Янги Ўзбекистонда фуқароларнинг ҳуқуқлари Конституция билан ҳимояланган
Ҳозирги вақтда Ўзбекистон томонидан ратификация қилинган инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасидаги 80 дан ортиқ халқаро ҳужжат қоидалари миллий қонунчиликда ўз ифодасини топмоқда.
2020 йил июнь ойида биринчи марта қабул қилинган ва изчил амалга оширилаётган Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий стратегияси БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши ва шартномавий қўмиталари тавсияларини бажаришни назарда тутади.
2023 йил 30 апрельда ўтказилган референдумда халқ овози билан қабул қилинган Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг янги таҳрири Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш конституциявий асосларини мустаҳкамлади.
Конституциянинг 65 моддасига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди, уларнинг 16 таси инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш кафолатларини янада таъминлашга қаратилган.
Конституциянинг 54-моддасида биринчи марта "Инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш - давлатнинг энг олий мақсади" деган қоида мустаҳкамланди.
Янги таҳрирдаги Конституцияда инсон ҳуқуқларини конституциявий ҳимоя қилишнинг субъектлари тўлиқ кенгайтирилди. Улар қаторига аёллар, камсонли миллатлар, кекса ёшдаги одамлар, ногиронлар, ёшлар, болалар, тадбиркорлар, мулкдорлар, давлат хизматчилари, ўқитувчилар, қўлга олинганлар, судланувчилар, маҳкумлар, жиноят қурбонлари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, ишчилар, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари ва бошқалар киради.
Конституциявий-ҳуқуқий ҳимоянинг мустақил институтлари сифатида жамоавий, экологик, ахборот, рақамли, гендер, соматик ҳуқуқлар ва ривожланиш ҳуқуқи мустаҳкамланди.
Ўзбекистон Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи бўлиб инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг яхлит тизимини яратди, улар қуйидагиларни ўз ичига олади: Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман), Олий Мажлиснинг болалар ҳуқуқлари бўйича вакили (Бола омбудсмани), Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузурида тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил (Бизнес омбудсман), Ўзбекистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маркази ва бошқалар. Тегишли равишда Конституциянинг 56-моддасида "Давлат инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар фаолиятини ташкил этиш учун шароит яратади" деб эълон қилинади.
Конституциянинг асосий ҳуқуқ ва эркинликларга бағишланган иккинчи бўлимига инсон ҳуқуқларини таъминлаш ўзбек модели моҳиятини характерловчи мавжуд механизмни сезиларли даражада кучайтирувчи 25 та янги модда билан тўлдирилди.
Инсон ҳуқуқ ва эркинликлари ҳар бир инсонга туғилиши билан берилади." Мамлакат Асосий Қонунининг 20-моддасида уч хил янги ҳуқуқий ўрнатмалар легитимлашади.
Биринчиси, "Инсон ҳуқуқ ва эркинликлари тўғридан-тўғри амал қилади. Инсон ҳуқуқ ва эркинликлари қонунлар, давлат органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари ва уларнинг мансабдор шахслари фаолиятининг мазмуни ва мазмунини белгилайди."
Иккинчиси, "Давлат органлари томонидан инсонга нисбатан қўлланиладиган ҳуқуқий таъсир чоралари мувофиқлик тамойилига асосланиши ва қонунларда назарда тутилган мақсадларга эришиш учун етарли бўлиши керак."
Ва учинчиси, "Инсоннинг давлат органлари билан ўзаро муносабатларида пайдо бўладиган қонунчиликдаги барча зиддият ва ноаниқликлар инсон манфаатига талқин қилинади."
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 55-моддасига кўра, ҳар кимнинг ўз ҳуқуқ ва эркинликларини суд орқали ҳимоя қилиш, давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, уларнинг мансабдор шахсларининг ноқонуний қарорлари, ҳаракатлари ва ҳаракатсизлигидан судга шикоят қилиш, ўзининг бузилган ҳуқуқ ва эркинликларини компетентли, мустақил ва холис суд томонидан қонунларда белгиланган муддатларда тиклаш ҳуқуқи кафолатланади. Ушбу қоидани амалга ошириш мақсадида 2023 йил 23 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленумининг "Ўзбекистон Республикаси Конституцияси нормаларини адолатни амалга оширишда тўғридан-тўғри қўллашнинг айрим масалалари тўғрисида"ги 16-сонли қарори қабул қилинди. Унга кўра, Конституциянинг олий юридик кучи унинг нормаларининг бошқа қонунлар ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар устидан устуворлигини англатади.
