Ўзбекистон: юксак ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданият – ривожланиш гарови
Юксак ривожланган демократик ҳуқуқий давлат ва эркин фуқаролик жамияти барпо этишни ўз олдига асосий мақсад қилиб қўйган ҳар бир давлатнинг вазифаси ўз фуқароларининг ҳуқуқий онги ва маданиятини юксалтиришдан иборат бўлади. Аҳолининг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини шакллантиришда ҳуқуқий тарбия асосий ўринни эгаллайди. Шу сабабдан, Ўзбекистон Республикаси Президенти ўзининг барча чиқишларида ҳуқуқий маданиятнинг аҳамиятига, уни юксалтириш масаласига жиддий эътибор қаратади.
Шу мақсадда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 9 январдаги “Жамиятда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтириш тизимини тубдан такомиллаштириш тўғрисида”ги фармони қабул қилиниб, унда жамиятда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтиришнинг асосий вазифалари сифатида аҳолига мамлакатимизда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар, қабул қилинаётган қонун ҳужжатлари ва давлат дастурларининг мазмуни ва моҳиятини изчил етказиш тизимини шакллантириш, фуқаролар онгида «Жамиятда қонунларга ҳурмат руҳини қарор топтириш ‒ демократик ҳуқуқий давлат қуришнинг гаровидир!» деган ҳаётий ғояни мустаҳкамлаш, ёш авлод онгига ҳуқуқ ва бурч, ҳалоллик ва поклик тушунчаларини ҳамда одоб-ахлоқ нормаларини чуқур сингдириб бориш, Конституциянинг муҳим жиҳатларини уларга болалигидан бошлаб ўргатиш белгилаб берилди.
Ушбу Фармонга кўра, жамиятда ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданиятни юксалтириш «шахс - оила - маҳалла - таълим муассасаси - ташкилот - жамият» принципи бўйича тизимли ва узвий ташкил этилиши лозимлиги белгиланди. Аҳолининг ҳуқуқий онги ва маданиятини ошириш мақсадида «Ўзбекистон – 2030» стратегиясида белгиланишича, нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотлари сонини 1000 тага етказиш, нодавлат умумий ўрта таълим ташкилотларида таҳсил олаётган ўқувчилар улушини 3 баробарга ошириш, ёшларни олий таълим билан қамраб олиш даражасини камида 50 фоизга етказиш, умумий ўрта таълим ташкилотларини олий маълумотли педагог кадрлар билан тўлиқ таъминлаш, адвокатлар сонини камида 2000 нафарга кўпайтириш режалаштирилган.
Аҳолининг ҳуқуқий онги ва маданиятини шакллантиришда истиқлол туфайли қарор топган янгича ҳуқуқий тафаккур ва халқимизнинг юксак маънавий салоҳияти янгиланган Конституциямизда мафкуравий пойдевор сифатида ўз ифодасини топди. Конституциямиз, бир томондан, ижтимоий ҳуқуқий онгнинг юксак ифодаси бўлмиш ҳуқуқий тизимнинг, ҳуқуқий мафкура ва маданиятнинг бевосита маҳсули сифатида вужудга келди, иккинчи томондан эса, аҳолининг ҳуқуқий онги, янгича тафаккури ва маданиятини шакллантириш, уларни ижобий йўналтириш ҳамда юксалтиришнинг муҳим омили бўлиб хизмат қилмоқда.
Янгиланган Конституциямизда фуқароларимизнинг ҳуқуқий онги ва маданиятини юксалтириш масаласига жиддий эътибор қаратилган. Чунончи, унинг 50-моддасида ҳар ким таълим олиш ҳуқуқига эгалиги, давлат узлуксиз таълим тизими, унинг ҳар хил турлари ва шакллари, давлат ва нодавлат таълим ташкилотлари ривожланишини таъминлаши, давлат мактабгача таълим ва тарбияни ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиши, бепул умумий ўрта таълим ва бошланғич профессионал таълим олишни кафолатлаши, умумий ўрта таълимнинг мажбурийлиги, мактабгача таълим ва тарбия, умумий ўрта таълим давлат назоратида эканлиги, 51-моддада фуқаролар давлат таълим ташкилотларида танлов асосида давлат ҳисобидан олий маълумот олишга ҳақлилиги, 52-моддада эса, Ўзбекистон Республикасида ўқитувчининг меҳнати жамият ва давлатни ривожлантириш, соғлом, баркамол авлодни шакллантириш ҳамда тарбиялаш, халқнинг маънавий ва маданий салоҳиятини сақлаш ҳамда бойитишнинг асоси сифатида эътироф этилиши мустаҳкамланди.
