Ўзбекистон Марказий Осиё мамлакатлари ўртасида сув хавфсизлигини таъминлаш соҳасида ҳамкорлик тарафдори
Сўнгги йилларда сув хавфсизлигини таъминлаш масаласи Марказий Осиё минтақаси учун муҳим аҳамият касб этмоқда. Ўзбекистон Республикаси ташқи сиёсатининг муҳим йўналишларидан бири айнан Марказий Осиё давлатлари билан ҳамкорликни ривожлантириш масалаcи бўлиб қолмоқда. Хусусан, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида Марказий Осиё минтақасида амалий ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш, шу жумладан, минтақа давлатлари билан турли йўналишлар, айниқса, экология ва табиатни муҳофаза қилиш, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш борасидаги яқин ҳамкорликни кучайтириш (91-мақсад) ҳамда мамлакатимизда сув билан боғлиқ муаммоларга босқичма-босқич ечимлар топиш (62-73-мақсадлар) устувор мақсадлар сифатида қайд этилган.
Марказий Осиёнинг муҳим сув ресурсларининг катта қисми Тянь-Шан, Ҳиндукуш ва Помир тоғларидаги қор ва музликларнинг эриши натижасида юзага келади ва умумий сув манбаларида, асосан, Сирдарё ва Амударёда бирлашади. Шу ўрида қайд этиш лозимки, Марказий Осиё аҳолисининг аксарияти қишлоқ хўжалиги фаолияти билан бандлиги, минтақанинг энергияга бўлган эҳтиёжларининг салмоқли улуши гидроэнергетика ресурслари ҳисобидан қондирилиши ҳамда демографик кўрсаткичларнинг йил сайин ўсиб бориши сувга бўлган талабни янада ортишига олиб келмоқда.
Марказий Осиё республикалари мустақилликка эришган илк кундан бошлаб, трансчегаравий сув ресурслари соҳасидаги вазиятни таҳлил қилишга ва бу борадаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик механизмларини йўлга қўйишга киришди. Бунда Ўзбекистоннинг ташаббуси билан дастлабки муҳим сиёсий қадам – Марказий Осиё давлатлари миллий сув хўжалиги идораларининг раҳбарлари тамонидан 1991 йил 12 октябрда Тошкент баёноти қабул қилинди. Ушбу ҳолат минтақа давлатлари ўртасида трансчегаравий сув ресурсларидан фойдаланиш соҳасидаги музокаралар жараёнининг бошланғич нуқтаси бўлиб, бунинг натижаси ўлароқ 1992 йилнинг 18 февралида Қозоғистоннинг Олма-ота шаҳрида “Давлатлараро сув ресурсларидан фойдаланиш ва уларни муҳофаза қилишни биргаликда бошқариш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида”ги ҳукуматлараро битим ва “Давлатлараро мувофиқлаштирувчи сув хўжалиги комиссиясини ташкил этиш тўғрисида”ги ҳужжат имзоланди.
Шу ўринда қайд этиз жоизки, Давлатлараро мувофиқлаштирувчи сув хўжалиги комиссия таркибига котибият, Сирдарё ва Амударёнинг иккита ҳавза ташкилоти ва илмий-ахборот маркази кириб, у Марказий Осиёдаги сув хўжалиги сиёсати, сув ресурсларидан комплекс ва оқилона фойдаланиш, узоқ муддатга мўлжалланган сув таъминоти дастури, минтақадаги ҳар бир республика сувдан фойдаланиши учун йиллик меъёрларни ишлаб чиқиш билан шуғулланади.
Қолаверса, 1993 йил март ойида минтақа давлатлари раҳбарлари ҳамкорлигида Орол денгизи ҳавзасида экологик инқирозга барҳам бериш ва сув билан боғлиқ ижтимоий-иқтисодий вазиятни яхшилаш мақсадида Оролни қутқариш халқаро жамғармаси тузилди. Унинг 1993 йил 13 июль куни Тошкентда ўтказилган биринчи йиғилишида “Орол денгизи муаммоларини ҳал этиш концепцияси” ишлаб чиқилди. Жамғарманинг ўзига хослиги шундаки, у минтақада сувдан фойдаланиш билан боғлиқ долзарб масалаларини биргаликда ҳал этиш механизми ҳисобланади.
