"Times Kuwait" gazetasi: O'zbekistonning yangi saylov qonunchiligi siyosiy partiyalardan nomzodlarning kamida 40 foizini ayollar bo'lishini talab qiladi
AL-KUVAYT, 5-avgust. /"Dunyo" AA/. Kuvaytning "Times Kuwait" gazetasida "O'zbekiston kuchli demokratiya yo'lida saylov texnologiyalaridan foydalanadi" sarlavhali maqola ingliz tilida e'lon qilindi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Unda qayd etilishicha, kelayotgan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlariga saylovlar joriy yilning 27-oktabr kuniga belgilangan bo'lib, ular oddiy bir tadbir emas. Ular millatning demokratik yo'lidagi muhim bir bosqichni ifodalaydi, saylov muhitini o'zgartirishni va'da qiladigan yangi o'zgarishlarni kiritadi.
"O'zbekistonning saylov tizimidagi eng e'tiborli yutuqlardan biri saylov komissiyasi faoliyatining to'liq raqamlashtirilishi hisoblanadi, – deyiladi maqolada. – "E-Saylov" axborot tizimining joriy etilishi oldinga katta siljish bo'lib, saylov jarayonini zamonaviylashtirishga xizmat qiladi. Bu raqamli platforma nafaqat jarayonni soddalashtiradi, byurokratiya va qog'ozbozlikni kamaytiradi, balki saylov jarayonini yanada yaqin, samarali va shaffof qiladi".
Ma'lum qilinganidek, inklyuzivlik ushbu saylovlarning yana bir asosiy ustuni hisoblanadi. Yangi saylov qonunchiligi siyosiy partiyalardan nomzodlarining kamida 40 foizini ayollar bo'lishini talab qiladi, bu siyosiy vakillikda gender tengligiga qaratilgan ilg'or qadam hisoblanadi. Ushbu talab nafaqat ilg'or demokratik standartlarga mos keladi, balki turli nuqtai nazarlar orqali siyosiy munozarani boyitadi.
"Mening tanlovim — obod Vatanim" shiori nafaqat ushbu saylovlarning ruhini aks ettiradi, balki O'zbekiston rahbariyatining demokratik davlat qurilishi va fuqarolarning imkoniyatlarini kengaytirishga bo'lgan mustahkam sadoqatini ham namoyon etadi. 120 ming dan ortiq saylov komissiyasi a'zolari, 70 ming fuqaro va ko'plab xalqaro kuzatuvchilar ishtirok etar ekan, saylovlar shaffof va inklyuziv jarayon bo'lib, ushbu sadoqatni yana bir bor tasdiqlaydi" – deyiladi "Times Kuwait" tarqatgan maqolada.

«Times Kuwait»: Внедрение инклюзивности на предстоящих выборах - значительный шаг на пути к гендерному равенству в Узбекистане
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 5 августа. /ИА «Дунё»/. В ведущей англоязычной газете Кувейта "Times Kuwait" опубликована статья под заголовком «Узбекистан будет использовать современные технологии на выборах в целях укрепления демократии», передает корреспондент ИА «Дунё».
Согласно статье, предстоящие выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса и Советы народных депутатов Узбекистана, намеченные на 27 октября, - не просто рутинное событие. Автор подчеркивает, что они знаменуют собой важную веху в демократическом пути страны, внося принципиальные изменения, которые обещают преобразить избирательный ландшафт.
"Впервые в истории страны на выборах в Законодательную палату будет использоваться смешанная избирательная система, сочетающая мажоритарное и пропорциональное представительство. Это означает, что семьдесят пять депутатов будут избираться напрямую, а еще семьдесят пять - на основе партийного голосования. Эта система направлена на создание более сбалансированного и представительного законодательного органа, укрепление демократической легитимности и обеспечение более широкого спектра политических мнений", - пишет газета.
Отмечается, что одним из наиболее заметных достижений в избирательной системе Узбекистана является полная цифровизация деятельности избирательных комиссий. Внедрение информационной системы "E-Saylov" - это значительный шаг вперед, революционизирующий избирательный процесс.
"Инклюзивность - еще один краеугольный камень этих выборов. Согласно новому избирательному законодательству, политические партии обязаны обеспечить, чтобы не менее 40% их кандидатов составляли женщины, что является прогрессивным шагом на пути к гендерному равенству в политическом представительстве. Это требование не только приводит Узбекистан в соответствие с передовыми демократическими стандартами, но и обогащает политический дискурс за счет учета различных точек зрения", - резюмирует "Times Kuwait".