Ўзбекистоннинг экологик ташаббуслари Марказий Осиёда соғлом ва барқарор муҳитни яратишга қаратилган
Орол фожиаси туфайли Марказий Осиёда иқлим ўзгаришларининг салбий оқибатлари жиддий даражада сезилмоқда. Минтақамизда ҳаво ҳароратининг ошиши жаҳондаги ўртача кўрсаткичдан икки баравар кўпдир. Фавқулодда иссиқ кунларнинг сони икки баробар ортиши ва музликлар майдонининг учдан бир қисми йўқолиши кузатилмоқда. Сўнгги 30 йилда Марказий Осиёда исиш суръати дунё бўйлаб ўртача кўрсаткичдан юқори бўлиб, ўртача йиллик ҳарорат 0,5 даражага ошган. Прогнозларга кўра, 2085 йилгача ҳарорат 2,0-5,7 даражага ошиши кутилмоқда.
Ўзбекистон атроф-муҳит сифатини яхшилаш ва экологик муаммоларнинг салбий оқибатларининг олдини олиш учун фаол саъй-ҳаракатларни олиб бормоқда. Хусусан:
Халқаро ҳамкорлик доирасида
Ҳозирги вақтда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасида халқаро ҳамкорлик зарурати барча мамлакатларнинг бир-бирига бўлган экологик боғлиқлигининг ўсиб бориши билан белгиланади. Озон қатламининг бузилиши, атмосфера ва океанларнинг ифлосланиши ҳамда сайёрамиздаги ҳароратнинг кўтарилиши экологик хавфли фаолиятга йўл қўйилган мамлакатларга эмас, балки бутун дунё ҳамжамиятига ўз таъсирини кўрсатади. Шу сабабли бугунги кунда қатор давлатлар Бирлашган Миллатлар Ташкилоти билан экологик хафвсизлик масалаларида ҳамкорликни йўлга қўйган. Бундай ҳамкорлик халқаро ҳамжамият томонидан умумэътироф этилган қатор тамойилларга асосланади. Улар қисман давлатлараро шартномалар ва актларда, халқаро ташкилотларнинг норматив ҳужжатларида ўз аксини топган ва, асосан атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва бу соҳада давлатлар ҳамда халқлар ўртасидаги ҳамкорликни тартибга солишга бағишланган энг муҳим халқаро конференциялар қарорларида умумлаштирилган.
Айнан шулардан келиб чиқиб, Ўзбекистон иқлим ўзгаришига қарши курашиш учун минтақани бирлаштиришга қаратилган муҳим иқлим ташаббусларини фаол илгари сурмоқда. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг бу ғоялари минтақа мамлакатлари томонидан доимий равишда қўллаб-қувватланмоқда.
Марказий Осиё учун ягона иқлим кун тартибини шакллантиришнинг мантиқий давоми сифатида Ўзбекистон томонидан давлат раҳбарларининг 5-йиғилишида иқлим ўзгаришига мослашиш бўйича Минтақавий стратегия ишлаб чиқиш ташаббуси эълон қилинди. Бундан ташқари, Ўзбекистон раҳбари экология вазирлари даражасидаги кўп томонлама платформа – «Марказий Осиё иқлим мулоқоти»ни ташкил этишни таклиф қилди, у эса, Марказий Осиё мамлакатларининг «яшил» ривожланиш йўлида интеграцияловчи бўғин бўлиши мумкин.
Бундан ташқари, Президент Шавкат Мирзиёев Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Иқлим ўзгариши бўйича конференциясида (СOP28) ҳам бир қатор таклифларни илгари сурди. Жумладан, Президентимиз Париж шартномаси доирасида Иқлим ўзгаришига мослашиш соҳасидаги Глобал ҳадли механизмни тезроқ келишишга чақирди. Шу билан бирга, Глобал миқёсда кам углеродли иқтисодиётга ўтиш адолатли, шаффоф ва инклюзив бўлиши зарурлиги, бунда ривожланаётган давлатларнинг манфаатлари албатта инобатга олиниши жуда муҳимлигини қайд этди. Ушбу долзарб муаммони мунтазам равишда, шу жумладан «Катта еттилик» ва «Катта йигирмалик» форматлари кун тартибларида кўриб чиқиб боришни таклиф қилди.
