Prezident: Faqat kuchli iroda, birlik va hamjihatlik, qattiq mehnat bilangina yurtimizda tinchlik va taraqqiyotni ta’minlashga erisha olamiz
Toshkent shahrida 19 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining birinchi yalpi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi.
Tadbirni Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizomxo‘jayev ochdi.
Davlatimiz madhiyasi yangradi.
Yalpi majlis ishini tashkil etish uchun kotibiyat va elektron ovoz berish nazorati bo‘yicha guruh tuzildi, kun tartibi tasdiqlandi. Markaziy saylov komissiyasi raisi Oliy Majlis Senatiga saylov natijalari to‘g‘risida axborot berdi.
Bu jarayon yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi hamda takomillashtirilgan milliy saylov qonunchiligiga binoan oshkora va adolatli o‘tgani ta’kidlandi. Asosiy qonunimizga muvofiq, Senat a’zolari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, viloyatlar, tumanlar va shaharlar davlat hokimiyati vakillik organlari deputatlarining tegishli qo‘shma majlislarida mazkur deputatlar orasidan yashirin ovoz berish yo‘li bilan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan teng miqdorda – 4 kishidan saylandi. Yana 9 nafar senator O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni bilan tayinlandi.
Yalpi majlisda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zladi.
Davlatimiz rahbari yangi tarkibdagi Senat a’zolarini yuksak ishonchga sazovor bo‘lganlari bilan samimiy tabrikladi.
Yuqori palataning avvalgi tarkibi mamlakatimiz rivojiga munosib hissa qo‘shgani ta’kidlandi. Oxirgi besh yilda yuqori palata tomonidan 106 marta hisobotlar eshitilgan, ijro organlariga 1 ming 300 ta so‘rov kiritilgan. Parlamentning xalqaro maydondagi nufuzi ham sezilarli darajada oshgan. O‘tgan davrda xorijiy davlatlar bilan parlamentlararo do‘stlik guruhlari soni 26 tadan 73 taga yetgan.
Konstitutsiyaviy islohotlar natijasida Senat tarkibi ixchamlashib, uning a’zolari soni 100 nafardan 65 nafarga qisqardi. Ayni vaqtda senatorlarning vakolatlari va mas’uliyati bir necha barobar oshdi. Xususan, yuqori palataning parlament nazorati va bir qator muhim davlat organlarini shakllantirishdagi ishtiroki sezilarli ravishda kengaytirildi. Senatga ham qonunchilik taklifi kiritish huquqi berildi.
Prezident bugun dunyodagi vaziyatga yig‘ilganlar e’tiborini qaratib, tinchlik va birlikning ahamiyatini ta’kidladi.
– Mana shunday g‘oyat tahlikali vaziyatda biz faqat kuchli iroda, birlik va hamjihatlik, qattiq mehnat bilangina yurtimizda tinchlik va taraqqiyotni ta’minlashga erisha olamiz. Hurmatli senatorlarimiz, mahalliy kengashlarga saylangan deputatlarimiz ana shu o‘tkir haqiqatni, o‘z zimmalaridagi ulkan mas’uliyatni chuqur anglab ish olib boradilar, deb ishonaman, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu omillar barchadan o‘z ishini tanqidiy baholab, uni butunlay yangicha tashkil etishni taqozo etmoqda. Shu munosabat bilan, Senat oldida turgan dolzarb vazifalarga to‘xtalib o‘tildi.
Birinchidan, qonunlarni muhokama qilishda yangicha mexanizmlarni joriy etish zarur. Ayniqsa, qonun ijodkorligi jarayoniga mahalliy kengashlarni keng jalb etish, har bir qonun bo‘yicha ularning fikrini olish amaliyotini yo‘lga qo‘yish muhim ahamiyatga ega. Eng muhimi, qonunlarda hududiy va umumdavlat manfaatlari uyg‘un bo‘lishiga erishish lozim.
Ikkinchidan, mahalliy kengashlar faoliyatiga har tomonlama ko‘maklashish Senatning ustuvor vazifasi bo‘lishi kerak. Ma’lumki, endi xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlariga hokimlar emas, balki deputatlar orasidan saylangan kengash raislari boshchilik qiladi. Shuningdek, Kengash so‘rovi va Kengash tekshiruvi kabi yangi mexanizmlar orqali hududiy ijro organlari faoliyati ustidan nazorat kuchaytiriladi. 2026 yildan boshlab tuman va shahar Kengashlariga ham hokimlar raislik qilmaydi.
Ushbu chora-tadbirlar mamlakatimizda davlat boshqaruvini quyi bo‘g‘inga tushirish, ularni aholiga yaqinlashtirish jarayonlari ortga qaytmas tus olganidan dalolat beradi.
Uchinchidan, mahalliy Kengashlar vazirlik va idoralarning quyi bo‘g‘inlari, ayniqsa, tuman va shahar bo‘linmalari bilan joylarda yangicha yondashuv asosida ishlashi talab etiladi.
Tuman va shaharlar byudjeti munosabatlarida ham mahalliy kengashlar juda katta vakolatlarga ega. Bundan oqilona foydalanib, aholini qiynayotgan masalalarni hal etish, Senat esa bu yo‘nalishlarda mahalliy kengashlarga ko‘maklashib borishi zarur.
