(2024-yil 6-noyabr, Bishkek sh.)
Avvalambor, go'zal Bishkek shahrida sammitimiz yuksak darajada tashkil etilgani va ko'rsatilayotgan an'anaviy mehmondo'stlik uchun Qirg'iz Respublikasi Prezidenti hurmatli Sadir Nurg'ojoyevich Japarovga samimiy minnatdorlik izhor etaman.
So'nggi yillarda Qirg'izistonda barcha sohalarda olib borilayotgan jadal islohotlar va tub o'zgarishlarga hammamiz guvoh bo'lib turibmiz. Bugun tadbirimiz o'tayotgan ushbu muhtasham majmua ham bu so'zlarimizning yaqqol dalilidir.
Mamlakatda siyosiy-ijtimoiy barqarorlik ta'minlanayotgani, zamonaviy sanoat va infratuzilma obyektlari barpo etilayotgani, davlatning xalqaro obro'si va nufuzi oshayotgani yaqin qardosh sifatida bizni cheksiz quvontiradi.
Qirg'iz tomonining Tashkilotimizda iqtisodiy integratsiya, umumiy taraqqiyot, raqamli kelajak va xavfsizlik yo'nalishlarida sheriklikni asosiy maqsad etib belgilagan raisligi davri muvaffaqiyatli o'tishiga tilakdoshman.
Fursatdan foydalanib, Qozog'iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qosim-Jomart Kemelevich Toqayevni ham tuzilmamizda "Turkiy davr!" shiori ostida o'tgan samarali raisligi bilan chin dildan tabriklayman.
Ming afsuski, Ostona va Shusha shaharlaridagi uchrashuvlarimizdan keyingi vaqt mobaynida global geosiyosiy jarayonlar tobora murakkab tus oldi. Yetakchi davlatlar o'rtasidagi raqobat va ishonchsizlik muhiti keskin kuchaymoqda, ziddiyat va urush o'choqlari ko'payib, turli xavf-xatarlar yanada ortmoqda.
Albatta, bularning salbiy ta'siri va oqibatlarini davlatlarimiz har tomonlama sezib turibdi. Bu muammolar savdo, investitsiya, transport, energetika, qishloq xo'jaligi va boshqa sohalardagi qo'shma reja va katta loyihalarimizga jiddiy to'siq bo'lmoqda, desam, bu – ayni haqiqatdir.
Tashkilotimiz doirasida siyosiy va xavfsizlik masalalarida muloqotlarni tizimli davom ettirish, umumiy manfaatlarimizdan kelib chiqib, xalqaro muammolar bo'yicha yakdil va aniq pozitsiyamizni faol ilgari surish maqsadga muvofiqdir.
Bu o'rinda gap, eng avvalo, Yaqin Sharqda davom etayotgan adolatsiz urush va kuzatilayotgan ikki yoqlama standartlar haqida bormoqda. G'azo sektori va Livandagi misli ko'rilmagan gumanitar fojiani, tinch aholiga qarshi vayronkor hujumlarni, ayniqsa, begunoh bolalar, keksalar va ayollar qurbon bo'layotganini hech narsa bilan oqlab bo'lmaydi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Falastin qochoqlariga yordam berish bo'yicha maxsus agentligi faoliyatini cheklashga qaratilgan harakatlarni ham keskin qoralaymiz.
Mazkur ko'p yillik nizoning yagona yechimi – xalqaro me'yoriy hujjatlar va rezolyutsiyalarga muvofiq, 1967-yildagi chegaralar asosida, poytaxti Sharqiy Quddus bo'lgan mustaqil Falastin davlatini tuzishdir.
Keyingi hafta Ar-Riyoz shahrida o'tadigan arab-musulmon davlatlari sammitida bu muammoga aniq siyosiy yechim topilishiga umid qilamiz.
Xavfsizlik haqida to'xtalganda, Afg'oniston masalasi Tashkilotimiz doirasida doimo diqqatimiz markazida bo'lishi lozim. Bu borada vazirlar va ekspertlar darajasidagi muntazam muloqot mexanizmini yo'lga qo'yish muhimdir.
Afg'onistondagi o'tkir muammolarni hal etishda amaldagi hukumatga yordam ko'rsatish, bu davlatni mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga keng jalb etish, ijtimoiy va infratuzilma loyihalarini ro'yobga chiqarish masalalari albatta ko'rib chiqilishi lozim, deb hisoblaymiz.
Hurmatli davlat va hukumat rahbarlari!
Bugun Tashkilotimizning tarixiy hujjati – Turkiy dunyo xartiyasining qabul qilinishi qardosh davlatlar va xalqlarimiz o'rtasida kuchayib borayotgan ko'pqirrali hamkorlikning yorqin ifodasidir. Aminmanki, biz shu asosda Turkiy dunyoni yanada jipslashtirish, uning mavqeini oshirish, o'zaro manfaatli va do'stona aloqalarimizni chuqurlashtirish, hamkorligimizni yangi bosqichga ko'tarishga erishamiz.
