O'zbekiston Prezidenti Qozog'istonning oliy davlat mukofoti bilan taqdirlandi
TOSHKENT, 8-avgust. /"Dunyo" AA/. Tashrif dasturi doirasida Ostona shahrida bugun O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Qozog'istonning "Oltin Qiron" ("Oltin burgut") ordeni bilan taqdirlash marosimi bo'lib o'tdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, qardosh mamlakatning oliy davlat mukofotini O'zbekiston yetakchisiga Prezident Qasim-Jomart Toqayev tantanali ravishda topshirdi.
Davlatimiz rahbari ko'p millatli O'zbekiston xalqi nomidan samimiy minnatdorlik bildirib, bunday yuksak mukofot ikki xalqning ko'p asrlik chinakam do'stlik va yaxshi qo'shnichilik rishtalarini mustahkamlash bo'yicha birgalikdagi sa'y-harakatlarga berilgan baho, shuningdek, O'zbekiston va Qozog'iston munosabatlarini yangi tarixiy bosqich - strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga olib chiqish sari mushtarak intilishlarning e'tirofi ekanini ta'kidladi.
"Oltin Qiron" oliy ordeni bilan davlat arboblari Qozog'iston bilan do'stona munosabatlarni mustahkamlashga qo'shgan ulkan hissasi uchun taqdirlanadi.

Президент Узбекистана награжден высшей государственной наградой Казахстана
ТАШКЕНТ, 8 августа. /ИА «Дунё»/. В рамках программы пребывания в городе Астане сегодня состоялась церемония награждения Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева орденом «Алтын Қыран» («Золотой Орёл») Казахстана, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, высшую государственную награду братской страны лидеру Узбекистана торжественно вручил Президент Касым-Жомарт Токаев.
Выразив слова искренней благодарности от имени многонационального народа Узбекистана, глава нашего государства отметил, что столь высокая награда является оценкой совместных усилий по укреплению многовековых уз истинной дружбы и добрососедства двух народов, а также признанием общих устремлений по выведению отношений Узбекистана и Казахстана на новый исторический уровень – стратегического партнёрства и союзничества.
Высшим орденом «Алтын Қыран» награждаются государственные деятели за исключительный вклад в укрепление дружественных отношений с Казахстаном.