To‘rtinchidan, yangilangan Konstitutsiyamizda Senatga mahalliy Kengashlarning qarorlari qonunchilikka muvofiq bo‘lishini ta’minlash bo‘yicha katta mas’uliyat yuklatilgan. Senat bu borada ochiqlik va shaffoflikni, qonuniylikni ta’minlash bo‘yicha samarali tizim yaratishi kerak.
Beshinchidan, Senat qo‘mitalari – yuqori palataning yuragi, harakatlantiruvchi kuchidir. Shu bois, qo‘mitalardagi eshituv instituti asoslarini qonun darajasida mustahkamlab qo‘yish vaqti keldi.
Oltinchidan, kambag‘allikni qisqartirish va aholini ijtimoiy himoya qilish borasidagi dastur va rejalarni to‘liq ro‘yobga chiqarishda senatorlarning ishtiroki juda muhim.
Yettinchidan, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha parlament nazoratini, butun jamiyatimiz ishtirokini yanada kuchaytirish zarur. Senat aholi va davlat xizmatchilarining huquqiy ongi va madaniyatini yuksaltirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasizlik muhitini shakllantirish, yosh avlod ongiga qonunga hurmat, to‘g‘rilik va halol mehnat tushunchalarini singdirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni ishlab chiqishi kerak.
Sakkizinchidan, Senat tomonidan Sudyalar oliy kengashining barcha a’zolarini saylash tizimi yo‘lga qo‘yilgani sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlashga xizmat qiladi. Bunda Senat faqat nomzodlarni tasdiqlash bilan cheklanmay, ularning faoliyati bilan tanishib, xulosa berish amaliyotini yo‘lga qo‘yish zarur.

President: Only strong will, unity, solidarity, and hard work will ensure peace and development in our country
On November 19, Tashkent hosted the first plenary session of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the meeting.
The event was opened by the Chairman of the Central Election Commission Zayniddin Nizamkhodjayev.
The National Anthem of Uzbekistan was played.
To organize the plenary session’s work, a secretariat and a group for monitoring electronic voting were established, and the agenda was approved. The Chairman of the Central Election Commission presented information on the election results to the Senate of the Oliy Majlis.
It was noted that this process was open and fair in accordance with the new version of the Constitution of the Republic of Uzbekistan and the improved national electoral legislation.
According to the Basic Law, members of the Senate were elected by secret ballot by deputies of representative bodies of state authority of the Republic of Karakalpakstan, regions, districts, and cities at relevant joint meetings. Four people were elected from each territory. Nine additional senators were appointed by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the plenary session, and sincerely congratulated the members of the new Senate on the high trust placed in them.
It was emphasized that the previous composition of the upper house made a worthy contribution to the country’s development. Over the past five years, the Senate has heard 106 reports and sent 1,300 requests to executive bodies. The parliament’s authority in the international arena has also increased significantly. During this period, the number of interparliamentary friendship groups with foreign countries increased from 26 to 73.
Constitutional reforms optimized the Senate’s composition, reducing its members from 100 to 65. At the same time, senators’ powers and responsibilities increased frequently. In particular, the upper house of parliament’s control functions and participation in forming several key state bodies have been expanded. The Senate also received the right of legislative initiative.
The President drew the attention of those gathered to the international situation and emphasized the importance of peace and unity.
“In such a difficult time, we will be able to ensure peace and development in our country only through strong will, unity, cohesion, and hard work. Esteemed senators and deputies of local councils, I believe that you are deeply aware of this important truth and your enormous responsibility”, Shavkat Mirziyoyev said.
He noted that the current situation requires everyone to assess their work and move to a new format critically.
In this regard, the urgent tasks facing the Senate were outlined.
First. It is necessary to introduce new mechanisms for discussing laws.
It is essential to widely involve local councils in the legislative process and consider their opinion on each law. Particular attention should be paid to harmonizing local and national interests in legislative acts.
Second. Providing comprehensive support to the activities of local councils should become a priority task for the Senate.
Now, the heads of regional and Tashkent city councils are chairmen elected from among the deputies, not hokims. New mechanisms, such as the council’s inquiry and investigation, will strengthen control over the activities of territorial executive bodies.
Third. Using new approaches, local councils should interact with subordinate structures of ministries and agencies, especially district and city divisions at the local level.
Fourth. The Constitution imposes on the Senate the responsibility for ensuring that the decisions of local councils comply with the law. In this direction, an effective system that guarantees transparency and legality is necessary.
Fifth. Senate committees are the driving force of the upper house. It is time to consolidate the foundations of the institution of committee hearings at the legal level.
Sixth. Senators’ participation in implementing poverty reduction and social protection programs is crucial.
Seventh. Strengthening parliamentary control in the fight against corruption and involving the whole society in this process is extremely important. The Senate must develop specific measures to increase the population’s legal awareness and culture, form intolerance to corruption in society, and instill respect for the law, honesty, and hard work in young people.
Eighth. The introduction of a system of election of all members of the Supreme Judicial Council by the Senate aims to ensure the true independence of the judiciary. The Senate must approve candidates, get acquainted with their activities, and make appropriate conclusions.
Organizational issues were considered at the meeting. President Shavkat Mirziyoyev, in accordance with Article 101 of the Constitution, submitted a candidate for the post of Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis.
Tanzila Narbayeva was elected as Chairperson of the Senate by secret ballot. The First Deputy Chairman of the Senate Sodiq Safoyev and the Deputy Chairman of the Senate Amanbay Orinbayev were also elected.
Seven committees and one commission of the Senate were established. The senators made corresponding decisions on other discussed issues.