Халқимиз хоҳиш-иродасини эркин ва фаровон, кучли Янги Ўзбекистонни барпо этиш, ҳар бир фуқаро учун ўз салоҳиятини ривожлантириш учун барча имкониятларни яратиш, соғлом, билимли ва маънавий жиҳатдан етук авлодни тарбиялаш, глобал ишлаб чиқаришнинг муҳим бўғинига айланган кучли иқтисодиётни шакллантириш, адолатни, қонун устуворлигини, хавфсизликни ва барқарорликни кафолатлаш мақсадида 2023 йил 11 сентябрдаги ПФ-158-сонли Ўзбекистон Республикаси Президенти фармони билан “Ўзбекистон – 2030” стратегияси тасдиқланди.
Конституциявий устувор йўналишларни амалга ошириш доирасида концепцияда мамлакатнинг 2030 йилгача бўлган узоқ муддатли ривожланишининг бешта асосий устувор йўналиши белгилаб берилган, яъни ҳар бир инсон салоҳиятини рўёбга чиқариш учун муносиб шароитлар яратиш, барқарор иқтисодий ўсиш орқали аҳоли фаровонлигини таъминлаш, сув ресурсларини сақлаш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, қонун устуворлигини таъминлаш, халққа хизмат қилишга йўналтирилган давлат бошқарувини ташкил этиш ҳамда “хавфсиз ва тинчликсевар давлат” тамойилига асосланган сиёсатни изчил давом эттириш.
Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш БМТ билан ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири сифатида қаралади. Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича БМТ Кенгаши ва БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг бутун дунёда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни мустаҳкамлаш бўйича саъй-ҳаракатлари юксак қадрланади.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмларини мустаҳкамлашдан ташқари, Республика халқаро ҳамкорлик доирасида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида ташаббуслар билан ҳам чиқмоқда.
Энг муҳим ташаббуслар қаторида Ўзбекистоннинг сиёсий, жамият ва мамлакатнинг ишбилармонлик ҳаётида аёлларнинг ролини оширишга қаратилган сиёсатни такомиллаштириш ташаббусларини киритиш мумкин.
Шунга мувофиқ гендер тенглиги ва аёлларни зўравонлик ва тазйиқдан ҳимоя қилиш қонунлари қабул қилинди.
Алоҳида эҳтиёжлари бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишга катта эътибор қаратилади.
Ўзбекистон Президенти томонидан БМТ Бош Ассамблеяси юксак минбаридан илгари сурилган Ёшлар ҳуқуқлари тўғрисида халқаро конвенцияни қабул қилиш ташаббуси жаҳон ҳамжамияти томонидан қўллаб-қувватланмоқда. Ўзбекистон Президенти, шунингдек, ёшлар ҳуқуқлари бўйича Махсус маърузачи лавозимини таъсис этишни таклиф қилди.
2024 йилда “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг болалар ҳуқуқлари бўйича вакили (Бола омбудсмани)” тўғрисидаги қонун қабул қилинди.
Ўзбекистон суд-ҳуқуқ соҳасида ислоҳотларни чуқурлаштиришга устувор аҳамият беради, натижада судларнинг мустақиллиги ва адолатли судлов ҳуқуқини ҳимоя қилиш соҳасида халқаро стандартларни имплементация қилиш бўйича аниқ чоралар кўрилди.
БМТнинг Судьялар ва адвокатлар мустақиллиги масаласи бўйича махсус маърузачиси тавсиялари амалга оширилмоқда.
Суд органларининг мустақиллигини таъминлаш, судьялар корпусини танлаш ва тайинлаш масалаларини тартибга солиш мақсадида Ўзбекистон Президенти БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига суд кенгашларининг мақоми ва фаолиятига бағишланган халқаро тамойилларни ишлаб чиқиш масаласини кўриб чиқишни таклиф қилди.
