Bugun mamlakatimizda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari kengashlariga saylovlar bo‘lib o‘tmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev oila a’zolari bilan birgalikda poytaxtimizning Mirzo Ulug‘bek tumanidagi 59-saylov uchastkasiga tashrif buyurib, ovoz berishda ishtirok etdi.
Mamlakatimiz Konstitutsiyasining 128-moddasida fuqarolar davlat hokimiyati vakillik organlariga saylash va saylanish huquqiga ega ekani belgilangan. Ovoz berish huquqi, o‘z xohish-irodasini bildirish tengligi va erkinligi qonun bilan kafolatlangan.
Saylovda beshta: Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston liberal-demokratik partiyasi, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, Ekologik partiya, Xalq demokratik partiyasi hamda “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi ishtirok etmoqda. Bu muhim voqea “Mening tanlovim – obod Vatanim” shiori ostida, rivojlangan ijtimoiy-siyosiy muhitda o‘tmoqda.
O‘zbekiston tarixida ilk bor Oliy Majlis Qonunchilik palatasi saylovlari aralash saylov tizimi, ya’ni majoritar-proporsional tizim asosida o‘tkazilmoqda. Deputatlarning 75 nafari bevosita majoritar tizim asosida, ya’ni saylovchilar o‘zlariga maqbul nomzodlarga ovoz berishi yo‘li bilan, qolgan 75 nafari esa proporsional tizim bo‘yicha siyosiy partiyalarga berilgan ovozlar asosida saylanishadi.
Saylov qonunchiligi ilg‘or demokratik standartlarga mos ravishda tubdan takomillashtirildi. Jumladan, saylov organlarining Markaziy saylov komissiyasi boshchiligidagi yangi tizimi joriy etildi, jamiyat hayotida xotin-qizlarning rolini oshirish maqsadida siyosiy partiyalar tomonidan deputatlikka nomzodlar ko‘rsatishda ayollarning ulushi kamida 40 foiz bo‘lishi belgilandi.
Joriy yilgi saylovlarning yana bir e’tiborli jihati – bu jarayon ishtirokchilarining o‘zaro munosabatlari to‘liq raqamlashtirilgan holda “E-Saylov” axborot tizimi orqali amalga oshirilganida namoyon bo‘ldi. Mazkur axborot tizimi saylovlarning ochiqligini yuqori bosqichga olib chiqdi.
Mamlakatimizdagi saylovlar yuqori demokratik tamoyillar asosida, ochiq va shaffof tarzda o‘tmoqda. Fuqarolar ham amalga oshirilayotgan demokratik islohotlarga xayrixoh bo‘lgan holda saylovlarda faol ishtirok etishmoqda.
Davlatimiz rahbari 59-saylov uchastkasiga kelgan odamlar bilan suhbatlashdi. Xorijiy kuzatuvchilar, ommaviy axborot vositalari vakillari bilan ham muloqot qildi. Ular saylovlar ochiq, yuqori saviyada o‘tayotganini, aholining ijtimoiy-siyosiy faolligi oshganini ta’kidlashdi.
Nuroniylar mamlakatimizga tinchlik-farovonlik, Prezidentimizga sog‘lik-omonlik tilab duolar qildi.
Barcha saylov uchastkalarida saylovchilar uchun qonunchiligimizda belgilangan sharoitlar yaratilgan. Joylarda 5 ming 770 ta okrug va 11 ming 28 ta, jumladan, 40 ta xorijiy mamlakatda 57 ta saylov uchastkasi tashkil etilgan.
Saylov jarayonini kuzatishda MDH, SHHT, Turkiy davlatlar tashkiloti, shuningdek, YeXHT Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining to‘laqonli missiyasi tarkibida 850 nafardan ziyod xorijiy va xalqaro kuzatuvchilar ishtirok etmoqda.
Davlatimiz rahbari saylov uchastkasiga kelgan odamlar bilan suhbatlashdi. O‘z yurti va yashayotgan hududi taqdiriga daxldorligini his qilib, saylovlarda faol qatnashayotgan fuqarolarga minnatdorlik bildirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев проголосовал на выборах
Сегодня в нашей стране проходят выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса и кенгаши народных депутатов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с членами семьи посетил избирательный участок №59 Мирзо-Улугбекского района столицы и принял участие в голосовании.
Статья 128 Конституции нашей страны гласит, что граждане имеют право избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти. Право голоса, равенство и свобода волеизъявления гарантированы законом.
В выборах участвуют пять партий: Движение предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократическая партия Узбекистана, Демократическая партия «Миллий тикланиш», Экологическая партия, Народно-демократическая партия и Социал-демократическая партия «Адолат».
Это важное событие проходит в условиях возросшей общественно-политической активности в нашей стране, под лозунгом «Мой выбор - процветающая Родина».
Впервые в истории Узбекистана выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса проводятся на основе мажоритарно-пропорциональной, то есть смешанной избирательной системы. 75 депутатов избираются непосредственно по мажоритарной системе, то есть путем голосования избирателей за предпочитаемых ими кандидатов, а остальные 75 - по пропорциональной системе, когда голоса отдаются за политические партии.
За минувший период избирательное законодательство было кардинально усовершенствовано в соответствии с передовыми демократическими стандартами. В частности, введена новая система избирательных органов во главе с Центральной избирательной комиссией, а в целях повышения роли женщин в жизни общества установлено, что доля женщин среди кандидатов в депутаты от политических партий должна составлять не менее 40 процентов.
Еще одним примечательным аспектом нынешних выборов стало то, что взаимодействие участников процесса было полностью цифровизировано посредством информационной системы «E-Saylov».
Данная информационная система подняла открытость выборов на более высокий уровень.
На всех избирательных участках для избирателей созданы условия, предусмотренные законодательством. На местах организовано 5 770 окружных и 11 028 участковых избирательных комиссий, в том числе 57 избирательных участков в 40 зарубежных странах.
В наблюдении за избирательным процессом принимают участие более 850 иностранных и международных наблюдателей в составе миссий СНГ, ШОС, Организации тюркских государств, а также полномасштабной миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ.
Глава государства побеседовал с гражданами, пришедшими на избирательный участок. Выразил им благодарность за активное участие в выборах с чувством сопричастности к судьбе родной страны и своего района.