Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар “Жамоатчилик назорати қанчалик кучли бўлса, давлат шунчалик халқчил, эркин ва адолатли бўлади” тамойилига асосланади
Фуқаролик жамиятининг энг муҳим белгиси фуқароларнинг давлат тузилмалари фаолияти устидан тўлиқ назоратни амалга оширишларида намоён бўлади. Ўзбекистоннинг янги таҳрирдаги Конституциясининг 36-моддасига кўра, фуқароларимиз жамият ва давлат ишларини бошқаришда бевосита ҳамда ўз вакиллари орқали иштирок этиш ҳуқуқига эга. Бундай иштирок этиш ўзини ўзи бошқариш, референдумлар ўтказиш ва давлат органларини демократик тарзда шакллантириш, шунингдек, давлат органларининг фаолияти устидан жамоатчилик назорати воситасида амалга оширилади. Давлат органларининг фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш тартиби қонун билан белгиланади.
Давлат органлари ва муассасалари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини ташкил этиш ҳамда амалга ошириш соҳасидаги муносабатларни тартибга солиш мақсадида 2018 йил 12 апрелда Ўзбекистон Республикасининг “Жамоатчилик назорати тўғрисида”ги қонуни қабул қилинди. Ушбу қонунга кўра жамоатчилик назорати давлат органларига мурожаатлар ва сўровлар, жамоатчилик муҳокамаси, жамоатчилик эшитуви, жамоатчилик мониторинги, жамоатчилик фикрини ўрганиш, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари томонидан давлат органлари мансабдор шахсларининг ҳисоботлари ва ахборотини эшитиш каби шаклларда амалга оширилади.
Юртимизда жамоатчилик назоратини амалга ошириш ва бу соҳани тартибга солиб турувчи ҳуқуқий базани такомиллаштириш борасида изчил ишлар олиб борилмоқда. 2018 йилнинг 4 май кунидаги Президент фармони билан “Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун” кўкрак нишонининг таъсис этилиш, Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 4 июлдаги “Давлат органлари ҳузурида жамоатчилик кенгашлари фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бу борадаги ишларни жадаллаштиришда катта аҳамият касб этди. Ушбу қарорда давлат органлари ҳузуридаги жамоатчилик кенгашининг асосий вазифалари, функциялари, ваколатлари ва фаолиятини ташкил этиш тартиби белгилаб берилган бўлиб, унга асосан жамоатчилик кенгаши давлат органи раҳбарининг қарори билан ташкил этилиши, у ўз ишини жамоатчилик асосида олиб бориши ҳамда доимий фаолият юритувчи маслаҳат-кенгаши органи ҳисобланиши, унинг қарорлари тавсиявий хусусиятга эга ҳисобланиши назарда тутилган.
Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, “Конституция ва қонун устуворлигига эришишда жамоатчилик назоратидан кўра самарали восита йўқ”. Жамоатчилик назорати демократия ва халқ ҳокимиятчилигининг муҳим институти ҳисобланиб, у давлат органлари фаолияти устидан назоратни амалга ошириш орқали фуқароларнинг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатлари муҳофазасини таъминлашга хизмат қилади.
Ўтган йиллар давомида республикамизда фуқароларнинг жамият ва давлат ишларини бошқаришдаги иштирокини таъминлаш, ижро этувчи ҳокимият фаолияти устидан жамоатчилик назоратини амалга оширишниг самарали механизмларини яратиш, жамоатчилик назорати функцияларини янада кучайтиришга алоҳида эътибор бериб келинмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан жамоатчилик назоратини янада кучайтириш, давлат ва жамият ўртасида ўзаро яқин ҳамкорлик ўрнатиш мақсадида 2020 йилда Жамоатчилик палатаси ташкил этилди. Жамоатчилик палатаси аҳоли фикрини мунтазам равишда ўрганиб бориши, уларнинг ечимини топиш бўйича давлат идоралари олдига аниқ вазифаларни қўйиши зарурлиги таъкидланди. “Жамоатчилик эшитуви”, “жамоатчилик мониторинги”, “жамоатчилик экспертизаси”, “жамоатчилик ташаббуси” каби таъсирчан назорат шаклларини ҳаётга татбиқ этиш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 25 октябрда қабул қилинган “Жамоатчилик фикри асосида шакллантириладиган лойиҳаларни молиялаштириш кўламини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига асосан 2022 йил июль-сентябрь ойларида ўтказилган ташаббусли бюджетлаштириш жараёнларида ҳар бири 2 мингдан ортиқ овоз тўплаган, лекин ғолиб деб топилмаган 364 та лойиҳани амалга ошириш учун қўшимча 335 млрд сўм маблағ ажратилди.