Ҳозирги вақтда жамиятимизда учрайдиган ҳуқуқий саводсизликни енгиб ўтиш, қонунга ҳурмат муносабатини тарбиялаш, ўзбўлармончилик ва коррупцияга муросасиз бўлишга эришиш зарурияти сезилмоқда. Ўзибўларчилик, ҳуқуқий саводсизликнинг илдизи билан қуритиш бўйича барча ишларнинг муҳим таркибий қисмини фуқароларнинг ҳуқуқий тарбияси эгаллайди. Ҳуқуқий тарбия – бу инсонда ҳуқуқ ҳақида маълумотга эга бўлиш ва ҳуқуқий масалалар бўйича формал билимларнинг оддий йиғиндиси эмас, балки уларга қонунчиликнинг асосий қоидаларини онгли равишда ўзлаштириш, олинган билимларни шахсий ишончга айлантириш, қонунда белгиланганларга қатъий риоя қилиш, кейинчалик уни бажаришни ички эҳтиёж ва одатга айлантиришдир.
Ҳуқуқий тарбияда бадиий адабиётлар, оммавий ахборот воситалари, телевидение, радио, матбуот катта роль ўйнайди. Ҳуқуқий онгни тарбиялаш бутун жамиятнинг маданий ҳаёти, давлат ижтимоий функциясининг таркибий қисми ҳисобланади. Ҳуқуқий онгни тарбиялашнинг асосий йўналишлари бўлиб ўқув ва тарбиявий ишлар жараёнида амалга ошириладиган ҳуқуқий ўқитиш, оммавий ахборот воситалари, деворий газеталар, маърузалар, давра суҳбатлари, йиғилишлар, оғзаки ташвиқот, тематик кечалар орқали ҳуқуқий билимларни тарғибот қилиш, ҳуқуқий талабларни бажаришга мажбур қилиш кабилар ҳисобланади.
Тарбиявий ишлар бутун жамият ва давлат манфаатларига жавоб берадиган энг умумий юридик тамойил ва талабларни тушунишга қадар шахснинг индивидуал ҳуқуқий онгини юксалтиради.
Ўз ҳуқуқини биладиган, ўз кучи ва имкониятларига таянадиган, атрофида содир бўлаётган воқеа-ҳодисаларга мустақил ва онгли муносабат билан ёндошадиган, шахсий манфаатини мамлакат ва ҳалқ манфаати билан уйғун ҳолда кўрадиган эркин, билимли ва баркамол профессионал кадрларни тарбиялаш вазифаси янги Ўзбекистонни барпо этишдаги энг долзарб масалалалардан бири ҳисобланади.
Ҳар бир мутахассис ўз соҳаси ва касбига доир ҳуқуқий ҳужжатларни яхши билиши ва уни ҳимоя қила олиши зарур. Шунинг учун профессионал кадрларни ҳуқуқий онг, ҳуқуқий маданият ва ҳуқуқий билимлар билан қуроллантириш демократик ҳуқуқий давлат барпо этаётган мамлакатнинг асосий вазифаларидан бири ҳисобланади. Токи, жамиятнинг ҳар бир аъзоси ўз ҳуқуқи, ўз бурчи ва масъулиятини билмас ва англамас экан, уни ўзининг ҳаётий эҳтиёжи сифатида қарамас экан, бизнинг пировард мақсадимиз бесамар кетаверади.
Ҳуқуқий маданият – бу жамият ҳаётига ҳуқуқни сифатли татбиқ этишдир. У кундалик турмуш муаммо ва масалаларини ҳал этишда ҳуқуқий имкониятлардан фойдаланишда, ҳалқ эҳтиёжларини қондиришда ўзига хос бир барометдир. Ҳуқуқий маданият жамият умумий маданиятининг таркибий қисми сифатида жамиятни онгли равишда бошқаришни, ўз олдимизга қўйган дастурий вазифаларни амалга оширишда, инсонларнинг мамлакатимизда олиб борилаётган ижтимоий-сиёсий ислоҳотларнинг туб моҳиятини тўлақонли англаган ҳолда фуқаролик жамияти асосларини шакллантириш учун ҳамжиҳатликда фаолият юритишини таъминлайди.
