O'zbekiston Prezidenti Dubay shahrida BAA Vitse-prezidenti, Bosh vaziri bilan uchrashdi
TOSHKENT, 15-yanvar. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklariga rasmiy tashrifi doirasida bugun Dubay shahrida BAA Vitse-prezidenti, Bosh vaziri Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum bilan muzokara o'tkazdi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Davlatimiz rahbari matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, uchrashuvda bugun bo'lib o'tgan oliy darajadagi muzokaralar samarali bo'lgani hamda O'zbekiston-BAA munosabatlarini strategik sheriklik darajasiga ko'targani yuqori baholandi.
Davlat boshqaruvi samaradorligini oshirish va boshqaruv kadrlarini tayyorlash kabi sohalarda faol muloqotlar va samarali hamkorlik olib borilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yuqori texnologiyalar, raqamlashtirish, infratuzilmani rivojlantirish va boshqa istiqbolli yo'nalishlarda yangi loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishga kelishib olindi.
BAAdagi sheriklar bilan O'zbekistonda sun'iy intellekt sohasida yaqindan hamkorlik qilishdan manfaatdorlik bildirildi.
Dubayning ilg'or yechimlarini shaharsozlik sohasiga, jumladan, Yangi Toshkentda zamonaviy infratuzilmani yaratish doirasida joriy etishga alohida e'tibor qaratildi.
Tomonlar faol muloqotni davom ettirish va amaliy sheriklikning barcha yo'nalishlarida keng ko'lamli hamkorlikni rivojlantirishga kelishib oldilar.

Президент Узбекистана встретился в городе Дубае с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ
ТАШКЕНТ, 15 января. /ИА «Дунё»/. В рамках официального визита в Объединённые Арабские Эмираты Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев сегодня провел в городе Дубае переговоры с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ Шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, в ходе встречи дана высокая оценка плодотворным результатам состоявшихся сегодня переговоров на высшем уровне, по итогам которых узбекско-эмиратские отношения были выведены на уровень стратегического партнерства.
С удовлетворением отмечены активные контакты и плодотворное взаимодействие в таких сферах, как повышение эффективности государственного управления и подготовка управленческих кадров.
Достигнута договоренность о разработке и реализации новых проектов в области высоких технологий, цифровизации, развития инфраструктуры и других перспективных направлениях.
Выражена заинтересованность в тесном сотрудничестве с эмиратскими партнерами в области искусственного интеллекта в Узбекистане.
Особое внимание уделено внедрению передовых решений Дубая в сферу градостроительства, в том числе в рамках создания современной инфраструктуры в Новом Ташкенте.
Стороны договорились продолжить активный диалог и наращивать полномасштабное сотрудничество по всем направлениям практического взаимодействия.