O'zbekiston Prezidenti Qoraqalpog'istonda amalga oshirilishi rejalashtirilgan investitsiya loyihalari taqdimoti bilan tanishdi
TOSHKENT, 19-avgust. /"Dunyo" AA/. Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyevga Qoraqalpog'istonda amalga oshirilishi rejalashtirilgan investitsiya loyihalari taqdimot qilindi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, oxirgi 7 yilda Qoraqalpog'iston Respublikasida 17 trillion 800 milliard so'mlik 6 ming 784 ta loyiha amalga oshirilgan. Ularning natijasida 56 mingta ish o'rni yaratilgan. Shu davrda 2 milliard 815 million dollarlik eksport qilingan. Bu yil respublikada umumiy qiymati 874 million dollarlik 470 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Bu izchil davom ettirilib, Qoraqalpog'istonda xorijiy investor va mahalliy tadbirkorlar tomonidan umumiy qiymati 9,5 milliard dollarlik 124 ta loyiha shakllantirilgan. Shundan qariyb 1 milliard 800 million dollarlik 10 tasi davlatimiz rahbariga taqdimot qilindi.
Loyihalarga Xitoy, Saudiya Arabistoni, Germaniya, Rossiya, Ispaniya kabi mamlakatlar kompaniyalari investitsiya kiritmoqda. Ular energetika, issiqlik ta'minoti, tog'-kon va kimyo sanoati, qurilish materiallari, xizmat ko'rsatish va boshqa tarmoqlarni qamrab olgan.
Masalan, Saudiya Arabistoni bilan hamkorlikda Nukus shahrida markazlashgan issiqlik ta'minoti tizimini yaxshilash, Ispaniya investitsiyasi ishtirokida Qorao'zak tumanida quyosh va shamol elektr stansiyalari qurish, germaniyalik investorlar tomonidan Nukus tumanida misni qayta ishlash va kabellar ishlab chiqarish loyihalari rejalashtirilgan.

President of Uzbekistan got acquainted with investment projects planned for implementation in Karakalpakstan
TASHKENT, August 20. /Dunyo IA/. President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with investment projects planned for implementation in Karakalpakstan, reports Dunyo IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, over the past 7 years, 6,784 projects worth 17 trillion 800 billion UZS have been implemented in the Republic of Karakalpakstan. As a result, 56 thousand jobs have been created. During this period, goods worth $2 billion 815 million were exported. This year, 470 projects worth $874 million are being implemented in the republic.
This process continues consistently – 124 projects worth $9.5 billion have been formed in Karakalpakstan by foreign investors and local entrepreneurs. Of these, 10 projects worth about $1 billion 800 million were presented today to the Head of state.
Companies from countries such as China, Saudi Arabia, Germany, Russia, and Spain invest in the projects. They cover energy, heat supply, mining and chemical industries, the production of building materials, services, and other industries.
For example, in cooperation with Saudi Arabia, it is planned to improve the centralized heating system in the city of Nukus, build solar and wind power plants in Karauzak district with the participation of Spanish investments, and German investors will implement copper processing and cable production projects in Nukus district.
As a result of the implementation of these 124 projects, more than 20 thousand people will be provided with jobs.
The Head of state emphasized the importance of comprehensive support for entrepreneurs and accelerating project implementation.