Бугунги кунда сув хавфсизлигини таъминлаш бўйича минтақа давлатларининг ҳамкорлигини янада кучайтириш ва умумий саъй-ҳаракатларни бирлаштиришда мамлакатимизнинг роли тобора ортиб бормоқда. Айниқса, 2016 йилда Ш.М. Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланиши Марказий Осиёдаги сув муносабатларининг кескин бурилиш нуқтаси бўлди. Расмий Тошкент сув муаммоларини ҳал этиш учун қўшни мамлакатлар билан икки ва кўп томонлама форматларда муносабатларни ривожлантирди ҳамда сув хавфсизлигини таъминлаш борасида минтақавий ёндашув ва ташаббусларни илгари сура бошлади. Бу борада Ўзбекистон Республикаси Марказий Осиёнинг трансчегаравий сув ресурсларидан фойдаланиш ҳамда сув хавфсизлиги билан боғлиқ барча масалаларни халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган нормалари, ўзаро ҳурмат ва минтақадаги барча давлатларнинг манфаатларини ҳисобга олган ҳолда кўриб чиқиш ва ҳал этишни изчил тарғиб қилиб келмоқда.
Ўзбекистон Республикасининг минтақа давлатлари билан икки томонлама ҳамкорлиги ҳақида сўз юритганда, аввало, трансчегаравий дарёларнинг юқори оқимида жойлашган давлатлар – Тожикистон ва Қирғизистон билан сув муносабалари хусусида тўхталиб ўтиш лозим. Жумладан, Ўзбекистон ҳукумати Тожикистондаги Роғун ГЭСини қуришда республиканинг миллий манфаатлари ҳисобга олиниши шарти билан уни қўллаб-қувватлай бошлади. 2018 йилда томонлар Фарход ГЭС масаласида ҳам умумий келишувга эришиб, бу давлатлатлараро муносабатларининг тарихий бурилиш нуқтаси бўлди. Икки давлат ўртасида Зарафшон дарёси ҳавзасидаги сув-энергетика ресурсларидан (Самарқанд, Навоий, қисман Бухоро ва Жиззах вилоятларидаги 560 минг гектар унумдор суғориладиган ерларни суғориш манбаи) биргаликда фойдаланиш бўйича келишувга эришилди. Томонлар биргаликда ушбу дарёда умумий қуввати 320 МВт бўлган иккита ГЭС қуришга келишди. Шу билан биргаликда, жорий йилнинг август ойида Ўзбекистон ва Тожикистон сув ресурсларидан комплекс фойдаланиш бўйича қўшма ишчи гуруҳи йиғилишида икки давлат ўртасида сув хўжалиги соҳасида янги қўшма трансчегаравий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари, хусусан, минтақа ва Осиё қитъасининг бошқа мамлакатларини тоза ичимлик суви билан таъминланиш учун Сарез кўли ресурсларидан биргаликда фойдаланиш муҳокама қилинди.
Бир вақтнинг ўзида, Ўзбекистон томони Қирғизистон билан ҳам сув муносабатлари борасида бир қатор битимларни имзолади. Бунинг ёрқин мисоли сифатида 2019 йилда Каркидон сув омбори бўйича ўзаро манфаатли келишувга эриганлигини ҳамда 2022 йилда икки давлат ўртасида Андижон (Кампир-Обод) сув омборининг сув ресурсларини биргаликда бошқариш тўғрисидаги битимнинг имзоланишини келтириш мумкин. Қолаверса, расмий Тошкент Қирғизистонда ҳам гидроиншоотлар қурилишида иштирок этишга тайёрлигини маълум қилди. Натижада, 2024 йилда Ўзбекистон, Қирғизистон ва Қозоғистон Энергетика вазирликлари Қамбарота ГЭС-1 қурилиши ва эксплуатацияси лойиҳасини амалга оширишга тайёргарлик бўйича уч томонлама битим имзолаб, уни қуриш бўйича Мувофиқлаштирувчи донорлик қўмитаси тузилди ҳамда унинг таркибига Жаҳон банки, ОПЕК фонди, ОИИБ, ОТБ, ИТБ, ЕТТБ ва бошқалар киритилди.
Ўзбекистон Республикаси Марказий Осиёда сув хавфсизлигини таъминлаш борасида нафақат икки томонлама, балки кўп томонлама алоқаларни ҳам жадаллаштириш лозимлигини таъкидлаб, минтақада доирасидаги учрашувларда бир қатор таклиф ва ташаббусларни илгари суриб келмоқда. Хусусан, Марказий Осиёда сув муаммоларини юмшатиш мақсадида Ўзбекистоннинг расмий ҳукумати ташаббуси билан минтақада сув хавфсизлигини таъминлаш соҳасидаги олий даражадаги учрашув 2021 йилнинг 6 августида Туркманистоннинг Туркманбоши шаҳрида бўлиб ўтди. Ушбу учрашув якунига кўра, Марказий Осиёдаги бешта республика доирасида Қўшма баёнот имзоланиб, бунда минтақада жойлашган давлатларнинг манфаатларини ҳисобга олган ҳолда, сув-энергетика масалаларини ҳал этишга кўмаклашиш ҳамда мавжуд ва қурилаётган гидроэнергетика иншоотларининг муҳимлиги таъкидлаб ўтилди. Бундай ёндашув эса минтақада трансчегаравий сувлардан фойдаланиш соҳасида умумий манфаатларни белгилаш бошланганидан далолат беради.
