O‘zbekiston tashabbuslari Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashga xizmat qiladi
Markaziy Osiyo o‘zining boy tabiiy resurslari, strategik joylashuvi, iqtisodiy, transport va logistika imkoniyatlari bilan doimo jahon va mintaqaviy davlatlarning diqqat markazida bo‘lib kelgan.
Mustaqillikka erishgach, chegara, suv resurslari va boshqa masalalarda oʻzaro daʼvolar tufayli qoʻshni davlatlar bir-biri bilan juda qiyin va keskin munosabatlarni saqlab qolishga harakat qildilar. Ba'zan gap yo'llarni to'sib qo'yish, chegaradagi to'qnashuvlar va chegaralarni minalash bilan bog'liq bo'lib, bu xorijlik ekspertlarga Markaziy Osiyodagi vaziyatni "bolkanlashtirish" yoki "afg'onlashtirish" ehtimoli haqida dahshatli bashorat qilish uchun asos bo'ldi.
Mintaqaning zamonaviy tarixida sifat jihatidan yangi davr 2016-yilda Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekistonda hokimiyat tepasiga kelishi bilan boshlandi.
O‘zbekiston Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Komilov ta’kidlaganidek, Shavkat Mirziyoyev «yangi yaxlit tashqi siyosat doktrinasini shakllantirdi... Bosh maqsad “qoʻshnilar bilan nol muammoga” erishish edi. Mintaqaviy siyosatning kontseptual asosini boshqa davlatlar xavfsizligi hisobiga o'z xavfsizligini mustahkamlashga yo'l qo'ymaslik, ochiqlik, pragmatizm va konstruktivizm, teng huquqlilik, o'zaro hurmat va manfaatlarni hisobga olishga asoslangan faol muloqot tamoyillari tashkil etdi».
Shu nuqtai nazardan, Sh.Mirziyoyevning saylanganidan so‘ng ilk xorijiy tashriflarini qo‘shni davlatlarga qilgani chuqur ramziy ma’noga ega bo’ldi - 2017-yil 6-martda Turkmanistonga, 2017-yil 23-martda Qozog‘istonga, 2017 yil 5-sentabrda Qirg'izistonga va 2018 yil 9 martda Tojikistonga.
Qo‘shnilar bilan o‘zaro kelishuvga erishilib, tezda chegaralardagi nazorat-o‘tkazish punktlari ishi tiklandi, Tojikiston bilan viza rejimi bekor qilindi, avvallari uzilib qolgan temir yo‘l, havo va quruqlikdagi transport aloqalari qayta yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, 2017-yil 19-sentabrda Prezident BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so‘zlagan nutqida, “O‘zbekiston Markaziy Osiyoning markazida joylashgani uchun mintaqa barqarorlik, barqaror rivojlanish va barqarorlik mintaqasiga aylanishidan manfaatdor ekanligini ta’kidladi. yaxshi qo'shnichilik. Tinch, iqtisodiy farovon Markaziy Osiyo – bizning eng muhim maqsadimiz va asosiy vazifamizdir”, deb e’lon qildi.
O‘zbekiston rahbari o‘z nutqida, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarini muntazam ravishda o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.
Shu maqsad yo‘lida u, shuningdek, ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikning turli mexanizmlarini yaratdi, bu esa Markaziy Osiyoda yaqinlashish va mustahkamlashning yangi tendentsiyalarini boshlab berdi.
Prezidentimiz o‘z ma’ruzasida mintaqaviy xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash vazifalarining ahamiyatidan kelib chiqib, BMT shafeligida Markaziy Osiyo bo‘yicha yuqori darajadagi xalqaro konferensiya o‘tkazishni taklif etdi va ushbu tadbir 2017-yilning 11-12-noyabr kunlari Samarqand shahrida bo’lib o’tdi.
Keyinchalik konferensiya yakunlari bo‘yicha BMT Bosh Assambleyasining “Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash” nomli maxsus rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Ushbu hujjat xalqaro miqyosda birinchi marta Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash kontekstida tashabbusni qoʻllab-quvvatlagan holda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatini mustahkamladi.
Sh.Mirziyoyev o’zining BMT Bosh Assambleyasining 75- va 78-sessiyalarida soʻzlagan nutqlarida ham Oʻzbekistonning bu boradagi siyosati izchilligi oʻz ifodasini topib, Markaziy Osiyoning konsolidatsiya va taraqqiyot yo'lidagi harakati Oʻzbekiston tashqi siyosatining ustuvor maqsadi bo'lib qolishini tasdiqladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Prezidenti global, mintaqaviy va boshqa xalqaro platformalardagi chiqishlari doirasida mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, shuningdek, Markaziy Osiyoni tinch taraqqiyot, barqarorlik va yaxshi qo‘shnichilik zonasiga aylantirishga qaratilgan tashabbuslarni muntazam ravishda ilgari surdi.