Sammitimiz kun tartibidan kelib chiqib, bir qator ustuvor yo'nalishlarga e'tiboringizni qaratmoqchiman.
Birinchidan, davlatlarimiz o'rtasidagi ikki va ko'p tomonlama hamkorlikning bugungi yuqori darajasidan kelib chiqib, Tashkilotimizning asosiy shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish va mustahkamlash tarafdorimiz.
Biz Turkiy davlatlarning strategik sheriklik, abadiy do'stlik va qardoshligi to'g'risidagi shartnomani qabul qilishni taklif etamiz. O'ylaymanki, ushbu keng qamrovli hujjatning ishlab chiqilishi tuzilmamiz faoliyatini yanada yuksak siyosiy pog'onaga ko'taradi.
Ikkinchidan, Tashkilotimiz doirasida yangi iqtisodiy imkoniyatlar makonini yaratish bo'yicha niyatimiz qat'iydir.
Tahlillar shuni ko'rsatmoqdaki, bugungi kunda davlatlarimizning tashqi tovar aylanmasida o'zaro savdomiz ulushi ancha past darajada qolmoqda. Importimizning salmoqli qismi uchinchi davlatlar hissasiga to'g'ri kelmoqda. Bu borada vaziyatni keskin o'zgartirish vaqti keldi.
Eng avvalo, tarif va notarif to'siqlarni bartaraf etish, savdo-bojxona tartib-qoidalarini yengillashtirish, elektron tijorat platformalarini rivojlantirish bo'yicha aniq bitim va kelishuvlar ishlab chiqish lozim.
Savdo sohasidagi salohiyatimizni kengaytirishga qaratilgan chuqur tadqiqotlar olib borish uchun yaqin istiqbolda Toshkentda yetakchi milliy tahlil markazlarimizning anjumanini o'tkazish ayni muddao bo'lar edi.
Kelgusi yil uchun iqtisodiy forum, savdo va sanoat ko'rgazmalari, mintaqa va viloyatlarimizning o'zaro tashrif rejalarini, davlat xaridlarida ishtirok etish, kooperatsiya va lokalizatsiya qo'shma dasturini qabul qilishimiz kerak. Bu ustuvor vazifalarni mamlakatlarimizning Bosh vazir o'rinbosarlari zimmasiga yuklasak, albatta natijasi tezda ko'rinadi.
Uchinchidan, bugungi og'ir global iqtisodiy sharoitda eng dolzarb muammo – bu investitsiya jarayonlarining uzluksizligini ta'minlashdir.
Jahon moliya bozorida kapitalga bo'lgan talab va uning narxi tobora oshib bormoqda. Rivojlanayotgan davlatlar uchun uzoq muddatli va "yashil" kreditlar ajratish shartlari qiyinlashmoqda.
Biz Tashkilotimiz doirasida moliyaviy instrumentlarni joriy etishga jiddiy e'tibor qaratishimiz kerak. Turkiy investitsiya jamg'armasi ishini faollashtirish, bizning tashabbusimiz bo'lgan Turkiy rivojlanish bankini tashkil etish masalalarini ko'rib chiqishimiz zarur, deb hisoblaymiz.
Mintaqaviy ahamiyatga ega loyihalarga xalqaro moliya institutlari va chet el investitsiya kompaniyalarini keng jalb etish ham dolzarb vazifadir. Bu borada Turkiy investitsiya forumini tashkil etishni taklif qilamiz va uning ilk tadbirini O'zbekistonda o'tkazishga tayyormiz.
To'rtinchidan, yana bir ustuvor masala – bu transport koridorlaridan samarali foydalanishdir.
O'rta koridor bo'ylab tranzit tariflarini maqbullashtirish, chegaralardan o'tish jarayonlarini soddalashtirish, zamonaviy logistika tizimlari va qo'shma operatorlarni yaratish umumiy manfaatlarimizga to'la javob beradi.
Tashkilotimiz doirasidagi tashuvlarda elektron hujjatlar aylanmasiga o'tish va ularni o'zaro tan olish bo'yicha ko'p tomonlama bitimni imzolashga chaqiramiz.
Bunday dolzarb masalalarni biznes vakillari ishtirokida atroflicha muhokama qilish maqsadida Turkiy davlatlar logistika markazlari va yuk tashuvchilari alyansi bilan hamkorlikda Xalqaro logistika konferensiyasini o'tkazishni taklif etamiz.
