AL-KUVAYT, 22-iyul. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston elchixonasi ko'magida Kuvaytning "Energy Solutions" kompaniyasi delegatsiyasining Buxoro viloyatiga biznes-missiyasi tashkil etildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Kuvayt kompaniyasi delegatsiyasi Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov tomonidan qabul qilindi va "Energy Solutions" kompaniyasi rahbari Iyad Solih bilan videokonferensaloqa shaklida onlayn muzokaralar tashkil etildi.
Muzokaralar chog'ida Buxoro viloyatida xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulay sarmoyaviy muhit haqida batafsil ma'lumotlar Kuvayt tomoniga yetkazildi. Viloyatning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyati, asosiy drayver sohalari bo'lgan turizm, neft-gaz, qishloq xo'jaligi, shuningdek, qulay geografik joylashuvi alohida ta'kidlandi. Tibbiyot va farmatsevtika yo'nalishidagi istiqbolli loyihalarga e'tibor qaratildi.
O'z navbatida, Kuvayt vakillari tibbiyot sohasida kadrlar tayyorlash bo'yicha ta'lim markazini tashkil etish va tog'-kon sanoati sohasida hamkorlikni yo'lga qo'yish takliflarini ilgari surdi.
Uchrashuv yakunida, o'zaro hamkorlikning aniq yo'nalishlari belgilab olindi va ularga xorijiy investitsiyalarni jalb etish bo'yicha dastlabki kelishuvga erishildi.

Кувейтская компания заинтересована в реализации инвестиционных проектов в Бухарской области
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 22 июля. /ИА "Дунё"/. При поддержке посольства Узбекистана в Кувейте организована бизнес-миссия делегации кувейтской компании «Energy Solutions» в Бухарскую область, передает корреспондент ИА «Дунё».
Делегацию кувейтской компании принял хоким Бухарской области Ботир Зарипов. Во встрече в формате видеоконференции также принял участие глава компании «Energy Solutions» Ияд Салих.
В ходе переговоров кувейтской стороне была представлена информация о созданной в нашей стране благоприятной инвестиционной среде и потенциале Бухарской области. Отмечено, что передовыми сферами сотрудничества могут стать туризм, нефть и газ, сельское хозяйство, которые являются основными драйверными отраслями региона. Было также уделено внимание перспективным проектам в сфере медицины и фармацевтики.
В свою очередь представители Кувейта предложили создать образовательный центр по подготовке кадров в сфере медицины и наладить сотрудничество в горнодобывающей промышленности.
По итогам встречи были определены конкретные направления взаимодействия и достигнута предварительная договоренность о привлечении в них иностранных инвестиций.