Hurmatli anjuman ishtirokchilari!
Atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish va uni rivojlantirishning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan xalqaro anjumanning barcha qatnashchilarini chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Mana shunday muhim va nufuzli forumni mamlakatimizda o‘tkazish tashabbusini faol qo‘llab-quvvatlagani va shaxsan ishtiroki uchun Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik bosh direktori Rafael Grossi janoblariga alohida minnatdorlik izhor etaman.
Mazkur anjumanning azaldan Sharq va G‘arbni bog‘lab kelgan, bugungi kunda xalqaro hamkorlik borasidagi eng dolzarb masalalar bo‘yicha global miqyosda samarali muloqot markaziga aylanib borayotgan qadimiy Samarqand shahrida o‘tkazilayotgani bizga alohida mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Hurmatli konferensiya qatnashchilari!
Iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta’siri va an’anaviy energiya manbalari taqchilligi yaqqol sezilayotgan hozirgi sharoitda tinch atom hayot sifatini oshirish va milliy taraqqiyot strategiyalarini amalga oshirishda muhim muqobil yechim hisoblanadi.
Shu ma’noda, o‘tgan yili Dubay shahrida o‘tkazilgan KOP28 Iqlim sammitida ko‘plab mamlakatlar yetakchilarining atrof-muhitga uglevodorod energetikasi manbalari salbiy ta’sirini keskin kamaytirish maqsadida 2050 yilga qadar atom elektr energetikasi quvvatlarini uch barobarga oshirish bo‘yicha erishgan muhim kelishuvlari bejiz emas albatta.
Mamlakatimizni ishonchli, xavfsiz, iqtisodiy samarador va ekologik toza energiya manbalari bilan ta’minlash – Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida yetakchi o‘rin egallab kelmoqda.
Biz sohaning huquqiy-instutitsional asosini mustahkamlash uchun Milliy agentlik tashkil etdik, Atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish haqidagi qonun, Atom energiyasini rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli konsepsiya, kadrlar salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan strategiyani qabul qildik. Soha uchun yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash tizimini joriy etdik.
Yurtimiz jahonda birinchilardan bo‘lib, xalqaro talab va standartlarga muvofiq, kichik quvvatli atom elektr stansiyalarini barpo etishga kirishdi. Biz ushbu loyihalarni, bundan tashqari, sog‘liqni saqlash va qator ilmiy dasturlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishda MAGATEni o‘zimiz uchun muhim sherik deb bilamiz.
Hech shubhasiz, atom energiyasi bo‘yicha ilg‘or texnologiyalarning joriy etilishi mamlakatimiz taraqqiyotiga kuchli turtki beradi hamda yangi ilmiy-texnologik ishlanmalar va innovatsion iqtisodiyotga o‘tish uchun imkon yaratadi.
Hurmatli xonimlar va janoblar!
Ushbu anjuman sohada to‘plangan boy bilim va tajribalarni o‘zaro almashish, keng qamrovli hamkorlik o‘rnatish va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda tinch atomdan samarali foydalanish bo‘yicha aniq tavsiya va amaliy takliflar ishlab chiqish uchun g‘oyat zarur muloqot maydoni bo‘lib xizmat qilishini alohida ta’kidlamoqchiman.
Konferensiya kun tartibiga sohadagi faoliyatni MAGATE bilan muvofiqlashtirgan holda AESlar barpo etish, ularning xavfsizligini ta’minlash, yadro texnologiyalarini rivojlantirishning ekologik jihatlari kabi o‘ta dolzarb masalalar kiritilgan. Shuningdek, innovatsiyalar, yadroviy tibbiyot, sohada ta’limni rivojlantirish va malakali kadrlar tayyorlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratiladi, deb ishonaman.
Aminmanki, anjuman davomida muhokama qilinadigan barcha g‘oya va tashabbuslar ushbu muhim tarmoqda o‘zaro muloqotni va xalqaro hamkorlikni kengaytirish, energetik xavfsizlikni mustahkamlash, davlatlarning barqaror taraqqiyotini ta’minlashga xizmat qiladi.
O‘zbekiston barcha xorijiy hamkorlar bilan ushbu ustuvor yo‘nalishda yaqin hamkorlik qilishga doim tayyordir.

Участникам Международной конференции «Перспективы мирного использования ядерной энергии в целях устойчивого развития государств-членов Организации исламского сотрудничества: международный и национальный опыт»
Уважаемые участники конференции!
Искренне приветствую всех участников международной конференции, посвященной актуальным вопросам развития и использования атомной энергии в мирных целях.
Хочу выразить особую признательность Генеральному директору Международного агентства по атомной энергии господину Рафаэлю Гросси за активную поддержку инициативы проведения и личное участие в столь важном и авторитетном форуме в нашей стране.
Отрадно, что данная конференция проходит в древнем городе Самарканде, который на протяжении многих веков соединял Восток и Запад, а сегодня превращается в центр глобального и эффективного диалога по самым актуальным вопросам международного сотрудничества.
В современных условиях, когда все более очевидно проявляются негативные последствия изменения климата и нехватки традиционных источников энергии, мирное использование атомной энергии становится важнейшим альтернативным решением в целях улучшения качества жизни и реализации национальных стратегий развития.
Так, на климатическом саммите КОП28, прошедшем в прошлом году в Дубае, лидеры многих стран достигли ряда договоренностей об увеличении к 2050 году мощностей атомной энергии в три раза, что позволит резко снизить негативное воздействие углеводородных источников энергии на окружающую среду.
Использование надежных, безопасных, экономически эффективных и экологически чистых источников энергии – один из главных приоритетов масштабных реформ, проводимых в Новом Узбекистане.
В целях укрепления правовой и институциональной базы этой отрасли мы образовали профильное Национальное агентство, приняли Закон «Об использовании атомной энергии в мирных целях», долгосрочную Концепцию развития атомной энергетики и стратегию, направленную на усиление кадрового потенциала этой сферы. Также внедрили систему подготовки квалифицированных специалистов для отрасли.
Наша страна одной из первых в мире начала строительство малых атомных электростанций в соответствии с международными требованиями и стандартами. Мы рассматриваем МАГАТЭ в качестве важного партнера в успешной реализации этих проектов, а также ряда программ в области науки и здравоохранения.
Несомненно, внедрение передовых технологий атомной энергетики даст дополнительный импульс развитию нашей страны, созданию новых научно-технических разработок и переходу к инновационной экономике.
Хочу отдельно подчеркнуть, что сегодняшняя конференция станет важной площадкой для обмена знаниями и опытом, накопленными в этой области, налаживания всестороннего сотрудничества и выработки конкретных рекомендаций и практических предложений по эффективному использованию мирной ядерной энергии для достижения Целей устойчивого развития.
В повестку дня конференции включены такие актуальные вопросы, как строительство атомных электростанций, обеспечение их безопасности и экологические аспекты развития ядерных технологий, реализуемых в координации с МАГАТЭ.
Уверен, что на форуме будет также уделено внимание инновациям, ядерной медицине, развитию образования и подготовке квалифицированных кадров для атомной отрасли.
Убежден, что все идеи и инициативы, обсуждаемые в ходе конференции, послужат расширению диалога и международного сотрудничества в столь значимой сфере, укреплению энергетической безопасности и обеспечению устойчивого развития наших стран.
Узбекистан всегда готов к тесному взаимодействию со всеми зарубежными партнерами в этом приоритетном направлении.