Мамлакатимиздаги экологик ислоҳотлар доирасида
“Яшил” иқтисодиётга ўтиш стратегияси
Ўзбекистон 2019–2030 йилларга мўлжалланган «яшил» иқтисодиётга ўтиш стратегиясини қабул қилди. Мазкур стратегиянинг асосий мақсадлари қуйидагилардан иборат:
Табиий ресурсларни асраб-авайлаш: Суғориш тизимларини модернизация қилиш, сув тежамкор технологияларни жорий этиш.
Муқобил энергия манбаларидан фойдаланиш: Қуёш, шамол ва биомасса энергиясидан фойдаланишни кенгайтириш.
Иқтисодиёт тармоқларида тежамкор воситаларни жорий этиш: Ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳаларида энергия самарадорлигини ошириш.
Экологик қонунчиликни такомиллаштириш
Ўзбекистонда экологик барқарорликни таъминлаш учун қонунчилик ҳам такомиллаштирилмоқда. Бу қонунлар атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва экологик барқарорликни сақлаш соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган.
«Ўзбекистонда барқарор ўрмон ландшафтларини тиклаш» лойиҳаси
«Ўзбекистонда барқарор ўрмон ландшафтларини тиклаш» лойиҳаси Халқаро тараққиёт уюшмаси иштирокида амалга оширилмоқда. Лойиҳа қиймати 205 миллион доллардан ортиқ бўлиб, у 6 йил давомида амалга оширилиб борилади. Мақсадлар қаторига ўрмонлар ҳудудини кенгайтириш, ўрмон хўжаликлари моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, барқарор бошқарувни жорий этиш ва экотуризм инфратузилмасини ривожлантириш каби вазифаларнинг ҳам киритилганлиги муҳим аҳамиятга эга.
«Ўзбекистон – 2030» стратегияси
2023 йилнинг 11 сентябрида Ўзбекистон Президентининг Фармони билан қабул қилинган «Ўзбекистон – 2030» стратегиясида сув ресурсларини тежаш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш доирасидаги ислоҳотлар устувор мақсадлардан бири сифатида белгиланди. Стратегия доирасида қатор чора-тадбирлар назарда тутилган бўлиб, улар самарали амалга оширилиб келинмоқда. Хусусан,
«Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси
2024 йилда «Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси тадбирларини амалга ошириш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 7 мартдаги 144–Ф-сонли фармойиши қабул қилинди. Ушбу лойиҳа Ўзбекистоннинг экологиясини яхшилаш ва яшил ҳудудларни кенгайтириш мақсадида қатор муҳим ташаббусларни ўз ичига олган.
«Яшил макон» умуммиллий лойиҳаси доирасида 2024 йил баҳорги кўчат экиш мавсумида Республика бўйича 138,1 миллион туп дарахт кўчатлари ўтқазилди. Бу кўрсаткич режага нисбатан 110,5 фоизни ташкил этди. Лойиҳанинг ушбу қисми нафақат экологияни яхшилаш, балки шаҳарларимизнинг эстетик кўринишини яхшилашга ҳам қаратилган.
«Яшил боғлар» ва «Яшил белбоғлар»
Ҳусусан, 257 та «Яшил боғлар» барпо этилди, уларнинг умумий сони 517 тага етди. Шунингдек, саноат корхоналари ҳудудлари ва атрофида 5,3 миллион туп дарахт кўчатларини экиш орқали «Яшил белбоғлар» ташкил қилинди. Ушбу саъй-ҳаракатлар саноат корхоналарининг таъсирини камайтириш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш мақсадида амалга оширилди.
Ташкилот ва идораларнинг ташаббуслари
Юқоридаги эътироф этилган ишлар бўйича вазирлик ва идоралар ҳам ўз ҳиссасини қўшмоқда. Хусусан, Мудофаа вазирлиги 100 гектар, Рақамли технологиялар вазирлиги ва Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги 65 гектардан боғ яратди. Ушбу саъй-ҳаракатлар лойиҳанинг кенг қамровли ва барқарорлигини таъминлашда муҳим аҳамият касб этади.
Дарахт экиш ва чиқиндиларни қайта ишлаш
Юртимизда автомобиль ва темир йўл бўйлари, дарё ва канал ёқалари, саноат корхоналари ва ёқилғи қуйиш шохобчалари атрофида ҳам дарахтлар экилиши йўлга қўйилган. Булар, айниқса, транспорт ва саноатнинг атроф-муҳитга салбий таъсирини камайтиришга қаратилган.