Замонавий тараққиётнинг сўнгги йилларида республикамизда жамоатчилик бошқаруви тизими такомиллаштирилди, халқ билан мулоқотнинг самарали механизмлари жорий этилди, шунингдек маҳалла институтининг жамият бошқарувидаги ўрни ва фаолияти самарадорлиги оширилди. Инсон манфаатларини таъминлаш, халқнинг муаммо ва эҳтиёжларини билиш ва ҳал этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал ва Халқ қабулхоналари ташкил этилди. Ушбу тузилмалар жойлардаги муаммоларни чуқур таҳлил этиш механизми ва давлат органлари ҳамда мансабдор шахсларнинг жамият олдидаги масъулиятини ошириш, уларнинг фаолиятини баҳолаш мезонига айланди.
Бугунги кунда давлат бошқаруви аппаратини сақлаш билан боғлиқ харажатларини мақбуллаштириш, коррупциявий омилларни бартараф этиш ҳамда бюджет маблағларининг сарфланиши устидан таъсирчан жамоатчилик назоратини ўрнатиш мақсадида жойлардаги муаммоларни тезкор ва тежамкор усулда аниқлаш учун “онлайн қабул”, “виртуал ташриф” каби тизим жорий этилди.
Мисол тариқасида айтиб ўтиш жоизки, сўнгги йилларда халқ билан мулоқотнинг янги тизими – Президент Виртуал ва Халқ қабулхоналари фаолияти йўлга қўйилди. Биргина Президент Виртуал қабулхонасига шу пайтга қадар 9 млн 465 мингга яқин мурожаат келиб тушган бўлса, 9 млн 379 мингга яқини кўриб чиқилган ва қолганлари ҳам қонунчиликда белгиланган тартибда ҳал қилинмоқда. Шунингдек, жамоатчилик муҳокамаси натижаларини “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари лойиҳалари муҳокамалари портали” (regulation.gov.uz) мисолида яққол кўриш мумкин. Бугунги кунга келиб ушбу порталга 25384 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси жамоатчилик муҳокамаси учун жойлаштирилган бўлиб, улардан 25183 таси бўйича муҳокамалар якунланган.
Сўнгги йилларда жамоатчилик фикрини ўрганиш оммавий тус олмоқда. Манзилли бюджет харажатлари устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш учун “Очиқ бюджет” портали ишга туширилди. Фуқаролар ушбу портал орқали давлат бюджети, бюджети ижроси каби маълумотларни олиш билан бирга портал орқали бюджет қонунчилиги бузилаётгани ҳақидаги хабарларни, бюджет жараёнини такомиллаштириш бўйича таклифларни юборишлари мумкин. Жумладан, “Очиқ бюджет” ахборот портали орқали ҳар йили 2 марта ўтказиладиган “Ташаббусли бюджет” йўлга қўйилди. Бу портал орқали фуқаролар кўпчиликнинг муаммоларини биргаликда овоз бериш орқали ҳал этишга қаратилган. 2024 йил 1-мавсумда (февраль ойи) 35 575 та ташаббуслар илгари сурилган бўлиб, 3 390,5 млрд сўм ажратилди.
Давлат ҳокимияти органларининг парламент ҳамда маҳаллий кенгашларга ҳисобдорлиги йўлга қўйилиши ва “Электрон ҳукумат” тизимининг жорий этилиши жамоатчилик назоратининг янада кучайишига олиб келди. Натижада бугун юртимизда ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz), очиқ маълумотлар портали (data.egov.uz), норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини муҳокама қилиш портали (regulation.gov.uz), “Лицензия” ахборот тизимлари комплекси (license.gov.uz), “Ягона дарча” марказлари фаолиятини автоматлаштириш бўйича ахборот тизими (birdarcha.uz) кабилар фаолият юритмоқда.
