Ўзбекистонда олий таълим тизимидаги ислоҳотлар рақобатбардош кадрлар тайёрлашга қаратилган
Ҳозирги ривожланиш босқичида Ўзбекистоннинг олий таълим тизими муҳим институционал ўзгаришларни бошдан кечирмоқда. Маъмурий ислоҳот доирасида ва олий таълим, илмий-инновацион фаолиятни интеграциялаш мақсадида Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигига айлантирилди. Вазирлик қошида олий таълимни ривожлантириш тадқиқотлари маркази фаолият кўрсатмоқда, у малакавий талаблар ва таълим дастурларини таҳлил қилади, олий таълимни ривожлантиришнинг илғор хорижий тажрибасини ўрганади.
2019 йилда Ўзбекистон Республикаси олий таълим тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепцияси қабул қилинди, у олий таълим соҳасида давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш, республика олий ўқув юртларини халқаро эътироф этилган ташкилотлар рейтингларида (QS, THE, Academic Ranking of World Universities) илгари суриш учун асос яратди. Бу ҳужжат университетлар тизимини ривожлантириш бўйича стратегик дастурга айланиб, ривожланишнинг асосий кўрсаткичларини белгилади. Тизимли чора-тадбирлар туфайли мамлакатнинг икки олий ўқув юрти – Миллий тадқиқот университети «Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳандислари институти» ва Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон миллий университети биринчи марта дунёнинг ТОП-1000 энг яхши университетлари рейтингига кирди (QS World University Rankings-2025).
Амалдаги ислоҳотлар доирасида замонавий стандартларни жорий этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. 2020 йилдан бошлаб мамлакатнинг барча олий ўқув юртлари Европанинг олий таълим тизими асосида (European Credit Transfer and Accumulation System) кредит-модул тизимига босқичма-босқич ўтмоқда. Бу таълим дастурларининг мослашувчанлигини таъминлади ва талабаларга фанларни танлаш имкониятини яратди. Шу билан бирга, кредит-модул тизимини жорий этиш талабаларга Ўзбекистон университети ва бошқа давлатлар шерик университети дипломларини олиш имконини берувчи қўш диплом дастури (Double Degree) амалиётини фаол равишда кенгайтиришга ҳисса қўшади.
Олий таълим соҳасидаги энг муҳим ютуқ олий таълим қамровининг ошиши ҳисобланади. 2023 йилда олий таълим қамрови даражаси 42% ни ташкил этди, бу 2016 йилдаги кўрсаткичдан қарийб 5 баравар кўпдир (9%). Бугунги кунда олий ўқув юртларида талабалар сони 1,3 миллионни ташкил қилади. Мамлакатдаги олий ўқув юртлари сони 2016 йилда 77 та бўлган бўлса, 2023 йилда 213 тага етди (улардан 97 таси нодавлат ёки хорижий университетлар). Истеъдодли ёшларни қўллаб-қувватлаш учун 2021 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Президенти гранти жорий этилди, у давлат олий ўқув юртларининг кундузги бўлими бакалавриатига кириш имтиҳонларида энг юқори балл тўплаган 200 абитуриентга тақдим этилади. 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб хорижий университетлар ва уларнинг филиалларида, шунингдек, республикадаги нодавлат университетларда 1000 грант жойлари ажратилди. Шунингдек, шу ўқув йилидан бошлаб олий маълумотга эга бўлмаган, Оила ва аёллар қўмитаси тавсиясини олган аёллар учун умумий параметрларга қўшимча равишда 2000 давлат гранти ажратилди.
Мухим янгиликлардан бири академик ва молиявий мустақилликни таъминлашдир. Олий ўқув юртларининг академик эркинлик, ўзини ўзи бошқариш, тадқиқот ва ўқитиш эркинлиги ҳуқуқи конституция кафолати даражасида мустаҳкамланди (51-модда). Бугунги кунда 40 та олий ўқув юртига академик ва молиявий мустақиллик берилган. Шу билан бирга, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигига Республика олий таълим кенгаши ва Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан келишган ҳолда рўйхатни кенгайтириш ҳуқуқи берилган. Академик ва молиявий мустақилликни таъминлаш олий ўқув юртларига ўқув режалари ва дастурларини тасдиқлаш, малакавий талабларни белгилаш, ўқиш давомийлиги ва қийматини белгилаш, сиртқи, масофавий ва кечки ўқитиш шаклларини жорий этиш, академик мобилликни амалга ошириш, янги таълим йўналишлари ва мутахассисликларини очиш ва мавжуд йўналишларни тугатиш каби масалаларни мустақил равишда ҳал қилиш имконини беради. Бу чора-тадбирлар мустақилликни кенгайтирди ва давлат маъмурий бошқарувини кескин қисқартиришга олиб келди.