Юртимизда йилига ўртача 6,8 миллион тонна маиший чиқинди ҳосил бўлади. Сўнгги йилларда санитар тозалаш хизмати билан қамраб олинган маҳаллалар сони 90 фоиздан ошди. Чиқиндиларни қайта ишлаш даражаси 2024 йил 1 июль ҳолатига 38,1 фоизни ташкил этди, февраль ҳолатига бундай корхоналар сони 313 тани ташкил этди.
Чиқиндиларни қайта ишлаш ва полигонлар
Чиқинди полигонларини тартибга келтириш ва чиқиндиларни қайта ишлаш бўйича янги тизим йўлга қўйилмоқда. Ҳар бир вилоятда жойлашуви қулай бўлган 3-4 тадан полигон махсус эко-саноат зонасига айлантирилиб, қайта ишлаш лойиҳалари амалга оширилмоқда. Қолган полигонларда чиқиндини вақтинча тўплаб, қайта юклайдиган станцияларни ишга тушириш бўйича янги амалиёт қўлланилмоқда. Ресурсини ўтаб бўлган полигонлар ёпилиб, уларнинг атрофида терак, тут, гужум ва заранг экилиб, «яшил белбоғлар» барпо этилмоқда.
Умуман олганда, мазкур лойиҳалар мамлакатимизда экологик муаммоларни бартараф этиш ва аҳоли учун соғлом муҳит яратишда муҳим аҳамият касб этади. Мазкур лойиҳалар орқали Ўзбекистон экологик барқарорликка эришишга ва яшаш сифатининг яхшиланишига интилаётганини кўрсатади.

Экологичекие инициативы Узбекистана направлены на создание здоровой и устойчивой среды в Центральной Азии
Сегодня центральноазиатский регион все больше ощущает на себе последствия изменения климата, связанные с нехваткой воды, деградацией земель и стихийными бедствиями. Из-за трагедии Аральского моря негативные последствия изменения климата в нашем регионе ощущаются более остро. Повышение температуры воздуха в два раза превышает средний мировой показатель. По данным Программы развития ООН, среднегодовая температура в Центральной Азии за последние три десятилетия повысились на 0,5 градуса по Цельсию. Прогнозируется, что к 2085 году она возрастет на 2,0–5,7 градуса.
Узбекистан предпринимает активные меры для обеспечения экологической устойчивости и улучшения качества окружающей среды, с целью преодоления негативных последствий экологических проблем. В частности:
В рамках международного сотрудничества
В настоящее время необходимость международного сотрудничества в области охраны окружающей среды определяется растущей экологической взаимозависимостью всех стран. Разрушение озонового слоя, загрязнения атмосферы и океанов, а также повышение температуры на планете оказывают влияние не только на страны, допускающие экологически опасную деятельность, но и на все мировое сообщество. В связи с этим ряд государств сотрудничает с Организацией Объединенных Наций по вопросам экологической безопасности. Такое сотрудничество основывается на ряде принципов, признанных международным сообществом. Эти принципы частично отражены в международных договорах и актах, нормативных документах международных организаций и обобщены в решениях крупнейших международных конференций по охране окружающей среды.
Исходя из этого, Узбекистан активно продвигает важные климатические инициативы, направленные на объединение региона для борьбы с изменением климата. Идеи Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева постоянно поддерживаются странами региона.
В качестве логического продолжения формирования единой климатической повестки для Центральной Азии, Узбекистан на пятом заседание глав государств выдвинул инициативу по разработке Региональной стратегии адаптации к изменению климата. Кроме того, глава Узбекистана предложил создать многостороннюю платформу на уровне министров экологии — «Центральноазиатский климатический диалог», которая может стать интегрирующим звеном для стран Центральной Азии на пути «зеленого» развития.
Также Президент Шавкат Мирзиёев на Конференции Организации Объединённых Наций по изменению климата (СОР28) выдвинул ряд предложений. В частности, Президент нашей страны выступил за скорейшее согласование Глобального рамочного механизма в области Адаптации к изменению климата в рамках Парижского соглашения. Президент также затронул тему глобального перехода на низкоуглеродную экономику. По его словам, этот процесс «должен быть справедливым, прозрачным и инклюзивным» и «обязательно учитывать интересы развивающихся стран». Он предложил регулярно рассматривать эту актуальную проблему, в том числе включая её в повестку дня форматов «Большой семёрки» и «Большой двадцатки».
