O'zbekiston va Kuvayt o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri havo qatnovlari yo'lga qo'yilishi mumkin
AL-KUVAYT, 21-dekabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston elchisi Ayubxon Yunusov Kuvayt Fuqaro aviatsiyasi bosh boshqarmasi rahbari shayx Hamud Muborak al-Hamud al-Jobir as-Saboh bilan uchrashuv o'tkazdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Suhbat chog'ida O'zbekiston va Kuvayt aviatsiya tashkilotlari o'rtasidagi hamkorlikni jadallashtirish, to'g'ridan-to'g'ri havo qatnovlarini yo'lga qo'yish va boshqa masalalar muhokama qilindi.
Shayx Hamud Muborak al-Hamud joriy yilning 24-oktabr kuni Malayziyada bo'lib o'tgan IKAO yig'ilishi doirasida O'zbekiston Fuqaro aviatsiyasi delegatsiyasi bilan bo'lgan samarali uchrashuvi natijalarini e'tirof etdi. Uning aytishicha, "Kuwait Airlines" aviakompaniyasining samolyotlar parkini kengaytirish maqsadida 2025-yilda "Al-Kuvayt-Toshkent" yo'nalishi bo'yicha avia reyslarni amalga oshirishni rejalashtirmoqda.
O'z navbatida, so'nggi yillarda viza rejimi soddalashtirilishi natijasida 90 dan ortiq xorijiy davlatlar, jumladan Kuvayt fuqarolari uchun O'zbekistonga vizasiz kirish tartibi amal qilayotgani ham "Kuwait Airlines" aviakompaniyasi yo'lovchilari sonining ortishiga turki bo'lishi qayd etildi.
Muzokaralar natijasida, Kuvayt Fuqaro aviatsiyasi bosh boshqarmasi va O'zbekistonning tegishli idoralari o'rtasida muzokaralar o'tkazish to'g'risida kelishib olindi.

Между Узбекистаном и Кувейтом планируется в 2025 году открыть прямые авиарейсы
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 21 декабря. /ИА "Дунё"/. Посол Узбекистана Аюбхон Юнусов встретился с главой Главного управления гражданской авиации Кувейта шейхом Хамудом Мубараком аль-Хамудом аль-Джабиром аль-Сабахом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе встречи обсуждались вопросы ускорения сотрудничества между авиационными организациями Узбекистана и Кувейта, налаживание прямых авиарейсов и другие вопросы.
Глава Главного управления гражданской авиации Кувейта отметил результаты своей плодотворной встречи с делегацией гражданской авиации Узбекистана в рамках заседания ИКАО, состоявшегося в Малайзии 24 октября текущего года. По его словам, авиакомпания «Kuwait Airlines» в 2025 году планирует осуществлять полеты по маршруту Эль-Кувейт – Ташкент.
Отмечено, что безвизовый порядок въезда в Узбекистан для граждан более чем 90 зарубежных стран, включая Кувейт, также увеличит количество пассажиров этого рейса.
По итогам встречи достигнута договоренность о проведении переговоров между Главным управлением гражданской авиации Кувейта и соответствующими ведомствами Узбекистана.