Бугунки кунда Ўзбекистон қийноқларга қарши Конвенциянинг Факультатив протоколини ратификация қилишни режалаштирмоқда, 1951 йилдаги Қочқинлар мақоми тўғрисидаги Конвенция ва унинг 1967 йилдаги Протоколини, 1954 йилдаги Апатридлар мақоми тўғрисидаги Конвенцияни, 1990 йилдаги Барча меҳнаткаш-мигрантлар ва уларнинг оила аъзолари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги Конвенцияни ва бошқаларни ратификация қилишнинг мақсадга мувофиқлиги масаласи кўриб чиқилмоқда.
Ўзбекистон, шунингдек, Осиё минтақасида инсон ҳуқуқлари бўйича минтақавий механизм яратиш ташаббусини илгари сурмоқда. Шу муносабат билан Самарқанд инсон ҳуқуқлари форуми доимий майдончаси яратилди.
Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ютуқлари халқаро ҳамжамият томонидан ижобий баҳоланиб, 2020 йил 13 октябрда Ўзбекистон илк бор 2021-2023 йиллар учун уч йиллик муддатга БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига сайланди.
2021 йил ноябрь ойида Ўзбекистоннинг Женевадаги БМТдаги доимий вакили 2022 йилда ИҲК раисининг тўртта ўринбосаридан бири лавозимига маъқулланган эди.
2024 йил 29 майда Халқаро фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар пакти иштирокчи давлатларининг 40-сессияси доирасида Ўзбекистон вакили БМТнинг Инсон ҳуқуқлари қўмитаси аъзоси этиб сайланди (2025-2028 йиллар учун).
БМТ Ўзбекистон томонидан эришилган аниқ чораларни, жумладан, болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатни тугатиш, оилавий зўравонликка қарши кураш, аёллар ва қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, гендер тенгликни таъминлаш, аҳолининг заиф қатламлари ҳолатини яхшилаш ҳамда БМТнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кун тартиби бўйича барча масалалар бўйича очиқ мулоқотни қайд этмоқда.
Кўринадики, Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш, шахснинг шаъни ва қадр-қимматини ҳурмат қилиш соҳасида кенг кўламли ислоҳотлар ва ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Уларнинг натижаларини сўнгги йилларда эришилган юксак марралар, халқ фаровонлигининг юксалиши, мамлакатнинг жаҳон аренасидаги обрўси ортишида кўриш мумкин.
Давлатнинг инсонпарвар сиёсати амалда намоён бўлиши нафақат инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасида, балки бошқа соҳаларда ҳам янгиланишлар мисолида кўриниб туради.
Давлат қурилиши, ижтимоий-сиёсий, ижтимоий-иқтисодий ва гуманитар соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва демократик ўзгаришлар, аҳоли фаровонлиги ва ҳаёт сифати даражасининг ошиши инсон ҳуқуқ ва манфаатларини юксак даражада таъминлашга хизмат қилади.
Ўзбекистон халқаро майдондаги барча чора-тадбирлари доирасида инсон ҳуқуқларини амалга оширишга катта ҳисса қўшмоқда. Мамлакат халқаро ҳуқуқ субъекти сифатида ўз ривожланишининг янги босқичига чиқмоқда ҳамда халқаро шартномалар тузиш ташаббускори, халқаро қонунчиликда фаол иштирокчи сифатида фаолият юритмоқда.
Профессор Баходир Исмаилов,
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Қонунчилик ва ҳуқуқий сиёсат институти халқаро муносабатлар соҳасидаги Қонунчилик сектори раҳбари, ю.ф.д.

В Новом Узбекистане права гражден защищиает Конституция
В настоящее время нормы более 80 международных документов в сфере прав и свобод человека, ратифицированных Узбекистаном, находят своё отражение в национальном законодательстве.
В июне 2020 года впервые принята и последовательно реализуется Национальная стратегия Узбекистана по правам человека предусматривающая исполнение рекомендаций Совета ООН по правам человека и договорных комитетов.
