiston Parlamentlararo ittifoqning ajralmas qismiga aylangani qayd etildi. Buxoro shahrida Barqaror rivojlanish maqsadlariga bag‘ishlangan Xalqaro parlament forumi hamda Toshkent shahrida Parlamentlararo ittifoqqa a’zo davlatlar parlamentlari ayol rahbarlari 14-sammitining muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bunga yorqin misol bo‘la olishi alohida ta’kidlandi.
Mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan kelgusi yili Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley assambleyasi O‘zbekistonda o‘tkaziladi.
Markaziy Osiyo mintaqasida ilk bor parlament yo‘nalishidagi bunday keng ko‘lamli tadbirning o‘tkazilishi jahon hamjamiyati tomonidan O‘zbekistonning jahon siyosati markazlaridan biri sifatida e’tirof etilayotganini tasdiqlaydi.
Uchrashuvda mamlakatimizda 150-assambleyani o‘tkazish bilan bog‘liq masalalarga alohida e’tibor qaratildi.
– O‘zbekiston ushbu assambleyaga mezbonlik qilayotganidan mamnunmiz, chunki aynan sizning mamlakatingiz bunday sharafga munosibdir, - dedi T.Ekson. – Men Toshkentda o‘tkaziladigan yubiley tadbirni Parlamentlararo ittifoq va butun jahon parlamentarizmi tarixidagi unutilmas voqeaga aylantirish uchun bor kuchimni ishga solishga tayyorman.
2025-yilda Toshkentda o‘tkaziladigan tadbir yakunlariga ko‘ra, jahon parlament harakatining o‘rta va uzoq muddatli istiqboldagi ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beradigan tegishli hujjatni qabul qilish rejalashtirilayotgani ma’lum qilindi.

Discussion of interparliamentary cooperation
Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva met with the President of the Inter-Parliamentary Union Tulia Ackson in Geneva.
The parties discussed issues of strengthening relations with the Inter-Parliamentary Union and organizational issues on jointly held events.
It was especially noted that Uzbekistan became an integral part of the Inter-Parliamentary Union in a short time. A striking example is the joint holding of the International Parliamentary Forum on the Sustainable Development Goals in Bukhara and the 14th Summit of Women Speakers of Parliament (14SWSP) in Tashkent.
Next year, the 150th anniversary Assembly of the Inter-Parliamentary Union will be held in Uzbekistan at the initiative of the country’s President, Shavkat Mirziyoyev.
Special attention was focused at the meeting on issues related to organizing and holding the 150th Assembly in Uzbekistan.
“We are glad that Uzbekistan is hosting this assembly. Your country deserves such an honor. I am ready to make every effort to ensure that the anniversary meeting in Tashkent becomes an unforgettable event in the history of the Inter-Parliamentary Union and the entire global parliamentarism”, Tulia Ackson noted.
She also emphasized that, based on the results of this event, a corresponding document defining the medium and long-term priority directions of the parliamentary movement worldwide is planned.