Beshinchidan, kelajak iqtisodiyotini keng joriy etishga qaratilgan Raqamli turkiy dunyo konsepsiyasini ishlab chiqish tashabbusini ilgari suramiz.
Mazkur konsepsiya mamlakatlarimizda to'plangan ilg'or tajriba va IT sohasidagi yutuqlarni o'zaro almashish, innovatsiya, infratuzilma va ilm-fan bo'yicha raqamli tizimlarni, yirik data-markazlarini yaratishga xizmat qiladi.
Oltinchidan, kelgusi hafta Bokuda COP-29 global sammiti o'z ishini boshlashi bilan Ozarbayjon Prezidenti, hurmatli Ilhom Haydarovich Aliyevni yana bir bor samimiy tabriklab, katta omadlar tilayman.
Iqlim o'zgarishi bilan bog'liq o'tkir ekologik muammolarga yechimlar topish maqsadida vazirlar darajasidagi Turkiy ekologik kengashni tezroq tuzish zarurligini ta'kidlab, uning birinchi uchrashuvini kelgusi yili O'zbekistonda o'tkazishga tayyorligimizni bildiramiz.
Qardosh xalqlarimizni bir-biriga yanada yaqinlashtirish, yoshlarimizni ajdodlarimizga munosib ruhda tarbiyalash maqsadida turkiy ellar folklorining ko'p jildli majmuasini a'zo mamlakatlar tillarida nashr etsak, manzur ish bo'lar edi.
Bu borada "Turkiy mamlakatlar tarixi" kabi fundamental tadqiqotlarni birgalikda yaratish dolzarb vazifamizdir. Shu bilan birga, turkiy tillardan bevosita tarjima qilishni rag'batlantirish, maktablarimizda turkiy xalqlar va ularning tarixi, etnografiyasi, madaniyati va san'ati haqida fakultativ darslarni yo'lga qo'yish lozim, deb o'ylayman.
Shu o'rinda O'zbekistonning Turkiy madaniyat va meros jamg'armasiga to'laqonli a'zo bo'lishga tayyorligini bildiraman.
Qadrli do'stlar!
Bugun "Turkiy dunyo Oliy ordeni" bilan mukofotlanayotgan Vengriya Bosh vaziri hurmatli Viktor Orban janoblarini qizg'in tabriklayman.
So'zimning yakunida bir fikrni alohida ta'kidlamoqchiman.
Tashkilotimiz doirasidagi amaliy hamkorligimiz shiddat bilan o'zgarayotgan dunyoda o'z pozitsiyalarimizni mustahkamlash, turli tahdid va yangi xavf-xatarlarning oldini olish, aloqalarimizni yanada chuqurlashtirish uchun keng imkoniyatlar yaratmoqda.

Address by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Summit of the Heads of State of the Organization of Turkic States
(Bishkek, November 6, 2024)
Dear heads of delegations!
At the outset, let me express my sincere gratitude to the President of the Kyrgyz Republic, His Excellency Sadyr Japarov, for the excellent organization of our Summit in the beautiful city of Bishkek and for the traditional hospitality.
In recent years, we have all witnessed the rapid reforms and fundamental changes that have taken place in Kyrgyzstan in all areas. This magnificent complex hosting our event today is a clear proof of our words.
As a close fraternal country, we are profoundly pleased to see political and social stability in the country, construction of modern industrial and infrastructural facilities, and increasing international prestige and profile of the country.
I wish the Kyrgyz side successful chairmanship of our organization, which has defined partnership in the areas of economic integration, overall development, digital future and security as its main objectives.
Taking this opportunity, I would like to sincerely congratulate the President of the Republic of Kazakhstan His Excellency Kassym-Jomart Tokaev for the effective chairmanship of our Organization under the motto "Turk Time!
Unfortunately, following our meetings in Astana and Shusha, the global geopolitical processes have become even more complicated.
Rivalry and mistrust among major powers are intensifying, conflicts and wars are increasing, and various threats and challenges are on the rise.
Certainly, our countries are feeling the negative effects and consequences of these developments in every way. It would true to say that these problems have turned into a serious obstacle to our joint plans and major projects in trade, investment, transport, energy, agriculture and other areas.
It is expedient to systemically continue dialogues on political and security issues within the framework of our Organization, and to actively promote our united and clear position on international issues based on our common interests.
It is, first and foremost, about the ongoing unfair war in the Middle East and double standards that we can witness.
Nothing can justify the unprecedented humanitarian tragedy in Gaza and Lebanon, the devastating attacks against civilians, especially death of innocent children, the elderly and women. We strongly condemn the actions aimed at restricting the activities of the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees.
The only solution to this long-standing conflict is the establishment of an independent State of Palestine with East Jerusalem as its capital, based on the 1967 borders, in accordance with international regulations and resolutions.