Умуман олганда, Туркманбошида бошланган учрашув якуни мавжуд мураккаб вазиятда қўшни давлатлар ўртасидаги амалий ҳамкорликнинг муваффақиятли намунаси бўла олди. Бунда Ўзбекистон ва Қозоғистон қиш мавсуми бошида Қирғизистонга вегетация даврида Тўхтагул ГЭСидан сув оқими эвазига зарур ҳажмдаги электр энергиясини етказиб беришга келишувга эришилди. Бунинг натижасида эса Туркманистондан Қирғизистонга қўшимча энергия оқимлари республикамиз ҳудуди орқали транзит сифатида жўнатилиши йўлга қўйилди.
Қайд этиш жоизки, Ўзбекистон, Тожикистон ҳамда Туркманистон давлат раҳбарларининг 2023 йил 4 август куни Ашхободда ўтказилган юқори даражадаги учрашувининг асосий мақсади ҳам Марказий Осиёда сув хавфсизлигини таъминлаш масаласини келишиб олишга қаратилган эди. Жумладан, ушбу йиғилиш доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М. Мирзиёев минтақада сув тежайдиган илғор технологияларни жорий этиш, ирригация тизимларини модернизация қилиш, сув ресурсларини бошқариш жараёнларини рақамлаштириш, сел ва тошқин сувларини тўплаш ва сақлаш учун инфратузилмани биргаликда ривожлантириш каби йўналишларда ўзаро ҳамкорликни фаоллаштириш таклифи билан чиқди. Давлатимиз раҳбарининг таъкидлашича, Марказий Осиё давлатлари нафақат Оролни қутқариш халқаро жамғармасининг салоҳиятини ишга солган ҳолда, балки Жаҳон банки ва Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки каби шерик ташкилот ва тузилмалар доирасидаги ҳамкорликни ишга солиш лозим эканлигини ўз нутқида келтирди.
Жорий йилнинг август ойида Остона шаҳрида ўтказилган Марказий Осиё давлатлари раҳбарлари Маслаҳат учрашувидаги навбатдаги саммитда Ш.М. Мирзиёев “Трансчегаравий дарёларнинг сув ресурсларидан оқилона фойдаланишнинг минтақавий стратегияси”ни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш таклифини илгари сурди. Шу ўринда таъкидлаш лозимки, ушбу ҳужжатнинг қабул қилиниши Марказий Осиёдаги мавжуд трансчегаравий сувлардан унумли фойдаланишга, бу борада минтақавий ёндашувнинг шаклланиши ва ривожланишига ва умуман олганда, сув хавсизлигини таъминлаш борасида минтақа давлатларининг ягона сиёсатини ишлаб чиқиш ва амалга оширишга замин яратади.
Қайд этиш жоизки, Марказий Осиёда сув хавфсизлигини таъминлаш борасида сўз юритганда “Қўштепа” каналининг қурилишига ҳам алоҳида тўхталиб ўтиш лозим. Мазкур каналнинг тўлиқ ишга тушиши ва Афғонистон томонининг сув борасидаги бир томонлама сиёсат юритиши минтақадаги мавжуд вазиятни янада оғирлаштиришига олиб келиши ҳамда сувдан фойдаланиш тартиби ва мувозанатини тубдан ўзгартириб юбориши мумкин. Шу муносабат билан, давлатимиз раҳбари 2023 йилнинг 15 сентябрида Оролни қутқариш халқаро жамғармаси таъсисчи давлатлари раҳбарлари кенгаши мажлисидаги нутқида “Қўштепа” каналининг қурилиши ва унинг Амударё сувидан фойдаланиш тартибига таъсири билан боғлиқ барча жиҳатларни мамлакатларимиздаги тадқиқот институтларини жалб этган ҳолда ўрганиш бўйича Қўшма ишчи гуруҳини шакллантириш зарурлигини ҳамда Афғонистон вакилларини сув ресурсларидан биргаликда фойдаланиш бўйича минтақавий мулоқотга жалб этиш масаласини кўриб чиқишни таклиф этди.
