Ўзбекистоннинг экологик ташаббуслари Марказий Осиёда соғлом ва барқарор муҳитни яратишга қаратилган
Орол фожиаси туфайли Марказий Осиёда иқлим ўзгаришларининг салбий оқибатлари жиддий даражада сезилмоқда. Минтақамизда ҳаво ҳароратининг ошиши жаҳондаги ўртача кўрсаткичдан икки баравар кўпдир. Фавқулодда иссиқ кунларнинг сони икки баробар ортиши ва музликлар майдонининг учдан бир қисми йўқолиши кузатилмоқда. Сўнгги 30 йилда Марказий Осиёда исиш суръати дунё бўйлаб ўртача кўрсаткичдан юқори бўлиб, ўртача йиллик ҳарорат 0,5 даражага ошган. Прогнозларга кўра, 2085 йилгача ҳарорат 2,0-5,7 даражага ошиши кутилмоқда.
Ўзбекистон атроф-муҳит сифатини яхшилаш ва экологик муаммоларнинг салбий оқибатларининг олдини олиш учун фаол саъй-ҳаракатларни олиб бормоқда. Хусусан:
Халқаро ҳамкорлик доирасида
Ҳозирги вақтда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида халқаро ҳамкорлик зарурати барча мамлакатларнинг бир-бирига бўлган экологик боғлиқлигининг ўсиб бориши билан белгиланади. Озон қатламининг бузилиши, атмосфера ва океанларнинг ифлосланиши ҳамда сайёрамиздаги ҳароратнинг кўтарилиши экологик хавфли фаолиятга йўл қўйилган мамлакатларга эмас, балки бутун дунё ҳамжамиятига ўз таъсирини кўрсатади. Шу сабабли бугунги кунда қатор давлатлар Бирлашган Миллатлар Ташкилоти билан экологик хафвсизлик масалаларида ҳамкорликни йўлга қўйган. Бундай ҳамкорлик халқаро ҳамжамият томонидан умумэътироф этилган қатор тамойилларга асосланади. Улар қисман давлатлараро шартномалар ва актларда, халқаро ташкилотларнинг норматив ҳужжатларида ўз аксини топган ва, асосан атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва бу соҳада давлатлар ҳамда халқлар ўртасидаги ҳамкорликни тартибга солишга бағишланган энг муҳим халқаро конференциялар қарорларида умумлаштирилган.
Айнан шулардан келиб чиқиб, Ўзбекистон иқлим ўзгаришига қарши курашиш учун минтақани бирлаштиришга қаратилган муҳим иқлим ташаббусларини фаол илгари сурмоқда. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг бу ғоялари минтақа мамлакатлари томонидан доимий равишда қўллаб-қувватланмоқда.
Марказий Осиё учун ягона иқлим кун тартибини шакллантиришнинг мантиқий давоми сифатида Ўзбекистон томонидан давлат раҳбарларининг 5-йиғилишида иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича Минтақавий стратегия ишлаб чиқиш ташаббуси эълон қилинди. Бундан ташқари, Ўзбекистон раҳбари экология вазирлари даражасидаги кўп томонлама платформа – «Марказий Осиё иқлим мулоқоти»ни ташкил этишни таклиф қилди, у эса, Марказий Осиё мамлакатларининг «яшил» ривожланиш йўлида интеграцияловчи бўғин бўлиши мумкин.
Бундан ташқари, Президент Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Иқлим ўзгариши бўйича конференциясида (СOP28) ҳам бир қатор таклифларни илгари сурди. Жумладан, Президентимиз Париж шартномаси доирасида Иқлим ўзгаришига мослашиш соҳасидаги Глобал ҳадли механизмни тезроқ келишишга чақирди. Шу билан бирга, Глобал миқёсда кам углеродли иқтисодиётга ўтиш адолатли, шаффоф ва инклюзив бўлиши зарурлиги, бунда ривожланаётган давлатларнинг манфаатлари албатта инобатга олиниши жуда муҳимлигини қайд этди. Ушбу долзарб муаммони мунтазам равишда, шу жумладан «Катта еттилик» ва «Катта йигирмалик» форматлари кун тартибларида кўриб чиқиб боришни таклиф қилди.
