O'zbekiston elchisi Kuvayt Amiriga o'zining ishonch yorliqlarini topshirdi
AL-KUVAYT, 8-oktabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston elchisi Ayubxon Yunusov Kuvayt Amiri shayx Mish'al al-Ahmad al-Jobir as-Sabohga o'zining ishonch yorliqlarini topshirdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbir davomida, shuningdek, Tanzaniya, Meksika, Braziliya, Gruziya va Vyetnam elchilari ham Kuvayt Amiriga o'zlarining ishonch yorliqlarini taqdim etishdi.
Tantanali marosimdan so'ng, kechgan muloqot davomida Amir shayx shayx Mish'al al-Ahmad al-Jobir as-Saboh 2023-yil iyul oyida Jidda shahrida bo'lib o'tgan "Markaziy Osiyo – Ko'rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" Strategik muloqoti birinchi sammiti doirasida O'zbekiston Prezidenti bilan bo'lib o'tgan suhbatni iliq taassurotlar bilan yodga oldi.
Kuvayt Amiri mamlakatimiz elchisini ushbu lavozimga kirishi bilan tabriklab, ikki davlat munosabatlarini yana-da mustahkamlash borasidagi faoliyatiga ulkan muvaffaqiyatlar tiladi.
Eslatib o'tamiz, O'zbekistonning yangi tayinlangan elchisi Ayubxon Yunusov shu yil 6 fevral kuni Kuvayt poytaxtiga tashrif buyurgan edi. Kuvaytga tayinlanishidan oldin u O'zbekiston TIVning Konsullik-huquqiy departamenti boshqarma boshlig'i lavozimida ishlagan.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Эмиру Кувейта
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 8 октября. /ИА «Дунё»/. Посол Узбекистана Аюбхон Юнусов вчера вручил верительные грамоты Эмиру Кувейта шейху Мишаалю аль-Ахмаду аль-Джаберу ас-Сабаху, сообщает корреспондент ИА "Дунё".
В ходе состоявшейся после официальной церемонии краткой беседы шейх Мишааль аль-Ахмад аль-Джабер ас-Сабах тепло вспомнил свою встречу с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, которая состоялась в июле 2023 года в Джидде в рамках первого саммита Стратегического диалога «Совет сотрудничества арабских государств Залива – Центральная Азия».
Эмир Кувейта также был приглашён в Узбекистан для участия во втором саммите Стратегического диалога «Совет сотрудничества арабских государств Залива – Центральная Азия», который состоится в 2025 году в Самарканде.
Церемония вручения верительных грамот широко освещалась в кувейтских СМИ, в частности, в ведущих ежедневных газетах "аль-Джарида", "аль-Ватан" и на сайте государственного информационного агентства "КУНА".
Напомним, что, что новый посол Узбекистана Аюбхан Юнусов 6 февраля прибыл в Эль-Кувейт. До назначения в Кувейт он работал начальником управления Консульско-правового департамента МИД.