O'zbekistonning insonparvarlik tashabbusi doirasidagi sa'y-harakatlari Kuvayt OAV nigohida
AL-KUVAYT, 3-yanvar. /"Dunyo" AA/. Kuvaytning arab tilidagi "Al-Jarida" gazetasi hamda "Q8 Press" elektron nashrida "G'azo sektoridan 100 nafar bola va ayol O'zbekistonga davolanish uchun keldi" nomli maqolalar e'lon qilindi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Maqolalarda ta'kidlanishicha, O'zbekiston G'azo sektoridan kelgan 100 ga yaqin falastinlik bolalar va ayollarni o'z shifoxonalarida bepul davolash uchun qabul qildi.
Nashrlar, shuningdek, O'zbekiston milliy axborot agentligining xabariga tayangan holda, "Saudiya Arabistonining Ar-Riyoz shahrida bo'lib o'tgan Arab-Islom sammitida ishtirok etgan Prezident Shavkat Mirziyoyev o'z mamlakati urush oqibatlaridan aziyat chekkani falastinlik bolalar va ayollarni O'zbekiston kasalxonalarida bepul davolashga tayyorligini tasdiqlagan", - deya e'tirof etishgan.
Qayd etilishicha, 26-dekabr kuni O'zbekiston tomonidan Misrga maxsus samolyot jo'natilgan hamda 100 nafar falastinlik va ularning hamrohlari Toshkentga yetkazilib, shifoxonalarga yotqizilgan.

Гуманитарные акции Узбекистана в фокусе внимания СМИ Кувейта
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 3 января. /ИА «Дунё»/. Кувейтские газета «Аль-Джарида» и электронное издание «Q8 Press» сообщили о принятии Узбекистаном около 100 палестинских детей и женщин из сектора Газа на бесплатное лечение в больницах, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Отмечается, что Президент Шавкат Мирзиёев, принявший участие в арабо-исламском саммите, состоявшемся в Эр-Рияде, подтвердил, что наша страна готова оказать помощь палестинским детям и женщинам, пострадавшим от последствий войны, бесплатно в госпиталях Узбекистана.
«В связи с этим 26 декабря Узбекистан направил специальный самолет в Египет, где эти 100 палестинцев и их сопровождающие были доставлены в Ташкент и госпитализированы», - резюмируют СМИ Кувейта.