Мамлакатимиздаги экологик ислоҳотлар доирасида
“Яшил” иқтисодиётга ўтиш стратегияси
Ўзбекистон 2019–2030 йилларга мўлжалланган «яшил» иқтисодиётга ўтиш стратегиясини қабул қилди. Мазкур стратегиянинг асосий мақсадлари қуйидагилардан иборат:
Табиий ресурсларни асраб-авайлаш: Суғориш тизимларини модернизация қилиш, сув тежамкор технологияларни жорий этиш.
Муқобил энергия манбаларидан фойдаланиш: Қуёш, шамол ва биомасса энергиясидан фойдаланишни кенгайтириш.
Иқтисодиёт тармоқларида тежамкор воситаларни жорий этиш: Ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳаларида энергия самарадорлигини ошириш.
Экологик қонунчиликни такомиллаштириш
Ўзбекистонда экологик барқарорликни таъминлаш учун қонунчилик ҳам такомиллаштирилмоқда. Бу қонунлар атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва экологик барқарорликни сақлаш соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган.
«Ўзбекистонда барқарор ўрмон ландшафтларини тиклаш» лойиҳаси
«Ўзбекистонда барқарор ўрмон ландшафтларини тиклаш» лойиҳаси Халқаро тараққиёт уюшмаси иштирокида амалга оширилмоқда. Лойиҳа қиймати 205 миллион доллардан ортиқ бўлиб, у 6 йил давомида амалга оширилиб борилади. Мақсадлар қаторига ўрмонлар ҳудудини кенгайтириш, ўрмон хўжаликлари моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, барқарор бошқарувни жорий этиш ва экотуризм инфратузилмасини ривожлантириш каби вазифаларнинг ҳам киритилганлиги муҳим аҳамиятга эга.
«Ўзбекистон – 2030» стратегияси
2023 йилнинг 11 сентябрида Ўзбекистон Президентининг Фармони билан қабул қилинган «Ўзбекистон – 2030» стратегиясида сув ресурсларини тежаш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш доирасидаги ислоҳотлар устувор мақсадлардан бири сифатида белгиланди. Стратегия доирасида қатор чора-тадбирлар назарда тутилган бўлиб, улар самарали амалга оширилиб келинмоқда. Хусусан,
«Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси
2024 йилда «Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси тадбирларини амалга ошириш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 7 мартдаги 144–Ф-сонли фармойиши қабул қилинди. Ушбу лойиҳа Ўзбекистоннинг экологиясини яхшилаш ва яшил ҳудудларни кенгайтириш мақсадида қатор муҳим ташаббусларни ўз ичига олган.
«Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси доирасида 2024 йил баҳорги кўчат экиш мавсумида Республика бўйича 138,1 миллион туп дарахт кўчатлари ўтқазилди. Бу кўрсаткич режага нисбатан 110,5 фоизни ташкил этди. Лойиҳанинг ушбу қисми нафақат экологияни яхшилаш, балки шаҳарларимизнинг эстетик кўринишини яхшилашга ҳам қаратилган.
«Яшил боғлар» ва «Яшил белбоғлар»
Ҳусусан, 257 та «Яшил боғлар» барпо этилди, уларнинг умумий сони 517 тага етди. Шунингдек, саноат корхоналари ҳудудлари ва атрофида 5,3 миллион туп дарахт кўчатларини экиш орқали «Яшил белбоғлар» ташкил қилинди. Ушбу саъй-ҳаракатлар саноат корхоналарининг таъсирини камайтириш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш мақсадида амалга оширилди.