We hope that a clear political solution to this problem will be found at the Arab-Islamic Summit in Riyadh next week.
When it comes to security, we believe Afghanistan should always be at the focus our Organization. In this regard, it is important to establish a regular dialogue mechanism at the ministerial and expert levels.
We believe that the issues of providing support to de-facto authorities in addressing acute problems in Afghanistan, integrating this country into regional economic processes and implementing social and infrastructure projects should definitely be considered.
Dear heads of state and governments!
Today's adoption of the historic document of our Organization - "Turkic World Charter" – is a vivid expression of the growing multilateral cooperation among our fraternal countries and peoples.
I am confident that on this basis, we will be able to further consolidate the Turkic World, enhance its profile, deepen our mutually beneficial and friendly relations and take our cooperation to a new level.
Based on the agenda of our Summit, I would like to draw your attention to a number of priorities.
First. Building on the current high level of bilateral and multilateral cooperation between our countries, we advocate for expanding and strengthening the legal framework of our Organization.
We propose to adopt the Treaty on Strategic Partnership, Eternal Friendship and Fraternity of the Turkic States.
I believe that the development of this comprehensive document will elevate the activities of our Organization to a higher political level.
Second. We are determined to create an area of new economic opportunities within our Organization.
The analysis shows that the share of our mutual trade in our countries’ foreign trade remains at a very low level. A significant part of our imports comes from the third countries. It is high time for a drastic change in this respect.
Primarily, we need to develop specific treaties and agreements on the elimination of customs and non-tariff barriers, facilitation of trade and customs procedures, development of e-commerce platforms.
It would be extremely relevant to hold a conference of our leading national think tanks in Tashkent in the near future, to conduct in-depth studies aimed at expanding our trade potential.
We need to adopt next year’s plans for economic forums, trade and industrial exhibitions, mutual visits to our regions and provinces, participation in state procurement, a joint program of cooperation and localization.
We will certainly see quick results if we assign these priority tasks to the deputy prime ministers of our countries.
Third. In today's difficult global economic environment, the most urgent problem is to ensure the continuity of investment flows.
The demand for capital and its price on the global financial market is increasing. Developing countries are finding it increasingly difficult to obtain long-term and "green" loans.
We should pay serious attention to the introduction of financial instruments within our Organization.
We believe it is necessary to consider to intensify the activities of the Turkic Investment Fund and establish the Turkic Development Bank, which was uninitiated from our side.
The wide engagement of international financial institutions and foreign investment companies in projects of regional importance is also important.
In this regard, we propose to organize a Turkic Investment Forum. We are ready to host its first meeting in Uzbekistan.
Fourth. Efficient use of transport corridors is a priority.
Optimization of transit tariffs along the Middle Corridor, simplification of border crossing, creation of modern logistics systems, and setting up joint operators fully meet our common interests.
We invite you to sign a multilateral Agreement on electronic document workflow and their mutual recognition in transport within our Organization.
In order to discuss this topical issues in detail with the participation of business representatives, we propose to hold an International Logistics Conference in cooperation with the Alliance of Logistics Centers and Freight Carriers of Turkic states.
Fifth. We propose to develop a Digital Turkic World concept aimed at the broad implementation of the economy of the future.
The concept will promote the exchange of best practices and achievements in IT accumulated in our countries, the development of innovative, infrastructural and scientific digital systems, and establishment of large data centers.
Sixth. Once again, I sincerely congratulate the President of Azerbaijan, His Excellency Ilham Aliyev, and wish him every success as Baku is to host the COP-29 global summit next week.
With a view of finding solutions to the acute environmental problems related to climate change, we express our readiness to an earliest establishment of the Turkic Ecological Council at the ministerial level and to host its first meeting in Uzbekistan next year.
To bring our fraternal peoples even closer, and to educate our youth in a spirit worthy of our ancestors, it would be truly expedient to publish a multi-volume Collection of Folklore of the Turkic peoples in the languages of our member countries.
In this regard, it is our urgent task to co-create the fundamental research such as "The History of Turkic Countries".
At the same time, I believe we need to encourage the direct translation from Turkic languages, and to introduce the optional lessons on Turkic peoples, their history, ethnography, culture, and arts in our schools.
I also express Uzbekistan’s readiness to become a full member of the Turkic Culture and Heritage Foundation.
I warmly congratulate His Excellency Viktor Orban, the Prime Minister of Hungary on being awarded the "Supreme Order of the Turkic World".
In conclusion, I would like to emphasize one point.
Our practical cooperation within the framework of the Organization creates extensive opportunities for strengthening our position in a rapidly changing world, to prevent various threats and challenges, and to deepen our relations.
I am confident that the outcomes of today’s summit will make a significant contribution to our ambitious plans for the advancement of the Turkic civilization.