Янги Ўзбекистоннинг тасвирий ва амалий санъати
Учинчи Ренессансни ўз олдига катта мақсад қилиб қўйган Янги Ўзбекистонда миллий тасвирий ва амалий санъатни ривожлантириш масаласига мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг ажралмас қисми сифатида қараляпти. Давлат раҳбари ва ҳукуматнинг тасвирий ва амалий санъат соҳасига бундай эътибори натижасида халқаро жамоатчиликка юртимизнинг миллий бадиий бойликларини ҳамда рассом, ижодкорларининг ижод намуналарини, замонавий тасвирий ва амалий санъатда эришилаётган ютуқларни мавжуд ранг-баранглиги билан кўрсатишга кенг имконият берадиган ўзига хос тизим шаклланди.
Соҳадаги давлат сиёсати Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида ҳам аниқ ўз аксини топган. Янги тарихий босқичда Тараққиёт стратегиясига V - Маънавий тараққиётни таъминлаш ва соҳани янги босқичга олиб чиқиш йўналиши қўшилди. Унинг 75-мақсадида тасвирий ва амалий санъат ҳамда дизайн йўналишларини ривожлантириш, аҳолининг бадиий-эстетик дидини юксалтириш, атоқли Ўзбекистон халқ рассомлари ва амалий санъати усталарининг ибратли ҳаёти ва ижодини кенг тарғиб қилиш ҳамда улар хотирасини абадийлаштириш, Ўзбекистон тасвирий ва амалий санъатини халқаро даражада оммалаштириш, тасвирий ва амалий санъат ҳамда дизайн йўналишларида етук мутахассисларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш каби вазифалар белгилаб қўйилди.
Тегишли вазифалар ижросини таъминлаш, маданият ва санъат, илм-фан соҳалари атоқли намояндаларининг таваллуд саналарини муносиб нишонлаш ва улар фаолиятини кенг тарғиб этиш мақсадида 2023 йилда Ўзбекистон халқ рассомлари – Муҳиддин Раҳимов таваллудининг 120 йиллиги, Ортиқ Файзуллаев таваллудининг 90 йиллиги муносиб нишонланди. Қозоғистон Республикаси пойтахти Астана шаҳрида Алишер Навоий, Наманган шаҳрида Усмон Носирнинг бронзадан ясалган ҳайкали ўрнатилди.
Юртимизда сўнгги уч йилда буюк аждодларимиз хотирасини абадийлаштириш мақсадида 36 та ҳайкал, 38 та бюст, 5 та барельеф, 17 та монументал ёдгорлик ва бошқа асарлар яратилди. Шунингдек, бир гуруҳ фидойи ижодкорлар самарали фаолияти учун давлат раҳбари томонидан фахрий унвон ва мукофотлар билан тақдирланди.
Мамлакатимиз рассомлари ва амалий санъат усталарининг халқаро анжуман ва кўргазмалар, фестиваль ва танловларда иштироки сезиларли даражада фаоллашди. Кейинги уч йилда истеъдодли рассомлар ва халқ усталари ижодини тарғиб этиш мақсадида тасвирий ва амалий санъат ҳамда дизайн соҳасида республика миқёсида 520 та, халқаро даражада 22 та кўргазма, 2 та халқаро ҳайкалтарошлик симпозиуми ва пленэрлар ташкил этилди.
Бадиий академиянинг илмий ва бадиий салоҳиятини оширишда асосий ўрин тутган академиянинг ҳақиқий аъзолари сафи кенгайиши ҳам соҳага юксак эътиборнинг амалдаги тасдиғидир. 2023 йилда Ўзбекистон Бадиий академияси Бошқарув кенгаши томонидан ўтказилган сайлов натижалари асосида 9 нафар ижодкор академиянинг ҳақиқий аъзоси этиб тасдиқланди, академиклар сони 43 нафарга етди.
Илк бора Ўзбекистон Бадиий ижодкорлар уюшмаси билан ҳамкорликда “Art Gallery” аукцион уйи фаолияти йўлга қўйилди. Тошкент шаҳрида жойлашган аукцион уйи таркибида нашриёт-матбаа уйи, “Art appraisal center” санъат асарларини баҳолаш компанияси, “Art Gallery” санъат галереяси ва санъат асарларини технологик экспертизадан ўтказувчи махсус лаборатория фаолият кўрсатмоқда. 2023 йилда Ўзбекистон тарихида биринчи бор тасвирий ва амалий санъат асарлари аукциони муваффақиятли ўтказилди.
