Kuvayt Davlatiga rasmiy tashrif yakunlandi
Davlatimiz rahbari Al-Kuvayt shahrida Amir Shayx Mish’al as-Saboh va Valiahd Shayx Saboh as-Saboh bilan tarixiy muzokaralar, shuningdek, ushbu mamlakat hukumatining a’zolari, yetakchi kompaniyalari va moliyaviy institutlari rahbarlari bilan samarali uchrashuvlar o‘tkazdi.
Sammit yakunida Qo‘shma bayonot qabul qilindi, shuningdek, hamkorlikning turli yo‘nalishlari, jumladan, iqtisodiy sohada 4,9 milliard dollarlik salmoqli kelishuvlar to‘plami imzolandi.
Davlatimiz rahbari madaniy dastur doirasida "As-Salom" saroy-muzeyining Quvayt xalqi madaniyati va tarixini aks ettiruvchi ekspozitsiyalarini ko‘zdan kechirdi.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, Al-Kuvayt xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Valiahd Shayx Saboh as-Saboh va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi.

The President of Uzbekistan completes his official visit to the State of Kuwait
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, completed his first official visit to the State of Kuwait.
During his stay in Kuwait City, the President of Uzbekistan held historic negotiations with Amir Sheikh Meshal Al Sabah and Crown Prince Sheikh Sabah Al-Sabah, as well as productive meetings with key members of the government, heads of leading companies, and financial institutions of the country.
Following the summit, a Joint Statement was adopted, and a substantial package of agreements was signed in various areas of cooperation, including economic projects worth $4.9 billion.
As part of the cultural program, the Leader of Uzbekistan visited the exhibits of the Al Salam Palace Museum, which showcase the culture and history of the people of Kuwait.
Following the visit, Crown Prince Sheikh Sabah Al-Sabah and other officials saw off the President of Uzbekistan at Kuwait International Airport.