O‘zbekiston tashabbuslari Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashga xizmat qiladi
Markaziy Osiyo o‘zining boy tabiiy resurslari, strategik joylashuvi, iqtisodiy, transport va logistika imkoniyatlari bilan doimo jahon va mintaqaviy davlatlarning diqqat markazida bo‘lib kelgan.
Mustaqillikka erishgach, chegara, suv resurslari va boshqa masalalarda oʻzaro daʼvolar tufayli qoʻshni davlatlar bir-biri bilan juda qiyin va keskin munosabatlarni saqlab qolishga harakat qildilar. Ba'zan gap yo'llarni to'sib qo'yish, chegaradagi to'qnashuvlar va chegaralarni minalash bilan bog'liq bo'lib, bu xorijlik ekspertlarga Markaziy Osiyodagi vaziyatni "bolkanlashtirish" yoki "afg'onlashtirish" ehtimoli haqida dahshatli bashorat qilish uchun asos bo'ldi.
Mintaqaning zamonaviy tarixida sifat jihatidan yangi davr 2016-yilda Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekistonda hokimiyat tepasiga kelishi bilan boshlandi.
O‘zbekiston Prezidentining tashqi siyosat masalalari bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Komilov ta’kidlaganidek, Shavkat Mirziyoyev «yangi yaxlit tashqi siyosat doktrinasini shakllantirdi... Bosh maqsad “qoʻshnilar bilan nol muammoga” erishish edi. Mintaqaviy siyosatning kontseptual asosini boshqa davlatlar xavfsizligi hisobiga o'z xavfsizligini mustahkamlashga yo'l qo'ymaslik, ochiqlik, pragmatizm va konstruktivizm, teng huquqlilik, o'zaro hurmat va manfaatlarni hisobga olishga asoslangan faol muloqot tamoyillari tashkil etdi».
Shu nuqtai nazardan, Sh.Mirziyoyevning saylanganidan so‘ng ilk xorijiy tashriflarini qo‘shni davlatlarga qilgani chuqur ramziy ma’noga ega bo’ldi - 2017-yil 6-martda Turkmanistonga, 2017-yil 23-martda Qozog‘istonga, 2017 yil 5-sentabrda Qirg'izistonga va 2018 yil 9 martda Tojikistonga.
Qo‘shnilar bilan o‘zaro kelishuvga erishilib, tezda chegaralardagi nazorat-o‘tkazish punktlari ishi tiklandi, Tojikiston bilan viza rejimi bekor qilindi, avvallari uzilib qolgan temir yo‘l, havo va quruqlikdagi transport aloqalari qayta yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, 2017-yil 19-sentabrda Prezident BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida so‘zlagan nutqida, “O‘zbekiston Markaziy Osiyoning markazida joylashgani uchun mintaqa barqarorlik, barqaror rivojlanish va barqarorlik mintaqasiga aylanishidan manfaatdor ekanligini ta’kidladi. yaxshi qo'shnichilik. Tinch, iqtisodiy farovon Markaziy Osiyo – bizning eng muhim maqsadimiz va asosiy vazifamizdir”, deb e’lon qildi.
O‘zbekiston rahbari o‘z nutqida, shuningdek, Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarini muntazam ravishda o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.
Shu maqsad yo‘lida u, shuningdek, ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikning turli mexanizmlarini yaratdi, bu esa Markaziy Osiyoda yaqinlashish va mustahkamlashning yangi tendentsiyalarini boshlab berdi.
Prezidentimiz o‘z ma’ruzasida mintaqaviy xavfsizlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash vazifalarining ahamiyatidan kelib chiqib, BMT shafeligida Markaziy Osiyo bo‘yicha yuqori darajadagi xalqaro konferensiya o‘tkazishni taklif etdi va ushbu tadbir 2017-yilning 11-12-noyabr kunlari Samarqand shahrida bo’lib o’tdi.
Keyinchalik konferensiya yakunlari bo‘yicha BMT Bosh Assambleyasining “Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash” nomli maxsus rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Ushbu hujjat xalqaro miqyosda birinchi marta Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlikni taʼminlash kontekstida tashabbusni qoʻllab-quvvatlagan holda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari formatini mustahkamladi.
