O‘zbekiston Prezidenti va Saudiya Arabistoni Valiahdi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar
Navbatdan tashqari arab-islom sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Saudiya Arabistoni Podshohligi Valiahdi, Bosh vaziri Muhammad bin Salmon Ol Saud bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Saudiya ko‘p qirrali munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ar-Riyoddagi favqulodda sammit o‘z vaqtida tashkil etilgani va dolzarb ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Turli darajalardagi faol muloqot va almashinuvlar davom etayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo va investitsiyalar hajmi, qo‘shma korxonalar soni oshib bormoqda.
"Yashil" energetika, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, kommunikatsiyalar sohasida, qishloq xo‘jaligi, sanoatda yangi qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga, shu jumladan 2025 yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqotining ikkinchi sammitiga tayyorgarlik ko‘rishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston yetakchisi fuqarolarimiz Haj va Umra ziyoratlarini ado etishlariga yaratilgan sharoitlar uchun Saudiya Arabistoni rahbariyatiga minnatdorlik bildirdi.
Mintaqaviy masalalar, jumladan, Yaqin Sharqdagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish yuzasidan ham fikr almashildi.
Shu bilan Ar-Riyodga amaliy tashrif doirasidagi tadbirlar yakunlandi, davlatimiz rahbari Bokuga jo‘nab ketdi.

The President of Uzbekistan and the Crown Prince of Saudi Arabia discuss issues of further developing multifaceted cooperation
On the sidelines of the Arab-Islamic Extraordinary Summit, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Crown Prince, Prime Minister of the Kingdom of Saudi Arabia Mohammed bin Salman Al Saud.
Current issues of further enhancing multifaceted relations between Uzbekistan and Saudi Arabia were discussed.
The President of Uzbekistan emphasized the timeliness and relevance of organizing the extraordinary summit in Riyadh.
The ongoing intensive contacts and exchanges at various levels were noted with deep satisfaction. The volume of mutual trade and investment and the number of joint ventures are growing.
Promoting new joint projects, particularly in green energy, modernizing transport infrastructure, communications, the agricultural sector, and industry, was considered.
Particular attention was paid to preparing for upcoming high-level events, including the Second Summit of the Central Asia – Gulf Cooperation Council Dialogue in Samarkand in 2025.
At the meeting, the Leader of Uzbekistan expressed gratitude to the leadership of Saudi Arabia for the conditions created for Uzbekistan citizens to perform Hajj and Umrah.
Views were also exchanged on regional issues, including a peaceful settlement of the situation in the Middle East.