Shanxay hamkorlik tashkilotining navbatdagi sammiti barcha ishtirokchilarini qutlashdan mamnunman. Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qasim-Jomart Kemelevich Toqayevga samimiy qabul va bugungi uchrashuvimiz yuksak darajada tashkil etilayotgani uchun bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Belarusning SHHTga qo‘shilish jarayoni yakuniga yetgani bilan tabriklayman. Bu, hech shubhasiz, sheriklikning qo‘shimcha imkoniyatlarini ochadi. Ushbu voqea munosabati bilan hurmatli Aleksandr Grigorevich Lukashenkoni samimiy qutlayman.
Biz Qozog‘istonning Shanxay hamkorlik tashkilotiga faol va samarali raisligi yakunlarini yuksak baholaymiz, bugungi majlisimiz kun tartibiga kiritilgan masalalar va qarorlar loyihalarini qo‘llab-quvvatlaymiz.
Ushbu sammit xalqaro vaziyat keskinlashayotgan bir sharoitda o‘tmoqda. Yangi vayronkor mojarolar paydo bo‘lmoqda, global va mintaqaviy xavfsizlikka xavf va tahdidlar kuchayib bormoqda. Bu davlatlar o‘rtasida o‘zaro ishonch kamayayotgan, qarama-qarshilik va ziddiyatlar ortishi natijasida geosiyosiy keskinlik tobora o‘sayotgan vaziyatda kechmoqda.
Xalqaro huquq me’yorlari va tamoyillari tez-tez buzilmoqda. Tobora kuchayib borayotgan inqiroz va muammolarni hal qilish bo‘yicha jahon hamjamiyatida mavjud bo‘lgan vositalar, afsuski, o‘zining samaradorligini yo‘qotdi.
Bunday murakkab vaziyatda SHHTning asosi bo‘lgan tamoyillarga sodiqligimizni saqlash va yanada mustahkamlash favqulodda muhimdir. Ana shu tamoyillar tufayli Tashkilot bugungi yutuqlarga erishdi, xalqaro masalalarda yuksak nufuz va barqarorlashtiruvchi o‘ringa ega bo‘ldi.
Kelgusida ham “Shanxay ruhi”ning mustahkam zamini bo‘lgan tamoyillar – o‘zaro ishonch va manfaat, tenglik, madaniyatlar rang-barangligiga hurmat va umumiy taraqqiyotga intilish, qarorlar qabul qilishda konsensus tamoyilining o‘zgarmasligi va Tashkilotning bloklardan xoli maqomini saqlab qolish, uning ochiqligi, uchinchi mamlakatlarga qarshi qaratilmagani, iqtisodiy, harbiy va siyosiy salohiyatidan qat’iy nazar barcha ishtirokchilarning teng huquqliligi va suverenitetini hurmat qilishga qat’iy rioya etish muhim, deb hisoblaymiz.
Hozirgi kunda SHHT hamjihatligi zaiflashishiga yo‘l qo‘ymaslik muhimdir. Biz “SHHT oilasi” jipsligini kuchaytirishimiz, birgalikda rivojlanish tamoyilini hayotga izchil tatbiq etib, ochilayotgan yangi imkoniyatlardan maksimal darajada foydalanishimiz zarur.
Buning uchun bizda barcha shart-sharoitlar mavjud. Jahon aholisining 40 foizdan ortig‘i, global yalpi ichki mahsulotning chorak qismidan ko‘prog‘i mamlakatlarimiz hissasiga to‘g‘ri keladi. Hech shubhasiz, ushbu beqiyos salohiyatni ro‘yobga chiqarish bizdan iqtisodiy sheriklikning yangi modellarini shakllantirishni va SHHT doirasida barqaror rivojlanishning uzoq muddatli kun tartibini ishlab chiqishni talab etadi.
Shuni ta’kidlashni istardimki, O‘zbekiston 2030 yilga borib milliy iqtisodiyot hajmini ikki barobar oshirishga qaratilgan chuqur o‘zgarishlarni davom ettirmoqda. Bunga, avvalo, innovatsion va yuqori texnologiyali tarmoqlarni shakllantirish, “yashil” va raqamli texnologiyalarni joriy etish, qayta tiklanadigan energetika ulushini tubdan oshirish hisobidan erishishga intilyapmiz.
Bizning nuqtai nazarimiz bo‘yicha SHHT oldida turgan eng dolzarb vazifalar haqida qisqacha to‘xtalib o‘tishga ijozat bergaysiz.
Birinchi. Global darajada ishonch taqchilligi misli ko‘rilmagan darajaga chiqqan sharoitda umumiy xavfsizligimizni ta’minlashda yangi yondashuvlarni izlash zarurati o‘sib bormoqda.
