O'zbekiston Prezidenti Qoraqalpog'istonda amalga oshirilishi rejalashtirilgan investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi
TOSHKENT, 19-avgust. /"Dunyo" AA/. Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyevga Qoraqalpog'istonda amalga oshirilishi rejalashtirilgan investitsiya loyihalari taqdimot qilindi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, oxirgi 7 yilda Qoraqalpog'iston Respublikasida 17 trillion 800 milliard so'mlik 6 ming 784 ta loyiha amalga oshirilgan. Ularning natijasida 56 mingta ish o'rni yaratilgan. Shu davrda 2 milliard 815 million dollarlik eksport qilingan. Bu yil respublikada umumiy qiymati 874 million dollarlik 470 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Bu izchil davom ettirilib, Qoraqalpog'istonda xorijiy investor va mahalliy tadbirkorlar tomonidan umumiy qiymati 9,5 milliard dollarlik 124 ta loyiha shakllantirilgan. Shundan qariyb 1 milliard 800 million dollarlik 10 tasi davlatimiz rahbariga taqdimot qilindi.
Loyihalarga Xitoy, Saudiya Arabistoni, Germaniya, Rossiya, Ispaniya kabi mamlakatlar kompaniyalari investitsiya kiritmoqda. Ular energetika, issiqlik ta'minoti, tog'-kon va kimyo sanoati, qurilish materiallari, xizmat ko'rsatish va boshqa tarmoqlarni qamrab olgan.
Masalan, Saudiya Arabistoni bilan hamkorlikda Nukus shahrida markazlashgan issiqlik ta'minoti tizimini yaxshilash, Ispaniya investitsiyasi ishtirokida Qorao'zak tumanida quyosh va shamol elektr stansiyalari qurish, germaniyalik investorlar tomonidan Nukus tumanida misni qayta ishlash va kabellar ishlab chiqarish loyihalari rejalashtirilgan.

Президент Узбекистана ознакомился с инвестиционными проектами, запланированными к реализации в Каракалпакстане
ТАШКЕНТ, 19 августа. /ИА «Дунё»/. Сегодня Президенту Шавкату Мирзиёеву представлены инвестиционные проекты, запланированные к реализации в Каракалпакстане, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, за последние 7 лет в Республике Каракалпакстан реализовано 6 784 проекта на сумму 17 триллионов 800 миллиардов сумов. В результате создано 56 тысяч рабочих мест. За этот период было экспортировано товаров на 2 миллиарда 815 миллионов долларов. В этом году в республике реализуется 470 проектов на общую сумму 874 миллиона долларов.
Этот процесс последовательно продолжается – в Каракалпакстане иностранными инвесторами и местными предпринимателями сформировано 124 проекта на общую сумму 9,5 миллиарда долларов. Из них 10 проектов на сумму около 1 миллиарда 800 миллионов долларов были представлены сегодня главе нашего государства.
В проекты инвестируют компании из таких стран, как Китай, Саудовская Аравия, Германия, Россия, Испания. Они охватывают энергетику, теплоснабжение, горнодобывающую и химическую промышленность, производство строительных материалов, сферу услуг и другие отрасли.
Например, в сотрудничестве с Саудовской Аравией планируется улучшить систему централизованного теплоснабжения в городе Нукусе, построить солнечные и ветряные электростанции в Караузякском районе с участием испанских инвестиций, а немецкими инвесторами - реализовать проекты по переработке меди и производству кабелей в Нукусском районе.
В результате реализации этих 124 проектов будет обеспечено работой более 20 тысяч человек.
Глава государства подчеркнул важность всесторонней поддержки предпринимателей и ускорения реализации проектов.