Aholini uy-joy bilan ta’minlash yanada kengayadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 23 yanvar kuni ipoteka dasturi doirasida 2024 yilda amalga oshirilgan ishlar va 2025 yilgi rejalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
O‘tgan yili yurtimizda jami 40 million kvadrat metrdan ziyod bino-inshootlar qurilgan. Jumladan, 100 mingdan ziyod xonadonga ega 2 ming 44 ta ko‘p qavatli uylar bunyod etilgan.
Bu faqat ijtimoiy yoki qurilish masalasi emas, balki hududlar iqtisodiyotida yana bir drayver bo‘lmoqda. Xususan, mazkur uylarni barpo etishda va yondosh tarmoqlarda 350 ming odam ish bilan ta’minlangan. Mebel, elektrotexnika, to‘qimachilik, qurilish materiallari sohalarida qo‘shimcha 11 trillion so‘mlik bozor paydo bo‘lgan. Iqtisodiyotda 73 trillion so‘m mablag‘ aylanib, byudjetga 14 trillion so‘m tushgan.
Sohani rag‘batlantirish uchun 2024 yilda 59 ming odamga 17 trillion so‘m ipoteka krediti ajratilgan. Quruvchi va developerlarga aylanma mablag‘ uchun jami 3 trillion so‘m berilgan.
Imkoniyatlardan to‘la foydalanilsa, natijalar bundan-da yaxshi bo‘lardi. Lekin Qoraqalpog‘iston, Jizzax va Sirdaryoda ayrim loyihalar o‘z holiga tashlab qo‘yilgan. Ba’zi viloyatlarda auksionda sotib olingan o‘nlab yerlarda qurilish boshlanmagan. Aholi va infratuzilmadan uzoq joyda qurilgani uchun 781 ta xonadon sotilmagan.
Davlatimiz rahbari, ayniqsa, “Yangi O‘zbekiston” massivlaridagi ishlarning borishidan noroziligini bildirdi.
– “Yangi O‘zbekiston” massivlarini qurish bu – Prezident siyosati. Ular bilan hududlar obod bo‘ladi, madaniyat, ma’rifat, dunyoqarash o‘zgaradi, savdo va xizmatlar ko‘payadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois bu borada yangi tartib belgilandi. Endi “Yangi O‘zbekiston” massiviga ajratilgan yer bo‘yicha loyihalash 2 oydan oshmasligi, 3 oy ichida qurilish boshlanishi kerak. Bu talab buzilsa, yer qayta auksionga chiqariladi. Loyiha ko‘pi bilan o‘n besh kunda ekspertizadan o‘tkaziladi.
Bu yil ushbu massivlar infratuzilmasi uchun 1,2 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Qurilishda “eskrou” tizimi joriy qilinishi bilan, developerlarga hozirgidan pastroq stavkada 1 milliard dollar aylanma mablag‘ jalb etish imkoniyati paydo bo‘ladi. Muhimi, ularni moliyalashtirish uy qurish bilan birga boshlanadi va davom etadi. Fuqarolar esa qurilish boshidan ipoteka va subsidiya olish, uy bitmasdan ham boshqa odamga sotish imkoniga ega bo‘ladi.
Ishonchli developerlar uchun yana bir imkoniyat: imoratning 50 foizi qurilganda fuqarolar kredit va subsidiya olishi mumkin bo‘ladi. Ushbu tartib nafaqat imtiyozli, balki tijorat ipoteka kreditlari uchun ham tatbiq etiladi.
Quruvchi tashkilotlar qurilish boshlaganidan yakunlagunicha, lekin ko‘pi bilan 12 oy davomida yer solig‘i to‘lashdan ozod qilinadi. Ob’ekt muddatida topshirilmasa, developer yer solig‘ini 2 karra miqdorda to‘laydi.