Принятие Конституции Республики Узбекистан в новой редакции путём всенародного голосования на референдуме, проведённом 30 апреля 2023 года, послужило укреплению конституционных основ обеспечения и защита прав человека в Новом Узбекистане.
В Конституцию внесены изменения и дополнения в 65 статей, 16 из которых непосредственно направлены на дальнейшее обеспечение гарантий соблюдения неотъемлемых прав и свобод человека.
Впервые в статье 54 Конституции закреплена норма, провозглашающая что «Обеспечение прав и свобод человека - высшая цель государства».
В Обновлённой Конституции кардинально расширен субъектный состав конституционной защиты прав человека. К нему относятся права женщин, меньшинств, пожилых, инвалидов, молодёжи, детей, предпринимателей, собственников, государственных служащих, преподавателей, задержанных, подсудимых, осуждённых, свидетелей и потерпевших от преступлений, соотечественники, служители культа, представители институтов Гражданского общества, наёмные работники, сотрудники судебных и правоохранительных органов и др.
В качестве самостоятельных институтов конституционно-правовой защиты закреплены коллективные, экологические, информационные, цифровые, гендерные, соматические права граждан, а также право на развитие.
Узбекистан первым из государств Центральной Азии создал целостную систему национальных институтов по правам человека, которая включает: Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана), Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (Детский омбудсман), Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства (Бизнес омбудсман), Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека и не только.
Соответственно, в статье 56 Конституции провозглашается, «Государство создаёт условия для организации деятельности национальных институтов по правам человека».
Раздел второй Конституции, посвящённый основным правам и свободам человека дополнен 25 новеллами, значительно усиливающими имеющийся механизм и характеризующий суть узбекской модели обеспечения прав человека.
В статье 20 Основного закона страны легитимируются три вида новых правовых установлений. О том, что первое: «Права и свободы человека действуют непосредственно. Права и свободы человека определяют суть и содержание законов, деятельности государственных органов, органов самоуправления граждан и их должностных лиц».
Второе, что «Меры правового воздействия на человека, применяемые государственными органами, должны основываться на принципе соразмерности и быть достаточными для достижения целей, предусмотренных законами».
И третье, что «Все противоречия и неясности в законодательстве, возникающие во взаимоотношениях человека с государственными органами, толкуются в пользу человека».
В статье 33 Конституции впервые провозглашается, что «Государство создаёт условия для обеспечения доступа к всемирной информационной сети Интернет». Перед этим изложением статья фиксирует права каждого искать, получать и распространять любую информацию. Использование Всемирной сети гражданами является насущной потребностью современного мира в условиях теснейшей интеграции и глобализации общемировых тенденций развития.
Статьёй 55 Конституции Республики Узбекистан каждому гарантирована судебная защита его прав и свобод, право обжалования в суд незаконных решений, действий и бездействия государственных органов и иных организаций, их должностных лиц, восстановление нарушенных прав и свобод путём рассмотрения его дела компетентным, независимым и беспристрастным судом в установленные законом сроки.
В целях реализации указанной нормы 23.06.2023 г. принято Постановление Пленума Верховного Суда Республики Узбекистан «О некоторых вопросах прямого применения норм Конституции Республики Узбекистан при осуществлении правосудия» № 16. В соответствии с ним высшая юридическая сила Конституции означает верховенство ее норм над другими законами и нормативно-правовыми актами.
В целях обеспечения волеизъявления нашего народа о строительстве свободного и процветающего, сильного Нового Узбекистана, создания каждому гражданину всех возможностей для развития своего потенциала, воспитания здорового, образованного и духовно развитого поколения, формирования сильной экономики, ставшей важным звеном глобального производства, а также гарантированного обеспечения справедливости, верховенства закона, безопасности и стабильности Указом Президента Республики Узбекистан от 11.09.2023 г. № УП-158 утверждена Стратегия «Узбекистан — 2030».
