Kuvaytda O'zbekistonning investitsiyaviy, eksport va turistik salohiyatiga bag'ishlangan ko'rgazma bo'lib o'tdi
AL-KUVAYT, 16-may. /"Dunyo" AA/. Investitsiyalar, savdo va sanoat vazirining birinchi o'rinbosari Nozimjon Xolmurodov boshchiligidagi mamlakatimiz delegatsiyasining Kuvaytga tashrifi davomida O'zbekistonning investitsiyaviy, eksport va turistik salohiyatiga bag'ishlangan ko'rgazma tashkil etildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbirning ochilish qismida Kuvayt tashqi ishlar vazirining iqtisodiy masalalar bo'yicha o'rinbosari Sami al-Hamad, Kuvayt Savdo-sanoat palatasi bosh direktori o'rinbosari Firas al-Avda va ushbu mamlakatning yirik kompaniyalari hamda ishbilarmon doira vakillari, shuningdek, diplomatik korpus qatnashdi.
O'zbekiston investitsiyalar, savdo va sanoat vazirining birinchi o'rinbosari Nozimjon Xolmurodov o'z nutqida mamlakatimizda savdo-iqtisodiy sohada amalga oshirilayotgan islohotlar, iqtisodiyotni liberallashtirish, xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulay sarmoyaviy muhit, o'zbek mahsulotlarining eksporti uchun taqdim etilayotgan imtiyozlar, xorijiy importyorlar uchun yaratilgan qulayliklar haqida batafsil ma'lumot berdi.
Kuvayt Savdo-sanoat palatasi bosh direktori o'rinbosari Firas al-Avda O'zbekiston biznes delegatsiyasini Kuvaytga tashrifi bilan qutladi. Uning ta'kidlashicha, davlat va xususiy sektorlar vakillaridan iborat O'zbekiston delegatsiyasining Kuvaytga tashrifi kuvaytlik investorlar va ishbilarmonlar bilan hamkorlik aloqalarini o'rnatishga bo'lgan kuchli intilishni namoyon etmoqda.
"O'zbekiston va Kuvaytda savdo-iqtisodiy sohada islohotlar jadal kechmoqda. Jumladan, "2022-2026-yillarga mo'ljallangan Yangi O'zbekistonning taraqqiyot strategiyasi" va "Kuvaytning 2035-yilgacha diversifikatsiya qilingan bozor iqtisodiyotini barpo etish bo'yicha qarashlariga" hamohangdir. Mana shunday o'xshashliklarning mavjudligi turli sohalarda hamkorlik ko'lamini yanada kengaytirish uchun ulkan imkoniyatlar yaratadi", dedi u.
Ko'rgazma davomida O'zbekistonning investitsiyaviy, eksport va turistik salohiyatiga bag'ishlangan taqdimot o'tkazildi.
Mehmonlar "Made in Uzbekistan" ko'rgazmasi faoliyati bilan yaqindan tanishib, mamlakatimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlar sifatini yuqori baholashdi.
Ikki kun davom etgan ko'rgazma doirasida ikki mamlakat ishbilarmon doira vakillari o'rtasida B2B formatidagi uchrashuvlar tashkil etildi. Olib borilgan muzokaralar natijasida O'zbekiston va Kuvayt biznes vakillari bir qator eksport shartnomalarini imzoladilar.

В Кувейте прошла выставка инвестиционного, экспортного и туристического потенциала Узбекистана
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 16 мая. /ИА “Дунё”/. В ходе визита делегации нашей страны в Кувейт во главе с первым заместителем министра инвестиций, торговли и промышленности Нозимжоном Холмуродовым организована выставка, посвященная инвестиционному, экспортному и туристическому потенциалу Узбекистана, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В мероприятии приняли участие заместитель министра иностранных дел Кувейта по экономическим вопросам Сами аль-Хамад, заместитель генерального директора Торгово-промышленной палаты Кувейта Фирас аль-Авда и представители крупных компаний и деловых кругов этой страны, а также дипломатического корпуса.
Первый заместитель министра инвестиций, торговли и промышленности Узбекистана Нозимжон Холмуродов представил информацию о реализуемых в нашей стране экономических реформах, либерализации экономики, созданном благоприятном инвестиционном климате для иностранных инвесторов, льготах для иностранных импортеров.
Заместитель генерального директора Торгово-промышленной палаты Кувейта Фирас аль-Авда отметил, что визит делегации Узбекистана, состоящей из представителей государственного и частного секторов, свидетельствует о сильном желании установить отношения сотрудничества с кувейтскими инвесторами и бизнесменами.
“Реформы в торгово-экономической сфере ускоряются в Узбекистане и Кувейте. В частности, “Стратегии развития нового Узбекистана на 2022-2026 годы” и “Видение Кувейта по построению диверсифицированной рыночной экономики до 2035 года” имеют созвучный характер. Наличие подобных сходств создает большие возможности для дальнейшего расширения сферы сотрудничества в различных сферах”, - сказал он.
Продемонстрирована презентация инвестиционного, экспортного и туристического потенциала Узбекистана.
Гости ознакомились с деятельностью выставки “Made in Uzbekistan” и высоко оценили качество продукции, производимой в нашей стране.
В рамках выставки организованы встречи представителей деловых кругов двух стран в формате B2B. По итогам переговоров представители бизнеса Узбекистана и Кувейта подписали ряд экспортных контрактов.