Хулоса қилиб айтганда, Марказий Осиёда сув билан боғлиқ кузатилаётган муаммолар мувофиқлаштирилган ва изчил чора-тадбирларни амалга оширишни тақозо этади. Минтақада сув хавфсизлигини самарали таъминлашда давлатларнинг нафақат миллий, балки минтақавий даражада сиёсатни олиб бориши ҳамда ўзаро манфаатли ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириши лозим саналади. Ушбу воқеликни англаган ҳолда Ўзбекистон Республикаси ҳам минтақа давлатлари билан икки ва кўп томонлама сув муносабатларини ривожлантираётганлиги яқин келажакда Марказий Осиёда сув хавфсизлигини таъминлашнинг муҳим омили бўлиши мумкин.

Uzbekistan stands for cooperation between Central Asian countries in the field of ensuring water security
During the last years the issues of ensuring water security are becoming an urgent task for the region of Central Asia. At the same time the prior direction of foreign policy of the Republic of Uzbekistan is the development of cooperation with the countries of Central Asia. In particular, in the strategy “Uzbekistan – 2030” practical cooperation in the Central Asian region is taken to a qualitatively new level, including strengthening close cooperation with the countries of the region in various fields, especially ecology and nature protection, rational use of water resources (goal 91) and the search for a phased solution to water problems in our country (goals 62-73) are listed as priority goals.
Most of the water resources of Central Asia are formed as a result of the melting of snow and glaciers in the Tien Shan, Hindu Kush and Pamir mountains and merge into common water sources, mainly in the Syr Darya and Amu Darya. In this context it should be noted that most of the population of Central Asia is engaged in agricultural activities, a significant part of the energy needs of the region is met by hydropower resources, and the annual growth of demographic indicators outstrips the increase in water demand.
The analysis of the available data shows that since the first day of independence of the republics of Central Asia, they began to analyze the situation in the field of transboundary water resources and create mutually beneficial mechanisms for cooperation in this direction. On the initiative of Uzbekistan, on October 12, 1991, the first important political step – The Tashkent statement of the heads of national water agencies of the Central Asian countries was accepted. This situation became the starting point of the negotiation process between the countries of the region in the field of the use of transboundary water resources, as a result of that an intergovernmental the agreements “On cooperation in joint management of use and protection of water resources of interstate sources” and “On the establishment of Interstate Commission for Water Coordination” were signed in Almaty on February 18, 1992.
In this context it is important to note that Interstate Commission for Water Coordination includes a secretariat, two basin organizations of the Syr Darya and Amu Darya rivers and a scientific information center. The Commission is engaged in the development of a regional water policy, integrated and rational use of regional water resources, a long-term water supply program, and annual water use standards for each republic of the region.
In addition, in March 1993, with the cooperation of the leaders of the region, the International Fund for Saving the Aral Sea was established in order to put an end to the environmental crisis and improve the socio-economic situation related to water in the Aral Sea basin. At its first meeting, held on July 13, 1993 in Tashkent, a “Concept of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan on resolving the problems of the Aral sea region taking into account the socio-economic development of the region (main provisions)” was developed. The uniqueness of the fund is that it is a mechanism for jointly resolving current issues related to water use in the region.
Currently, the role of our country in cooperation between the states of the region and joining common efforts to ensure water security is becoming more important. In 2016, the election of Sh.M. Mirziyoyev as President of the Republic of Uzbekistan was a turning point in water relations in Central Asia. Officially, Tashkent has developed relations with neighboring countries in bilateral and multilateral formats to solve water problems, and has begun to promote regional approaches and initiatives to ensure water security. In this regard, the Republic of Uzbekistan consistently contributes to the consideration and resolution of all issues related to the use of transboundary water resources in Central Asia and water security, taking into account generally recognized norms of international law, mutual respect and interests of the region countries.
Speaking about the bilateral cooperation of the Republic of Uzbekistan with the countries of the region, first of all, it is necessary to focus on water relations with the countries located in the upper reaches of transboundary rivers – Tajikistan and Kyrgyzstan. In particular, the government of Uzbekistan has begun to support the construction of the Rogun HPS in Tajikistan, subject to taking into account the national interests of the republic. In 2018, the parties also reached a general agreement on the issue of the Farkhod HPS, which became a historic turning point in interstate relations. An agreement has been reached between the two countries on the joint use of water and energy resources in the Zarafshan River basin (a source of irrigation for 560 thousand hectares of fertile irrigated land in Samarkand, Navoi and partially Bukhara and Jizzakh regions). The parties jointly agreed to build two hydroelectric power plants with a total capacity of 320 MW on this river. At the same time, in August 2024 at a meeting of the joint working group on the integrated use of water resources of Uzbekistan and Tajikistan, the implementation of new joint cross-border projects in the field of water management between the two countries including, the use of Sarez Lake to provide clean drinking water to other countries of the region and the Asian continent were considered.
