O‘zbekiston Prezidenti Kuvayt Hukumati rahbarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Kuvaytga tashrifi doirasida o‘zi uchun ajratilgan qarorgohda ushbu mamlakat Bosh vaziri vazifasini bajaruvchi, ichki ishlar vaziri Shayx Fahd as-Saboh boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda Kuvayt tomonidan moliya va investitsiyalar vaziri Nura Sulaymon al-Fassam, savdo va sanoat vaziri Xalifa Abdulla al-Askar hamda Investitsiya agentligi direktori Shayx Saud as-Saboh ham ishtirok etdi.
Bugun bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki davlat rahbarlarining O‘zbekiston-Kuvayt munosabatlarini keng qamrovli sheriklik darajasiga olib chiqqan uchrashuvi samarali bo‘lgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
"Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" sammitida ishtirok etish uchun Kuvayt Amirining O‘zbekistonga bo‘lajak tashrifiga birgalikda tayyorgarlik ko‘rish muhimligi qayd etildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni rivojlantirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
Shu nuqtai nazardan, Qo‘shma investitsiya platformasi va Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish, shuningdek, qishloq xo‘jaligi, logistika va transport, gidroenergetika, infratuzilma, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika va boshqa tarmoqlardagi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va ilgari surish muhimligi qayd etildi.
"Yo‘l xaritasi"ga kiritilgan kooperatsiya dasturlari va loyihalarini ilgari surish maqsadida faol muloqotlar va o‘zaro tashriflarni tashkil etishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана принял главу Правительства Кувейта
17 февраля в рамках программы пребывания в Кувейте Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в отведенной для него резиденции принял делегацию во главе с исполняющим обязанности Премьер-министра, министром внутренних дел страны Шейхом Фахдом ас-Сабахом.
Кувейтская сторона на встрече была также представлена министром финансов и инвестиций Нурой Сулейман аль-Фассам, министром торговли и промышленности Халифом Абдаллой аль-Аскаром и директором Инвестиционного агентства Шейхом Саудом ас-Сабахом.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей, достигнутых по итогам прошедших сегодня переговоров на высшем уровне.
Выражено глубокое удовлетворение плодотворными результатами состоявшейся встречи лидеров двух государств, которая вывела узбекско-кувейтские отношения на уровень всеобъемлющего партнерства.
Отмечена важность совместной подготовки к предстоящему визиту Эмира Кувейта в Узбекистан для участия в саммите «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
В качестве приоритетной задачи обозначено развитие торгово-экономических и инвестиционных связей.
В данном контексте отмечена важность создания Совместной инвестиционной платформы и Делового совета, а также поддержки и продвижения проектов в таких отраслях, как сельское хозяйство, логистика и транспорт, гидроэнергетика, инфраструктура, здравоохранение, фармацевтика и других.
Достигнута договоренность об организации активных контактов и взаимных визитов в целях продвижения совместных программ и проектов кооперации, включенных в «дорожную карту».