“Yangi O‘zbekiston” massivi uchun ajratilgan yerning 10 foizi developerlarga tijorat binolari qurish uchun yagona lot sifatida savdoga chiqariladi. Uylarning 1-2-qavatida xususiy bog‘chalar ochish qo‘llab-quvvatlanib, mulk solig‘idan ham ozod etiladi.
Umuman, 2030 yilgacha 100 ta “Yangi O‘zbekiston” massivi qurilishi rejalashtirilgan. Buning uchun yerlar kamida 70 ming odam yashaydigan tuman markazi yoki shahar hududiga 1-2 kilometr masofadagi joydan ajratiladi. Bu massivlarning har birida 100 ming kvadrat metrli 2 mingta xonadon quriladi.
Ishlarni sifatli tashkillashtirish uchun zamonaviy menejerlardan iborat “O‘z uyim” kompaniyasi tuziladi. Ushbu kompaniya “Yangi O‘zbekiston” massivlariga yer tanlash, loyihalash, qurish va ekspluatatsiya qilishga mas’ul bo‘ladi.
Mutasaddilarga xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda, kelgusi besh yil uchun uy-joy siyosati strategiyasini ishlab chiqish topshirildi.
Qurilish sifati va nazorati masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi. Endi bu jarayonlar soddalashtirilishi qayd etildi.
Jumaladan, binokorlar “Shaffof qurilish” platformasi orqali tayyor loyihani idoralar bilan onlayn kelishadi. Inshootning loyihaga mosligini Qurilish sohasida nazorat qilish inspeksiyasi tekshiradi va bitganidan keyin xulosa beradi. Zarur hollarda, boshqa sohadagi mutaxassislarni jalb qiladi. Qurilish davomida zilzilaga bardoshlilikni sinovdan o‘tkazgan laboratoriyaning o‘zi oxirida qo‘shimcha haq olmay xulosa beradi. Binoni foydalanishga topshirishda hozirgi 7 ta idora o‘rniga faqat 2 ta – Qurilish inspeksiyasi va yong‘in xavfsizligining xulosasi yetarli bo‘ladi.
Ma’lumki, yaqinda Toshkent shahrini Bosh rejasi tasdiqlandi. Endi arxitektura-rejalashtirish topshirig‘i va qurilishga ruxsat berish jarayonini birlashtirib, bunga ketadigan vaqtni 2 karra qisqartirish zarurligi aytildi. Bu tizim kelgusi yildan boshqa viloyatlarda ham yo‘lga qo‘yiladi. Yer olishdan boshlab, binoni foydalanishga topshirishgacha bo‘lgan har bir bosqich ko‘rinib turadigan raqamli tizim yaratiladi.
Sohaga salohiyatli developerlarni jalb qilish maqsadida, bundan buyon ko‘p qavatli uy qurish uchun yerlar auksionda faqat QQS to‘lovchi yuridik shaxslarga sotiladi.
Bugungi kunda 15 mingga yaqin ko‘p qavatli uylarga tutash maydon mulkdorga biriktirilmagani sababli boshqaruv-servis kompaniyasi xizmat ko‘rsatadigan hududlar chegarasi ma’lum emas. Bunday joylarni aniq belgilab, kompaniyalarga biriktirish, daraxtlar ekib, atrof-muhitni asrash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi. Bu boradagi shartnomaviy munosabatlar va yashil hudud bo‘yicha me’yorlarni qonun bilan mustahkamlash zarurligi ta’kidlandi.
Joriy yilda mamlakatimizda 120 ming xonadonli ko‘p qavatli uy qurilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Yangi Toshkentda 15 ming xonadon barpo qilish ko‘zda tutilgan. Bu uylarda “yashil” energiyadan foydalaniladi. Energiya barqarorligini ta’minlash uchun xususiy sheriklik asosida 100 megavatt soat sig‘imli elektr saqlash quvvati o‘rnatiladi.