Мамлакатимизнинг узоқ-яқин давлатлар билан дўстлик муносабатлари кун сайин ривожланиб, қардош халқлар билан бир вақтлар узилиб қолган алоқалар мустаҳкамланди. Яқин даврда Ўзбекистон ва Тожикистон рассомлар уюшмаси ўртасида Ҳамкорлик меморандуми имзоланган бўлса, Туркманистон рассомлар уюшмаси билан ҳам шундай меморандум имзолашга келишилди. Шунингдек, Бадиий академияга қарашли Камолиддин Беҳзод номидаги Шарқ миниатюра санъати музейи ва Эрон миллий музейи ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланиб, лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда.
Соҳага эътибор натижасида Бадиий академиянинг халқаро миқёсдаги нуфузи ортмоқда. Кейинги йилларда Корея Республикасининг Кемёнг университети президенти Син Ил Хи, Озарбайжон Миллий санъат музейи директори Чингиз Фарзалиев, Қозоғистон Республикаси Бадиий академияси жамоат фонди президенти, таниқли қозоқ рассоми Амандос Аканаев, Озарбайжон халқ рассоми Сакит Мамедов Ўзбекистон Бадиий академиясининг фахрий хорижий аъзолигига қабул қилинди. Ўз навбатида, Ўзбекистон халқ рассоми, академик Акмал Нуридинов, Ўзбекистон тасвирий санъат галереяси директори, академик Камола Акилова Қозоғистон Бадиий академиясининг фахрий академиги унвонини олишди.
2023 йилдан бошлаб, Ўзбекистон Бадиий академияси томонидан Халқаро туркий маданият ташкилоти – ТУРКСОЙ билан ҳамкорликда Тошкентда туркий давлатлар рассомларининг кўргазмасини ўтказиш анъанага айланди.
Соҳада яратилаётган муносиб шароитлар Халқаро анъанавий Тасвирий ва амалий санъати фестивали, Тошкент халқаро замонавий санъат биенналеси, Тошкент халқаро амалий санъат биенналеси ҳамда “Тошкент қувончлари” болалари расмлари биенналеси, Халқаро ҳайкалтарошлик симпозиуми юқори даражада ўтказилишига хизмат қилмоқда. Ушбу санъат анжуманлари туфайли кўплаб истеъдодлар кашф этилди, замонавий тасвирий ва амалий санъат асарларини намойиш қилиш, бу борада халқаро тажриба алмашинувини кучайтириш учун кенг имкониятлар яратди. Улар Янги Ўзбекистонда соҳага кўрсатилаётган эътиборни халқаро миқёсда кенг миқёсда тарғиб қилишда, оммалаштиришда, турли мамлакатларнинг соҳа вакиллари, уста-ҳунармандлари ўзаро мулоқот ўрнатишида муҳим аҳамият касб этади. 2023 йилда бўлиб ўтган IV Тошкент халқаро амалий санъат биенналеси доирасида хорижлик иштирокчилар учун “XV–XVII асрлар Марказий Осиё миниатюраси” китоби тақдимоти ўтказилди. Умуман, мазкур санъат ҳафталиклари доирасида соҳадаги нуфузли хорижий илмий муассасалар вакиллари иштирокида илмий-амалий анжуманлар ҳам ўтказилиб, унда санъат соҳасидаги жаҳоншумул аҳамиятга эга долзарб масалалар муҳокама этилмоқда, ечимлар изланмоқда.
Жаҳондаги етакчи бадиий академиялар, соҳадаги ихтисослашган нуфузли халқаро таълим муассасалари билан ҳам ҳамкорлик алоқалари кенгайиб бормоқда. Академия бадиий таълим йўналишида дунёнинг 20 га яқин давлати таълим даргоҳлари билан ҳамкорликни йўлга қўйди. МДҲ мамлакатларидан ташқари, Хитой Халқ Республикаси, Япония, Малайзия, Таиланд, Жанубий Корея, Сингапур, Ҳиндистон, Туркия, Италия, Белгия каби давлатлар таълим муассасалари билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатувчи англашув меморандумлари имзоланди. Ўзбекистон талабалари мазкур меморандумлар асосида хорижда таълим олиш, ижодий алмашинув имкониятига эга бўлишди.