Ташкилот ва идораларнинг ташаббуслари
Юқоридаги эътироф этилган ишлар бўйича вазирлик ва идоралар ҳам ўз ҳиссасини қўшмоқда. Хусусан, Мудофаа вазирлиги 100 гектар, Рақамли технологиялар вазирлиги ва Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги 65 гектардан боғ яратди. Ушбу саъй-ҳаракатлар лойиҳанинг кенг қамровли ва барқарорлигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этади.
Дарахт экиш ва чиқиндиларни қайта ишлаш
Юртимизда автомобиль ва темир йўл бўйлари, дарё ва канал ёқалари, саноат корхоналари ва ёқилғи қуйиш шохобчалари атрофида ҳам дарахтлар экилиши йўлга қўйилган. Булар, айниқса, транспорт ва саноатнинг атроф-муҳитга салбий таъсирини камайтиришга қаратилган.
Юртимизда йилига ўртача 6,8 миллион тонна маиший чиқинди ҳосил бўлади. Сўнгги йилларда санитар тозалаш хизмати билан қамраб олинган маҳаллалар сони 90 фоиздан ошди. Чиқиндиларни қайта ишлаш даражаси 2024 йил 1 июль ҳолатига 38,1 фоизни ташкил этди, февраль ҳолатига бундай корхоналар сони 313 тани ташкил этди.
Чиқиндиларни қайта ишлаш ва полигонлар
Чиқинди полигонларини тартибга келтириш ва чиқиндиларни қайта ишлаш бўйича янги тизим йўлга қўйилмоқда. Ҳар бир вилоятда жойлашуви қулай бўлган 3-4 тадан полигон махсус эко-саноат зонасига айлантирилиб, қайта ишлаш лойиҳалари амалга оширилмоқда. Қолган полигонларда чиқиндини вақтинча тўплаб, қайта юклайдиган станцияларни ишга тушириш бўйича янги амалиёт қўлланилмоқда. Ресурсини ўтаб бўлган полигонлар ёпилиб, уларнинг атрофида терак, тут, гужум ва заранг экилиб, «яшил белбоғлар» барпо этилмоқда.
Умуман олганда, мазкур лойиҳалар мамлакатимизда экологик муаммоларни бартараф этиш ва аҳоли учун соғлом муҳит яратишда муҳим аҳамият касб этади. Мазкур лойиҳалар орқали Ўзбекистон экологик барқарорликка эришишга ва яшаш сифатининг яхшиланишига интилаётганини кўрсатади.

Uzbekistan’s environmental initiatives are aimed at creating a healthy and sustainable environment in Central Asia
Due to the Aral Sea tragedy, the negative consequences of climate change are more acute in Central Asia. The increase in air temperature in our region is twice the world average. The number of extremely hot days is expected to double and the area of glaciers will shrink by a third. In the last 30 years, the rate of warming in Central Asia is higher than the global average, and the average annual temperature has increased by 0.5 degrees. According to forecasts, the temperature is expected to increase by 2.0-5.7 degrees by 2085.
Uzbekistan is making active efforts to improve the quality of the environment and prevent the negative consequences of environmental problems. In particular:
Within the framework of international cooperation
Currently, the need for international cooperation in the field of environmental protection is determined by the growing ecological interdependence of all countries. Ozon layer depletion, pollution of the atmosphere and oceans, and the rise in temperature on our planet affect the entire world community, not just the countries engaged in environmentally dangerous activities. Therefore, today, a number of countries have established cooperation with the United Nations Organization on issues of environmental safety.
Such cooperation is based on a number of principles generally recognized by the international community. They are partly reflected in interstate agreements and acts, normative documents of international organizations, and summarized in the decisions of the most important international conferences dedicated to environmental protection and the regulation of cooperation between states and peoples in this field.
Based on this, Uzbekistan is actively promoting important climate initiatives aimed at uniting the region to combat climate change. These ideas of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev are constantly supported by the countries of the region.
As a logical continuation of the formation of a unified climate agenda for Central Asia, the initiative to develop a regional strategy for adaptation to climate change was announced by Uzbekistan at the 5th meeting of state leaders. In addition, the Head of Uzbekistan proposed to establish a multilateral platform at the level of the ministers of ecology - "Central Asian climate dialogue", which can be an integrating link in the path of "green" development in Central Asian countries.
