O'zbekiston dunyoning 121 davlati ichida eng xavfsiz mamlakat deb tan olindi
TOSHKENT, 26-iyul. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston 121 mamlakatni o'z ichiga olgan "Safety Perception Index 2023" – dunyoning eng xavfsiz mamlakatlar reytingida 1-o'rinni egalladi, deya xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
"Uzbektourism.uz" ma'lumotiga ko'ra, O'zbekiston fuqarolar hayoti va sayohat qilishi uchun xavf darajasi minimal ekani aytilgan.
Eng xavfsiz mamlakatlar yuqori beshtaligidan shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklari, Saudiya Arabistoni, Norvegiya va Estoniya joy oldi.
Markaziy Osiyo davlatlaridan Qozog'iston 14, Tojikiston 17, Qirg'iziston 26-o'ringa joylashgan.
Reytingning eng quyi qismini Gvineya, Syerra-Leone va Mali davlatlari egallagan.
"Safety Perception Index" oziq-ovqat va suv, zo'ravonlik jinoyatlari, noqulay ob-havo sharoiti, aqliy sog'lomlik hamda mehnat muassasalaridagi xavfsizlik kabi faktorlarga e'tibor qaratadi. Ushbu omillar mamlakatlarning xavfsizlik reytingi uchun asos bo'ladigan obrazni ishlab chiqishda muhim hisoblanadi.
O'zbekistonning mazkur reytingda birinchi o'rinda ekanligi chet ellik sayyohlarning mamlakatimizga bemalol kelib-ketishlari uchun zamin yaratadi.

Узбекистан признан самой безопасной из 121 страны мира
ТАШКЕНТ, 26 июля. /ИА «Дунё»/. Узбекистан в рейтинге самых безопасных стран мира "Safety Perception Index 2023" в который входит 121 страна занял 1-место, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным портала uzbektourism.uz, согласно рейтингу уровень опасности для жизни и передвижения граждан в Узбекистане минимальный.
В пятерку самых безопасных стран также вошли Объединенные Арабские Эмираты, Саудовская Аравия, Норвегия и Эстония.
Из стран Центральной Азии Казахстан занял 14-е место, Таджикистан – 17-е, Кыргызстан – 26-е.
Самую низкую строчку рейтинга заняли Гвинея, Сьерра-Леоне и Мали.
«Safety Perception Index» фокусируется на пяти факторах: продовольствии и воде, насильственных преступлениях, неблагоприятных погодных условиях, психическом здоровье и безопасности в трудовых учреждениях. Эти факторы служат важной основой для формирования имиджа, который станет основой для рейтинга безопасности стран.
Тот факт, что Узбекистан находится на первом месте в этом рейтинге, создает основу для беспрепятственного приезда и выезда иностранных туристов в нашу страну.