Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар “Жамоатчилик назорати қанчалик кучли бўлса, давлат шунчалик халқчил, эркин ва адолатли бўлади” тамойилига асосланади
Фуқаролик жамиятининг энг муҳим белгиси фуқароларнинг давлат тузилмалари фаолияти устидан тўлиқ назоратни амалга оширишларида намоён бўлади. Ўзбекистоннинг янги таҳрирдаги Конституциясининг 36-моддасига кўра, фуқароларимиз жамият ва давлат ишларини бошқаришда бевосита ҳамда ўз вакиллари орқали иштирок этиш ҳуқуқига эга. Бундай иштирок этиш ўзини ўзи бошқариш, референдумлар ўтказиш ва давлат органларини демократик тарзда шакллантириш, шунингдек, давлат органларининг фаолияти устидан жамоатчилик назорати воситасида амалга оширилади. Давлат органларининг фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш тартиби қонун билан белгиланади.
Давлат органлари ва муассасалари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини ташкил этиш ҳамда амалга ошириш соҳасидаги муносабатларни тартибга солиш мақсадида 2018 йил 12 апрелда Ўзбекистон Республикасининг “Жамоатчилик назорати тўғрисида”ги қонуни қабул қилинди. Ушбу қонунга кўра жамоатчилик назорати давлат органларига мурожаатлар ва сўровлар, жамоатчилик муҳокамаси, жамоатчилик эшитуви, жамоатчилик мониторинги, жамоатчилик фикрини ўрганиш, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан давлат органлари мансабдор шахсларининг ҳисоботлари ва ахборотини эшитиш каби шаклларда амалга оширилади.
Юртимизда жамоатчилик назоратини амалга ошириш ва бу соҳани тартибга солиб турувчи ҳуқуқий базани такомиллаштириш борасида изчил ишлар олиб борилмоқда. 2018 йилнинг 4 май кунидаги Президент фармони билан “Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун” кўкрак нишонининг таъсис этилиш, Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 4 июлдаги “Давлат органлари ҳузурида жамоатчилик кенгашлари фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борадаги ишларни жадаллаштиришда катта аҳамият касб этди. Ушбу қарорда давлат органлари ҳузуридаги жамоатчилик кенгашининг асосий вазифалари, функциялари, ваколатлари ва фаолиятини ташкил этиш тартиби белгилаб берилган бўлиб, унга асосан жамоатчилик кенгаши давлат органи раҳбарининг қарори билан ташкил этилиши, у ўз ишини жамоатчилик асосида олиб бориши ҳамда доимий фаолият юритувчи маслаҳат-кенгаши органи ҳисобланиши, унинг қарорлари тавсиявий хусусиятга эга ҳисобланиши назарда тутилган.
Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, “Конституция ва қонун устуворлигига эришишда жамоатчилик назоратидан кўра самарали восита йўқ”. Жамоатчилик назорати демократия ва халқ ҳокимиятчилигининг муҳим институти ҳисобланиб, у давлат органлари фаолияти устидан назоратни амалга ошириш орқали фуқароларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатлари муҳофазасини таъминлашга хизмат қилади.
Ўтган йиллар давомида республикамизда фуқароларнинг жамият ва давлат ишларини бошқаришдаги иштирокини таъминлаш, ижро этувчи ҳокимият фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга оширишниг самарали механизмларини яратиш, жамоатчилик назорати функцияларини янада кучайтиришга алоҳида эътибор бериб келинмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан жамоатчилик назоратини янада кучайтириш, давлат ва жамият ўртасида ўзаро яқин ҳамкорлик ўрнатиш мақсадида 2020 йилда Жамоатчилик палатаси ташкил этилди. Жамоатчилик палатаси аҳоли фикрини мунтазам равишда ўрганиб бориши, уларнинг ечимини топиш бўйича давлат идоралари олдига аниқ вазифаларни қўйиши зарурлиги таъкидланди. “Жамоатчилик эшитуви”, “жамоатчилик мониторинги”, “жамоатчилик экспертизаси”, “жамоатчилик ташаббуси” каби таъсирчан назорат шаклларини ҳаётга татбиқ этиш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 25 октябрда қабул қилинган “Жамоатчилик фикри асосида шакллантириладиган лойиҳаларни молиялаштириш кўламини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан 2022 йил июль-сентябрь ойларида ўтказилган ташаббусли бюджетлаштириш жараёнларида ҳар бири 2 мингдан ортиқ овоз тўплаган, лекин ғолиб деб топилмаган 364 та лойиҳани амалга ошириш учун қўшимча 335 млрд сўм маблағ ажратилди.