2023 йилдан бошлаб аҳоли орасидаги ижтимоий муаммоларни аниқлаш ва ҳал қилиш тизимини такомиллаштириш мақсадида республикамизда ҳар ойда маҳалла кенгашида тегишли давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарларининг ҳисоботларини эшитиш амалиёти йўлга қўйилиб, жамоатчилик назоратининг янги шакли – “маҳалла назорати” гуруҳлари ва “маҳалла раиси сўрови” институтлари жорий этилди. Шунингдек, Президент топшириғига кўра, “рақамли маҳалла” тизими ва “халқ назорати” платформаси такомиллаштирилди, фуқаролар “xalqnazorati.uz” иловаси орқали маҳаллий муаммолар бўйича мурожаатлар йўллаш ва уларни назорат қилиш имконига эга бўлдилар.
Жамоатчилик палатаси тасарруфидаги “Mening fikrim” веб-портали мамлакатимизда фуқароларнинг жамият ва давлат ишларини бошқаришда иштирок этиш имкониятларини кенгайтириш, давлат ҳокимияти вакиллик органлари фаолиятининг очиқлиги, қабул қилинаётган қонунларнинг ҳаётий ва самарали бўлишини таъминлаш мақсадида яратилди. Ушбу портал орқали фуқаро давлат ва жамият аҳамиятига молик муҳим масалалар юзасидан қонунчиликка таклифларни электрон жамоавий мурожаат шаклида юбориши мумкин. “Meningfikrim.uz” портали орқали бугунги кунда 6670 дан ортиқ яқин жамоавий мурожаатлар, 30 мингга яқин изоҳлар йўлланган.
Cўнгги йилларда юртимизда фуқаролик жамиятининг энг асосий субъектларидан бири бўлиб ҳисобланган сиёсий партияларга нафақат сайловларда эркин қатнашиши учун кенг имкониятлар яратилди, балки уларнинг ижро ҳокимияти устидан назорати ҳам таъминланмоқда. Сиёсий партиялар жамоат ва ўз электорати манфаатларидан келиб чиқиб, жамоатчилик назоратини амалга ошириш ҳуқуқига ҳам эгадирлар. Шунингдек, сайлов жараёнларида сайлов участкаларидаги маҳаллий кузатувчиларни сиёсий партиялар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларининг вакиллари ташкил этади.
Жамиятимизда очиқлик ва ошкораликни ривожлантириш, давлат идоралари ва уларнинг мансабдор шахслари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини ўрнатишда, фуқароларнинг қонуний мурожаатларини ўрганиш ва ҳал этишда оммавий ахборот воситалариниг ҳам ўрни беқиёсдир. Жумладан, 2016–2023 йилларда рўйхатдан ўтган оммавий ахборот воситалари сони 41 % га ўсган, яъни 2016 йилда уларнинг сони 1614 та бўлган бўлса, 2023 йилга келиб 2140 тага етди. Мобиль интернетдан фойдаланувчилар сони ҳам 33 млн дан ошган.
Юқоридагилардан ҳам кўриниб турибдики, жамоатчилик назоратининг асосий мақсади – фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларига риоя этилишини таъминлаш, давлат органлари ва мансабдор шахслар фаолиятида қонунийликни таъминлаш, жамият манфаатларини ҳимоя қилишдир.
Халқ хизматидаги адолатли ва замонавий давлатни барпо этиш мақсадида жамоатчилик муҳокамаси натижалари асосида ишлаб чиқилган «Ўзбекистон — 2030» стратегиясида ҳам маҳаллий кенгашлар фаолиятида жамоатчилик иштироки учун зарур шароитларни яратиш, фуқаролик жамияти институтларини кенг жалб қилиш, уларнинг фаолиятини босқичма-босқич рақамлаштириш, давлат органлари раҳбарлари ва уларнинг ўринбосарлари фаолиятини жамоатчилик фикри асосида баҳолаш амалиётини йўлга қўйиш, жамиятда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш ишларини жадал давом эттириш каби устувор вазифалар белгилаб олинган.
Жамоатчилик назорати натижасида мамлакатда давлат органлари фаолияти холисона ўрганилиб, уларнинг камчиликлари кўрсатилади, турли хил қонун бузилишларининг олди олинади, қонунлар ижросини таъминланиб, уларни тайёрлашда жамоатчилик иштироки таъминланади, жамиятдаги турли муаммоларнинг тезкор ҳал қилинишига ҳамда аҳолининг хоҳиш-иродасини ифода этишга янада кенг шароит яратилади, шунингдек, давлат бошқарувида, қонунларни ишлаб чиқишда фуқароларнинг кенг иштирок этиши таъминланади. Яна бир масалага алоҳида эътибор бериш керакки, жамоатчилик назорати нафақат бажарилаётган ишлар сифатини назорат этиш, балки фойдаланилмаётган имкониятларни ишга солиб юборишни ҳам назарда тутади, уларни ишлаб чиқишда иштирок этади.