Шу сабабдан, жамият тараққиётининг ҳозирги ҳолати ҳуқуқий муносабатлар барча иштирокчиларнинг ҳуқуқий маданияти, ҳуқуқий саводхонлигини ҳар томонлама ошишини талаб этмоқда. Ҳуқуқий маданият ҳуқуқий билим, ҳуқуқий эхтиёж ва изохий амалий фаолият мажмуи сифатида жамият ва давлат олдида турган вазифаларнинг муваффақиятли ҳал этилишини таъминлашга хизмат қилади.
Аҳолининг ҳуқуқий онги ва маданиятини шакллантиришни ривожлантиришда умумтаълим мактаблари ва академик лицейларда ҳуқуқий билимларга доир ўқув машғулотлари кўламини янада кенгайтириш, аҳолининг кундалик ҳаётида кўп учрайдиган ҳуқуқий масалалар юзасидан савол-жавоб тарзидаги қўлланмаларни тайёрлаш ва хонадонларга бепул тарқатиш муҳим аҳамият касб этади.
Ўзбекистон Президенти ҳузуридаги Статистика агентлиги маълумотларига кўра, умумтаълим муассасалари сони сўнгги 5 йилда 660 тага ошиб, 2023-2024 ўқув йили бошига фаолият юритаётган умумтаълим муассасалари сони 10 750 тани ташкил этган.
Нодавлат умумтаълим ташкилотлари сони ҳам ортиб бормоқда. Статистика агентлигининг маълумотларига кўра, 2023/24 ўқув йили бошига Ўзбекистонда фаолият юритаётган нодавлат умумтаълим ташкилотлари сони 293 тани ташкил этган. Ушбу кўрсаткич 2018/2019 ўқув йили бошига нисбатан 235 тага кўпайган.
Аҳолининг ҳуқуқий онги ва маданиятини юксалтиришда кундалик турмушда кўп учрайдиган масалаларнинг ҳуқуқий ечимлари ва янги қабул қилинган қонун ҳужжатларининг моҳиятини уйма-уй юриб тарғиб қилиш, шунингдек, ҳуқуқий маълумотларни етказишга қаратилган флаер, буклет ва бошқа тарқатма материалларни оилаларга бепул тарқатиш, ёшлар ва ота-оналар ўртасида никоҳ ёши, алимент тўлаш шартлари, қариндошлар ўртасидаги никоҳ ва унинг ҳуқуқий оқибатлари тўғрисида мунтазам равишда ҳуқуқий тарғибот тадбирларини ўтказиш, маҳаллаларда аҳоли орасидаги турли муаммоли масалалар, хусусан, миграция, моддий ёрдам, ер олиш, уй-жой олиш, коммунал масалалар, имтиёзлар, алимент, ишга жойлашиш, таълим олиш ва бошқалар бўйича ҳуқуқий ахборотни буклет, флаер, лифлет ва плакатлар шаклида аҳолига етказиш, жиноятчилик ва бошқа ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш, фуқаролик низоларини кескин камайтириш ҳамда аҳолида, айниқса, тарбияси оғир бўлган фуқароларда қонунга ҳурмат ҳиссини уйғотиш мақсадида судлар томонидан маҳаллаларда аҳоли билан очиқ мулоқотларни тизимли равишда ташкил қилиш ва сайёр суд мажлислари ўтказиш кўламини кенгайтириш муҳим аҳамият касб этади.