Замонавий тараққиётнинг сўнгги йилларида республикамизда жамоатчилик бошқаруви тизими такомиллаштирилди, халқ билан мулоқотнинг самарали механизмлари жорий этилди, шунингдек маҳалла институтининг жамият бошқарувидаги ўрни ва фаолияти самарадорлиги оширилди. Инсон манфаатларини таъминлаш, халқнинг муаммо ва эҳтиёжларини билиш ва ҳал этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал ва Халқ қабулхоналари ташкил этилди. Ушбу тузилмалар жойлардаги муаммоларни чуқур таҳлил этиш механизми ва давлат органлари ҳамда мансабдор шахсларнинг жамият олдидаги масъулиятини ошириш, уларнинг фаолиятини баҳолаш мезонига айланди.
Бугунги кунда давлат бошқаруви аппаратини сақлаш билан боғлиқ харажатларини мақбуллаштириш, коррупциявий омилларни бартараф этиш ҳамда бюджет маблағларининг сарфланиши устидан таъсирчан жамоатчилик назоратини ўрнатиш мақсадида жойлардаги муаммоларни тезкор ва тежамкор усулда аниқлаш учун “онлайн қабул”, “виртуал ташриф” каби тизим жорий этилди.
Мисол тариқасида айтиб ўтиш жоизки, сўнгги йилларда халқ билан мулоқотнинг янги тизими – Президент Виртуал ва Халқ қабулхоналари фаолияти йўлга қўйилди. Биргина Президент Виртуал қабулхонасига шу пайтга қадар 9 млн 465 мингга яқин мурожаат келиб тушган бўлса, 9 млн 379 мингга яқини кўриб чиқилган ва қолганлари ҳам қонунчиликда белгиланган тартибда ҳал қилинмоқда. Шунингдек, жамоатчилик муҳокамаси натижаларини “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари лойиҳалари муҳокамалари портали” (regulation.gov.uz) мисолида яққол кўриш мумкин. Бугунги кунга келиб ушбу порталга 25384 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун жойлаштирилган бўлиб, улардан 25183 таси бўйича муҳокамалар якунланган.
Сўнгги йилларда жамоатчилик фикрини ўрганиш оммавий тус олмоқда. Манзилли бюджет харажатлари устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш учун “Очиқ бюджет” портали ишга туширилди. Фуқаролар ушбу портал орқали давлат бюджети, бюджети ижроси каби маълумотларни олиш билан бирга портал орқали бюджет қонунчилиги бузилаётгани ҳақидаги хабарларни, бюджет жараёнини такомиллаштириш бўйича таклифларни юборишлари мумкин. Жумладан, “Очиқ бюджет” ахборот портали орқали ҳар йили 2 марта ўтказиладиган “Ташаббусли бюджет” йўлга қўйилди. Бу портал орқали фуқаролар кўпчиликнинг муаммоларини биргаликда овоз бериш орқали ҳал этишга қаратилган. 2024 йил 1-мавсумда (февраль ойи) 35 575 та ташаббуслар илгари сурилган бўлиб, 3 390,5 млрд сўм ажратилди.