Yangi Toshkentdagi uylarni isitish va sovutish markazlashgan “uch generatsiya” tizimi orqali bo‘ladi. Buning hisobiga yoz mavsumida elektr sarfi 4 karra qisqaradi. Barcha bino-inshootlarga yuqori energiya samaradorlik talablari joriy qilinadi. Transport, yoritish tizimlari va zaryadlash stansiyalari faqat “yashil” texnologiyalar asosida bo‘ladi.
Eski uylarni renovatsiya asosida yangilash masalasiga ham e’tibor qaratildi.
Bunda yerdan foydalanish samaradorligi 4-5 karra oshadi, kommunikatsiya xarajati 2 karra kamayadi. Asosiysi, bu orqali shu hududdagi odamlarning dunyoqarashi o‘zgaradi, turmush tarzi tubdan yaxshilanadi, ish o‘rni ko‘payib, iqtisodiyot rivojlanadi.
Jizzax, Marg‘ilon, Qo‘qon, Shahrisabz, Qarshi shaharlari, Do‘stlik va poytaxt tumanlarida shunday ishlar boshlangan. Bu bosqichma-bosqich boshqa hududlarda ham amalga oshiriladi.
Bu yil uy-joy dasturlarini moliyalashtirishga byudjetdan 15 trillion 500 milliard so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan. Banklar tomonidan bunga qo‘shimcha 10 trillion so‘m, “Ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi” tomonidan 2,3 trillion so‘m yo‘naltiriladi.
Buning yordamida 70 mingta xonadonning ipoteka krediti orqali sotilishiga sharoit yaratiladi. Shundan 30 ming xonadon, boshlang‘ich badaliga byudjetdan subsidiya to‘langan holda, daromadi yuqori bo‘lmagan oilalarga beriladi.
Yig‘ilishda viloyat hokimlari “Yangi O‘zbekiston” massivlari qurilishi, ipoteka va renovatsiya loyihalari bo‘yicha axborot berdi.

The provision of housing to the population will expand significantly
On January 23, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting to discuss the results of the work done in 2024 within the framework of the mortgage program, as well as plans for 2025.
Last year, more than 40 million square meters of various buildings and structures were built in the country. In particular, 2,044 apartment buildings with over 100 thousand apartments were erected.
The housing sector is not only a social aspect or a construction issue, but also one of the drivers of economic development in the regions. In particular, 350 thousand people were involved in the construction of these houses and in related industries. An additional market worth 11 trillion UZS has been formed in the furniture, electrical equipment, textiles, and building materials sectors. 73 trillion UZS are involved in the economy, and the budget received 14 trillion UZS.
To stimulate the industry, 59 thousand people received mortgage loans for 17 trillion UZS in 2024. A total of 3 trillion UZS of working capital were allocated to builders and developers.
The results would be even better if all opportunities were used to the fullest. However, in the Republic of Karakalpakstan, as well as in Jizzakh and Syrdarya regions, some projects were unfinished. In many areas, construction never began on dozens of land plots purchased at auction. Due to the remoteness of residential areas and infrastructure, 781 apartments remained unsold.
The Head of state expressed dissatisfaction with the work progress, especially in the New Uzbekistan housing estates.
“The construction of the New Uzbekistan housing estates is part of the presidential policy. Thanks to them, the regions are being improved, the culture and education of residents are increasing, the worldview is changing, trade and the service sector are growing”, Shavkat Mirziyoyev emphasized.
In this regard, a new procedure will be established. From now on, the design of the New Uzbekistan neighborhood should take no more than two months, and construction should begin within three months. If this requirement is violated, the land is put up for auction again. The design examination is allowed to be carried out in a maximum of 15 days.
This year, 1.2 trillion UZS will be allocated for the infrastructure of such areas.
With the introduction of the escrow system, developers will have the opportunity to attract up to $1 billion in working capital at a lower interest rate. It is essential that financing and construction can be carried out in parallel. Citizens will be able to receive a mortgage loan and a subsidy at the initial stage of construction and, if desired, sell their housing before the completion of the facility.