Хулоса қилиб айтадиган бўлсак, республикамизда жамоатчилик назоратига конституциявий мақом берилган. Янги Ўзбекистонда фуқароларнинг жамият ва давлат ишларини бошқаришдаги иштироки, жумладан, давлат органларининг фаолияти устидан жамоатчилик назоратини ривожлантириш ва такомиллаштириш йўли билан амалга оширилиши мамлакатимизда фуқаролик жамиятининг тўлиқ шаклланишига ҳамда мустаҳкамланишига кенг имкониятлар яратади. Мамлакатда жамоатчилик назорати қанчалик кучли бўлса, давлат ҳам шунчалик халқчил, эркин ва адолатли бўлади.

Reforms in Uzbekistan are based on the principle “The stronger public control, the more humane, free and fair the state is”
The most important sign of civil society is manifested in the fact that citizens exercise complete control over the activities of state structures. According to article 36 of the new version of the Constitution of Uzbekistan, our citizens have the right to participate directly and through their representatives in the management of the affairs of society and the state. Such participation is carried out through self-government, referendums and the democratic formation of state bodies, as well as public control over the activities of state bodies. The procedure for exercising public control over the activities of state bodies is established by law.
In order to organize and regulate relations in the field of public control over the activities of state bodies and institutions, the law “On Public Control” was adopted on April 12, 2018. According to this law, public control is carried out in such forms as appeals and requests to state bodies, public discussions, public hearings, public monitoring, and the study is carried out by citizens' self-government bodies in such forms as hearing reports and information from officials of state bodies.
Consistent work is underway in our country to implement public control and improve the regulatory framework governing this area. By presidential decree dated May 4, 2018, the badge "For contribution to the development of civil society" was established; the decree of the President of Uzbekistan dated July 4, 2018 "On measures to organize the activities of public councils under state bodies" was of great importance for accelerating work in this area. This resolution establishes the procedure for organizing the main tasks, functions, powers and activities of the public council under state bodies, which basically provides that the public council is created by the decision of the head of the state body, carries out its work on a voluntary basis and it is assumed that it will conduct its work on a public basis, as well as be considered as a permanent advisory body whose decisions will be advisory in nature.
As Shavkat Mirziyoyev noted, “There is no more effective tool for achieving the supremacy of the Constitution and the law than public control.” Public control is an important institution of democracy and people's power; it serves to ensure the protection of the rights and legitimate interests of citizens by monitoring the activities of state bodies.
In recent years, special attention has been paid in our republic to ensuring the participation of citizens in the management of society and public affairs, the creation of effective mechanisms for public control over the activities of the executive branch, and further strengthening the functions of public control. In particular, at the initiative of the President of Uzbekistan, a public chamber was established in 2020 in order to further strengthen public control and establish close cooperation between the state and society. It was noted that the public chamber should regularly study the opinion of the population, set specific tasks for government agencies to find solutions. The importance of implementing such influential forms of control as "public hearings", "public monitoring", "public expertise", and "public initiative" was demonstrated.
According to the decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to expand financing of projects formed on the basis of public opinion", adopted on October 25, 2022, an additional 335 billion soums were allocated for the implementation of 364 projects, each of which received more than 2 thousand votes in July-September 2022.
In recent years of modern development in our republic, the system of public administration has been improved, effective mechanisms of dialogue with the people have been introduced, and the effectiveness of the role and activities of the Mahalla Institute in the management of society has increased. Virtual and public reception rooms of the President of the Republic of Uzbekistan were created in order to ensure human interests, knowledge and solution of problems and needs of people. These structures have become a mechanism for in-depth analysis of problems on the ground and a criterion for increasing the responsibility of state bodies and officials to society and evaluating their activities.
To date, such systems as "online reception" and "virtual visit" have been introduced, allowing for quick and economical identification of problems on the ground in order to optimize their expenses related to the maintenance of the public administration apparatus, eliminate corruption factors and establish effective public control over budget spending.
As an example, it is worth mentioning that in recent years a new system of dialogue with the people has been created – the activities of the presidential virtual and people's reception rooms. Of the 9,465,000 applications received by the virtual reception of the President, about 9,379,000 have been considered, the rest are also being resolved in accordance with the procedure established by law. The results of the public discussion can also be found on the "portal for discussions of draft regulatory legal acts" (regulation.gov.uz), which is clearly seen in the example. To date, 25384 draft regulatory legal acts have been posted on this portal for public discussion, of which 25183 have already been completed.