Бадиий таълим тизимида малакали кадрлар тайёрлашга шарт-шароитлар яратиш учун 2021 йилда Ўзбекистон Бадиий академияси таркибида бадиий таълим йўналишидаги педагог ва мутахассис кадрларни қайта тайёрлаш ҳамда уларнинг малакасини ошириш Маркази ташкил қилинди. Бу билан тасвирий ва амалий санъат, дизайн, санъатшунослик ҳамда музейшунослик йўналишларида педагог ва мутахассис кадрларни қайта тайёрлаш ҳамда улар малакасини ошириш тизими янада такомиллаштирилди. Малака ошириш маркази, ўз навбатида, ҳалқаро алоқаларни йўлга қўймоқда. Бу борада Ҳиндистоннинг Жавоҳарлаъл Неру архитектура ва тасвирий санъат университети, Корея Республикасининг Кемёнг университети ҳузуридаги Тасвирий санъат коллежи билан ҳамкорлик Меморандумлари имзоланди.
Бадиий академия ҳузурида Рассомлик маҳорат устахонаси ташкил қилинди. Устоз-шогирд анъанаси асосида истеъдодли ёш рассомлар, мутахассисларни тарбиялаб келаётган таниқли ижодкорлар ана шу Рассомлик маҳорат устахонасига бириктирилди. Соҳада иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш, рағбатлантириш мақсадида Камолиддин Беҳзод номидаги Давлат стипендияси таъсис этилиб, 2021 – 2023 йиллар давомида олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган 21 нафар талаба ушбу стипендияга сазовор бўлди.
Ҳукуматнинг тегишли қарори билан Ўзбекистонда тасвирий санъатга ихтисослашган мактаблар учун бадиий таълим йўналишида биринчи марта мутахассислик фанларидан янги авлод ўқув адабиётлари чоп этила бошланди. 2022 – 2024 йилларда жами 19 та янги миллий ўқув адабиёти бадиий таълим муассасаларига етказиб берилди.
Янги Ўзбекистонда ёш авлодни умуминсоний ва миллий қадриятларга садоқат руҳида тарбиялаш, соҳа равнақига улкан ҳисса қўшган ижодкорлар меросини ёшларга чуқур ўргатиш, уларнинг хотирасини абадийлаштириш, таваллуд саналарини кенг нишонлаш масаласига ҳам катта эътибор қаратилмоқда. Шу мақсадда Ўзбекистон Бадиий академияси тасарруфидаги Сурхондарё ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернатига Ўзбекистон халқ рассоми Рўзи Чориев, Қорақалпоғистон Республикаси ихтисослаштирилган санъат мактаб-интернатига Бадиий академиянинг ҳақиқий аъзоси, Ўзбекистон халқ рассоми Жоллибай Изентаев номи берилди. Буюк мусаввир Камолиддин Беҳзод сиймоси ва ижодий меросига эҳтиром рамзи сифатида ёш ижодкорлар ўртасида “Камолиддин Беҳзод издошлари” миниатюра ва халқ амалий санъати асарлари Республика ижодий танлови мунтазам ўтказиб келинмоқда.
Жорий йилда ҳам ўзининг бетакрор ижодий мероси, жўшқин ижтимоий фаолияти билан мамлакатимиз маданият ва санъатини ривожлантиришга, халқимизни руҳлантиришга улкан ҳисса қўшган атоқли тасвирий санъат намояндаларининг таваллуд саналари кенг нишонланмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон халқ рассомлари - Ўрол Тансиқбоев ҳамда Искандар Икромов таваллудининг 120 йиллиги, Муборак Йўлдошев таваллудининг 90 йиллиги, ҳайкалтарош Жалолиддин Миртожиев таваллудининг 70 йиллиги, Ўзбекистон халқ рассоми, рангтасвирчи Икром Баҳромов таваллудининг 90 йиллиги саналари нишонланмоқда, улар фаолиятини чуқур ўрганиш ва тарғиб этиш мақсадида бадиий-маърифий тадбирлар ташкил қилинмоқда.
Давлат раҳбарининг ташаббуси билан эндиликда тасвирий ва амалий санъат соҳасини ривожлантириш бўйича дастур қабул қилинади. Жумладан, Марказий кўргазмалар зали реконструкция қилиниб, жиҳозланади. Бадиий фонд ҳудудида замонавий галерея биноси қурилади ҳамда 40 та ижодий устахонадан иборат Ёш рассомлар маркази ташкил этилади. Хаттотлик ва миниатюра санъати таълимини амалиёт билан боғлаш мақсадида миллий усулда қоғоз тайёрлаш устахонаси ташкил этилади.
Бу каби саъй-ҳаракатлар Янги Ўзбекистонда тасвирий ва амалий санъат соҳасини қўллаб-қувватлашга оид давлат сиёсатининг амалдаги ифодасидир.

Изобразительное и прикладное искусство Нового Узбекистана
В Новом Узбекистане, поставившем перед собой великую цель Третьего Ренессанса, развитие национального изобразительного и прикладного искусства рассматривается как неотъемлемая часть социально-экономического развития страны.