Бундан ташқари, «Ўзбекистон Республикаси Конституциясини ўрганиш» ва «Инсон ҳуқуқларини ўрганиш» махсус ўқув курсларини барча таълим турлари бўйича тизимли ўргатиш нуқтаи назаридан қайта кўриб чиқиш ва ўргатилишини ташкил қилиш, янги авлод ҳуқуқий дарсликлари ва ўқув қўлланмалари тизимини яратиш, бунда умумтаълим мактаблари бошланғич синф ўқувчилари учун ҳуқуқий билимларни содда ва кўргазмали ўргатишга қаратилган ўқув қўлланмаларини, таълим муассасалари ўқувчилари ва талабалари орасида ҳуқуқ фанидан республика миқёсида танловларни ташкил қилиш ва ўтказиш, ёшлар онгида коррупциянинг жамият ва мамлакат равнақи учун ўта салбий иллат эканлигини тарғиб қилишга қаратилган ўқув материаллари тайёрланишини ташкил қилиш, видеороликлар ишлаб чиқиш, умумтаълим ва ўрта махсус, касб-ҳунар таълими соҳасида ҳуқуқ фанидан олимпиадалар ўтказиш, тарбияси оғир вояга етмаганларга кучайтирилган ҳуқуқий таълим бериш ва тарбиялашга оид махсус дастурларни қўллаш, диний экстремизм, терроризм, «оммавий маданият» ва бошқа ёт ғояларга қарши мустаҳкам иммунитетни шакллантиришга қаратилган махсус видеороликлар тайёрлаш, ахборот-ресурс марказлари ҳамда ахборот-кутубхона фондларини юридик адабиётлар билан бойитиб бориш алоҳида аҳамият касб этади.
Ҳозирги кунда юртимизда 2140 та ёки 2016 йилга нисбатан 626 та кўп оммавий ахборот воситаси фаолият юритмоқда. Уларнинг 65 фоизи нодавлат медиа воситалари экани соҳада таркибий ўзгаришлар изчил амалга оширилаётганидан далолат беради. Анъанавий нашрлар билан бирга интернет нашрлар ҳам жадал ривожланиб, уларнинг сони 745 тага етгани ва ўқувчилар оммасини тобора кўпроқ ўзига жалб этаётганини қайд этиш лозим.
Мамлакатимиз оммавий ахборот воситалари халқаро ахборот маконига ҳам дадил кириб бормоқда. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ҳамда бир қатор хусусий телестудияларнинг кўрсатувлари жаҳоннинг 100 дан ортиқ давлатларига узатилмоқда. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Дунё” ахборот агентлиги ўз хабарларини 10 та хорижий тилда тарқатмоқда.
Кейинги вақтда юртимизда китобхонликни оммалаштиришдек эзгу ишга нашриёт-матбаа соҳаси ходимлари ҳам муносиб ҳисса қўшаётганини алоҳида эътироф этиш лозим. Сўнгги йилларда республика нашриётлари томонидан 132 миллион нусха бадиий китоб ва бошқа адабиётлар чоп этилгани китобсевар халқимиз, авваламбор, ёшларимизнинг онгу тафаккурини юксалтиришда муҳим роль ўйнаши шубҳасиз.
Аҳолининг ҳуқуқий онги ва маданиятини юксалтиришда оммавий ахборот воситаларининг жамоатчилик назоратини таъминлаш борасидаги ролини кучайтириш, уларнинг давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтлари билан алоқасини мустаҳкамлаш, ҳуқуқий мавзулар бўйича таълим берувчи педагог-ўқитувчиларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, ҳуқуқий маданиятни юксалтириш бўйича магистрлик ва докторлик диссертациялари тайёрлаш кўламини кенгайтириш, бунда оиладаги можаро ва зўравонликлар ҳамда уларнинг ижтимоий-ҳуқуқий оқибатларини комплекс тадқиқ қилишга алоҳида эътибор қаратиш долзарб вазифалар сирасига киради.
Аҳолининг ҳуқуқий онги ва маданиятини юксалтиришга доир ишлар самарадорлигини ошириш, уларнинг ҳуқуқий билимини янада такомиллаштириш мақсадида мамлакатимизнинг барча олий таълим муассасаларида Ҳуқуқшунослик кафедрасини ташкил этиш, ушбу кафедрада Ҳуқуқшунослик, Конституциявий ҳуқуқ, Инсон ҳуқуқи каби фанларни мукаммал ўргатишни йўлга қўйиш, телерадио каналларда инсон ҳуқуқи рукни остиди туркум кўрсатув ва эшиттиришларнинг тизимли тарзда ташкил этиш, олий таълим муассасаларида Инсон ҳуқуқи, Ҳуқуқшунослик, Конституциявий ҳуқуқ фанларидан ўқув машғулотларини олиб борувчи педагогларни тайёрлаш мақсадида мамлакатимизнинг барча педагогика университетларида Ҳуқуқшунослик факультетини очиш ва уларда ҳуқуқшунос-педагог кадрларни тайёрлаш мақсадга мувофиқдир.