Давлат ҳокимияти органларининг парламент ҳамда маҳаллий кенгашларга ҳисобдорлиги йўлга қўйилиши ва “Электрон ҳукумат” тизимининг жорий этилиши жамоатчилик назоратининг янада кучайишига олиб келди. Натижада бугун юртимизда ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz), очиқ маълумотлар портали (data.egov.uz), норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини муҳокама қилиш портали (regulation.gov.uz), “Лицензия” ахборот тизимлари комплекси (license.gov.uz), “Ягона дарча” марказлари фаолиятини автоматлаштириш бўйича ахборот тизими (birdarcha.uz) кабилар фаолият юритмоқда.
2023 йилдан бошлаб аҳоли орасидаги ижтимоий муаммоларни аниқлаш ва ҳал қилиш тизимини такомиллаштириш мақсадида республикамизда ҳар ойда маҳалла кенгашида тегишли давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарларининг ҳисоботларини эшитиш амалиёти йўлга қўйилиб, жамоатчилик назоратининг янги шакли – “маҳалла назорати” гуруҳлари ва “маҳалла раиси сўрови” институтлари жорий этилди. Шунингдек, Президент топшириғига кўра, “рақамли маҳалла” тизими ва “халқ назорати” платформаси такомиллаштирилди, фуқаролар “xalqnazorati.uz” иловаси орқали маҳаллий муаммолар бўйича мурожаатлар йўллаш ва уларни назорат қилиш имконига эга бўлдилар.
Жамоатчилик палатаси тасарруфидаги “Mening fikrim” веб-портали мамлакатимизда фуқароларнинг жамият ва давлат ишларини бошқаришда иштирок этиш имкониятларини кенгайтириш, давлат ҳокимияти вакиллик органлари фаолиятининг очиқлиги, қабул қилинаётган қонунларнинг ҳаётий ва самарали бўлишини таъминлаш мақсадида яратилди. Ушбу портал орқали фуқаро давлат ва жамият аҳамиятига молик муҳим масалалар юзасидан қонунчиликка таклифларни электрон жамоавий мурожаат шаклида юбориши мумкин. “Meningfikrim.uz” портали орқали бугунги кунда 6670 дан ортиқ яқин жамоавий мурожаатлар, 30 мингга яқин изоҳлар йўлланган.
Cўнгги йилларда юртимизда фуқаролик жамиятининг энг асосий субъектларидан бири бўлиб ҳисобланган сиёсий партияларга нафақат сайловларда эркин қатнашиши учун кенг имкониятлар яратилди, балки уларнинг ижро ҳокимияти устидан назорати ҳам таъминланмоқда. Сиёсий партиялар жамоат ва ўз электорати манфаатларидан келиб чиқиб, жамоатчилик назоратини амалга ошириш ҳуқуқига ҳам эгадирлар. Шунингдек, сайлов жараёнларида сайлов участкаларидаги маҳаллий кузатувчиларни сиёсий партиялар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларининг вакиллари ташкил этади.
Жамиятимизда очиқлик ва ошкораликни ривожлантириш, давлат идоралари ва уларнинг мансабдор шахслари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини ўрнатишда, фуқароларнинг қонуний мурожаатларини ўрганиш ва ҳал этишда оммавий ахборот воситалариниг ҳам ўрни беқиёсдир. Жумладан, 2016–2023 йилларда рўйхатдан ўтган оммавий ахборот воситалари сони 41 % га ўсган, яъни 2016 йилда уларнинг сони 1614 та бўлган бўлса, 2023 йилга келиб 2140 тага етди. Мобиль интернетдан фойдаланувчилар сони ҳам 33 млн дан ошган.
Юқоридагилардан ҳам кўриниб турибдики, жамоатчилик назоратининг асосий мақсади – фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларига риоя этилишини таъминлаш, давлат органлари ва мансабдор шахслар фаолиятида қонунийликни таъминлаш, жамият манфаатларини ҳимоя қилишдир.
