"Al-Jarida" gazetasi: O'zbekiston Konstitutsiyasi – erkin va farovon hayot kafolatidir
AL-KUVAYT, 11-dekabr. /"Dunyo" AA/. Kuvaytning "Al-Jarida" gazetasida "Konstitutsiya... O'zbekistonda erkin va farovon hayotni kafolatlaydi" sarlavhali maqola chop etildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
"Bu yil O'zbekistonda Konstitutsiya kuni "Konstitutsiya – erkin va farovon hayot kafolatidir!" shiori ostida nishonlanmoqda. Shu nuqtai nazardan, Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil 17-oktabrdagi "O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga tayyorgarlik ko'rish va uni nishonlash to'g'risida"gi farmoyishi bilan tasdiqlangan dastur asosida tashkiliy-amaliy, madaniy-ma'rifiy va huquqiy chora-tadbirlar amalga oshirildi", – deyilgan materialda.
Konstitutsiya mustaqillik yillarida ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy va ma'naviy-madaniy hayotning barcha sohalarida izchil va bosqichma-bosqich, uzviy va tizimli ravishda amalga oshirilayotgan keng qamrovli demokratik islohotlarning mustahkam yuridik manbai hamda asosiy huquqiy kafolatidir.
Gazeta yangilangan konstitutsiyaviy qoidalar ijtimoiy va xalqaro hayotning barcha jabhalariga bevosita tatbiq etilayotganligi sababli ular O'zbekistonda yashovchi har bir shaxsni qamrab olganini yozgan. 2023-yilda bo'lib o'tgan O'zbekiston Prezidenti saylovi yuksak siyosiy yetuklikni, yangi O'zbekiston barpo etish jarayonida amalga oshirilayotgan islohotlarning yuksak qo'llab-quvvatlanganini namoyish etdi.
Ta'kidlanganidek, 2024-yil 27-oktabrda bo'lib o'tgan Qonunchilik palatasi va boshqa hokimiyat organlariga bo'lib o'tgan saylovlar ham olg'a qo'yilgan muhim qadam bo'lib, saylov qonunchiligining yangi konstitutsiya va xalqaro standartlar asosida takomillashtirilishi saylovning yanada ochiq va oshkoraligiga erishishga xizmat qildi.
Maqola "O'tkazilgan parlament saylovi O'zbekistonda demokratik davlat faoliyatining yorqin namunasidir. Bunda Konstitutsiya ijtimoiy-siyosiy jarayonlar, fuqarolarning saylash va saylanish bo'yicha konstitutsiyaviy huquqlariga erishish, davlat organlarini shakllantirishda ularning samarali ishtirokini ta'minlashda muhim rol o'ynadi", degan fikrlar bilan yakunlangan.

Газета «Аль-Джарида»: Конституция является прочным юридическим основанием и гарантией демократических реформ в Узбекистане
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 11 декабря /ИА «Дунё»/. В кувейтской газете «Аль-Джарида» опубликована статья под заголовком «Конституция – гарант свободной и благополучной жизни в Узбекистане», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Автор статьи – академик Акмал Саидов отмечает, что Конституция нашей страны является прочным юридическим основанием и главным правовым механизмом, обеспечивающим проведение широкомасштабных демократических реформ. Эти реформы осуществляются последовательно, поэтапно, органично и системно в течение периода независимости, охватывая все сферы социально-экономической, политико-правовой и духовно-культурной жизни общества.
Подчёркивается, что обновленная Конституция непосредственно распространяются на все сферы общественной и международной жизни, затрагивая права и свободы каждого человека, находящегося на территории нашей страны.
«Прошедшие в 2023 году выборы Президента Узбекистана продемонстрировали высокую политическую зрелость, поддержку осуществляемых реформ в процессе построения Нового Узбекистана», - пишет издание.
Отмечается, что парламентские выборы 27 октября также стали важным шагом вперёд, и совершенствование избирательного законодательства на основе новой Конституции и международных стандартов послужило достижению ещё большей открытости и гласности этих выборов.
В заключение автор подчёркивает, что состоявшиеся парламентские выборы являются ярким примером функционирования демократического государства в Узбекистане. В этом контексте Конституция сыграла ключевую роль в регулировании общественно-политических процессов, обеспечении конституционных прав граждан на участие в выборах, включая право избирать и быть избранными, а также в обеспечении их эффективного вовлечения в процесс формирования государственных органов.