O'zbekiston dunyoning 121 davlati ichida eng xavfsiz mamlakat deb tan olindi
TOSHKENT, 26-iyul. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston 121 mamlakatni o'z ichiga olgan "Safety Perception Index 2023" – dunyoning eng xavfsiz mamlakatlar reytingida 1-o'rinni egalladi, deya xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
"Uzbektourism.uz" ma'lumotiga ko'ra, O'zbekiston fuqarolar hayoti va sayohat qilishi uchun xavf darajasi minimal ekani aytilgan.
Eng xavfsiz mamlakatlar yuqori beshtaligidan shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklari, Saudiya Arabistoni, Norvegiya va Estoniya joy oldi.
Markaziy Osiyo davlatlaridan Qozog'iston 14, Tojikiston 17, Qirg'iziston 26-o'ringa joylashgan.
Reytingning eng quyi qismini Gvineya, Syerra-Leone va Mali davlatlari egallagan.
"Safety Perception Index" oziq-ovqat va suv, zo'ravonlik jinoyatlari, noqulay ob-havo sharoiti, aqliy sog'lomlik hamda mehnat muassasalaridagi xavfsizlik kabi faktorlarga e'tibor qaratadi. Ushbu omillar mamlakatlarning xavfsizlik reytingi uchun asos bo'ladigan obrazni ishlab chiqishda muhim hisoblanadi.
O'zbekistonning mazkur reytingda birinchi o'rinda ekanligi chet ellik sayyohlarning mamlakatimizga bemalol kelib-ketishlari uchun zamin yaratadi.

Uzbekistan recognized as the safest of 121 countries worldwide
TASHKENT, July 28. /Dunyo IA/. Uzbekistan took 1st place in the ranking of the safest countries in the world "Safety Perception Index 2023", which includes 121 countries, reports Dunyo IA correspondent.
According to Uzbektourism, the rating indicates that the level of danger to the life and movement of citizens in Uzbekistan is minimal.
The five safest countries also included the United Arab Emirates, Saudi Arabia, Norway and Estonia.
Of the Central Asian countries, Kazakhstan took 14th place, Tajikistan – 17th, Kyrgyzstan – 26th.
Guinea, Sierra Leone and Mali took the lowest place in the rating.
The "Safety Perception Index" focuses on five factors: food and water, violent crime, adverse weather conditions, mental health and safety in work settings. These factors serve as an important basis for the formation of an image that will become the basis for the security rating of countries.
The fact that Uzbekistan is in first place in this ranking creates the basis for the unhindered arrival and departure of foreign tourists to our country.