Халқ хизматидаги адолатли ва замонавий давлатни барпо этиш мақсадида жамоатчилик муҳокамаси натижалари асосида ишлаб чиқилган «Ўзбекистон — 2030» стратегиясида ҳам маҳаллий кенгашлар фаолиятида жамоатчилик иштироки учун зарур шароитларни яратиш, фуқаролик жамияти институтларини кенг жалб қилиш, уларнинг фаолиятини босқичма-босқич рақамлаштириш, давлат органлари раҳбарлари ва уларнинг ўринбосарлари фаолиятини жамоатчилик фикри асосида баҳолаш амалиётини йўлга қўйиш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш ишларини жадал давом эттириш каби устувор вазифалар белгилаб олинган.
Жамоатчилик назорати натижасида мамлакатда давлат органлари фаолияти холисона ўрганилиб, уларнинг камчиликлари кўрсатилади, турли хил қонун бузилишларининг олди олинади, қонунлар ижросини таъминланиб, уларни тайёрлашда жамоатчилик иштироки таъминланади, жамиятдаги турли муаммоларнинг тезкор ҳал қилинишига ҳамда аҳолининг хоҳиш-иродасини ифода этишга янада кенг шароит яратилади, шунингдек, давлат бошқарувида, қонунларни ишлаб чиқишда фуқароларнинг кенг иштирок этиши таъминланади. Яна бир масалага алоҳида эътибор бериш керакки, жамоатчилик назорати нафақат бажарилаётган ишлар сифатини назорат этиш, балки фойдаланилмаётган имкониятларни ишга солиб юборишни ҳам назарда тутади, уларни ишлаб чиқишда иштирок этади.
Хулоса қилиб айтадиган бўлсак, республикамизда жамоатчилик назоратига конституциявий мақом берилган. Янги Ўзбекистонда фуқароларнинг жамият ва давлат ишларини бошқаришдаги иштироки, жумладан, давлат органларининг фаолияти устидан жамоатчилик назоратини ривожлантириш ва такомиллаштириш йўли билан амалга оширилиши мамлакатимизда фуқаролик жамиятининг тўлиқ шаклланишига ҳамда мустаҳкамланишига кенг имкониятлар яратади. Мамлакатда жамоатчилик назорати қанчалик кучли бўлса, давлат ҳам шунчалик халқчил, эркин ва адолатли бўлади.

Реформы в Узбекистане основаны на принципе «Чем сильнее общественный контроль, тем более гуманным, свободным и справедливым является государство»
Реформы в Узбекистане основаны на принципе
«Чем сильнее общественный контроль, тем более гуманным, свободным и справедливым является государство»
Важнейший признак гражданского общества проявляется в том, что граждане осуществляют полный контроль за деятельностью государственных структур. Согласно статье 36 Конституции Узбекистана в новой редакции, наши граждане имеют право непосредственно и через своих представителей участвовать в управлении делами общества и государства. Такое участие осуществляется посредством самоуправления, проведения референдумов и демократического формирования государственных органов, а также общественного контроля над деятельностью государственных органов. Порядок осуществления общественного контроля над деятельностью государственных органов устанавливается законом.
В целях организации и регулирования отношений в сфере осуществления общественного контроля за деятельностью государственных органов и учреждений 12 апреля 2018 года принят закон “Об общественном контроле”. Согласно настоящему закону, общественный контроль осуществляется в таких формах, как обращения и запросы в государственные органы, общественные обсуждения, общественные слушания, общественный мониторинг, изучение осуществляется органами самоуправления граждан в таких формах, как заслушивание отчетов и информации должностных лиц государственных органов.