Олий таълим, фан ва инновацияларни интеграциялаштиришни таъминлаш ҳам замонавий ислоҳотларнинг асосий вазифасидир. Мамлакатнинг олий ўқув юртларида таълим, фан, инновация ва олий таълим муассасаларида илмий тадқиқотлар натижаларини тижоратлаштириш фаолиятининг узвий боғлиқлигини назарда тутувчи «Университет 3.0» концепцияси жорий этилмоқда. Натижада олий ўқув юртларининг илмий салоҳияти 40% ни ташкил этди, «Scopus» ва «Web of Science» базаларидаги мақолалар сони 3574 тага етди. 2023 йил якуни бўйича олий ўқув юртлари ва илмий ташкилотларнинг тадқиқот натижаларини тижоратлаштириш ҳажми 270,6 миллиард сўмни ташкил қилди, 17 та спин-офф компаниялари яратилди.
Олий ўқув юртлари инфратузилмаси ва моддий-техника базасини яхшилашга катта аҳамият берилмоқда. 2016 йилда олий ўқув юртлари биносининг қуввати 274072 ни ташкил этган бўлса, 2023 йилда 395433 га етди. 2023 йилда ётоқхоналарда яшаш истагини билдирган талабаларни қамраб олиш даражаси 52% ни ташкил этди (2019 йилда 28%). Шунингдек, давлат-хусусий шериклик асосида янги ётоқхоналар қурилиши учун шароитлар яратилмоқда.
Шу билан бирга, бугунги кунда олий таълим соҳасини такомиллаштириш бўйича ишлар давом этмоқда. Амалга оширилаётган асосий чора-тадбирлар орасида қуйидаги йўналишларни қайд этиш лозим:
Биринчи навбатда, олий маълумотли мутахассислар тайёрлаш сифати оширилмоқда. Олий таълим соҳасида ваколатли орган томонидан 2024 йилнинг биринчи ярим йиллигида бакалавриат йўналишлари учун ТОП-300 га кирувчи университетлар дастурларини ҳисобга олган ҳолда 183 та малака талаблари ишлаб чиқилди ва тасдиқланди. Олти олий ўқув юртининг 38 та таълим дастури халқаро аккредитациядан ўтди. Бундан ташқари, таълим соҳасида олиб борилаётган ислоҳотларни чуқурлаштириш, таълим муассасалари фаолиятини илғор хорижий амалиётлар асосида ташкил этиш мақсадида «Таълим соҳасидаги лойиҳалар маркази» лойиҳа офиси ташкил этилди. Бу лойиҳа офисига таълим соҳасида кадрлар салоҳиятини ошириш, таълим хизматлари сифатига халқаро стандартлар даражасига кўтариш вазифалари юклатилган. Таълим сифатини ошириш доирасида Лойиҳа офиси томонидан тизимли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Жумладан, жорий йилда бакалавриат йўналишлари 40% га оптималлаштирилди (306 та дан 183 тага), магистратура мутахассисликлари 15% га (625 та дан 528 тага). Олий ўқув юртларида таълим жараёнини рақамлаштириш орқали деканатлар ва бошқа маъмурий тузилмаларни оптималлаштириш масаласи ишлаб чиқилмоқда.
Иккинчидан, олий ва касбий таълим муассасалари ўртасидаги ўзаро муносабатлар мустаҳкамланмоқда, бу таълимнинг узлуксизлигини таъминлайди. Олий ўқув юртларининг биринчи ва иккинчи курс фанлари техникумлар билан интеграциялашади. Таълим соҳасидаги ислоҳотлар доирасида техникум дипломларини халқаро стандартларга мувофиқлаштириш режалаштирилган. Жумладан, техникумларни яхши баҳолар билан тамомлаган шахсларга халқаро классификаторга мос диплом бериш режалаштирилган. Шунингдек, техникумларда ўқувчиларнинг университетларда ўқишни давом эттириши учун етарли касбий малакага эга бўлиши режалаштирилган. Демак, техникум битирувчилари университетда иккинчи ёки учинчи курсдан ўқишни давом эттириш имкониятига эга бўлади.