In recent years, the study of public opinion has become publicly available. The Open Budget portal was launched to exercise public control over targeted budget expenditures. Citizens can send messages about violations of budget legislation through the Portal, suggestions for improving the budget process, while receiving information such as the state budget, budget execution through this portal. In particular, an initiative budget has been launched through the Open Budget information portal, which is held 2 times a year. Thanks to this portal, citizens are focused on solving problems through joint voting. In the first season (February) 2024, 35,575 initiatives were supported, for which 3,390.5 billion soums were allocated.
Establishing the accountability of public authorities to parliament and local councils, as well as the introduction of the Electronic Government system, led to a further strengthening of public control. As a result, today in our country there is a single interactive portal of public services (my.gov.uz), an open data portal (data.egov.uz), a portal for discussing draft regulatory documents (regulation.gov.uz), and a complex of information systems “License" (license.gov.uz), information system for automating the activities of Single Window centers (birdarcha.uz).
Since 2023, in order to improve the system for identifying and solving social problems among the population in our republic, the practice of monthly hearing information from the heads of relevant government bodies and organizations in the mahalla council has been established, and new forms of public control have been introduced - “mahalla control” groups and “survey” institutions mahalla chairmen." Also, on behalf of the President, the “digital mahalla” system and the “people’s control” platform were improved.
The “My Opinion” web portal, which is under the jurisdiction of the Public Chamber, was created in order to expand the opportunities of citizens in our country to participate in the management of the affairs of society and the state, to ensure the openness of the activities of representative bodies of state power, to ensure the viability and effectiveness of the public administration system. Through this portal, a citizen can send proposals on legislation on important issues of state and public importance in the form of an electronic collective appeal. The My Opinion web portal, which is under the jurisdiction of the Public Chamber, was created in order to expand the opportunities of citizens in our country to participate in the management of the affairs of society and the state, to ensure the openness of the activities of representative bodies of state power, to ensure the viability and effectiveness of the public administration system. Through this portal, a citizen can send proposals on legislation on important issues of state and public importance in the form of an electronic collective appeal "Meningfikrim.uz "(My opinion). To date, more than 6670 collective appeals and about 30,000 comments have been received through the portal.
In recent years, political parties, which are considered to be one of the main actors of civil society in our country, have been given not only ample opportunities for free participation in elections, but also control over the executive branch. Political parties also have the right to exercise public control based on the interests of the public and their electorate. During election processes, local observers at polling stations consist of representatives of political parties and citizens' self-government bodies.
The role of the media in developing openness and transparency in our society, establishing public control over the activities of government bodies and their officials, studying and resolving legal appeals from citizens is also incomparable. In particular, the number of media registered in 2016–2023 increased by 41%, that is, in 2016 their number was 1614, and by 2023 it reached 2140. The number of mobile Internet users also exceeded 33 million.
As can be seen from the above, the main purpose of public control is to ensure respect for the rights, freedoms and legitimate interests of citizens, to ensure legality in the activities of state bodies and officials, and to protect the interests of society.
The Uzbekistan 2030 strategy, developed based on the results of public discussions in order to create a fair and modern state serving the people, identified such priority tasks as: creating the necessary conditions for public participation in the activities of local councils, broad involvement of civil society institutions and the gradual digitalization of their activities, establishing the practice of assessing the activities of heads of state bodies and their deputies based on public opinion, and intensified continuation of work to form an unparalleled attitude towards corruption in society.
As a result of public control, the activities of state bodies in the country are objectively studied, their shortcomings are identified, various violations of legislation are prevented, public participation in the implementation of laws and their preparation is ensured, broader conditions are created for the prompt solution of various problems in society and the will of the population, and special attention should be paid to the fact that public control implies not only control over the quality of the work performed, but also the use of opportunities, as well as participation in their development.
In conclusion, I would like to note that in our republic, constitutional status has been given a state public control. In the new Uzbekistan, the participation of citizens in the management of the affairs of society and the state, including the development and improvement of public control over the activities of state bodies, provides ample opportunities for the full-fledged formation and strengthening of civil society in our country. If the public control in the country is strong, the state is more humane, free and fair.
N.S.Rasulova, candidate of historical sciences Associate professor of the University of Public safety of the Republic of Uzbekistan