Shu bois, hozirgi paytda umumiy xavfsizlik va taraqqiyot yo‘lidagi hamjihatlik bo‘yicha biz ilgari surgan Samarqand tashabbusining ahamiyati har qachongidan ham dolzarbdir.
SHHTning Yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va transchegaraviy sheriklik kodeksi qabul qilinishi hozirgi yangi sharoitda muloqotni mustahkamlash va ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada chuqurlashtirish imkonini beradi, deb hisoblaymiz.
Ikkinchi. Iqtisodiy sohada hamkorlik bo‘yicha strategik yuksalishga erishish.
O‘zbekistonning Tashkilotga a’zo davlatlar bilan savdo aylanmasi o‘tgan yil yakunlari bo‘yicha 20 foiz, joriy yil boshidan buyon esa yana 15 foizga o‘sdi.
SHHT doirasida savdo jarayonlarini soddalashtirish bo‘yicha bitimni ishlab chiqish vaqti keldi, deb hisoblaymiz. Hujjatga savdodagi to‘siqlarni bartaraf etish, texnik reglamentlar va sertifikatlash, fitosanitariya va veterinariya nazorati tizimlarini yaqinlashtirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlarni kiritish mumkin.
Bundan tashqari, transchegaraviy elektron tijoratni rivojlantirish bo‘yicha jahondagi tendensiyalarni hisobga olgan holda, ushbu sohada amaldagi raqamli savdo platformalari integratsiyasini ko‘zda tutuvchi hamkorlik dasturini tayyorlashni taklif etamiz.
Uchinchi. Sanoat kooperatsiyasi dasturlarini qo‘llab-quvvatlash.
Eng avvalo, infratuzilma, sanoatning yuqori texnologiyali tarmoqlari va xizmat ko‘rsatish sohalarida o‘zaro investitsiyalarni rag‘batlantirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni ishlab chiqishni taklif etamiz. Bunda ushbu loyihalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini puxta o‘ylab ko‘rish, SHHT Jamg‘armasi va Taraqqiyot bankini tashkil etish masalasini ko‘rib chiqishga qaytish muhim.
To‘rtinchi. “Sharq–G‘arb” va “Shimol–Janub” yo‘nalishlari bo‘yicha inklyuziv transport tizimlarini shakllantirish mamlakatlarimiz iqtisodiy salohiyatini samarali rivojlantirish imkonini beradi.
Alohida ta’kidlab aytaman: transport yo‘laklari ko‘p variantli bo‘lishi – bu butun mintaqamiz barqaror rivojlanishining eng muhim shartidir.
Shuningdek, Logistika jarayonlarini raqamlashtirish rejasini ishlab chiqish, shu jumladan, mamlakatlarimiz chegaralari orqali o‘tadigan mahsulotlar haqidagi ma’lumotlarning elektron almashuvini tashkil etishni taklif qilamiz.
Beshinchi. SHHT makonida zamonaviy va ishonchli energetika infratuzilmalarini kengaytirish.
Biz O‘zbekistonda “yashil” energetikani jadal rivojlantirish bo‘yicha katta dasturni qabul qildik. Yiliga ikki gigavatt quvvatli quyosh va shamol elektr stansiyalarini ishga tushirmoqdamiz. Sanoat darajasida “yashil” vodorod ishlab chiqarish loyihasi ustida ish boshlandi.
Qayta tiklanadigan energetikaga investitsiya va texnologiyalarni jalb etishni rag‘batlantirish bo‘yicha hamkorlikning kompleks rejasini ishlab chiqishni taklif etamiz.
Oltinchi. Jadallashtirilgan raqamli transformatsiya.
Bizning fikrimizcha, raqamli iqtisodiyotga o‘tish, “sun’iy intellekt”ni, ilg‘or IT qarorlarni joriy etish mamlakatlarimiz raqobatbardoshligida hal qiluvchi ahamiyatga egadir. Shu borada bilimlar, tajriba va eng yaxshi amaliyotlar almashuvi, IT parklarning tizimli hamkorligini rivojlantirish maqsadida “SHHT kelajak texnologiyalari” dasturini ishlab chiqish tarafdorimiz.
Yettinchi. Ijtimoiy rivojlanish va himoya sohasida SHHT mamlakatlari hamkorligi bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish imkoniyatini ko‘rib chiqishni taklif etamiz.
