O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoni bilan investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ar-Riyod shahriga amaliy tashrif doirasida Saudiya Arabistoni investitsiyalar vaziri Xolid al-Falihni qabul qildi.
Oliy darajadagi kelishuvlar ijrosi doirasida amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish, eng avvalo, O‘zbekistonda ustuvor investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi, kooperatsiya ko‘lami va aviaqatnovlar soni ortib bormoqda. Joriy yil yakuni bilan yurtimizga Saudiya Arabistoni kompaniyalarining qariyb 2,5 milliard dollarlik investitsiyalari jalb etilishi kutilmoqda.
"Yashil" energetika, sog‘liqni saqlash, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, issiqlik va suv ta’minoti, qishloq va uy-joy kommunal xo‘jaligi kabi sohalarda istiqbolli loyihalarni ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
Shu munosabat bilan Toshkent shahrida o‘tkaziladigan Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishiga puxta tayyorgarlik ko‘rish zarurligi qayd etildi.

Президент Узбекистана подчеркнул возможности для расширения инвестиционного сотрудничества с Саудовской Аравией
В рамках программы рабочего визита в город Эр-Рияд Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял министра инвестиций Саудовской Аравии Халида аль-Фалиха.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия, прежде всего реализации приоритетных инвестиционных проектов в Узбекистане в контексте исполнения договорённостей на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-саудовского многопланового сотрудничества в последние годы.
Растут объемы взаимного товарооборота, масштабы кооперации и частота авиарейсов. Ожидается, что по итогам текущего года будет привлечено порядка 2,5 миллиарда долларов инвестиций саудовских компаний.
Подчеркнута важность продвижения перспективных проектов в таких отраслях, как «зеленая» энергетика, здравоохранение, модернизация транспортной инфраструктуры, тепло- и водоснабжение, сельское и жилищно-коммунальное хозяйство.
В данном контексте отмечена необходимость тщательной подготовки очередного заседания Межправительственной комиссии в городе Ташкенте.