O‘zbekiston Prezidenti Al-Kuvayt shahriga keldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Kuvayt Davlati Amiri Shayx Mish’al as-Sabohning taklifiga binoan 17 fevral kuni rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga keldi.
Al-Kuvayt xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Amir Shayx Mish’al as-Saboh, Valiahd Shayx Saboh Xolid al-Hamad as-Saboh va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
O‘zbekiston yetakchisining tashrifi sharafiga faxriy qorovul saf tortdi, davlat bayroqlari ko‘tarildi, ikki mamlakat madhiyalari yangradi.
Prezidentimiz faxriy qorovul safi oldidan o‘tdi. So‘ng davlat rahbarlari rasmiy delegatsiyalar a’zolari va diplomatik korpus vakillarini qutladilar.
Aeroportning Amir terminalida yetakchilar o‘rtasida qisqa suhbat bo‘lib o‘tdi.
Bugun O‘zbekiston Prezidenti va Kuvayt Amiri oliy darajada muzokara o‘tkazadilar. Sammit kun tartibidan O‘zbekiston bilan Kuvayt o‘rtasidagi do‘stlik va ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya-moliyaviy va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlikni kengaytirish masalalari o‘rin olgan.

The President of Uzbekistan arrives in Kuwait City
At the invitation of the Amir of the State of Kuwait, Sheikh Meshal Al Sabah, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, arrived in the country on February 17 for an official visit.
Amir Sheikh Meshal Al Sabah, Crown Prince Sheikh Sabah Al-Khaled Al-Hamad Al-Sabah, and other high-ranking officials welcomed the President of Uzbekistan at Kuwait International Airport.
In honor of the Uzbekistan Leader’s arrival, a guard of honor was assembled, national flags were raised, and the national anthems of both countries were played.
The President of Uzbekistan walked around the guard of honor. The heads of state then greeted members of the official delegations and representatives of the diplomatic corps.
A brief conversation between the leaders took place in the Amir’s terminal at the airport.
Today, the President of Uzbekistan and the Amir of Kuwait will hold high-level talks. The summit agenda includes discussions on further strengthening friendship and multifaceted partnership between Uzbekistan and Kuwait and expanding cooperation in political, trade-economic, investment-financial, and cultural-humanitarian spheres.
Following the meetings, several intergovernmental and interagency agreements are expected to be signed.