O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoni bilan investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ar-Riyod shahriga amaliy tashrif doirasida Saudiya Arabistoni investitsiyalar vaziri Xolid al-Falihni qabul qildi.
Oliy darajadagi kelishuvlar ijrosi doirasida amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish, eng avvalo, O‘zbekistonda ustuvor investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi, kooperatsiya ko‘lami va aviaqatnovlar soni ortib bormoqda. Joriy yil yakuni bilan yurtimizga Saudiya Arabistoni kompaniyalarining qariyb 2,5 milliard dollarlik investitsiyalari jalb etilishi kutilmoqda.
"Yashil" energetika, sog‘liqni saqlash, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, issiqlik va suv ta’minoti, qishloq va uy-joy kommunal xo‘jaligi kabi sohalarda istiqbolli loyihalarni ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan Toshkent shahrida o‘tkaziladigan Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishiga puxta tayyorgarlik ko‘rish zarurligi qayd etildi.

The President of Uzbekistan emphasizes the possibilities for enhancing investment cooperation with Saudi Arabia
As part of the working visit to Riyadh, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of Investment of Saudi Arabia Khalid Al-Falih.
The issues of further enhancing practical interaction, primarily implementing priority investment projects in Uzbekistan in the context of executing agreements at the highest level, were discussed.
The dynamic development of multifaceted cooperation between Uzbekistan and Saudi Arabia in recent years was noted with deep satisfaction.
The volume of mutual trade, the scale of cooperation, and the frequency of flights are growing. By the end of the current year, about $2.5 billion in investments from companies in Saudi Arabia will be attracted.
Promoting promising projects in sectors such as green energy, healthcare, modernization of transport infrastructure, heat and water supply, agriculture, housing, and communal services was emphasized.
In this context, the need for careful preparation of the Intergovernmental Commission’s next meeting in Tashkent was noted.