В рамках экологических реформ в нашей стране
Стратегия перехода к «зеленой» экономике
Узбекистан принял стратегию перехода к «зеленой» экономике на 2019-2030 годы. Основными целями данной стратегии являются:
Сохранение природных ресурсов: модернизация ирригационных систем, внедрение водосберегающих технологий.
Использование альтернативных источников энергии: расширение использования энергии солнца, ветра и биомассы.
Внедрение энергоэффективных инструментов в секторах экономики: повышение энергоэффективности в производственной сфере и сфере услуг.
Совершенствование экологического законодательства
Для обеспечения экологической устойчивости в Узбекистане также совершенствуется законодательство. Эти законы направлены на правовое обеспечение реформ, проводимых в области охраны окружающей среды и поддержания экологической устойчивости.
Проект «Восстановление устойчивых лесных ландшафтов в Узбекистане»
Общая стоимость проекта, реализуемого при участии Международной Ассоциации Развития, составляет более 205 миллионов долларов, реализация рассчитана на 6 лет. В числе важных целей проекта предусмотрено расширение лесных площадей, внедрение инновационных систем управления и информационных технологий в процесс восстановления и защиты лесов, укрепление материально-технической базы лесного хозяйства, внедрение устойчивого управления и развитие инфраструктуры экотуризма.
Стратегия «Узбекистан – 2030»
Стратегия «Узбекистан – 2030», принятая Указом Президента Узбекистана 11 сентября 2023 года, обозначила реформы в области сбережения водных ресурсов и охраны окружающей среды в качестве одного из приоритетных направлений. В рамках стратегии предусмотрен ряд мер, которые сегодня эффективно реализуются. В частности:
Национальный проект «Зеленое пространство»
В 2024 году для реализации мероприятий в рамках общенационального проекта «Зелёное пространство» был принят Указ Кабинета Министров № 144-Ф от 7 марта 2024 года. Этот проект включает в себя ряд важных инициатив, направленных на улучшение экологии Узбекистана и расширение зелёных зон.
В рамках общенационального проекта «Зелёное пространство» весной 2024 года по всей Республике было высажено 138,1 миллиона саженцев деревьев, что составило 110,5% от запланированного. Этот этап проекта направлен не только на улучшение экологии, но и на повышение эстетического облика наших городов.
"Зеленые парки" и "Зеленые пояса"
В частности, было создано 257 "Зеленых парков", общее число которых достигло 517. Кроме того, вокруг промышленных предприятий были созданы "Зеленые пояса" путем высаживания 5,3 миллиона саженцев деревьев. Эти усилия направлены на уменьшение воздействия промышленных предприятий и охрану окружающей среды.
Инициативы организаций и ведомств
Министерства и ведомства также вносят свой вклад в вышеупомянутые мероприятия. В частности, Министерством обороны на площади 100 гектаров, а Министерством цифровых технологий и Министерством горнодобывающей промышленности и геологии — на площадях по 65 гектаров - созданы зеленые сады. Эти усилия играют важную роль в обеспечении масштабности и устойчивости проекта.
Посадка деревьев и переработка отходов
В нашей стране вдоль автомобильных и железных дорог, рек и каналов, вокруг промышленных предприятий и автозаправочных станций организована посадка деревьев. Эти мероприятия направлены на уменьшение негативного воздействия транспорта и промышленности на окружающую среду.
В Узбекистане ежегодно образуется в среднем 6,8 миллиона тонн бытовых отходов. В последние годы количество махаллей, охваченных санитарной очисткой, превысило 90%. По состоянию на 1 июля 2024 года, уровень переработки отходов составил 38,1%, и количество предприятий по переработке отходов достигло 313 по состоянию на февраль с.г.
Переработка отходов и полигоны
Внедряется новая система по упорядочению полигонов и переработке отходов. В каждом регионе 3-4 полигона с удобным расположением превращаются в специальные эко-промышленные зоны, где реализуются проекты по переработке. На остальных полигонах применяется новая практика открытия станций временного сбора и перегрузки мусора. Полигонные ресурсы, которые исчерпаны, закрываются, а вокруг них создаются «зеленые пояса» путем посадки тополя, шелковицы, акации и ясеня.
В целом, эти проекты играют важную роль в решении экологических проблем и создании здоровой среды для населения в нашей стране. Эти инициативы демонстрируют стремление Узбекистана к достижению экологической устойчивости и улучшению качества жизни.