Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 28 noyabr kuni meva-sabzavot yetishtirish, qayta ishlash va eksportini ko‘paytirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda 4 million gektardan ziyod sug‘oriladigan ekin maydonlari bor. Ularda, asosan, oziq-ovqat mahsulotlari va iqtisodiyot tarmoqlari uchun xomashyo yetishtirilmoqda. Oxirgi yillarda paxta va g‘alla maydonlaridan 260 ming gektar dehqonchilik uchun ajratilgan. Endi yana 104 ming gektar berilishi mo‘ljallangan.
Bu yil oziq-ovqat eksporti o‘tgan yilga nisbatan 370 million dollarga ko‘payib, hozirgacha 2 milliard dollardan oshdi. O‘zbekiston o‘rik eksporti bo‘yicha dunyoda uchinchi, gilos va shaftoli bo‘yicha yettinchi, mosh va boshqa dukkakli mahsulotlar bo‘yicha o‘ninchi o‘ringa chiqdi. Birgina gilos 16 ta mamlakatga eksport qilinmoqda.
Eksport Qoraqalpog‘iston va Jizzaxda 2,2 barobar, Xorazmda 1,8 barobar va Surxondaryoda 1,6 barobar ko‘paygan. Lekin ayrim viloyat va tumanlarda o‘zgarish sezilmagan.
Masalan, yeri ko‘p bo‘lgan Qashqadaryo, Navoiy va Toshkent viloyatidagi o‘sish ularning imkoniyatiga mos emas. Buxoro va Sirdaryo viloyatlarida eksport o‘tgan yilga nisbatan kamaygan.
Yurtimizda 5 mingdan ortiq qishloq mahallasi bor. Tuman markazi va shaharlarda yana 2 mingdan ko‘proq mahalladagi xonadonlar tomorqaga ega. Lekin atigi mingta mahallaga ko‘chat tarqatilib, mahsulotni sotib oluvchi tadbirkor biriktirilgan. 26 ta tumanda tomorqa xizmati yo‘lga qo‘yilmagan. Ba’zi joylarda dehqonlarga sifatsiz urug‘ sotilgani tufayli mahsulot yo‘qotilgan.
Shu bois har bir mahalla, xonadon va fermer xo‘jaligiga O‘simliklar karantini va himoyasi agentligi xodimi biriktirilishi belgilandi.
Tomorqa va uylar oldi, mahalladagi ko‘chalar bo‘yi, dala cheti va kanallar atrofida 650 ming gektar yer bor. Bu ham oziq-ovqat mahsulotlari va daraxtlar ekish uchun yaxshi imkoniyat. Endi bu yerlarning aniq o‘lchami tasdiqlanib, Agroplatformaga kiritiladi. Aholi va fermerlar sifatli urug‘ tanlash, dori va o‘g‘itni to‘g‘ri qo‘llash, mahsulotni sifatli saqlashga o‘rgatiladi.
Bu sa’y-harakatni rag‘batlantirish katta yengilliklar beriladi. Dala chetini samarali ishlatgan fermerlarga tadbirkorlar reytingida qo‘shimcha ball hisoblanadi, ichki fitosanitar sertifikati bir yil davomida bepul beriladi. Fermerning barcha yerlari uchun yer solig‘ini ikki yilga bo‘lib to‘lashga ruxsat etiladi. “Oilaviy tadbirkorlik” dasturidagi 100 million so‘mgacha bo‘lgan kreditlar soddalashgan tizimda ajratiladi. Dala chetlari hisobi, yetishtirilgan mahsulot hajmi “e-Fitouz” portali orqali nazorat qilib boriladi.
Mahallalardagi ko‘chalar va ko‘p qavatli uylar atrofida 10 million tup uzum ekish tashabbusi bildirildi. Ular o‘sib, hosilga kirguncha Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi barcha agrotexnik tadbirlarga ko‘maklashadi. Mahsulotlarni sotib olish uchun mahallalar eksportchi korxonalarga bog‘lanadi.
Yig‘ilishda meva-sabzavotlarni qayta ishlash masalasi tahlil qilindi.
Pishiqchilik davrida narx tushib ketishi oqibatida karam, lavlagi, piyoz kabi mahsulotlar dalada qolib ketayapti. Bu yil tarvuzning ham katta qismi yig‘ib olinmadi. Holbuki, ehtiyojdan ortgan mahsulotni quritib, kukun shaklida eksport qilish mumkin, bunga qandolatchilik korxonalarida talab katta.
Eksport yil davomida bo‘lishi uchun “shok” usulida muzlatish texnologiyasi samarali. Shu bois Qishloq xo‘jaligi vaziri va viloyat hokimlariga kelasi yil shunday loyihalarni ishga tushirish topshirildi.