Umuman olganda, so‘nggi yetti yil davomida Markaziy Osiyoning ichki geosiyosiy landshaftida islohot yuz berganini, bunda o‘zaro ishonchni oshirish, mintaqaviy barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash tendensiyalari ustunlik qilganini qayd etish mumkin.
Markaziy Osiyoning barcha davlatlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari bilan chegara, suv va energetika kabi nozik masalalarni hal etishda misli ko‘rilmagan yutuqlarga erishish va o‘tmishdagi kelishmovchiliklarni bartaraf etish mumkin bo‘ldi. Shu asosda, qo‘shnilar hozirda hech shubhasiz Toshkentni o‘zining eng yaqin va ishonchli hamkori deb hisoblashadi.
Shu asosda Markaziy Osiyoda uzoq kutilgan integratsiya jarayoni boshlandi va maslaxat uchrashuvlari mexanizmi mintaqaviy hamkorlikning to‘plangan o‘tkir muammolarini ochiq muhokama qilish va hal etish uchun samarali yuqori darajadagi muzokaralar platformasiga aylandi.
Shu munosabat bilan Yevropaning Special Eurasia tahlil markazi ekspertlari S.Boltuk va J.Bifolki taʼkidlashicha, “kuchli boshqaruv va qobiliyatli mahalliy rahbariyat bilan ajralib turadigan barqaror Oʻzbekiston Markaziy Osiyoda mintaqaviy barqarorlikni taʼminlashga hissa qoʻshish salohiyatiga ega".
Mintaqaning markazida strategik muhim joylashuvga ega bo‘lgan va barcha qo‘shni davlatlar, jumladan Afg‘oniston bilan ham, umumiy chegaraga ega bo‘lgan O‘zbekiston amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ichki o‘zgarishlarni, shuningdek, dunyo va mintaqadagi dinamik o'zgaruvchan vaziyatni hisobga olgan holda ochiq, o‘zaro manfaatli va konstruktiv tashqi siyosatni davom ettirmoqda.
Shu bilan birga, mamlakat harbiy-siyosiy bloklarga qo‘shilmaslik, o‘z hududida xorijiy harbiy baza va ob’ektlarni joylashtirishga, shuningdek, mamlakat harbiy xizmatchilarining tinchlikni saqlashda ishtirok etishiga yo‘l qo‘ymaslik kursiga sodiqligini ham namoyish etmoqda. xorijdagi operatsiyalar yoki harbiy mojarolar.
Biroq hozirgi bosqichda jahonda ro‘y berayotgan tub siyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlar Markaziy Osiyo mamlakatlari oldiga yangi-yangi vazifalarni qo‘ymoqda. Shu munosabat bilan joriy yilning 8-9 avgust kunlari Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining VI Maslahat uchrashuvi doirasida ham Prezident Shavkat Mirziyoyev mintaqa davlatlarining yangi kollektiv qarorlari va birgalikdagi harakatlari zarurligini yana bir bor ta’kidladi.
Shunday qilib, O‘zbekiston mintaqadagi barcha mamlakatlar manfaatlariga javob beradigan istiqbolli yo‘nalishlarda, jumladan, mintaqaviy xavfsizlik sohasida ham yaqin hamkorlik tarafdori. Shu nuqtai nazardan, Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish mintaqaviy va global muammolarga samarali qarshi turish muammolarini hal qilishga yordam beradi.

Инициативы Узбекистана будут способствовать обеспечению региональной безопасности в Центральной Азии
Центральная Азия, благодаря своим богатым природным ресурсам, стратегическому расположению, экономическим, транспортным и логистическим возможностям, всегда находилась в центре внимания глобальных и региональных держав.
После достижения независимости, из-за взаимных претензий по границе, водным ресурсам и другим вопросам, государства-соседи находились в весьма непростых и напряженных отношениях между собой. Порой доходило до перекрытия дорог, пограничных стычек и минирования границ, что давало повод зарубежным экспертам для страшных прогнозов о возможной «балканизации» или «афганизации» ситуации в Центральной Азии.
Качественно новый период в новейшей истории региона наступил с приходом в 2016 г. к власти в Узбекистане Шавката Мирзиёева, который, как отмечает специальный представитель президента Узбекистана по вопросам внешней политики Абдулазиз Камилов, «сформулировал новую целостную Доктрину внешней политики... Во главу угла была поставлена цель достижения „ноль проблем с соседями“. Концептуальной основой региональной политики стали принципы недопустимости укрепления собственной безопасности за счёт безопасности других государств, открытости, прагматизма и конструктивизма, проактивного диалога на основе равноправия, взаимного уважения и учёта интересов».