At the same time, the Uzbek side has signed a number of agreements on water relations with Kyrgyzstan. A striking example of this is that in 2019 a mutually beneficial agreement was reached on the Karkidon reservoir and in 2022 the two countries signed an agreement on joint management of water resources of the Andijan (Kampir-Abad) reservoir. In addition, official Tashkent announced its readiness to participate in the construction of hydroelectric facilities in Kyrgyzstan. As a result, in 2024, the Ministries of Energy of Uzbekistan, Kyrgyzstan and Kazakhstan signed a trilateral agreement on preparations for the construction and operation of the Kambarata HPS-1 project, and a Coordinating Donor Committee for its construction, including the World Bank, The OPEC Fund, the Asian Infrastructure Investment Bank, the Islamic Development Bank, the Asian Development Bank, the European Bank for Reconstruction and Development and others.
The Republic of Uzbekistan emphasizes the need to intensify not only bilateral, but also multilateral relations to ensure water security in Central Asia and puts forward a number of proposals and initiatives at meetings within the region. In particular, in order to mitigate water problems in Central Asia, on the initiative of the official government of Uzbekistan, a high-level meeting in the field of ensuring water security in the region was held in the city of Turkmenbashi on August 6, 2021. Following the meeting, the five Central Asian republics signed a joint statement in which they stressed the importance of water and energy issues and existing as well as hydropower facilities under construction, taking into account the interests of the countries of the region. This approach indicates that common interests have emerged in the region in the use of transboundary waters.
In general, the conclusion of the meeting in Turkmenbashi, became a successful example of practical cooperation between neighboring countries in the current difficult situation. At the beginning of the winter season, Uzbekistan and Kazakhstan agreed to supply Kyrgyzstan with the necessary amount of electricity during the growing season in exchange for water supply from the Tokhtagul HPS. Also, additional energy flows from Turkmenistan to Kyrgyzstan were sent in transit through the territory of our republic.
It should be noted that the main purpose of the high-level meeting of the heads of state of Uzbekistan, Tajikistan and Turkmenistan, held in Ashgabat on August 4, 2023, was to coordinate the issue of ensuring water security in Central Asia. In particular, within the framework of this meeting, the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev proposed to intensify cooperation in areas such as the introduction of advanced water-saving technologies and the modernization of irrigation systems, the digitalization of water management processes, and the joint development of infrastructure for the collection and storage of mudflow and flood water. In his speech, the Head of our state stated that the countries of Central Asia should not only use the potential of the International Fund for Saving the Aral Sea, but also use cooperation with partner organizations and structures, such as the World Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank.
In August of this year, at the summit of consultative meeting of the heads of states of Central Asia countries held in Astana, Sh.M. Mirziyoyev proposed to develop and adopt a “Regional strategy for rational use of water resources of transboundary rivers”. It should be noted, that the adoption of this document lays the foundation for the effective use of existing transboundary waters in Central Asia, the formation and development of a regional approach in this regard and, in general, the development and implementation of a unified policy of the countries of the region to ensure water security.
It should be noted that, speaking about ensuring water security in Central Asia, special attention should be paid to the construction of the Koshtepa canal. The full-fledged operation of this canal and the unilateral water policy of the Afghan side can aggravate the current situation in the region and radically change the order and balance of water use. In this regard, the Head of our state, in his speech at a meeting of the Council of Heads of Founder States of the International Fund for Saving the Aral Sea on September 15, 2023, stated the need to form a joint working group to study all aspects of the construction of the Koshtepa canal and its impact on the water regime of the Amu Darya with the involvement of research institutes of our countries, as well as to consider the issue of involving representatives of Afghanistan in the regional dialogue on the sharing of water resources.
In conclusion, we note that the observed water-related problems in Central Asia require the implementation of coordinated and consistent measures. In order to effectively ensure water security in the region, it is considered necessary for states to pursue policies not only at the national but also at the regional level and develop mutually beneficial cooperation relations. Realizing this fact, the Republic of Uzbekistan is developing bilateral and multilateral water relations with the countries of the region, which may become an important factor in ensuring water security in Central Asia in the near future.