Ishonchim komilki, aholi hayot darajasini yuksaltirish va hududlarni, birinchi navbatda, qishloq joylarni rivojlantirish bo‘yicha aniq vazifalarni amalga oshirish 2030 yilgacha mo‘ljallangan eng muhim maqsadlarga erishish yo‘lida umumiy hissa bo‘ladi.
Sakkizinchi. Ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar va ularni yetkazib berish imkoniyatlari nomma-nom aks ettirilgan mamlakatlarimizning agrosanoat sohasidagi salohiyati haqidagi ma’lumotlarni birlashtiradigan “SHHT oziq-ovqat xavfsizligi atlasi” qo‘shma elektron platformasini ishlab chiqish maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Hurmatli yig‘ilish ishtirokchilari!
Xavfsizlikka tahdid solayotgan zamonaviy xavf va xatarlarga qarshi kurashishda mamlakatlarimiz vakolatli organlari faoliyatini yaqindan muvofiqlashtirishni, shu jumladan, SHHTning Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi yo‘nalishida davom ettirish zarur.
Markaziy Osiyoning ajralmas qismi bo‘lgan va mintaqaviy barqarorlikka bevosita ta’sir ko‘rsatadigan qo‘shni Afg‘onistondagi vaziyat haqida to‘xtalib o‘tmoqchiman.
Afg‘onistonning hozirgi ma’muriyati bilan munosabatlarni o‘rnatish borasidagi yondashuvlar turli ekani ma’lum. Aminmanki, Kobul bilan muloqotlarni saqlash butun mintaqaning xavfsizlik va iqtisodiy taraqqiyot borasidagi manfaatlariga mos keladi. Tobora ko‘proq davlatlar buni tushunib yetmoqda.
Shu munosabat bilan, “SHHT–Afg‘oniston” muloqot guruhining faoliyatini qayta tiklash haqidagi taklif hamon dolzarb bo‘lib qolmoqda.
Sammitimiz SHHTning doimiy faoliyat yurituvchi organlari – Pekin shahridagi Kotibiyat va Toshkent shahridagi Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasi tashkil etilganiga 20 yil to‘lgan yilda o‘tmoqda. Qisqa davrda ular sheriklikning samarali mexanizmi sifatida mustahkam qaror topdi va ko‘p tomonlama institutlar o‘rtasida munosib o‘rin egalladi.
Biz SHHTni yanada rivojlantirish jarayonlari tarafdorimiz va Tashkilotimizning faoliyatini takomillashtirish haqidagi taklifni qabul qilishga tayyormiz.
So‘zimning yakunida Shanxay hamkorlik tashkilotiga raislikni Xitoy Xalq Respublikasi qabul qilib olayotgani munosabati bilan hurmatli Si Szinpin Janobi Oliylariga bildirilgan tabrik so‘zlariga qo‘shilaman.
O‘zbekiston SHHT doirasida ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirishga sodiq ekanini yana bir bor tasdiqlayman.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the meeting of the Council of Heads of the Member-States of the Shanghai Cooperation Organization
Dear Chairman!
Dear Heads of Delegations!
I am pleased to welcome all of the participants at the Summit of the Shanghai Cooperation Organization.
I would like to echo the words of appreciation to the President of the Republic of Kazakhstan, esteemed Kassym-Jomart Tokayev, for the warm welcome and excellent organization of our meeting.
I welcome the completion of the procedures for accession of Belarus to the SCO. It will undoubtedly open up additional partnership opportunities.
I sincerely congratulate esteemed Alexander Lukashenko on this occasion.
We highly appreciate the fruitful outcomes of Kazakhstan’s active chairmanship in the Shanghai Cooperation Organization. We support the agenda and draft decisions of today’s meeting.
This Summit is taking place at a time of escalating international situation.
New destructive conflicts are emerging. The challenges and threats to global and regional security are intensifying.
This is happening against the backdrop of declining mutual trust between states, increased confrontation and rivalry and consequently – increased geopolitical tension.
The norms and principles of international law are increasingly being violated.
Unfortunately, the tools available with the international community have lost their effectiveness in addressing the escalating crises and problems.
In such challenging conditions, it is vital to maintain and further strengthen our commitment to the basic principles of the SCO, which have ensured the Organization’s current success, high international proimg, and stabilizing role in international affairs.
We consider it essential to continue:
– Strictly adhering to the fundamental principles of the “Shanghai Spirit” – mutual trust and mutual benefit, equality, respect for cultural diversity, and striving for joint development;
– Upholding the principle of consensus in decision-making, the non-aligned status of the Organization, its openness, non-targeting third countries, equality, and respect for the sovereignty of all members regardless of their economic, military, and political potential.
In today’s realities, it is crucial to ensure that the unity of the SCO is not undermined.