Uzbekistan: high legal consciousness and legal culture-a guarantee of the development
Legal education plays a key role in forming the legal consciousness and legal culture of the population. For this reason, in all his speeches, the President of the Republic of Uzbekistan pays serious attention to the importance of legal culture and its improvement.
For this purpose, the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 9, "On fundamental improvement of the system of raising legal awareness and legal culture in society" to form a system of consistently conveying the content and essence of socio-economic reforms, adopted legislation and state programs, to strengthen the vital idea in the minds of citizens that "establishing the spirit of respect for laws in society is the guarantee of building a democratic legal state!", to the minds of the young generation to deeply inculcate the concepts of rights and duties, honesty and purity, as well as norms of etiquette, to teach them the important aspects of the Constitution from childhood.
According to this Decree, it was determined that raising legal awareness and legal culture in society should be systematically and organically organized according to the principle of “person - family - neighborhood - educational institution - organization – society”. In order to increase the legal awareness and culture of the population, according to the “Uzbekistan-2030” strategy, to increase the number of non-state general secondary education organizations to 1000, to increase the share of students studying in non-state general secondary education organizations by 3 times, increasing the share of qualified pedagogic personnel to 50%, the level of coverage of young people with higher education to at least 50% delivery, to increase the number of lawyers by at least 2000 people.
The new legal thinking and the high moral potential of our people, which was established due to independence in the formation of the legal consciousness and culture of the population, were expressed as an ideological foundation in our renewed Constitution. Our constitution, on the one hand, was created as a direct product of the legal system, legal ideology and culture, which is a high expression of social legal consciousness, and on the other hand, it is an important factor in forming, positively directing and improving the legal consciousness, new thinking and culture of the population. is serving as
In our updated Constitution, important attention is paid to raising the legal consciousness and culture of our citizens. For example, in its Article 50, everyone has the right to education, the state continuous education system, its various types and forms, state and non-state educational organizations to ensure the development, to develop state preschool education and upbringing creating conditions, guaranteeing free general secondary education and primary professional education, compulsory general secondary education, pre-school education and upbringing, general secondary education being under state control, the right of citizens to receive higher education at the expense of the state based on selection in state educational organizations in Article 51, and in Article 52, the work of a teacher in the Republic of Uzbekistan is aimed at developing society and the state, creating a healthy, mature generation. recognition as the basis of formation and upbringing, preservation and enrichment of the spiritual and cultural potential of the people was strengthened.
At present, it is felt necessary to overcome the legal illiteracy in our society, to educate respect for the law, to be intolerant of arbitrariness and corruption. Legal education of citizens is an important component of all work on eradicating arbitrariness and legal illiteracy. Legal education is not a simple summation of formal knowledge about law and legal issues, but a conscious assimilation of the main rules of the law, turning the acquired knowledge into personal confidence, strict adherence to the law. to follow, then to make its fulfillment an internal need and habit.
Fiction literature, mass media, television, radio, press play a big role in legal education. Cultivation of legal consciousness is a component of the cultural life of the entire society, the social function of the state. The main directions of raising legal consciousness are legal education, mass media, wall newspapers, lectures, roundtable discussions, meetings, oral campaign, thematic evenings, which are carried out in the course of educational and educational work. promotion of legal knowledge, enforcement of legal requirements.
Educational work raises the individual legal consciousness of a person to the understanding of the most general legal principles and requirements that meet the interests of the whole society and the state.
Free, educated and well-rounded professional personnel who know their rights, rely on their own strength and capabilities, approach the events happening around them with an independent and conscious attitude, and see their personal interests in harmony with the interests of the country and the people. the task of education is one of the most pressing issues in building a new Uzbekistan.
It is necessary for every specialist to be familiar with the legal documents related to his field and profession and to be able to protect them. Therefore, equipping professional staff with legal awareness, legal culture and legal knowledge is one of the main tasks of a country that is building a democratic legal state. Until each member of the society does not know and understand his right, his duty and responsibility, if he does not see it as his vital need, our goal will continue to be ineffective.