Another opportunity opens up for reliable developers: citizens can receive loans and subsidies as soon as 50 percent of the residential facility is built. This procedure will apply not only to preferential but also to commercial mortgage loans.
Construction organizations are exempt from paying land tax from the start to the end of construction, but for no more than 12 months. If the facility is not completed on time, the developer will pay double the land tax.
Ten percent of the land allocated for the New Uzbekistan housing estate will be auctioned as one lot for the construction of commercial buildings. In addition, if private kindergartens are opened on the first two floors of residential buildings, their activities will be supported by an exemption from property tax.
In total, 100 New Uzbekistan housing estates are planned to be built by 2030. Land plots for this will be allocated 1-2 kilometers from the borders of district centers or cities designed to accommodate at least 70 thousand people. In each such housing estate, it is planned to build 2 thousand apartments with a total area of 100 thousand square meters.
For the high-quality organization of the work, the company O’z Uyim (My Home) will be created with the participation of modern managers. It will be responsible for selecting land plots, designing, constructing, and furthering the operation of the New Uzbekistan housing estates.
Special attention was paid to issues of quality and control in construction. It was noted that these processes will be simplified.
In particular, builders can coordinate completed projects with the relevant departments online through the Shaffof Qurilish platform. The Construction Control Inspectorate will check the compliance of the facility under construction with the project and issue a conclusion upon completion of construction. If necessary, other specialized specialists will be involved. The laboratory that checks seismic resistance during construction will provide a conclusion upon completion of the work at no additional charge. To put the building into operation, instead of the current seven departments, only the findings of the construction inspectorate and the fire safety service will be required.
The master plan of the city of Tashkent was recently approved. Combining the stages of issuing an architectural planning assignment and a construction permit is necessary, cutting the waiting time in half. From 2025, this system will be implemented in other areas. A single digital monitoring will be available at each stage – from obtaining land to putting the building into operation.
To attract more reliable developers to the industry, from now on, only legal entities that are VAT payers will be able to purchase land plots for the construction of apartment buildings at auction.
Today, 15 thousand apartment buildings do not have registered adjacent territories, so the boundaries of the plots serviced by management and service companies are not defined. An order has been given to designate such plots, assign them to management companies, engage in landscaping, and protect the environment. The need to enshrine contractual relations and standards for green zones in law was noted.
This year, the country plans to build 120 thousand apartments. Also, in New Tashkent, it is planned to build housing with 15 thousand apartments. These houses will be provided with green energy. For reliable energy supply, the private sector will install electricity storage systems with a capacity of 100 megawatt-hours.
In New Tashkent, the heating and cooling of houses will be carried out using centralized trigeneration. This will reduce electricity consumption in the summer by four times. Requirements for increased energy efficiency will be implemented in all buildings and structures. Transport and lighting infrastructure and charging stations will be exclusively green.
The issue of renovating old houses was also touched upon. As a result of such a program, land use efficiency will increase by 4-5 times, and utility costs will be halved. But the main thing is that it changes the lifestyle of residents, dramatically improves living conditions, and promotes employment growth and economic development.
Such work has already begun in the cities of Jizzakh, Margilan, Kokand, Shakhrisabz, and Karshi, as well as in Dustlik district and one of the capital’s districts. Gradually, renovation is planned to be extended to other regions.
This year, it is planned to allocate 15.5 trillion UZS from the budget to finance housing programs. Banks will additionally provide 10 trillion UZS, and the Mortgage Refinancing Company will provide 2.3 trillion UZS.
This will allow 70 thousand apartments to be sold on mortgages, of which 30 thousand will be intended for low-income families; at the same time, they will be paid a subsidy for the initial payment from the state budget.
At the meeting, the regional hokims reported on the progress of the construction of the New Uzbekistan housing estates, and the implementation of mortgage and renovation projects.