В этом контексте глубоко символичным стал тот факт, что первые зарубежные визиты после своего избрания Ш. Мирзиёев совершил в соседние страны – 6 марта 2017 г. в Туркменистан, 23 марта 2017 г. в Казахстан, 5 сентября 2017 г. в Кыргызстан и 9 марта 2018 г. в Таджикистан.
По взаимному согласию с соседями, была возобновлена работа пунктов пропуска на границах, отменен визовой режим с Таджикистаном, а также произведен перезапуск некоторых, прерванных ранее железнодорожных, воздушных и наземных транспортных сообщений.
Кроме того, Президент 19 сентября 2017г., выступил на 72-й сессии Генассамблеи ООН заявив, что «находясь в самом сердце Центральной Азии, Узбекистан заинтересован в том, чтобы регион стал зоной стабильности, устойчивого развития и добрососедства. Мирная, экономически процветающая Центральная Азия – наша важнейшая цель и ключевая задача».
В своём выступлении глава Узбекистана также выдвинул инициативу проведения на регулярной основе Консультативных встреч глав государств Центральной Азии.
Во имя этой цели им также были инициированы различные механизмы двустороннего и регионального взаимодействия, запустившие новые тенденции сближения и консолидации в рамках Центральной Азии.
Исходя из важности задач по обеспечению региональной безопасности и устойчивого развития, Президент в своей речи предложил провести международную конференцию высокого уровня по Центральной Азии под эгидой ООН, которая состоялась 11-12 ноября 2017 г. в Самарканде.
Позже по итогам конференции была принята специальная резолюция Генассамблеи ООН под названием «Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе».
Этот документ впервые на международном уровне закрепил формат Консультативных встреч лидеров пяти стран региона, поддержав инициативу в контексте обеспечения региональной безопасности в Центральной Азии.
Последовательность политики Узбекистана в данной сфере также нашла свое отражение в выступлениях Ш.Мирзиёева на 75-й и 78-й сессиях Генассамблеи ООН, подтверждая, что приоритетной целью внешней политики Узбекистана будет оставаться движение Центральной Азии по пути консолидации и прогресса.
Помимо этого, в рамках своих выступлений на глобальных и региональных и других международных площадках Президент Узбекистана регулярно выступал с инициативами, нацеленными на обеспечение региональной безопасности, а также превращение Центральной Азии в зону стабильности, устойчивого развития и добрососедства.
В целом можно отметить, что за последние семь лет произошло переформатирование внутреннего геополитического ландшафта Центральной Азии, в которой преобладающими стали тенденции к росту взаимного доверия, укреплению региональной стабильности и безопасности.
Совместными усилиями всех стран Центральной Азии удалось достигнуть беспрецедентный прогресс в урегулировании таких чувствительных вопросов, как границы, вода и энергетика, а также преодолеть разногласия прошлых лет с соседями, которые теперь, несомненно, рассматривают Ташкент как свой ближайший и надежный партнер.
На этой основе произошел запуск долгожданного интеграционного процесса в Центральной Азии, а механизм консультативных встреч превратился в эффективную переговорную площадку высокого уровня для открытого обсуждения и снятия накопившихся острых проблем регионального сотрудничества.
В этой связи, эксперты европейского аналитического центра Special Eurasia С.Болтук и Дж. Бифолки отмечают, что «стабильный Узбекистан, характеризующийся сильным управлением и способным местным руководством, имеет потенциал, чтобы внести вклад в региональную стабильность в Центральной Азии – регионе, который сталкивается с различными местными проблемами».
Имея стратегически важное расположение в центре региона и разделяя общую границу со всеми соседними государствами, включая Афганистан, Узбекистан продолжает проводить открытую, взаимовыгодную и конструктивную внешнюю политику с учетом масштабных внутренних преобразований в стране, а также динамично меняющейся ситуации в мире и регионе.
При этом страна также демонстрирует приверженность курсу неприсоединения к военно-политическим блокам, не допуская размещения иностранных военных баз и объектов на своей территории, а также участия военнослужащих страны в миротворческих операциях или военных конфликтах за рубежом.
Однако на данном этапе фундаментальные политические и экономические изменения, происходящие в мире, ставят перед странами Центральной Азии новые вызовы и задачи. В этой связи на полях VI Консультативной встрече глав государств Центральной Азии, которая состоялась 8-9 августа т.г. в Астане, Президент Шавкат Мирзиёев вновь подчеркнул необходимость новых коллективных решений и совместных действий стран региона.
Таким образом, Узбекистан выступает за тесное взаимодействие в перспективных направлениях, отвечающих интересам всех стран региона, включая сферу региональной безопасности. В связи с этим интенсификация сотрудничества стран Центральной Азии будет способствовать решению задач эффективного противостояния региональным и глобальным вызовам.