Shuningdek, 10 ta agrologistika markazi, mingdan ortiq sovutkichli omborxona tashkil etiladi. 40 ming gektardan ortiq sanoatlashgan intensiv mevali bog‘ va tokzorlar barpo etiladi.
Ma’lumki, jahon bozorida organik mahsulotlar narxi 2-3 barobar qimmat. Yurtimizda 10 ta tumandagi 3 ming 900 gektar maydonda organik sertifikat bor, xolos. Andijon, Jizzax va Xorazmda esa bunday mahsulot yetishtiriladigan birorta yer yo‘q.
Vaholanki, suv omborlari atrofida pestitsid ishlatilmaydigan 2 ming gektar yerda ekin yetishtirilayapti. Faqat ularga organik sertifikat olinib, toza urug‘ va ko‘chatlar ekilsa bo‘lgani.
Shu kabi imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tilib, mutasaddilarga 2025 yilda organik maydonlarni 10 ming gektarga, kelgusi uch yilda 100 ming gektarga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Endi organik maydon tashkil qilgan fermer va dehqonlarga yerni lazer bilan tekislash xarajati davlat tomonidan qoplab beriladi. “Organik”, “Global Gap”, “Halol”, “Kasher” kabi sertifikatlarni olish xarajatlari uchun tadbirkorlarga subsidiya ajratiladi.
Bu yil O‘mon Sultonligining yirik savdo tarmoqlarida O‘zbekiston mahsulotlari uchun alohida rasta ajratilib, ilk bor gilos, shaftoli va o‘rik eksporti yo‘lga qo‘yildi. Buni Malayziya, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari, Qatar, Singapur, Janubiy Koreya, Yaponiya va Yevropada ham kengaytirish zarurligi ta’kidlandi. Savdo yarmarkalari tashkil qilish, fitosanitar ruxsatnoma olish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Umuman, ushbu chora-tadbirlar orqali kelgusi yilda meva-sabzavot eksportini 3,5 milliard dollarga yetkazish mumkinligi qayd etildi.
Yig‘ilishda, shuningdek, atrof-muhitni asrash masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Mutasaddilar Andijon, Jizzax, Navoiy, Namangan, Samarqand va Toshkent viloyatlarida chiqindilarni qayta ishlash loyihalarining borishi yuzasidan axborot berdi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasiga yana bir bor e’tibor qaratildi. Bu harakat doirasida har yili bahor va kuzda 200 million tup daraxt va buta ko‘chatlarini ekish belgilangan. Shu paytgacha vazirlik, idora va hokimliklar tomonidan 257 ta “yashil bog‘” barpo etilib, ularning soni 517 taga yetgan.
Prezidentimiz bu xayrli ishda davlat tashkilotlari namuna bo‘lishi, qurilish kompaniyalari ijtimoiy mas’uliyat olishi kerakligini ta’kidladi.
Yig‘ilishda ijro intizomi masalasi ham tahlil qilindi. Yil yakunigacha oz qolgani, belgilangan barcha vazifalarni bajarish natijadorlikni oshirishi qayd etildi.
Kelgusi yil har bir vazirlik, viloyat va tumandagi ishlarning tizimli hisobi olib boriladi. Bu elektron platformaga o‘tkazilib, so‘rov ham, maosh ham shunga bog‘lanadi.
Bosh vazirga ushbu tizimni yo‘lga qo‘yib, ijro intizomi va nazoratini kuchaytirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.

Определены меры по увеличению экспорта плодоовощной продукции
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 28 ноября состоялось видеоселекторное совещание, посвященное мерам по увеличению производства, переработки и экспорта плодоовощной продукции.
В Узбекистане имеется 3,2 миллиона гектаров орошаемых земель, которые используются как для выращивания продовольствия, так и для получения сырья для промышленности. В последние годы 260 тысяч гектаров земель, ранее занятых под хлопок и зерно, были выделены для возделывания населением, а в будущем планируется выделение ещё 104 тысяч гектаров.
В этом году экспорт продовольствия увеличился на 370 миллионов долларов по сравнению с прошлым годом, превысив 2 миллиарда долларов. Узбекистан занимает третье место в мире по экспорту абрикосов, седьмое — по экспорту черешни и персиков, а также десятое место по бобовым культурам. Одна только черешня экспортируется в 16 стран.
Экспорт в Каракалпакстане и Джизакской области увеличился в 2,2 раза, в Хорезме — в 1,8 раза, а в Сурхандарье — в 1,6 раза. Однако в некоторых регионах изменения минимальны. Например, в Кашкадарьинской, Навоийской и Ташкентской областях, несмотря на большие земельные ресурсы, показатели роста не соответствуют их потенциалу. В Бухарской и Сырдарьинской областях экспорт даже снизился.
