O‘zbekiston Prezidenti va Kuvayt Davlati Valiahdi keng qamrovli sheriklikni rivojlantirish rejalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18 fevral kuni Al-Kuvayt shahriga tashrif doirasida ushbu mamlakat Valiahdi Shayx Saboh as-Saboh bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Kuvayt o‘rtasidagi do‘stlik va keng qamrovli sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Valiahdga samimiy qabul va alohida e’tibor uchun minnatdorlik bildirdi.
Kuni kecha bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi tarixiy muzokaralar, hukumat a’zolari va yetakchi kompaniyalar bilan sermahsul uchrashuvlar ko‘p qirrali O‘zbekiston-Kuvayt munosabatlarini kengaytirish uchun mustahkam asos bo‘lishi ta’kidlandi.
Oliy va yuqori darajada yaqin muloqot va almashinuvlarni davom ettirishga kelishib olindi. Investitsiyalarni jalb qilish uchun platformani tez fursatda ishga tushirish, agrosanoat majmui, transport va logistika, sog‘liqni saqlash, ta’lim, farmatsevtika, infratuzilma va boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishga kelishib olindi.
"Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqoti doirasidagi tashabbuslarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Qabul qilingan barcha qaror va kelishuvlar ijrosi ustidan birgalikda nazorat o‘rnatish masalasi kelishib olindi.

The President of Uzbekistan and the Crown Prince of Kuwait discuss plans for comprehensive partnership development
On February 18, on the second day of his visit to Kuwait, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, met with the Crown Prince of Kuwait, Sheikh Sabah Al-Sabah.
The discussions focused on further developing and strengthening the friendship and comprehensive partnership between Uzbekistan and Kuwait.
The Leader of Uzbekistan expressed his sincere gratitude to the Crown Prince for the warm welcome and special attention.
It was emphasized that the historic high-level negotiations held the previous day and productive meetings with government members and leading companies lay a solid foundation for expanding multifaceted relations between Uzbekistan and Kuwait.
It was agreed to continue close contacts and exchanges at various levels. Agreements were reached on the prompt launch of a platform for attracting investments and implementing cooperation projects in the agro-industrial complex, transport and logistics, healthcare, education, pharmaceuticals, infrastructure, and other sectors.
Special attention was given to the mutual support of initiatives within the framework of the “Central Asia – Gulf Cooperation Council” dialogue.
An agreement was also reached on establishing joint oversight to ensure the implementation of all adopted decisions and agreements.