Государственная политика в этой сфере также четко отражена в Новой стратегии развития Узбекистана. На новом историческом этапе стратегия развития была дополнена направлением V - Обеспечение духовного развития и выведение сферы на новый этап. В её 75-й цели были поставлены задачи по развитию изобразительного и прикладного искусства, дизайна, повышению художественно-эстетического вкуса населения, широкой пропаганде жизни и творчества выдающихся народных художников и мастеров прикладного искусства Узбекистана, увековечение их памяти, популяризации изобразительного и прикладного искусства Узбекистана на международном уровне, совершенствованию системы подготовки квалифицированных специалистов в области изобразительного и прикладного искусства и дизайна.
В 2023 году были достойно отмечены 120-летие со дня рождения народного художника Узбекистана Мухиддина Рахимова и 90-летие со дня рождения Ортика Файзуллаева, чтобы обеспечить выполнение соответствующих задач и достойное празднование дней рождения выдающихся деятелей культуры, искусства и науки. В столице Казахстана, Астане, был установлен бронзовый памятник Алишеру Навои, а в городе Наманган - бронзовый памятник Усману Носиру.
В течение последних трех лет в нашей стране были созданы 36 памятников, 38 бюстов, 5 барельефов, 17 монументальных памятников и другие произведения с целью сохранения памяти о наших великих предках. Кроме того, группа преданных деятелей искусства была удостоена почетных званий и наград главой государства за свой плодотворный труд.
Участие узбекских художников и мастеров прикладного искусства в международных форумах, выставках, фестивалях и конкурсах значительно усилилось за последние три года. С целью популяризации творчества талантливых художников и народных мастеров в области изобразительного и прикладного искусства, а также дизайна было организовано 520 республиканских и 22 международных выставки, а также 2 международных симпозиума скульпторов и пленэры.
Расширение круга действительных членов Академии художеств, играющих ключевую роль в повышении научного и творческого потенциала академии, также свидетельствует о высоком внимании к данной сфере. В 2023 году по итогам выборов, проведенных Советом директоров Академии художеств Узбекистана, 9 деятелей искусства были приняты в число действительных членов академии, увеличив его общее количество до 43.
При поддержке Творческого объединения художников Узбекистана впервые начал свою работу аукционный дом "Art Gallery". В его состав входят издательско-полиграфический дом, компания по оценке произведений искусства "Art appraisal center", художественная галерея "Art Gallery" и специализированная лаборатория для технологической экспертизы произведений искусства. В 2023 году впервые в истории Узбекистана успешно прошел аукцион произведений изобразительного и прикладного искусства.
С каждым днем развиваются дружеские отношения нашей страны с дальним и ближним зарубежьем, укрепляются некогда разорванные связи с родственными народами. Недавно был подписан Меморандум о сотрудничестве между Творческим объединением художников Узбекистана и Таджикистана, а также достигнута договоренность о подписании аналогичного меморандума с Союзом художников Туркменистана. Музей искусства миниатюры Востока имени Камолиддина Бехзода при Академии художеств и Национальный музей Ирана заключили соглашение о партнерстве и в настоящее время активно работают над совместными проектами.
Благодаря внимательному отношению к данной сфере, международный авторитет Академии художеств постоянно возрастает. В последние годы почетными иностранными членами Академии художеств Узбекистана были избраны президент Университета Кемёнг Республики Корея Син Иль Хи, директор Национального музея искусств Азербайджана Чингиз Фарзалиев, президент общественного фонда Академии художеств Республики Казахстан, известный казахский художник Амандос Акбаев, а также народный художник Азербайджана Сакит Мамедов. В свою очередь, народный художник Узбекистана, академик Акмаль Нуридинов и директор Галереи изобразительного искусства Узбекистана, академик Камола Акилова были награждены званием почетных академиков Академии художеств Казахстана.
С 2023 года Академия художеств Узбекистана в сотрудничестве с Международной организацией тюркской культуры ТЮРКСОЙ учредила традицию проведения в Ташкенте выставок художников из тюркских государств.
