O‘zbekiston Prezidenti MAGATE bilan ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Xalqaro atom energiyasi agentligi (XAEA) bosh direktori Rafael Grossi o‘rtasida 4 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni tubdan kengaytirish va amaliy sheriklikning yangi yo‘nalishlarini ilgari surish istiqbollari atroflicha ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston 1994 yildan buyon XAEA a’zosidir. Bu davr mobaynida ushbu nufuzli tashkilotning texnik ko‘magini jalb etgan holda 40 dan ortiq qo‘shma loyiha amalga oshirildi. Hozirda milliy tuzilmalarning huquqiy bazasi va salohiyatini takomillashtirish, yadro fani, tibbiyotini rivojlantirish bo‘yicha va boshqa yo‘nalishlarda 5 ta loyiha amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari XAEA delegatsiyasi bugun O‘zbekiston vazirliklari, idoralari va ilmiy muassasalarida o‘tkazgan uchrashuv va tadbirlarning natijalarini yuqori baholadi. 5 dekabr kuni Samarqand shahrida sohadagi yetakchi xorijiy ekspertlar ishtirokida bo‘lib o‘tadigan Atom energiyasidan foydalanish masalalari bo‘yicha xalqaro konferensiya birgalikda tashkil etilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Milliy agentliklarning kompetensiyalari va salohiyatini oshirish, XAEA dasturlari doirasida yuqori malakali kadrlar tayyorlash, yadro energetikasi, qishloq xo‘jaligi, suvdan foydalanish, sog‘liqni saqlash, ekologiya sohalarida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida tinch atom sohasini rivojlantirish bo‘yicha ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish yuzasidan qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni qabul qilish yuzasidan kelishuvga erishildi.

The President of Uzbekistan notes the importance of enhancing the multifaceted partnership with the IAEA
Prospects for a radical expansion of bilateral cooperation and the promotion of new areas of practical interaction were discussed in detail at a meeting on December 4 between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Rafael Grossi.
Uzbekistan has been a member of the IAEA since 1994. During this period, more than 40 joint projects have been implemented with the technical assistance of this authoritative organization. Currently, 5 projects are being implemented to improve the legal framework and potential of national structures and develop nuclear science, medicine, and other areas.
The President of Uzbekistan highly appreciated the fruitful results of the meetings and events held today by the IAEA delegation in the ministries, agencies, and scientific institutions of Uzbekistan. The joint organization of the International Conference on the Use of Atomic Energy, which will be held on December 5 in Samarkand with the participation of leading foreign experts in the industry, was noted with satisfaction.
The priority areas of cooperation include enhancing the competence and potential of national agencies, training highly qualified personnel, and promising projects in nuclear energy, agriculture, water management, healthcare, and ecology within the framework of IAEA programs.
Following the meeting, an agreement was reached to adopt a joint roadmap for enhancing multifaceted cooperation in peaceful nuclear energy development.