O‘zbekiston Prezidenti va Saudiya Arabistoni Valiahdi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar
Navbatdan tashqari arab-islom sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Saudiya Arabistoni Podshohligi Valiahdi, Bosh vaziri Muhammad bin Salmon Ol Saud bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Saudiya ko‘p qirrali munosabatlarini yanada kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ar-Riyoddagi favqulodda sammit o‘z vaqtida tashkil etilgani va dolzarb ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Turli darajalardagi faol muloqot va almashinuvlar davom etayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo va investitsiyalar hajmi, qo‘shma korxonalar soni oshib bormoqda.
"Yashil" energetika, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish, kommunikatsiyalar sohasida, qishloq xo‘jaligi, sanoatda yangi qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga, shu jumladan 2025 yilda Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqotining ikkinchi sammitiga tayyorgarlik ko‘rishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston yetakchisi fuqarolarimiz Haj va Umra ziyoratlarini ado etishlariga yaratilgan sharoitlar uchun Saudiya Arabistoni rahbariyatiga minnatdorlik bildirdi.
Mintaqaviy masalalar, jumladan, Yaqin Sharqdagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etish yuzasidan ham fikr almashildi.
Shu bilan Ar-Riyodga amaliy tashrif doirasidagi tadbirlar yakunlandi, davlatimiz rahbari Bokuga jo‘nab ketdi.

Президент Узбекистана и Наследный принц Саудовской Аравии обсудили вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества
На полях внеочередного арабо-исламского саммита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Наследным принцем, Премьер-министром Королевства Саудовская Аравия Мухаммадом бин Салманом Аль Саудом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего расширения узбекско-саудовских многоплановых отношений.
В начале беседы глава нашего государства подчеркнул своевременность и актуальность организации чрезвычайного саммита в Эр-Рияде.
С глубоким удовлетворением отмечены продолжающиеся интенсивные контакты и обмены на разных уровнях. Растут объемы взаимной торговли и инвестиций, количество совместных предприятий.
Рассмотрены вопросы продвижения новых совместных проектов, в частности в сферах «зеленой» энергетики, модернизации транспортной инфраструктуры, коммуникаций, аграрного сектора, промышленности.
Особое внимание уделено вопросам подготовки предстоящих мероприятий на высшем уровне, в том числе второго саммита диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива» в городе Самарканде в 2025 году.
В ходе встречи лидер Узбекистана выразил руководству Саудовской Аравии признательность за созданные условия для совершения нашими гражданами Хаджа и Умры.
Состоялся также обмен мнениями по региональной проблематике, включая мирное урегулирование ситуации на Ближнем Востоке.