In addition, President Shavkat Mirziyoev put forward a number of proposals at the United Nations Climate Change Conference (COP28). In particular, our country's President advocated for an expeditious agreement on the Global Framework for Climate Adaptation within the framework of the Paris Agreement. At the same time, he noted the need for a fair, transparent and inclusive transition to a low-carbon economy on a global scale, in which the interests of developing countries must be taken into account. He proposed to consider this urgent problem on a permanent basis, including within the framework of the "G7" and "G20" summits.
Within the framework of environmental reforms in our country
A strategy for the transition to a «green» economy
Uzbekistan adopted the strategy of transitioning to a "green" economy for 2019-2030. The main goals of this strategy are:
Preservation of natural resources: Modernization of irrigation systems, introduction of water-saving technologies.
Use of alternative energy sources: Expanding the use of solar, wind and biomass energy.
Introduction of cost-effective means in economic sectors: Improving energy efficiency in manufacturing and service sectors.
Improvement of environmental legislation
Legislation is also being improved to ensure environmental stability in Uzbekistan. These laws are aimed at providing legal groundwork to the reforms implemented in the fields of environmental protection and ecological stability.
Project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan"
The project "Restoration of sustainable forest landscapes in Uzbekistan" is being implemented in collaboration with the International Development Association. The cost of the project is more than 205 million dollars and it will be implemented within 6 years. It is important that the goals of the project include such tasks as expanding the territory of forests, strengthening the material and technical base of forestry, introducing sustainable management and developing the infrastructure of ecotourism.
"Uzbekistan - 2030" strategy
In the "Uzbekistan-2030" strategy adopted by the Decree of the President of Uzbekistan on September 11, 2023, reforms in the framework of water resources conservation and environmental protection are set as one of the priority goals. A number of measures are envisaged within the framework of the strategy, and they are being effectively implemented. In particular,
National project “Yashil Makon” ("Green Zone").
The Decree of the Cabinet of Ministers No.144-F of March 7, 2024 was adopted in order to implement the activities of the nationwide project "Green Space" in 2024. This project included a number of important initiatives aimed at improving the environmental situation in Uzbekistan and expanding green areas.
138.1 million tree saplings were planted in the spring planting season of 2024 within the "Green Zone" national project. This indicator made 110.5 percent compared to the planned one. This part of the project is aimed not only at environmental improvement but also at improving the aesthetic appearance of our cities.
"Green Parks" and "Green Belts"
In particular, 257 "Green Parks" were established, their total number reached 517. Also, "Green Belts" were established by planting 5.3 million tree saplings in and around industrial enterprises. These efforts were made to reduce the impact of industrial enterprises and protect the environment.
Initiatives of organizations and agencies
Ministries and agencies are also contributing to the aforementioned work. In particular, the Ministry of Defense created a park of 100 hectares, the Ministry of Digital Technologies and the Ministry of Mining and Geology — 65 hectares. These efforts are critical to ensuring the comprehensiveness and sustainability of the project.
Tree planting and waste recycling
In our country, trees have been planted near highways and railways, on river and canal banks, at industrial enterprises and gas stations. These are especially aimed at reducing the negative impact of transport and industry on the environment.
On average, 6.8 million tonnes of household waste are produced in our country per year. In recent years, the number of neighbourhoods covered by sanitation services has increased by more than 90 percent. The level of waste processing was 38.1 percent as of July 1, 2024, and the number of such enterprises was 313 as of February.
Waste treatment and landfills
A new system for the regulation of landfills and waste processing is being launched. In each region, 3-4 landfills with a convenient location are being turned into special eco-industrial zones, and recycling projects are being implemented. In the remaining landfills, a new practice is being used to start temporary waste collection and reloading stations. The landfills that exhausted their resources are closed, poplar, mulberry, elm and maple trees are planted around them, and "green belts" are being established.