We must further strengthen the cohesion of the “SCO family”, make the most of emerging opportunities, and consistently implement the principle of joint development.
We have all the prerequisites for this. Our countries account for over 40 percent of the world’s population and more than a quarter of global GDP.
Undoubtedly, realizing this colossal potential requires us to create a new model of economic partnership and develop a long-term sustainable development agenda within the SCO framework.
I would like to note that Uzbekistan continues to undergo profound transformations aimed at doubling the size of its economy by 2030, primarily through the development of innovative and high-tech industries, implementation of “green” and digital technologies, as well as a significant increase in the share of renewable energy.
Allow me to briefly address what we believe are the most pressing tasks that the SCO is facing.
First. In the face of an unprecedented global trust deficit, there is an increasing need to find new approaches to ensuring our common security.
Therefore, our Samarkand Solidarity Initiative for Common Security and Prosperity is more relevant than ever today.
We believe that the adoption of the SCO Code of Good Neighborliness, Trust, and Cross-Border Partnership will contribute to strengthening dialogue and further deepening multilateral cooperation in the new realities.
Second. Achieving strategic breakthrough in the economic dimension. Our trade turnover with the member states of the Organization increased by 20 percent last year and by another 15 percent since the beginning of this year.
We believe it is time to develop an Agreement on Trade Facilitation Procedures within the SCO. This could include joint measures to eliminate trade barriers, harmonize technical regulations and certification, and align phytosanitary and veterinary control systems.
Additionally, given the global trend of developing cross-border e-commerce, we propose preparing a Cooperation Program in this area with the integration of existing digital trade platforms.
Third. Supporting industrial cooperation programs. We propose to develop a comprehensive set of measures to stimulate mutual investments, primarily in infrastructure, high-tech industries, and the service sectors.
It is important to consider financial support mechanisms for such projects and revisit the creation of the SCO Development Fund and the SCO Development Bank.
Fourth. The effective development of our countries’ economic potential will be facilitated by the formation of an inclusive transportation system along the “East-West” and “North-South” lines.
I emphasize that the diversification of transport corridors is a crucial condition for the sustainable development of our entire region.
We also propose to develop a Plan for the Digitalization of Logistics Procedures, including organizing electronic data exchange on goods crossing our borders.
Fifth. Expanding state-of-art and reliable energy infrastructure across the SCO space.
In Uzbekistan, we have adopted a large-scale program for the accelerated development of green energy, annually introducing about 2 Gigawatts of solar and wind generation capacity. We have also started working on a project for the industrial production of green hydrogen.
We propose developing a Comprehensive Cooperation Plan to Facilitate Investments and Technology in Renewable Energy.
Sixth. Accelerated digital transformation.
In our view, transitioning to a digital economy, implementing artificial intelligence, and adopting advanced IT solutions are crucial for our countries’ competitiveness.
To exchange knowledge, experiences, and best practices, and to develop systemic IT park interactions, we advocate for the development of the “Future Technologies of the SCO” Program.
Seventh. We propose to consider the adoption of a ‘Roadmap’ for SCO countries’ cooperation in social development and protection.
I am confident that implementing specific tasks to improve living standards and develop territories, particularly rural areas, will contribute to achieving the goals of the Agenda 2030.
Eighth. We believe it is advisable to develop a joint electronic platform of the “SCO Food Security Atlas”. This platform will consolidate data on our countries' agro-industrial potential in terms of produced goods and supply capabilities.
Dear Participants of the Meeting!
It is necessary to continue close coordination of the work of the competent authorities of our countries in combating modern challenges and security threats, including through the SCO Regional Anti-Terrorist Structure.
I would like to address the situation in neighbouring Afghanistan being an integral part of Central Asia, a crucial factor in ensuring regional stability.
The differences in approaches to building relations with the current Afghan authorities are well-known.
I am convinced that maintaining dialogue with Kabul is in the interests of the security and economic development of the entire region. This is becoming increasingly obvious to ever more countries.
In this regard, the proposal to resume the work of the SCO-Afghanistan Contact Group remains relevant.
Our Summit is taking place in the year of the 20th anniversary of the establishment of the permanent bodies of the SCO – the Secretariat in Beijing and the Executive Committee of the Regional Anti-Terrorist Structure in Tashkent.
In a short period, they have established themselves as effective mechanisms of partnership and have taken a rightful place among multilateral institutions.
We are committed to the process of further development of the SCO and are ready to consider proposals for improving the activities of our Organization.
In conclusion, I would like to join the congratulations to the esteemed Mr. Xi Jinping on the assumption of the chairmanship of the Shanghai Cooperation Organization by the People’s Republic of China.