O'zbekiston va Kuvayt tashqi ishlar vazirlari o'zaro Anglashuv memorandumini imzoladilar
TOSHKENT, 14-avgust. /"Dunyo" AA/. Tashrif bilan Al-Kuvaytda bo'lib turgan O'zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Kuvayt tashqi ishlar vaziri Abdulla Ali al-Yahyo bilan muzokara o'tkazdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
"Hamkasbim, Kuvayt tashqi ishlar vaziri Abdulla Ali al-Yahyo janoblari bilan birgalikda ikki tomonlama kun tartibimizdagi barcha yo'nalishlarni muhokama qildik, – deb yozdi O'zbekiston TIV rahbari o'zining telegram kanalida. – Shubhasiz, O'zbekiston va Kuvayt o'rtasidagi sheriklikda hali foydalanilmagan ulkan salohiyat mavjud. Iqtisodiy aloqalarni rag'batlantirish, mintaqalarimiz o'rtasidagi bog'liklikni kengaytirish, muntazam almashinuvlarni faollashtirish, o'zaro shartnomaviy-huquqiy asosni kuchaytirish, xalqlarimiz o'rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash va kadrlar salohiyatini oshirish ustuvor vazifalarimizdan bo'lib qolmoqda. Shuningdek, ikki davlat Tashqi ishlar vazirliklari o'rtasida diplomatik kadrlar tayyorlash institutlari o'rtasida hamkorlik to'g'risida o'zaro Anglashuv memorandumini imzoladik".
TIV ma'lumotiga ko'ra, tashrif davomida qator ikki tomonlama muzokaralar, yetakchi tadbirkorlar bilan uchrashuvlar va O'zbekiston-Kuvayt biznes-forumida ishtirok etish rejalashtirilgan.

Министры иностранных дел Узбекистана и Кувейта подписали Меморандум о взаимопонимании
ТАШКЕНТ, 14 августа. /ИА «Дунё»/. Находящийся с визитом в Эль-Кувейте министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провел переговоры с министром иностранных дел Кувейта Абдуллой Али Аль-Яхьёй, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
«Вместе с моим коллегой, министром иностранных дел Кувейта Е.П. Абдуллой Али Аль-Яхьёй обсудили все темы нашей двусторонней повестки дня, - написал в своем telegram-канале глава МИД Узбекистана. – Несомненно, партнерство Узбекистана и Кувейта имеет большой потенциал, который еще предстоит раскрыть. Содействие экономическим отношениям, повышение взаимосвязанности между нашими регионами, стимулирование регулярных обменов, создание прочной правовой основы, укрепление народной дипломатии, усиление кадрового потенциала остаются нашими приоритетами. Мы также подписали Меморандум о взаимопонимании между внешнеполитическими ведомствами двух стран о сотрудничестве дипломатических институтов».
По данным МИД, в ходе визита делегации Узбекистана в Кувейт запланирован ряд двусторонних переговоров, встречи с ведущими предпринимателями и участие в совместном бизнес-форуме.