В нашей стране ведется последовательная работа по осуществлению общественного контроля и совершенствованию нормативно-правовой базы, регулирующей эту сферу. Указом Президента от 4 мая 2018 года учрежден нагрудный знак "За вклад в развитие гражданского общества", постановление Президента Узбекистана от 4 июля 2018 года "О мерах по организации деятельности общественных советов при государственных органах" имели большое значение для ускорения работы в этой сфере. Данное постановление устанавливает порядок организации основных задач, функций, полномочий и деятельности общественного совета при государственных органах, который в основном предусматривает, что общественный совет создается решением руководителя государственного органа, осуществляет свою работу на общественных началах и предполагается, что он будет вести свою работу на публичной основе, а также рассматриваться как постоянно действующий консультативно-совещательный орган, решения которого будут носить рекомендательный характер.
Как подчеркнул Шавкат Мирзиёев, “нет более эффективного инструмента для достижения верховенства Конституции и закона, чем общественный контроль”. Общественный контроль является важным институтом демократии и народной власти, он служит обеспечению защиты прав и законных интересов граждан путем осуществления контроля за деятельностью государственных органов.
За последние годы в нашей республике особое внимание уделялось обеспечению участия граждан в управлении обществом и государственными делами, созданию эффективных механизмов осуществления общественного контроля за деятельностью исполнительной власти, дальнейшему усилению функций общественного контроля. В частности, по инициативе Президента Узбекистана в 2020 году в целях дальнейшего усиления общественного контроля, налаживания тесного сотрудничества между государством и обществом была создана общественная палата. Было отмечено, что общественная палата должна регулярно изучать мнение населения, ставить конкретные задачи перед государственными органами для поиска их решения. Была продемонстрирована важность внедрения в жизнь таких влиятельных форм контроля, как "общественные слушания", "общественный мониторинг", "общественная экспертиза", "общественная инициатива".
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан "О мерах по расширению финансирования проектов, сформированных на основе общественного мнения", принятому 25 октября 2022 года, дополнительно выделено 335 миллиардов сумов на реализацию 364 проектов, каждый из которых набрал более 2 тысяч голосов в июле-сентябре 2022 года.
В последние годы современного развития в нашей республике была усовершенствована система государственного управления, внедрены эффективные механизмы диалога с народом, а также повысилась эффективность роли и деятельности Института Махалли в управлении обществом. Виртуальные и народные приемные президента Республики Узбекистан были созданы в целях обеспечения интересов человека, познания и решения проблем и потребностей людей. Эти структуры стали механизмом углубленного анализа проблем на местах и критерием повышения ответственности государственных органов и должностных лиц перед обществом и оценки их деятельности.
На сегодняшний день внедрены такие системы, как "онлайн-приемная", "виртуальный визит", позволяющие быстро и экономично выявлять проблемы на местах с целью оптимизации своих расходов, связанных с содержанием аппарата государственного управления, устранения коррупционных факторов и установления эффективного общественного контроля за расходованием бюджетных средств.
В качестве примера стоит упомянуть, что в последние годы была создана новая система диалога с народом – деятельность президентских виртуальных и народных приемных. Из 9 465 000 обращений, поступивших в виртуальную приемную Президента, рассмотрено около 9 379 000, остальные также решаются в установленном законодательством порядке. Также с результатами общественного обсуждения можно ознакомиться на "портале обсуждений проектов нормативных правовых актов" (regulation.gov.uz), что наглядно видно на примере. На сегодняшний день на этом портале размещено 25 384 проектов нормативных правовых актов для общественного обсуждения, из которых 25 183 уже завершены.
В последние годы изучение общественного мнения стало общедоступным. Портал "Открытый бюджет" был запущен для осуществления общественного контроля за целевыми расходами бюджета. Граждане могут отправлять сообщения о нарушениях бюджетного законодательства через Портал, предложения по совершенствованию бюджетного процесса, получая при этом такую информацию, как государственный бюджет, исполнение бюджета через этот портал. В частности, через информационный портал "Открытый бюджет" запущен инициативный бюджет, который проводится 2 раза в год. Благодаря этому порталу граждане сосредоточены на решении проблем путем совместного голосования. В первом сезоне (февраль) 2024 года было поддержано 35 575 инициатив, на которые было выделено 3 390,5 миллиардов сум.
