Saroy 1960-1964 yillarda o‘ziga xos arab me’morchiligi uslubida bunyod etilgan va 1990 yilgacha Kuvaytga tashrif buyurgan xorijiy rahbarlar uchun rasmiy qarorgoh bo‘lib xizmat qilgan.
2019 yilda saroyda muzey ochilgan bo‘lib, unda 32 ming kvadrat metr maydonda Kuvaytning ko‘p asrlik tarixi va madaniyatini aks ettiruvchi noyob eksponatlar namoyish etilmoqda.
Davlatimiz rahbari muzey ekspozitsiyasi bilan tanishib, uning me’moriy konsepsiyasi va zamonaviy infratuzilmasini yuqori baholadi.
O‘zbekiston bilan Kuvayt madaniy almashinuvlarini, xususan, muzey ishi va tarixiy merosni asrash sohasidagi aloqalarni kengaytirish, qo‘shma gumanitar dasturlarni amalga oshirish va o‘zaro ko‘rgazmalar tashkil etish muhimligi qayd etildi.

The President of Uzbekistan visited the Al Salam Palace Museum
As part of his visit program, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, visited the Al Salam Palace Museum in Kuwait City.
The palace was built between 1960 and 1964 in a unique Arab architectural style and served as the official residence for visiting foreign leaders until 1990.
In 2019, the palace was transformed into a museum, showcasing collections of unique artifacts that reflect Kuwait’s centuries-old history and culture. The museum spans an area of 32,000 square meters.
The President of Uzbekistan explored the museum’s exhibits, highly appreciating its architectural concept and modern infrastructure.
The importance of expanding cultural exchanges between Uzbekistan and Kuwait was emphasized, particularly in museum management and historical heritage preservation, as well as the implementation of joint humanitarian programs and the organization of mutual exhibitions.
Following the visit, the President of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, left a note in the museum’s Guests of Honor Book.