Al-Kuvayt shahrida O'zbekiston-Kuvayt biznes-forumi bo'lib o'tdi
AL-KUVAYT, 29-yanvar. /"Dunyo" AA/. Kuvayt Savdo-sanoat palatasida mamlakatimizning investitsiyaviy salohiyatiga bag'ishlangan davra suhbati va O'zbekiston-Kuvayt biznes-forumi tashkil etildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbirlarda Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o'rinbosari Shoxrux G'ulomov boshchiligidagi O'zbekiston delegatsiyasi qatnashdi. Kuvayt tomonidan Savdo-sanoat palatasi rahbariyati, Investitsiya kompaniyalari uyushmasi, Sanoat korxonalari uyushmasi, yirik sarmoyaviy kompaniyalar vakillari ishtirok etdi.
Kuvaytlik investor va biznes doiralari vakillariga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli o'zgarishlar, iqtisodiyotni liberallashtirish, xorijiy investorlar uchun yaratilgan qulayliklar haqida batafsil so'zlab berildi.
O'zbekistonning investitsion salohiyatiga va mamlakatimizdagi erkin iqtisodiy hududlar faoliyatiga bag'ishlangan videoroliklar namoyish etildi.
Tadbirda doirasida, shuningdek, O'zbekistonda amalga oshirilishi rejalashtirilgan sarmoyaviy loyihalar va davlat-xususiy sherikchilik asosidagi dasturlar taqdimoti o'tkazildi.
Kuvayt biznesi vakillari bilan ikki tomonlama muzokaralar uyushtirildi. Qayd etish kerakki, Kuvayt tomoni O'zbekistondagi loyihalarga yuqori qiziqish bildirdi.
Tomonlar o'rtasida o'zaro ma'lumot almashish, hamkorlikning istiqbolli yo'nalishlari bo'yicha amaliy ishlarni boshlash bo'yicha muloqotlarni davom ettirishga kelishib oldi.

Инвестиционный потенциал Узбекистана заинтересовал кувейтский бизнес
ЭЛЬ-КУВЕЙТ, 29 января. /ИА «Дунё»/. В Торгово-промышленной палате Кувейта состоялись «круглый стол», посвященный инвестиционному потенциалу Узбекистана, и узбекско-кувейтский бизнес-форум, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Для участия в данных мероприятиях в Кувейт прибыла делегация во главе с заместителем министра инвестиций, промышленности и торговли Шохрухом Гулямовым.
Кувейтскую сторону представили руководство Торгово-промышленной палаты страны, представители крупных инвестиционных компаний, Ассоциации промышленных и инвестиционных предприятий.
На мероприятии были продемонстрированы материалы, посвященные инвестиционному потенциалу и деятельности свободных экономических зон нашей страны.
Также были представлены инвестиционные проекты, планируемые к реализации в нашей стране, в том числе на основе государственно-частного партнерства.
Стоит отметить, что большинство крупных кувейтских компаний проявили большой интерес к проектам Узбекистана.
В завершение стороны обменялись контактной информацией и договорились продолжить переговоры по перспективным направлениям будущего сотрудничества.