Установление подотчетности органов государственной власти перед парламентом и местными советами, а также внедрение системы «Электронное правительство» привели к дальнейшему усилению общественного контроля. В результате сегодня в нашей стране существует единый интерактивный портал государственных услуг (my.gov.uz), портал открытых данных (data.egov.uz), портал для обсуждения проектов нормативных документов (regulation.gov.uz), действует комплекс информационных систем «Лицензия» (license.gov.uz), информационная система автоматизации деятельности центров «Единое окно» (birdarcha.uz).
С 2023 года в целях совершенствования системы выявления и решения социальных проблем среди населения в нашей республике установлена практика ежемесячного заслушивания информации руководителей соответствующих государственных органов и организаций в махаллинском совете, а также были введены новые формы общественного контроля — группы «махаллинского контроля» и институты «опроса махаллинских председателей». Также по поручению Президента были усовершенствованы система «цифровой махалли» и платформа «народного контроля».
Веб-портал "Мое мнение", находящийся в ведении общественной палаты, был создан с целью расширения возможностей граждан в нашей стране участвовать в управлении делами общества и государства, обеспечения открытости деятельности представительных органов государственной власти, обеспечения жизнеспособности и эффективности системы государственного управления. Через этот портал гражданин может направлять предложения по законодательству по важным вопросам государственного и общественного значения в форме электронного коллективного обращения. "Meningfikrim.uz". На сегодняшний день через портал поступило более 6670 коллективных обращений, около 30 000 комментариев.
В последние годы политическим партиям, которые считаются одними из основных субъектов гражданского общества в нашей стране, были предоставлены не только широкие возможности для свободного участия в выборах, но и контроль над исполнительной властью. Политические партии также имеют право осуществлять общественный контроль, исходя из интересов общественности и своего электората. Во время избирательных процессов местные наблюдатели на избирательных участках состоят из представителей политических партий и органов самоуправления граждан.
Несопоставима также роль средств массовой информации в развитии открытости и прозрачности в нашем обществе, установлении общественного контроля за деятельностью государственных органов и их должностных лиц, изучении и решении юридических обращений граждан. В частности, количество СМИ, зарегистрированных в 2016–2023 годах, выросло на 41%, то есть в 2016 году их число составляло 1614, а к 2023 году оно достигло 2140. Число пользователей мобильного Интернета также превысило 33 миллиона.
Как видно из вышеизложенного, основной целью общественного контроля является обеспечение соблюдения прав, свобод и законных интересов граждан, обеспечение законности в деятельности государственных органов и должностных лиц, защита интересов общества.
Также в стратегии «Узбекистан – 2030», разработанной по результатам общественных дискуссий в целях создания справедливого и современного государства, стоящего на службе народа, были определены такие приоритетные задачи как: создание необходимых условий для участия общественности в деятельности местных советов, широкое вовлечение институтов гражданского общества и поэтапная цифровизация их деятельности, налаживание практики оценки деятельности руководителей государственных органов и их заместителей на основе общественного мнения, усиленное продолжение работы по формированию неримеримого отношения к коррупции в обществе.
В результате общественного контроля объективно изучается деятельность государственных органов в стране, выявляются их недостатки, предотвращаются различные нарушения законодательства, обеспечивается участие общественности в реализации законов и их подготовке, создаются более широкие условия для оперативного решения различных проблем в обществе и волеизъявление населения, а также следует обратить особое внимание на то что общественный контроль подразумевает не только контроль за качеством выполняемых работ, но и использованием возможностей, а также в участии в их развитии.
В заключение хотелось бы отметить, что в нашей республике государственному общественному контролю придан конституционный статус. В новом Узбекистане участие граждан в управлении делами общества и государства, включая развитие и совершенствование общественного контроля за деятельностью государственных органов, предоставляет широкие возможности для полноценного формирования и укрепления гражданского общества в нашей стране. Чем сильнее общественный контроль в стране, тем более гуманным, свободным и справедливым является государство.