Учинчидан, юқори малакали мутахассислар тайёрлаш жараёнига кадрлар буюртмачилари фаол жалб этилмоқда. Бу мақсадда 5 мингдан ортиқ касб учун малака стандартлари ишлаб чиқилмоқда. Бунинг учун Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан Миллий квалификация тизимини ривожлантириш институтини ташкил этиш режалаштирилган, у иш берувчилар билан биргаликда зарур малака талабларини ишлаб чиқади.
Олий таълимнинг айрим амалий йўналишлари бўйича кадрлар буюртмачилари ўқув жараёнига фаол қўшиладилар. Масалан, муҳандислик таълими соҳасида «соҳанинг – корхона – университет» занжири асосида ҳар бир университетга саноат ҳамкори тайинланади. Муҳандислик университетлари тегишли ҳамкор корхоналарда кафедралар очиш ва дуал таълимни жорий этишни режалаштирмоқда. Бу кафедралар назарияни амалиёт билан уйғунлаштириш учун ажойиб жой бўлади. Шунингдек, ҳамкор корхоналар келажак кадрларни ўқитишда бевосита иштирок этади.
Олий таълим соҳасидаги ислоҳотлар таълим хизматлари бозорида соғлом рақобат муҳитини яратиш, илғор олий таълим стандартларини жорий этиш, олий таълим мазмунини сифат жиҳатидан янги даражага кўтариш, юқори малакали кадрлар тайёрлаш тизимини йўлга қўяди.

Реформы в системе высшего образования Узбекистана направлены на подготовку конкурентоспособных кадров
На современном этапе развития система высшего образования Узбекистана претерпевает важные институциональные изменения. В рамках административной реформы и в целях обеспечения интеграции высшего образования, научно-инновационной деятельности Министерство высшего и среднего специального образования было преобразовано в Министерство высшего образования, науки и инноваций. При Министерстве функционирует Центр исследований развития высшего образования, который проводит анализ квалификационных требований и образовательных программ, исследует передовой зарубежный опыт развития высшего образования.
В 2019 году была принята Концепция развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года, которая заложила основу развития государственно-частного партнерства в сфере высшего образования, продвижению вузов республики в международных рейтингах международно признанных организаций (QS, TНE, Academic Ranking of World Universities). Этот документ стал стратегической программой развития вузовской системы и определил ключевые показатели развития. Благодаря системным мерам два вуза страны – Национальный исследовательский университет «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» и Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека впервые оказались в рейтинге TOP-1000 лучших университетов мира (QS World University Rankings-2025).
Особое внимание в рамках действующих реформ уделяется внедрению передовых стандартов. С 2020 года все вузы страны поэтапно переводятся на кредитно-модульную систему на основе Европейской системы вузовского образования (European Credit Transfer and Accumulation System). Это позволило обеспечить гибкость учебных программ, создало возможность студентам выбирать дисциплины. В свою очередь, внедрение кредитно-модульной способствует активному расширению практики программы двойных дипломов (Double Degree), позволяющим студентам получать дипломы вуза Узбекистана и партнера-вуза другого государства.
Самым важным достижением в рамках высшего образования является увеличение охвата высшим образованием. В 2023 году уровень охвата высшим образованием составил 42 %, что почти в 5 раз больше аналогичного показателя в 2016 году (9 %). Сегодня количество студентов в вузах составляет 1,3 миллиона. Увеличилось количество вузов страны – с 77 в 2016 году до 213 в 2023 году (из 97 – негосударственные или зарубежные вузы). Для поддержки одаренной молодежи с 2021 года введен грант Президента Республики Узбекистан для 200 абитуриентов, набравших самые высокие баллы на вступительных экзаменах на дневную форму обучения бакалавриата государственных вузов. С 2022/2023 учебного года стало выделяться 1 000 грантовых мест в зарубежных вузах и их филиалах, а также негосударственных вузах в республике. Также с этого учебного года для женщин, не имеющих высшего образования, получивших рекомендации Комитета семьи и женщин, выделяются 2 000 государственных грантов дополнительно к общим параметрам.