В стране насчитывается 5 тысяч сельских махаллей и ещё 2 тысячи махаллей в городах и районных центрах, где у домохозяйств есть приусадебные участки. Однако только в тысяче махаллей были распределены саженцы, и предприниматели, закупающие продукцию, были закреплены за местными жителями. В 26 районах не организована поддержка таких хозяйств, а в некоторых случаях люди потеряли урожай из-за продажи им некачественных семян.
Для устранения этих проблем за каждой махаллей, домохозяйством и фермерским хозяйством будут закреплены сотрудники Агентства по карантину и защите растений.
Приусадебные участки, обочины улиц, территория по краям полей и каналов – всего 650 тысяч гектаров земли – могут быть использованы для посадки деревьев и продовольственных культур. Точные данные о таких землях будут занесены в «Агроплатформу», а население и фермеры будут обучены правильному выбору семян, использованию удобрений и хранению продукции.
Для стимулирования этих усилий будут предоставлены значительные льготы. Фермерам, эффективно использующим периметры полей, будут начисляться дополнительные баллы в рейтинге предпринимателей, а фитосанитарный сертификат будет выдаваться бесплатно в течение года. Земельный налог за всю площадь земли фермеры смогут платить в рассрочку на два года. В рамках программы «Семейное предпринимательство» кредиты до 100 миллионов сумов будут предоставляться по упрощённой системе. Контроль за использованием периметров полей и объемом выращенной продукции будет вестись через портал «e-Fitouz».
Была выдвинута инициатива посадки 10 миллионов лоз винограда вдоль улиц махаллей и вокруг многоквартирных домов. До того, как растения начнут давать урожай, все агротехнические мероприятия будут поддерживаться Советом фермеров, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных участков. Для закупки продукции махалли будут связаны с экспортными предприятиями.
На совещании также были обсуждены вопросы переработки фруктов и овощей.
Из-за снижения цен в пиковый период поспевания урожая такие культуры, как капуста, свёкла и лук, остаются на полях. В этом году значительная часть урожая арбузов также не была собрана. Однако излишки продукции можно перерабатывать, сушить или превращать в пищевые добавки для экспорта, эта продукция востребована предприятиями пищевой промышленности.
Для обеспечения круглогодичного экспорта будет внедрена технология шоковой заморозки. Министерству сельского хозяйства и хокимиятам поручено в следующем году реализовать такие проекты.
Кроме того, будут созданы 10 агрологистических центров, более тысячи холодильных складов и свыше 40 тысяч гектаров промышленных интенсивных садов и виноградников.
На мировом рынке цены на органическую продукцию в 2–3 раза выше. Однако в Узбекистане только 3 900 гектаров земли в 10 районах имеют органический сертификат. В Андижане, Джизаке и Хорезме такие культуры вообще не выращиваются.
Между тем, 2 тысячи гектаров земли вокруг водохранилищ возделываются без обработки пестицидами. Достаточно получить органический сертификат и использовать качественные семена и саженцы.
Поставлена задача увеличить площадь органических земель до 10 тысяч гектаров к 2025 году и до 100 тысяч гектаров в течение следующих трех лет.
Фермерам и дехканам, создающим органические поля, будут компенсироваться расходы на лазерное выравнивание земли. На субсидирование сертификатов «Органик», «Глобал Гап», «Халяль» и «Кошер» также будут выделены средства.
В этом году в крупных торговых сетях Омана для продукции Узбекистана выделены отдельные полки, что позволило впервые экспортировать туда черешню, персики и абрикосы. Было отмечено, что эту практику следует расширить на рынках Малайзии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Катара, Сингапура, Южной Кореи, Японии и Европы. Даны указания по организации торговых ярмарок и оформлению фитосанитарных разрешений.
Ожидается, что благодаря этим мерам в следующем году экспорт фруктов и овощей может достичь 3,5 миллиарда долларов.
На совещании также был затронут вопрос защиты окружающей среды. Ответственные лица представили отчёты о ходе проектов переработки отходов в Андижане, Джизаке, Навои, Намангане, Самарканде и Ташкентской области.
Особое внимание вновь было уделено общенациональной инициативе «Яшил макон». В рамках этого проекта каждую весну и осень планируется высаживать 200 миллионов деревьев и кустарников. На сегодняшний день министерства, ведомства и хокимияты создали 257 парков, и их количество будет увеличено до 517.
Президент подчеркнул, что государственные организации должны быть примером в таких благих делах, а строительные компании – проявлять социальную ответственность.
На совещании также был проанализирован вопрос исполнительской дисциплины. Было отмечено, что выполнение всех задач до конца года повысит результативность работы.
В следующем году будет внедрен системный учет деятельности руководителей во всех министерствах, областях и районах. Электронная платформа станет основой для оценки эффективности и расчета зарплаты руководителей. Премьер-министру поручено внедрить эту систему и усилить контроль над дисциплиной и исполнением задач.