"O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning dastlabki tashabbuslaridan biri fuqarolarning o'z saylov huquqlaridan qulay foydalanishini ta'minlaydigan, tarqoq holda ko'plab qonunchilik hujjatlarida mustahkamlangan saylov huquqlarini yagona Saylov kodeksini qabul qilish zarurati bo'ldi", – deyiladi maqolada.
5 ta asosiy qonun va ko'plab qonunosti hujjatlari, O'zbekiston Markaziy saylov komissiyasining idoraviy hujjatlarini tizimlashtirish va modernizatsiya qilish natijasida O'zbekiston Saylov kodeksi ishlab chiqildi va 2019-yil 26-iyundan kuchga kirdi.
"Saylov kodeksining muhim ahamiyati va maqsadlaridan biri – bu, xalqaro andozalar va rivojlangan davlatlarning ilg'or demokratik tajribasiga to'la mos keladigan saylov huquqlarining quyidagi asosiy prinsiplari, saylov huquqining umumiyligi, teng saylov huquqi, to'g'ridan-to'g'ri saylov huquqi, yashirin ovoz va saylov erkinligini mustahkamlash, shuningdek, O'zbekiston saylov tizimining asosiy prinsiplarini, jumladan, saylovning ochiqligi va oshkoraligi prinsipini belgilashdan iborat", deyiladi nashrda.
O'zbekiston Saylov qonunchiligidagi katta ijtimoiy xavfli bo'lmagan va uncha og'ir bo'lmagan jinoyatlar uchun ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslarning saylovda ishtirok etishini cheklovchi normani chiqarib tashlanishi, O'zbekiston saylovchilarning yagona elektron ro'yxati va saylov kuni ovoz berish uchun yagona byulletenini joriy qilinishi, bir nechta nomzod yoki partiyani qo'llab-quvvatlovchi saylovchilar imzosini qo'yish imkoniyatini yaratilishi kabi muhim yangiliklar qayd etilgan.
Yangilangan Konstitutsiya sharoitida asosiy vazifalarni qayta ko'rib chiqish orqali O'zbekiston parlamenti – O'zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senatining davlat hokimiyati tizimidagi rolini kuchaytirish konstitutsiyaviy islohotlarning yana bir ustuvor yo'nalishi bo'ldi.
Maqola yakunida "Mamlakat parlamentining yangi qiyofasini shakllantirish bilan bog'liq ushbu va boshqa dolzarb masalalarning yechimi O'zbekistonda zamonaviy parlamentarizmning yanada rivojlanishini ta'minlaydi, parlamentning davlat qurilishining demokratik huquqiy mamlakatni barpo etish strategik maqsadiga erishishdagi roli va o'rnini mustahkamlaydi", – deb yozilgan.

Газета "Аль-Джарида": Одной из первых инициатив Президента Узбекистана стало принятие единого Избирательного кодекса
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 7 сентября. /ИА "Дунё"/. В кувейтской газете "Аль-Джарида" опубликована статья, посвященная избирательному законодательству Узбекистана, сообщает корреспондент ИА "Дунё".
В ней подчеркивается, что одной из первых инициатив Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева стало принятие единого Избирательного кодекса, обеспечивающего полную реализацию гражданами своих избирательных прав.
Отмечается, что в результате систематизации и модернизации 5 основных законов и многочисленных подзаконных актов, ведомственных документов Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан был разработан Избирательный кодекс страны, который вступил в силу 26 июня 2019 года.
"Одним из важных значений Избирательного кодекса является, прежде всего, укрепление следующих основных принципов избирательных прав, которые полностью соответствуют международным стандартам и передовому демократическому опыту развитых стран: универсальность избирательного права, право на равные выборы, право на прямые выборы, тайное голосование и укрепление избирательной свободы", - говорится в статье.
Приводятся также другие важные изменения избирательного законодательства, в частности, исключение нормы, ограничивающей участие в выборах лиц, содержащихся в местах лишения свободы за преступления, не представляющие большой общественной опасности и не особо тяжкие, введение единого электронного списка избирателей и единого избирательного бюллетеня для голосования в день выборов, предоставление возможности поставить подписи избирателей в поддержку нескольких кандидатов или партий.
Подчеркивается усиление роли парламента Узбекистана в системе государственной власти путем пересмотра основных задач в условиях обновленной Конституции.