O'zbekiston tashqi ishlar vaziri va xalqaro kompaniyalar guruhi rahbari Al-Kuvaytda foydalanilmagan salohiyatni ro'yobga chiqarish istiqbollarini muhokama qildilar
TOSHKENT, 14-avgust. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov kecha Al-Kuvayt shahrida "Fouad Alghanim & Sons Group" xalqaro kompaniyalar guruhi asoschisi va raisi Fuad Muhammad Sunyon al-G'onim bilan muzokara o'tkazdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
"Fouad Alghanim & Sons Group" asoschisi va raisi janob Fuad Muhammad Sunyon al-G'onim bilan samarali uchrashuv o'tkazdik, – deb yozdi O'zbekiston TIV rahbari o'zining telegram kanalida. – O'zbekiston va Kuvayt o'rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni faollashtirish imkoniyatlari yuzasidan fikr almashdik. Bizda hali foydalanilmagan katta salohiyat mavjud".

Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan and the head of a transnational group of companies discuss prospects for realizing the potential of cooperation in Kuwait
TASHKENT, August 15. /Dunyo IA/. The Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov held talks in Kuwait City with the Founder and Chairman of Fouad Alghanim & Sons Group of International Companies Fouad Mohammed Thunayan Al-Ghanim, reports Dunyo IA correspondent.
"Productive meeting with the Founder and Chairman of Fouad Alghanim & Sons Group of Companies Mr. Fouad Mohammed Thunayan Al-Ghanim, – the head of the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan wrote in his telegram channel. – We exchanged our views on possibilities to boost economic cooperation between Uzbekistan and Kuwait. There is indeed much to explore".
Established more than 50 years ago, the transnational group of companies Fouad Alghanim & Sons Group currently operates in many leading countries around the world.