Sh.Mirziyoyev o’zining BMT Bosh Assambleyasining 75- va 78-sessiyalarida soʻzlagan nutqlarida ham Oʻzbekistonning bu boradagi siyosati izchilligi oʻz ifodasini topib, Markaziy Osiyoning konsolidatsiya va taraqqiyot yo'lidagi harakati Oʻzbekiston tashqi siyosatining ustuvor maqsadi bo'lib qolishini tasdiqladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Prezidenti global, mintaqaviy va boshqa xalqaro platformalardagi chiqishlari doirasida mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash, shuningdek, Markaziy Osiyoni tinch taraqqiyot, barqarorlik va yaxshi qo‘shnichilik zonasiga aylantirishga qaratilgan tashabbuslarni muntazam ravishda ilgari surdi.
Umuman olganda, so‘nggi yetti yil davomida Markaziy Osiyoning ichki geosiyosiy landshaftida islohot yuz berganini, bunda o‘zaro ishonchni oshirish, mintaqaviy barqarorlik va xavfsizlikni mustahkamlash tendensiyalari ustunlik qilganini qayd etish mumkin.
Markaziy Osiyoning barcha davlatlarining birgalikdagi sa’y-harakatlari bilan chegara, suv va energetika kabi nozik masalalarni hal etishda misli ko‘rilmagan yutuqlarga erishish va o‘tmishdagi kelishmovchiliklarni bartaraf etish mumkin bo‘ldi. Shu asosda, qo‘shnilar hozirda hech shubhasiz Toshkentni o‘zining eng yaqin va ishonchli hamkori deb hisoblashadi.
Shu asosda Markaziy Osiyoda uzoq kutilgan integratsiya jarayoni boshlandi va maslaxat uchrashuvlari mexanizmi mintaqaviy hamkorlikning to‘plangan o‘tkir muammolarini ochiq muhokama qilish va hal etish uchun samarali yuqori darajadagi muzokaralar platformasiga aylandi.
Shu munosabat bilan Yevropaning Special Eurasia tahlil markazi ekspertlari S.Boltuk va J.Bifolki taʼkidlashicha, “kuchli boshqaruv va qobiliyatli mahalliy rahbariyat bilan ajralib turadigan barqaror Oʻzbekiston Markaziy Osiyoda mintaqaviy barqarorlikni taʼminlashga hissa qoʻshish salohiyatiga ega".
Mintaqaning markazida strategik muhim joylashuvga ega bo‘lgan va barcha qo‘shni davlatlar, jumladan Afg‘oniston bilan ham, umumiy chegaraga ega bo‘lgan O‘zbekiston amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ichki o‘zgarishlarni, shuningdek, dunyo va mintaqadagi dinamik o'zgaruvchan vaziyatni hisobga olgan holda ochiq, o‘zaro manfaatli va konstruktiv tashqi siyosatni davom ettirmoqda.
Shu bilan birga, mamlakat harbiy-siyosiy bloklarga qo‘shilmaslik, o‘z hududida xorijiy harbiy baza va ob’ektlarni joylashtirishga, shuningdek, mamlakat harbiy xizmatchilarining tinchlikni saqlashda ishtirok etishiga yo‘l qo‘ymaslik kursiga sodiqligini ham namoyish etmoqda. xorijdagi operatsiyalar yoki harbiy mojarolar.
Biroq hozirgi bosqichda jahonda ro‘y berayotgan tub siyosiy va iqtisodiy o‘zgarishlar Markaziy Osiyo mamlakatlari oldiga yangi-yangi vazifalarni qo‘ymoqda. Shu munosabat bilan joriy yilning 8-9 avgust kunlari Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining VI Maslahat uchrashuvi doirasida ham Prezident Shavkat Mirziyoyev mintaqa davlatlarining yangi kollektiv qarorlari va birgalikdagi harakatlari zarurligini yana bir bor ta’kidladi.
Shunday qilib, O‘zbekiston mintaqadagi barcha mamlakatlar manfaatlariga javob beradigan istiqbolli yo‘nalishlarda, jumladan, mintaqaviy xavfsizlik sohasida ham yaqin hamkorlik tarafdori. Shu nuqtai nazardan, Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish mintaqaviy va global muammolarga samarali qarshi turish muammolarini hal qilishga yordam beradi.

Uzbekistan’s initiatives will contribute to ensuring regional security in Central Asia
Central Asia, thanks to its rich natural resources, strategic location, economic, transport and logistical capabilities, has always been in the center of attention of global and regional powers.
After achieving independence, due to mutual claims on borders, water resources and other issues, neighboring states were in very difficult and tense relations with each other. Sometimes it came to blocking roads, border skirmishes and mining borders, which gave foreign experts a reason for dire predictions about the possible "Balkanization" or "Afghanization" of the situation in Central Asia.