Legal culture is the qualitative implementation of law in the life of society. It is a unique barometer in the use of legal opportunities in solving the problems and issues of daily life, in meeting the needs of the people. Legal culture, as a component of the general culture of the society, requires the conscious management of the society, the realization of the programmatic tasks set before us, and the fact that people work together to form the foundations of civil society while fully understanding the fundamental nature of the social and political reforms being carried out in our country. provides
For this reason, the current state of the development of society requires the legal culture and legal literacy of all participants in legal relations to be increased in every way. Legal culture, as a set of legal knowledge, legal need and interpretive practical activity, serves to ensure the successful solution of the tasks facing the society and the state.
In order to develop the legal consciousness and culture of the population, further expansion of the scope of training sessions on legal knowledge in general education schools and academic lyceums, preparation of question-and-answer manuals on legal issues that are common in the daily life of the population, and free of charge to households distribution is important.
According to the statistics agency under the President of Uzbekistan, the number of general education institutions has increased by 660 in the last 5 years, and the number of general education institutions operating at the beginning of the 2023-2024 academic year was 10,750.
In order to increase the legal consciousness and culture of the population, door-to-door promotion of legal solutions to common issues in everyday life and the nature of newly adopted legal documents, as well as free distribution of flyers, booklets and other handouts aimed at conveying legal information to families, conducting regular legal advocacy activities among young people and parents about the age of marriage, terms of alimony payment, marriage between relatives and its legal consequences, various problematic issues among the population in the neighborhoods, in particular , providing legal information to the population in the form of booklets, flyers, leaflets and posters on migration, material assistance, land acquisition, housing, communal issues, benefits, alimony, employment, education, etc., crime and other offenses In order to prevent, sharply reduce civil disputes and to instill respect for the law in the population, especially in citizens with difficult upbringing, it is important to systematically organize open dialogues with the population in neighborhoods by the courts and expand the scope of holding mobile court sessions becomes important.
In addition, the revision and teaching of the special training courses “Study of the Constitution of the Republic of Uzbekistan” and “Study of human rights” in terms of systematic training in all types of education will be organized. to create a system of new-generation legal textbooks and training manuals, in which general education schools provide training manuals aimed at simple and demonstrative teaching of legal knowledge for elementary school students, education organizing and conducting republic-wide contests in the field of law among pupils and students of institutions, organizing the preparation of educational materials aimed at promoting in the minds of young people that corruption is a very negative evil for the development of society and the country, developing videos, Conducting legal olympiads in the field of general and secondary special and vocational education, providing enhanced legal education and training to minors with difficult upbringing, applying special programs related to religious extremism, terrorism, " preparation of special videos aimed at forming strong immunity against "mass culture" and other foreign ideas, enrichment of information-resource centers and information-library funds with legal literature is of particular importance.
Currently, there are 2140 mass media in our country, or 626 compared to 2016. The fact that 65 percent of them are non-state media indicates that structural changes are being made consistently in the field. It should be noted that together with traditional publications, Internet publications are developing rapidly, their number has reached 745, and they are attracting more and more readers.
Mass media of our country are boldly entering the international information space. Broadcasts of the National Broadcasting Company of Uzbekistan and a number of private television studios are broadcast to more than 100 countries of the world. The National News Agency of Uzbekistan, "Dunyo" news agency distributes its news in 10 foreign languages.
Next, it should be acknowledged that the employees of the publishing and printing industry make a worthy contribution to the noble work of popularizing reading in our country. The fact that 132 million copies of art books and other literature have been published by the publishing houses of the republic in recent years undoubtedly plays an important role in raising the consciousness of our book-loving people, first of all, our youth.
Strengthening the role of mass media in ensuring public control in raising the legal consciousness and culture of the population, strengthening their connection with state bodies and institutions of civil society, training and retraining of pedagogues-teachers who provide education on legal topics and their qualifications increasing the scope of preparation of master's and doctoral dissertations on improving legal culture, paying special attention to the complex research of family conflict and violence and their socio-legal consequences are among the urgent tasks.
In order to increase the effectiveness of work on raising the legal consciousness and culture of the population, to further improve their legal knowledge, to establish the Department of Law in all higher education institutions of our country, to establish the perfect teaching of such subjects as Law, Constitutional Law, and Human Rights in this department. , systematically organizing the series of programs and broadcasts on television and radio channels, opening the Faculty of Law in all pedagogical universities of our country in order to train pedagogues who will conduct training in the subjects of human rights, jurisprudence, and constitutional law in higher educational institutions, and it is appropriate to train legal-pedagogical personnel in them.