Hurmatli anjuman ishtirokchilari!
Atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish va uni rivojlantirishning dolzarb masalalariga bag‘ishlangan xalqaro anjumanning barcha qatnashchilarini chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Mana shunday muhim va nufuzli forumni mamlakatimizda o‘tkazish tashabbusini faol qo‘llab-quvvatlagani va shaxsan ishtiroki uchun Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik bosh direktori Rafael Grossi janoblariga alohida minnatdorlik izhor etaman.
Mazkur anjumanning azaldan Sharq va G‘arbni bog‘lab kelgan, bugungi kunda xalqaro hamkorlik borasidagi eng dolzarb masalalar bo‘yicha global miqyosda samarali muloqot markaziga aylanib borayotgan qadimiy Samarqand shahrida o‘tkazilayotgani bizga alohida mamnuniyat bag‘ishlaydi.
Hurmatli konferensiya qatnashchilari!
Iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta’siri va an’anaviy energiya manbalari taqchilligi yaqqol sezilayotgan hozirgi sharoitda tinch atom hayot sifatini oshirish va milliy taraqqiyot strategiyalarini amalga oshirishda muhim muqobil yechim hisoblanadi.
Shu ma’noda, o‘tgan yili Dubay shahrida o‘tkazilgan KOP28 Iqlim sammitida ko‘plab mamlakatlar yetakchilarining atrof-muhitga uglevodorod energetikasi manbalari salbiy ta’sirini keskin kamaytirish maqsadida 2050 yilga qadar atom elektr energetikasi quvvatlarini uch barobarga oshirish bo‘yicha erishgan muhim kelishuvlari bejiz emas albatta.
Mamlakatimizni ishonchli, xavfsiz, iqtisodiy samarador va ekologik toza energiya manbalari bilan ta’minlash – Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida yetakchi o‘rin egallab kelmoqda.
Biz sohaning huquqiy-instutitsional asosini mustahkamlash uchun Milliy agentlik tashkil etdik, Atom energiyasidan tinchlik maqsadlarida foydalanish haqidagi qonun, Atom energiyasini rivojlantirish bo‘yicha uzoq muddatli konsepsiya, kadrlar salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan strategiyani qabul qildik. Soha uchun yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash tizimini joriy etdik.
Yurtimiz jahonda birinchilardan bo‘lib, xalqaro talab va standartlarga muvofiq, kichik quvvatli atom elektr stansiyalarini barpo etishga kirishdi. Biz ushbu loyihalarni, bundan tashqari, sog‘liqni saqlash va qator ilmiy dasturlarni muvaffaqiyatli amalga oshirishda MAGATEni o‘zimiz uchun muhim sherik deb bilamiz.
Hech shubhasiz, atom energiyasi bo‘yicha ilg‘or texnologiyalarning joriy etilishi mamlakatimiz taraqqiyotiga kuchli turtki beradi hamda yangi ilmiy-texnologik ishlanmalar va innovatsion iqtisodiyotga o‘tish uchun imkon yaratadi.
Hurmatli xonimlar va janoblar!
Ushbu anjuman sohada to‘plangan boy bilim va tajribalarni o‘zaro almashish, keng qamrovli hamkorlik o‘rnatish va Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda tinch atomdan samarali foydalanish bo‘yicha aniq tavsiya va amaliy takliflar ishlab chiqish uchun g‘oyat zarur muloqot maydoni bo‘lib xizmat qilishini alohida ta’kidlamoqchiman.
Konferensiya kun tartibiga sohadagi faoliyatni MAGATE bilan muvofiqlashtirgan holda AESlar barpo etish, ularning xavfsizligini ta’minlash, yadro texnologiyalarini rivojlantirishning ekologik jihatlari kabi o‘ta dolzarb masalalar kiritilgan. Shuningdek, innovatsiyalar, yadroviy tibbiyot, sohada ta’limni rivojlantirish va malakali kadrlar tayyorlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratiladi, deb ishonaman.
Aminmanki, anjuman davomida muhokama qilinadigan barcha g‘oya va tashabbuslar ushbu muhim tarmoqda o‘zaro muloqotni va xalqaro hamkorlikni kengaytirish, energetik xavfsizlikni mustahkamlash, davlatlarning barqaror taraqqiyotini ta’minlashga xizmat qiladi.
O‘zbekiston barcha xorijiy hamkorlar bilan ushbu ustuvor yo‘nalishda yaqin hamkorlik qilishga doim tayyordir.

To the participants of the International Conference “Perspective use of nuclear energy for peaceful purposes in sustainable development of Organization of Islamic Cooperation member states: international and national experience”
Distinguished participants of the conference!
I extend my heartfelt greetings to all participants of the international conference dedicated to the relevant issues of peaceful use of atomic energy and its development.
I would like to express special gratitude to Mr. Rafael Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency, for the strong support of the initiative to host such an important and prestigious forum in our country and for his personal participation.
We are particularly delighted that this event is taking place in the ancient city of Samarkand, which has historically bridged East and West, and today is emerging as an effective center of global dialogue on the most urgent issues of international cooperation.
Dear participants of the conference!
Under current conditions, when the negative impacts of climate change and the scarcity of traditional energy sources are becoming ever more evident, peaceful nuclear energy becomes an essential alternative solution for improving the quality of life and achieving national development strategies.
In this regard, it is not by chance that at the COP28 Climate Summit held last year in Dubai many national leaders reached significant agreements to triple nuclear power generation by 2050 in order to drastically reduce the negative environmental impact of hydrocarbon energy sources.
Ensuring reliable, safe, cost-effective and ecologically friendly energy sources for our country is one of the top priorities in the large-scale reforms carried out in New Uzbekistan.
We have established a National Agency to strengthen the regulatory and legal framework in this sector, adopted a Law on the Peaceful Use of Atomic Energy, a long-term Concept of Nuclear Power Development, and a strategy aimed at strengthening human resources in the field. We have introduced a system of training highly skilled specialists for the industry.
Our country was one of the first in the world to begin the construction of small nuclear power plants in accordance with international requirements and standards. We consider the IAEA as our major partner in the successful implementation of these projects, as well as a number of healthcare and scientific programs.
There is no doubt that the introduction of advanced nuclear power technologies will give a powerful impetus to the development of our country, create opportunities for new scientific and technical developments, and transitioning to an innovative economy.
I would like to underscore that this conference will serve as an important platform for the exchange of vast knowledge and experience accumulated in this field, establishment of comprehensive cooperation and development of specific recommendations and practical proposals for the effective use of peaceful nuclear energy in achieving the Sustainable Development Goals.
The agenda of the Conference includes highly pressing issues as the construction of nuclear power plants, ensuring their safety, and environmental aspects of nuclear technology development in coordination with the IAEA. I believe that the event will also focus on innovations, nuclear medicine, promotion of education in this area and training of skilled personnel.
I am confident that all the insights and initiatives discussed during the conference will promote dialogue and international cooperation in this vital field, strengthen energy security and ensure the sustainable development of countries.
Uzbekistan is always ready to cooperate closely with all foreign partners in this priority area.
I wish you all sound health, great achievements in your noble endeavors and success in the conference.