A qualitatively new period in the region's modern history began with the coming to power in Uzbekistan of Shavkat Mirziyoyev in 2016, who, as noted by the Special Representative of the President of Uzbekistan on Foreign Policy Abdulaziz Kamilov, "formulated a new comprehensive Doctrine of Foreign Policy... The goal of achieving 'zero problems with neighbors' was put at the forefront. The conceptual basis of regional policy became the principles of the inadmissibility of strengthening one's own security at the expense of the security of other states, openness, pragmatism and constructivism, proactive dialogue based on equality, mutual respect and consideration of interests."
In this context, it was deeply symbolic that Sh. Mirziyoyev made his first foreign visits after his election to neighboring countries — March 6, 2017 to Turkmenistan, March 23, 2017 to Kazakhstan, September 5, 2017 to Kyrgyzstan, and March 9, 2018 to Tajikistan.
By mutual agreement with neighbors, border checkpoints were resumed, the visa regime with Tajikistan was abolished, and some previously interrupted rail, air, and land transport links were restarted.
In addition, on September 19, 2017 the President spoke at the 72nd session of the UN General Assembly, stating that “being in the very heart of Central Asia, Uzbekistan is interested in the region becoming a zone of stability, sustainable development, and good neighborliness. A peaceful, economically prosperous Central Asia is our most important goal and key task.”
In his speech, the head of Uzbekistan also put forward the initiative to hold Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia.
In the name of this goal, he also initiated various mechanisms of bilateral and regional interaction, which launched new trends of rapprochement and consolidation within Central Asia.
Based on the importance of the tasks of ensuring regional security and sustainable development, the President in his speech proposed holding an international high-level conference on Central Asia under the auspices of the UN, which was held on November 11-12, 2017 in Samarkand.
Later, following the conference, a special resolution of the UN General Assembly entitled "Strengthening regional and international cooperation to ensure peace, stability and sustainable development in the Central Asian region" was adopted.
This document for the first time at the international level consolidated the format of the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia, supporting the initiative in the context of ensuring regional security in Central Asia.
The consistency of Uzbekistan's policy in this area was also reflected in the speeches of Sh. Mirziyoyev at the 75th and 78th sessions of the UN General Assembly, confirming that the priority goal of Uzbekistan's foreign policy will remain the movement of Central Asia along the path of consolidation and progress.
In addition, in his speeches at the global and regional and other international venues, the President of Uzbekistan regularly put forward initiatives aimed at ensuring regional security, as well as turning Central Asia into a zone of stability, sustainable development and good neighborliness.
In general, it can be noted that over the past seven years, the internal geopolitical landscape of Central Asia has been reformatted, in which the prevailing trends have become towards increasing mutual trust, strengthening regional stability and security.
Through the joint efforts of all Central Asian countries, unprecedented progress has been achieved in resolving such sensitive issues as borders, water and energy, as well as overcoming disagreements of past years with neighbors, who now undoubtedly view Tashkent as their closest and most reliable partner.
On this basis, the long-awaited integration process in Central Asia was launched, and the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia mechanism has become an effective high-level negotiating platform for open discussion and removal of accumulated acute problems of regional cooperation.
In this regard, experts from the European analytical center Special Eurasia S. Boltuk and J. Bifolki note that "a stable Uzbekistan, characterized by strong governance and capable local leadership, has the potential to contribute to regional stability in Central Asia - a region that faces various local challenges."
Having a strategically important location in the center of the region and sharing a common border with all neighboring states, including Afghanistan, Uzbekistan continues to pursue an open, mutually beneficial and constructive foreign policy, taking into account large-scale internal transformations in the country, as well as the dynamically changing situation in the world and the region.
At the same time, the country also demonstrates a commitment to the course of non-alignment with military-political blocs, not allowing the deployment of foreign military bases and facilities on its territory, as well as the participation of the country's military personnel in peacekeeping operations or military conflicts abroad.
However, at this stage, fundamental political and economic changes taking place in the world pose new challenges and tasks for the countries of Central Asia. In this regard, on the sidelines of the VI Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia, which took place on August 8-9 this year in Astana, President Shavkat Mirziyoyev once again emphasized the need for new collective decisions and joint actions of the countries of the region.
Thus, Uzbekistan advocates close cooperation in promising areas that meet the interests of all countries in the region, including the sphere of regional security. In this regard, the intensification of cooperation between the countries of Central Asia will contribute to solving the problems of effectively confronting regional and global challenges.