O‘zbekiston-Quvayt savdo-iqtisodiy hamkorligining yangi qirralari
Joriy yilning 21-noyabr kuni Toshkent shahrida Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Quvayt hukumatlararo komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ikki mamlakat delegatsiyalarini: O‘zbekiston tomonidan – O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov, Quvayt tomonidan – Quvayt davlat iqtisodiyot va investitsiyalar vaziri Nura Sulaymon Al-Fassam boshchilik qildi.
Kun tartibiga muvofiq tomonlar ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikning bugungi holatini ko‘rib chiqdilar va o‘zaro hamkorlik ko‘lamini yanada oshirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni belgilab oldilar.
Ma’lumot uchun: so‘nggi 5 yilda tovar ayirboshlash, asosan, oziq-ovqat, kimyo mahsulotlari va xizmatlar yetkazib berish hajmining ko‘payishi hisobiga 5 barobardan ortiq oshdi. O‘zbekistonda Quvayt kapitali ishtirokida 7 ta korxona faoliyat yuritmoqda.
Hukumatlararo komissiya yigʻilishida qutlov soʻzi bilan chiqqan Laziz Kudratov Oʻzbekiston-Quvayt hamkorligining rivojlanish salohiyatidan toʻliq foydalanish boʻyicha har tomonlama saʼy-harakatlarni amalga oshirish muhimligini taʼkidladi. Ular qatorida ikki mamlakat bozorlarini tahlil qilish asosida tovar ayirboshlash doirasini kengaytirish, Imtiyozli savdo toʻgʻrisidagi bitimni ishlab chiqish va imzolash, elektron tijorat sohasida hamkorlikni kengaytirish, toʻsiqlarni bartaraf etish va “Made in Uzbekistan” hamda “Made in Kuwait” ko'rgazmalarini o‘tkazish bo‘ldi.
Yirik Quvayt kompaniyalari uchun O‘zbekiston erkin iqtisodiy zonalarida keng imkoniyatlar ochilayotgani, jumladan, soliq, bojxona imtiyozlari va preferensiyalar, xomashyo va kommunal xizmatlardan foydalanish imkoniyatlari qayd etildi. O‘zbekiston kompaniyalari ham Quvayt Erkin iqtisodiy zonalarida ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish uchun yetarli tajriba va imkoniyatlarga ega ekanligi ta’kidlandi. Yaqin kelajakda sanoat kooperatsiyasi dasturi va ikki tomonlama sarmoyaviy shartnomalar to‘g‘risidagi bitimni ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Konstruktiv fikr almashish chog‘ida bank-moliya sohasida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, Quvayt kompaniyalarining O‘zbekistonni xususiylashtirish dasturidagi ishtiroki, qishloq xo‘jaligi, turizm, transport-logistika, atrof-muhitni muhofaza qilish masalalari bo‘yicha qo‘shma pozitsiyalar ishlab chiqildi.
Istiqbolli sarmoyaviy imkoniyatlarni aniqlashdan tortib, Quvayt kompaniyalari tomonidan O‘zbekistonda biznes yaratish va rivojlantirishgacha bo‘lgan davrda har tomonlama qo‘llab-quvvatlash choralarini ko‘rishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
O‘z navbatida, Iqtisodiyot va investitsiyalar davlat vaziri, Quvayt delegatsiyasi rahbari Nura Sulaymon Al-Fassom ham O‘zbekistonda ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, iqtisodiyotning ochiqligini ta’minlash va investorlar huquqlarini himoya qilishga katta e’tibor qaratilayotganini ta’kidladi. Bu chora-tadbirlarning barchasi savdo-iqtisodiy hamkorlik hajmi va Quvayt ishbilarmonlarining O‘zbekistonga ishonchini oshirish uchun mustahkam asos bo‘lmoqda. Vazir yangi tashabbuslarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, amaldagi kelishuvlarning o‘z vaqtida bajarilishini ta’minlash hamda Quvayt kompaniyalarini mamlakatimizga jalb etishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
Tadbir yakunida Savdoni osonlashtirish to‘g‘risidagi memorandum, shuningdek, O‘zbekiston-Quvayt hukumatlararo komissiyasining birinchi majlisi bayonnomasini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Delegatsiyalar rahbarlari ta’kidlaganidek, imzolangan hujjatlar ikki mamlakat iqtisodiyotining ustuvor tarmoqlarida hamkorlik munosabatlarini rivojlantirishda yangi bob ochmoqda, o‘zaro o‘sish va rivojlanish uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.

New Horizons of Uzbek-Kuwaiti Trade and Economic Cooperation
On November 21, Tashkent hosted the meeting of the Uzbek-Kuwaiti Intergovernmental Commission on Trade-Economic, and Scientific-Technical Cooperation. The discussions were chaired by Laziz Kudratov, Minister of Investments, Industry, and Trade of Uzbekistan, and Noura Suleiman Al-Fassam, Minister of State for Economic Affairs and Investments of Kuwait.
In accordance with the agenda, the parties reviewed the current state of trade, economic, and investment ties between the two nations and identified actionable steps to further expand the scope of cooperation.
Reference: Over the last five years, trade turnover between Uzbekistan and Kuwait has increased by more than fivefold, driven primarily by mutual exchanges of food products, chemical goods, and services. Presently, seven Kuwaiti-funded enterprises operate in Uzbekistan.
In his opening remarks at the commission meeting, Laziz Kudratov stressed the need for targeted efforts to unlock the full potential of bilateral cooperation. He proposed initiatives such as diversifying trade offerings based on mutual market analysis, drafting and signing a Preferential Trade Agreement, fostering growth in e-commerce, addressing trade barriers, and organizing reciprocal exhibitions such as “Made in Uzbekistan” and “Made in Kuwait.”
Key opportunities were highlighted for Kuwaiti investors in Uzbekistan’s free economic zones, offering substantial benefits such as tax and customs incentives, access to resources, and advanced infrastructure. Similarly, Uzbek enterprises demonstrated their capacity and readiness to explore production opportunities in Kuwait’s free economic zones. Agreements were reached to establish an Industrial Cooperation Program and finalize a Bilateral Investment Treaty in the near term.
The constructive exchanges yielded a consensus on enhancing collaboration across various sectors, including banking and finance, agriculture, tourism, logistics, privatization programs, and environmental sustainability.
The readiness to provide comprehensive support at every stage was expressed: from identifying promising investment opportunities to the creation and development of business by Kuwaiti companies in Uzbekistan.
In turn, Noura Suleiman Al-Fassam, Minister of State for Economic Affairs and Investments of Kuwait, also noted the great attention paid in Uzbekistan to improving the business climate, ensuring economic openness, and protecting investors' rights. All these measures are a solid foundation for the growth of trade and economic cooperation volumes and the trust of Kuwaiti business in Uzbekistan. The Minister expressed her readiness to provide comprehensive support to new initiatives, ensure the timely execution of existing agreements, and assist in attracting Kuwaiti companies to our country.
The meeting concluded with the signing of a Memorandum on Trade Facilitation Procedures and a protocol summarizing the first session of the Uzbek-Kuwaiti Commission.
As highlighted by the delegation leaders, these agreements signify a promising new phase in economic collaboration, unlocking fresh opportunities for shared prosperity and advancement.