Aholi bandligi, investitsiya va eksport ko‘rsatkichlari bo‘yicha axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 4 mart kuni kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlash, investitsiya va eksport ko‘rsatkichlari bo‘yicha hisobot bilan tanishdi.
Yil boshidan aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha yangi tizim joriy qilingan edi. 208 ta tuman va shahar hokimlari hamda banklar rahbarlari o‘rtasida bu borada hamkorlik shartnomalari imzolandi. Bank filiallarida mahallabay ishlash bo‘limlari tashkil etilib, ularga “mahalla bankirlari” tayinlandi.
Bularning natijasida yanvar oyida 239 ming, fevral oyida 480 ming aholi daromadli mehnatga jalb qilindi. Yil boshidan kichik va o‘rta biznesga jami 14 trillion so‘m kredit yo‘naltirildi. Jumladan, tadbirkorlik dasturlari doirasida 2 trillion so‘m ajratildi.
Odamlarga daromad topish imkoniyatlari, tayyor biznes loyihalari tanishtirilib, ularni amalga oshirish yo‘llari o‘rgatilmoqda. Ishli bo‘lganlar soliq qo‘mitasida tasdiqlanmoqda. Mas’ullarga yuklatilgan vazifalar ijrosi tahlil qilib borilayotir.
Yig‘ilishda ushbu tahlillar haqida axborot berildi.
Aholi bandligini ta’minlashda Jizzax, Samarqand, Buxoro va Navoiy viloyatlarida hamda O‘zmilliybank, Asakabank, Mikrokreditbank va Biznesni rivojlantirish banki loyihalarida yuqori ko‘rsatkichlar qayd etilgan.
Lekin Sirdaryo viloyati, 24 ta tuman va shaharda natijalar yuqori emas. Shu bois vazifalar ijrosida sustkashlikka yo‘l qo‘ygan 30 nafar rahbarga nisbatan choralar ko‘rilgan.
To‘plangan tajribadan kelib chiqib, kelgusi oylarda natijadorlikni oshirish, ishsizlarni kasbga va foydali mehnatga yo‘naltirish zarurligi ta’kidlandi. Hozirgi bahor mavsumida tomorqa va ijara yerlarda to‘liq ekin ekish, buni online-mahalla.uz platformasi orqali kuzatib borish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
O‘tgan ikki oyda investitsiya va eksport ko‘rsatkichlari ham ijobiy bo‘ldi. Yil boshidan beri 6 milliard dollardan ziyod xorijiy investitsiya va kreditlar o‘zlashtirildi. Qiymati 574 million dollarlik 1 ming 100 ta o‘rta va kichik loyiha bajarilib, 17 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratildi.
2,8 milliard dollarlik tovar va xizmatlar eksport qilindi. Ayniqsa, zargarlik mahsulotlari eksporti o‘tgan yilga nisbatan 7 barobar, kimyoda 1,7 marta, elektrotexnika va oziq-ovqatda 1,2 barobar, turizm xizmatlari 1,6 barobar o‘sgan.
132 ta korxonada xalqaro standartlar joriy qilingan. 521 ta korxona ilk bor tashqi bozorga chiqib, birgina fevral oyida qo‘shimcha 183 million dollar eksport qilgan.
Yig‘ilishda ayrim tarmoq va hududlarda investitsiya ko‘rsatkichlari past bo‘lgani qayd etilib, buning sabablari va yechimlari muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o‘rinbosari etib tayinlangan Dilmurod Qosimov tanishtirildi. U tadbirkorlar va investorlarning qonuniy huquq va manfaatlari himoyasi sohasidagi nazorat uchun mas’ul bo‘ladi. Endilikda prokuratura idoralari bu borada qulay huquqiy muhit yaratishda muhim o‘rin tutadi.
Mutasaddilar birinchi chorak yakuni bilan 8 milliard dollardan ziyod xorijiy investitsiyani o‘zlashtirish rejalari, qo‘shimcha eksport imkoniyatlari yuzasidan axborot berdi.

Доложено об обеспечении занятости населения, показателях инвестиций и экспорта
Президент Шавкат Мирзиёев 4 марта ознакомился с отчетом по вопросам сокращения бедности и обеспечения занятости, а также по инвестиционным и экспортным показателям.
С начала текущего года введена новая система содействия занятости населения. Между 208 хокимами районов и городов и руководителями банков подписаны соглашения о сотрудничестве в данной сфере. В филиалах банков созданы подразделения для работы в махаллях и назначены «махаллинские банкиры».
В результате в январе к трудовой деятельности привлечено 239 тысяч человек, а в феврале – 480 тысяч. С начала года малому и среднему бизнесу выделено кредитов на общую сумму 14 триллионов сумов, в том числе 2 триллиона сумов в рамках предпринимательских программ.
Населению доводится информация о возможностях получения дохода, предлагаются готовые бизнес-проекты и проводятся обучающие мероприятия по их реализации. Факт трудоустройства подтверждается в налоговых органах, ведется регулярный мониторинг исполнения возложенных на ответственных лиц задач.
Результаты анализа представлены на совещании.
Высокие показатели по обеспечению занятости зафиксированы в Джизакской, Самаркандской, Бухарской и Навоийской областях, а также в рамках проектов Национального банка, «Асакабанка», «Микрокредитбанка» и Банка развития бизнеса.
Однако в Сырдарьинской области, а также в 24 районах и городах результаты оказались неудовлетворительными. Поэтому в отношении 30 руководителей, допустивших низкую эффективность выполнения задач, приняты соответствующие меры.
Подчеркнуто, что, исходя из накопленного опыта, в ближайшие месяцы необходимо повысить результативность работы, ориентировать безработных на профессиональное обучение и труд, приносящий доход. Дано указание в текущем весеннем сезоне обеспечить посадку культур на всех приусадебных участках и арендуемых землях с отслеживанием процесса посредством платформы online-mahalla.uz.
За последние два месяца показатели инвестиций и экспорта продемонстрировали положительную динамику. С начала года освоено свыше 6 миллиардов долларов иностранных инвестиций и кредитов. Реализовано 1,1 тыс. малых и средних проектов стоимостью 574 миллиона долларов, что позволило создать более 17 тысяч новых рабочих мест.
Экспорт товаров и услуг составил 2,8 миллиарда долларов: экспорт ювелирной продукции вырос в 7 раз по сравнению с прошлым годом, в химической отрасли – в 1,7 раза, в электротехнике и пищевой промышленности – в 1,2 раза, а в сфере туристических услуг – в 1,6 раза.
На 132 предприятиях внедрены международные стандарты, а 521 предприятие впервые вышло на внешний рынок, осуществив в феврале экспорт на сумму 183 миллиона долларов.
На совещании отмечалось, что в некоторых отраслях и регионах показатели инвестиций остаются низкими, и обсуждены причины данного явления, а также пути их устранения.
Состоялось представление нового заместителя Генерального прокурора Республики Узбекистан Дилмурода Касимова, который будет ответственен за надзор в области защиты законных прав и интересов предпринимателей и инвесторов. Отмечалось, что теперь органы прокуратуры будут играть важную роль в создании благоприятного правового климата в этом направлении.
Ответственные лица доложили о планах по освоению более 8 миллиардов долларов иностранных инвестиций по итогам первого квартала и дополнительных возможностях для экспорта.