Kuvaytdagi vatandoshlar: Bizning tanlovimiz O'zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlarni qo'llab-quvvatlaydi
AL-KUVAYT, 28-oktabr. /"Dunyo" AA/. Kecha O'zbekistonning Kuvaytdagi elchixonasi huzurida tashkil etilgan 24-saylov uchastkasida mamlakatimiz parlamenti saylovida ishtirok etgan vatandoshlarimiz "Dunyo" AA muxbiri bilan suhbatda jarayon haqidagi fikrlari bilan o'rtoqlashdilar:
Maftuna Muhitdinova, menejer:
– Konstitutsiyaviy huquqlarimdan foydalangan holda, O'zbekistonning Kuvaytdagi elchixonasida tashkil etilgan saylov uchastkasiga kelib, ovoz berganimdan behad xursandman. Bunday imkoniyat yaratilganligi uchun barcha yurtdoshlarimiz nomidan O'zbekiston Hukumatiga minnatdorlik bildiraman. Yurtimizda bo'layotgan o'zgarishlarni doimo kuzatib boraman va qo'llab-quvvatlayman.
Saylov kodeksining yangi normalariga binoan, mamlakatimizda parlament saylovi aralash tizim – majoritar va proporsional asosda o'tayotgani ulkan islohotlarning natijasidir. Ushbu yangi tizim chet ellarda istiqomat qilayotgan fuqarolarimiz uchun ancha qulaylik yaratdi. Chunki, xorijdagi saylovchilar siyosiy partiyalarning saylovoldi dasturlari bilan tanishgan holda, o'zlari munosib deb topgan partiya uchun ovoz berdi.
Viktoriya Kim, vatandosh:
–O'zbekiston kelajagi uchun muhim bo'lgan siyosiy tadbirda ishtirok etish taklifidan juda xursand bo'ldim. O'zbekistonning Kuvaytdagi elchixonasi huzurida tashkil etilgan saylov uchastkasida ovoz berish uchun zarur sharitlar yaratilgan. Kurashayotgan siyosiy partiyalarning saylovoldi dasturlari, saylov qonunchiligiga oid normativ hujjatlar bilan tanishib chiqdim. Yakunda o'z tanlovimni amalga oshirdim.
Murod Karimov, menejer:
– Men o'z fuqarolik burchimni bajarish uchun Kuvaytdagi saylov uchastkasiga keldim. Bu yerda parlament saylovlarida ovoz berish uchun barcha imkoniyatlar yaratib berilgan. O'zbekiston Hukumatining xorijiy davlatlardagi vatandoshlarga ulkan e'tiboridan xursandmiz.
Bugungi saylovlar yuksak darajada va ko'tarinki ruhda o'tmoqda. Menning tanlovim O'zbekiston amalga oshirayotgan ortga qaytmas islohotlar qullab-quvvatlaydi.

Узбекистанцы в Кувейте активно участвовали в парламентских выборах
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 28 октября. /ИА «Дунё»/. Граждане Узбекистана, принявшие участие вчера в парламентских выборах на 24-м избирательном участке, организованном при Посольстве нашей страны в Кувейте, рассказали корреспонденту ИА «Дунё» о своих впечатлениях:
Соотечественница Мафтуна Мухитдинова:
— Голосование стало для меня значимым моментом в осуществлении моих конституционных прав. Хочу выразить искреннюю благодарность Правительству и Посольству за предоставленную возможность участвовать в этом важном процессе.
Я поддерживаю все изменения, происходящие в нашей стране, и осознаю, что внедрение новых норм Избирательного кодекса, по которым парламентские выборы теперь проводятся по мажоритарно-пропорциональной системе, – является результатом значительных реформ. Эти изменения создают комфортные условия для наших граждан, проживающих за рубежом. Теперь избиратели могут внимательно ознакомиться с предвыборными программами политических партий и отдать свой голос за ту, которую считают достойной.
Соотечественница Виктория Ким:
— Я сделала свой выбор, ознакомившись с предвыборными программами политических партий и нормативными документами, связанными с избирательным законодательством. Мне было важно реализовать свое конституционное право.
Соотечественник Мурод Каримов:
— Я очень рад, что смог воспользоваться своими конституционными правами и проголосовать на избирательном участке, созданном при нашем Посольстве.
Выборы проходят на высоком уровне. По сравнению с предыдущими годами изменения в избирательном процессе действительно значительны, так как введен мажоритарно-пропорциональный процесс голосования.
Мы счастливы, что правительство создает такие возможности и уделяет большое внимание нашим соотечественникам за границей. Хоть мы и находимся вдали от Родины, нам приятно вносить свой вклад в ее развитие и благополучие.