Одним из важных новшеств является предоставление академической и финансовой самостоятельности. Право вузов на академическую свободу, самоуправление, свободу исследований и преподавания было закреплено на уровне конституционной гарантии (статья 51). Сегодня академическая и финансовая самостоятельность предоставлена 40 вузам. При этом Министерству высшего образования, науки и инноваций предоставляется право расширять перечень по согласованию с Республиканским советом по высшему образованию и Министерством экономики и финансов. Предоставление академической и финансовой самостоятельности позволяет вузам самостоятельно решать такие вопросы, как утверждение учебных планов и программ, квалификационных требований, установление сроков продолжительности и стоимости обучения, введение заочной, дистанционной и вечерней форм обучения, осуществление академической мобильности, открытие новых и упразднение действующих направлений образования и специальностей и т.д. Эти меры позволило расширить самостоятельность и кардинально сократить государственное административное управление.
Обеспечение интеграции высшего образования, науки и инноваций также является ключевой задачей современных реформ. В вузах страны внедряется концепция «Университет 3.0», предусматривающий тесную связь образования, науки, инноваций и деятельности по коммерциализации результатов научных исследований в высших образовательных учреждениях. В результате этого научный потенциал вузов составил 40 %, количество статей в базах «Scopus» и «Web of Science» достигло 3 574. По итогам 2023 года объем коммерциализации результатов исследований вузов и научных организаций составил 270,6 миллиардов сумов, были созданы 17 спин-офф компаний, специализирующихся научно объемных продуктов.
Немаловажное значение уделяется улучшению инфраструктуры и материально–технической базы вузов. Мощность учебных зданий вузов с 274072 в 2016 году до 395433 в 2023 году. Уровень охвата общежитиями изъявивших желание студентов достиг 52 % в 2023 году (28 % – в 2019 году). Также создаются условия для создания новых мощностей общежитий на основе государственно-частного партнерства.
Вместе с тем сегодня работа по совершенствованию сферы высшего образования продолжается. Среди основных реализуемых мер необходимо отметить следующие направления:
Во-первых, осуществляются меры по повышению качества подготовки специалистов с высшим образованием. Уполномоченным органом в сфере высшего образования в течение первого полугодия 2024 года были разработаны и утверждены 183 квалификационных требований для направлений бакалавриата с учетом программ вузов, входящих в ТОП-300. Прошли международную аккредитацию 38 образовательных программ шести вузов. Кроме того, в целях углубления проводимых в сфере образования реформ, организации деятельности образовательных организаций на основе передовых зарубежных практик был создан Проектный офис «Центр проектов в сфере образования». Именно на этот проектный офис возлагаются задачи по повышению кадрового потенциала в сфере образования, поднятию качества образовательных услуг на уровень международных стандартов. В рамках повышения качества образования Проектным офисом проводятся системные меры. В частности, в текущем году направления бакалавриата оптимизированы на 40 % (с 306 до 183), а специальности магистратуры – на 15 % (с 625 до 528). Прорабатывается вопрос оптимизации деканатов и других административных структур путем цифровизации учебного процесса в вузах.
Во-вторых, укрепляются взаимоотношения высших и профессиональных образовательных учреждений, что способствует непрерывности образования. Предметы первого и второго курсов вузов будут интегрированы с техникумами. В рамках реформ в сфере образования планируется привести дипломы техникумов в соответствии с международными стандартами. В частности лицам, закончившим техникумы с хорошими оценками, планируется выдать диплом, соответствующий международному классификатору. Кроме того, планируется освоение обучающимися в техникумах должной профессиональной квалификации, достаточным для продолжения образования в вузах. Следовательно, выпускники техникумов получат возможность продолжить обучение в вузе со второго или третьего курса.
В-третьих, идет активное привлечение заказчиков кадров к процессу подготовки высококвалифицированных специалистов. В этих целях, идет разработка стандартов квалификации для более чем 5 тысяч профессий. Для этого по инициативе Президента Республики Узбекистан планируется создать Институт развития национальной системы квалификаций, который вместе с работодателями разработает необходимые квалификационные требования.
По некоторым прикладным направлениям высшего образования заказчики активно присоединяются к учебному процессу. Так, в сфере инженерного образования на основе цепочки «отрасль – предприятие – вуз» каждому вузу планируется назначить промышленного партнера. Инженерными вузами намечается открыть кафедры на соответствующих партнерских предприятиях и внедрить дуальное образование. Эти кафедры станут отличным местом для совмещения теории с практикой. В свою очередь, партнерские предприятия напрямую примут участие в обучение будущих кадров.
Реформы в сфере высшего образования позволят создать атмосферу здоровой конкуренции на рынке образовательных услуг, внедрить передовых стандартов высшего образования, поднять содержание высшего образования на качественно новый уровень, наладить систему подготовки высококвалифицированных кадров.