В рамках реализации конституционных приоритетов в концепции определены пять основных приоритетов долгосрочного развития страны до 2030г., а именно создание достойных условий для реализации потенциала каждого человека, обеспечение благосостояния населения путём устойчивого экономического роста, сбережение водных ресурсов и охрана окружающей среды, обеспечение верховенства закона, организация государственного управления, ориентированного на служение народу, а также последовательное продолжение политики, основанной на принципе «безопасное и миролюбивое государство»
В Узбекистане защита прав человека рассматривается, как один из приоритетов взаимодействия с ООН. В стране высоко ценятся усилия Совета ООН по правам человека и Управления Верховного комиссара ООН по правам человека по укреплению защиты прав человека во всем мире. Помимо укрепления механизмов защиты прав человека Республика выступает и с инициативами в сфере защиты прав человека и рамках международного сотрудничества.
К числу наиболее важных инициатив можно отнести такие инициативы Узбекистана как совершенствование политики в сфере повышения роли женщин в политической, общественной и деловой жизни страны. Соответственно были приняты законы: о гендерном равенстве и защите женщин от насилия и притеснений.
Большое внимание уделяется защите прав лиц с особыми потребностями. В связи с этим принят новый Закон о правах лиц с инвалидностью.
Инициатива о принятии Международной конвенции о правах молодёжи, выдвинутая Президентом Узбекистана с высокой трибуны Генеральной Ассамблеи ООН, поддерживается мировым сообществом. Президент Узбекистана также выдвинул предложение об учреждении поста Специального докладчика по правам молодёжи. В 2024 г. принят Закон «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам ребенка (Детский омбудсман)».
В целях обеспечения независимости судебных органов, урегулирования вопросов отбора и назначения судейских кадров, Президент Узбекистана предложил Совету ООН по правам человека рассмотреть вопрос разработки международных принципов, посвящённых статусу и деятельности судейских советов.
На современном этапе демократических преобразований Узбекистан намерен ратифицировать Факультативный протокол к Конвенции против пыток, рассматривается вопрос о целесообразности ратификации конвенций ООН о статусе беженцев 1951 г. и Протоколу к ней 1967 г., о статусе апатридов 1954 г., о защите прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей 1990г. и др.
Узбекистан также инициирует создание регионального механизма по правам человека в Азиатском регионе. В этой связи создана постоянно действующая площадка – Самаркандский форум по правам человека.
Достижения Узбекистана в сфере обеспечения прав человека позитивно оцениваются международным сообществом в результате чего 13 октября 2020г. Узбекистан впервые избран в Совет ООН по правам человека на трехлетний срок (2021−2023).
В ноябре 2021 года постоянный представитель Узбекистана при ООН в Женеве был одобрен на должность одного из четырёх заместителей председателя СПЧ на 2022 год.
29 мая 2024г. в рамках 40-й сессии государств-участников Международного пакта о гражданских и политических правах (МПГПП) представитель Узбекистана стал членом Комитета по правам человека ООН на трехлетний срок (2025−2028).
В ООН отмечают конкретные меры, достигнутые Узбекистаном: искоренение детского и принудительного труда, борьба с домашним насилием, расширение прав и возможностей женщин и девочек, обеспечение гендерного равенства, улучшение положения уязвимых слоёв населения, а также открытый диалог по всем вопросам правозащитной повестки дня ООН.
Как видно, в Новом Узбекистане осуществляются масштабные реформы и преобразования, в том числе в сфере обеспечения прав и свобод человека, уважения чести и достоинства личности. Их результаты можно увидеть в достигнутых за последние годы высоких рубежах, повышении благосостояния народа, росте авторитета страны на мировой арене.
Практическое проявление гуманной политики государства видно на примере обновлений не только в сфере защиты прав и свобод человека, но и в других отраслях. Реформы и демократические преобразования, реализуемые в государственном строительстве, в общественно-политической, социально-экономической и гуманитарной сферах, рост благосостояния и качества жизни населения служат обеспечению прав и интересов человека на высоком уровне.
Узбекистан вносит весомый вклад в реализацию прав человека в рамках всех осуществляемых им мер на международной арене. Страна выходит на новый уровень своего развития как субъекта международного права и выступает инициатором заключения международных договоров, активным участником международного нормотворчества.
Профессор Баходир Исмаилов,
заведующий сектором Института Законодательства и правовой политики при Президенте Республики Узбекистан, д.ю.н.