Созданные в данной сфере благоприятные условия способствуют проведению на высоком уровне Международного фестиваля традиционного изобразительного и прикладного искусства, Ташкентской Международной биеннале современного искусства, Ташкентской Международной биеннале прикладного искусства, биеннале детского рисунка «Ташкентские радости», а также Международного симпозиума скульпторов. Эти художественные форумы позволили обнаружить множество талантов, создавши широкие возможности для демонстрации произведений современного изобразительного и прикладного искусства, стимулирования международного обмена опытом в данной области. Они играют важную роль в широкой пропаганде и популяризации на международном уровне внимания, уделяемого данной сфере в новом Узбекистане, установлении контактов между представителями отрасли и мастерами-ремесленниками различных стран. На IV Ташкентской международной биеннале прикладного искусства, которая прошла в 2023 году, была организована презентация книги "Среднеазиатская миниатюра XV-XVII веков" для всех участников. В рамках этих художественных недель, с участием представителей престижных зарубежных научных учреждений, специализирующихся в области искусства, проводятся научно-практические конференции, на которых обсуждаются актуальные проблемы мирового значения в сфере искусства и поиск их решений.
Расширяется сотрудничество с ведущими мировыми художественными академиями и престижными специализированными международными образовательными учреждениями в данной области. Академия установила партнерство в области художественного образования с примерно 20 странами мира. Помимо стран СНГ, были подписаны меморандумы о взаимопонимании с образовательными учреждениями таких стран, как Китайская Народная Республика, Япония, Малайзия, Таиланд, Южная Корея, Сингапур, Индия, Турция, Италия и Бельгия. Студентам Узбекистана предоставлена возможность учиться и обмениваться творческим опытом за рубежом на основе этих меморандумов.
В 2021 году в структуре Академии художеств Узбекистана был создан Центр переподготовки и повышения квалификации кадров педагогов и специалистов в области художественного образования. Это позволило усовершенствовать систему переподготовки и повышения квалификации педагогических кадров и специалистов в области изобразительного и прикладного искусства, дизайна, искусствоведения и музееведения. В свою очередь, Центр повышения квалификации налаживает международные связи. В данной области были подписаны меморандумы о сотрудничестве с Университетом архитектуры и изобразительных искусств имени Джавахарлала Неру в Индии и колледжем изобразительных искусств при Университете Кемёнг в Республике Корея.
При Академии художеств была создана Мастерская художественного мастерства. Следуя традиции "наставник-ученик", прославленные деятели искусства, взращивающие одаренных юных живописцев и мастеров, прикреплены к этой Мастерской художественного мастерства. С целью поддержки и поощрения одаренной молодежи в этой сфере была учреждена Государственная стипендия имени Камолиддина Бехзода и в 2021-2023 годах 21 студенты высших учебных заведений были удостоены этой стипендии.
По распоряжению правительства Узбекистана впервые начато издание нового поколения учебной литературы по специализированным дисциплинам в сфере художественного образования для школ изобразительного искусства. В 2022-2024 годах учебным заведениям художественного образования было передано 19 новых национальных учебников.
В Новом Узбекистане большое внимание уделяется воспитанию молодого поколения в духе приверженности общечеловеческим и национальным ценностям, глубокому изучению наследия деятелей, внесших огромный вклад в развитие этой сферы, увековечению их памяти, широкому празднованию их дней рождения. С этой целью Сурхандарьинской специализированной школе-интернату искусства при Академии художеств Узбекистана было присвоено имя народного художника Узбекистана Рузи Чориева, а специализированной школе-интернату искусства Республики Каракалпакстан - имя действительного члена Академии художеств, народного художника Узбекистана Жоллибая Изентаева. В знак уважения к образу и творческому наследию великого художника Камолиддина Бехзода среди молодых талантов регулярно проводится Республиканский творческий конкурс миниатюр и произведений народного прикладного искусства под названием "Последователи Камолиддина Бехзода".
В текущем году широко отмечаются дни рождения выдающихся представителей изобразительного искусства, внесших огромный вклад в развитие культуры и искусства нашей страны своим неповторимым творческим наследием и активной общественной деятельностью, вдохновляющей народ. В частности, отмечаются 120-летие со дня рождения народных художников Узбекистана Урала Тансыкбаева и Искандара Икромова, 90-летие со дня рождения Муборака Юлдошева, 70-летие со дня рождения скульптора Джалолиддина Миртоджиева, а также 90-летие со дня рождения народного художника Узбекистана, живописца Икрома Бахромова. С целью глубокого изучения и пропаганды их деятельности организуются художественно-просветительские мероприятия.
По инициативе главы государства принимается программа по развитию сферы изобразительного и прикладного искусства. В частности, будет реконструирован и оснащен Центральный выставочный зал. На территории Художественного фонда будет построено здание современной галереи и создан Центр молодых художников, состоящий из 40 творческих мастерских. В целях практического обучения каллиграфии и миниатюрному искусству будет организована мастерская по производству бумаги традиционным национальным методом.
Подобные инициативы являются реальным воплощением государственной политики, направленной на поддержку и развитие сферы изобразительного и прикладного искусства в новом Узбекистане.