Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Парламентлараро Иттифоқнинг 150-Ассамблеясидаги нутқи
Парламентлараро Иттифоқнинг 150-юбилей Ассамблеясида иштирок этиш учун дунёнинг барча қитъаларидан келган нуфузли делегацияларни Ўзбекистон заминида самимий қутлашдан ғоят хурсандман.
Ўз сафида 181 та миллий парламент ва 15 та минтақавий уюшмани бирлаштирган Иттифоқнинг Ассамблеяси илк марта Марказий Осиё минтақасида бўлиб ўтмоқда. Анжуманнинг азим пойтахтимиз – Тошкент шаҳрида ўтказилаётгани бизга улкан ифтихор бағишлайди.
Бундай юксак ишонч ва эҳтиромни биз юртимизда олиб борилаётган кенг кўламли демократик ислоҳотлар, парламентаризм ва вакиллик ҳокимиятини ривожлантириш борасида эришилаётган катта натижаларнинг эътирофи, деб қабул қиламиз.
Мен ҳам 15 йил давомида парламент аъзоси бўлганман. Дунёни тинч-осойишта, жамиятларни янада фаровон қилишга қаратилган олижаноб фаолиятингиз нақадар масъулиятли эканини яхши биламан ва тушунаман.
Сизлар – бамисоли халқларни бир-бирига боғловчи мустаҳкам дўстлик кўпригисиз. Сизлар – одамларнинг дарду ташвиши ва муаммоларини энг қуйи тизимдан бошлаб, керак бўлса, минтақавий ва халқаро миқёсга олиб чиқишга, уларга самарали ечим топишга қодир бўлган қудратли кучсизлар.
Албатта, сизлар ўз халқларингизнинг хоҳиш-иродасини намоён этиб, миллий тараққиёт моделларини ишлаб чиқишда, замонавий хавф-хатарларга муносиб жавоб беришда катта роль ўйнамоқдасиз.
Фурсатдан фойдаланиб, Парламентлараро Иттифоқ раҳбариятига, ташкилотга аъзо ва кузатувчи давлатларнинг қонунчилик органлари ҳамда халқаро парламент уюшмалари вакилларига чин дилдан самимий ташаккур изҳор этаман.
Ўзбекистонга хуш келибсиз, азиз меҳмонлар!
Ҳурматли Ассамблея иштирокчилари!
Сир эмас, сўнгги йилларда дунёнинг турли минтақаларида қуролли тўқнашувлар, экологик ва техноген фожиалар, иқтисодий инқирозлар, “савдо урушлари”, терроризм ва экстремизм таҳдидлари тобора кучайиб бормоқда. Бундай ўта мураккаб шароитда жаҳонда тинчликни сақлаш, ижтимоий тараққиёт ва адолатни таъминлашда парламентлар иштироки ва таъсирини оширишни замоннинг ўзи талаб этмоқда.
Вакиллик дипломатиясини амалга ошириш, долзарб масалаларни халқлар ва давлатларнинг умумий манфаатлари асосида тизимли ҳал этишда Парламентлараро Иттифоқ нуфузли
ва энг йирик кўп томонлама институтга айланганини алоҳида таъкидламоқчиман.
Иттифоқнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилотида доимий кузатувчи мақомига эга экани унинг глобал барқарорлик ва ҳамжиҳатликка қўшаётган ҳиссасининг ифодасидир. Бугунги анжуманда 140 га яқин давлатдан 2 мингдан зиёд иштирокчилар қатнашаётгани ҳам фикримнинг ёрқин далилидир.
Бизнинг ташаббусимиз билан Ассамблея “Ижтимоий тараққиёт ва адолат учун парламент ҳаракати” мавзусида ўтказилаётгани албатта чуқур рамзий маънога эга.
Таҳлилларга кўра, сўнгги ўттиз йилда жаҳон ялпи ички маҳсулоти ҳажми 4,5 баробарга ортган. Лекин, афсуски, инсониятнинг камбағал қатламлари даромадлари деярли ўзгармаган. Агар бу тенденция сақланиб қолса, 2030 йилга бориб дунё аҳолисининг 575 миллион нафари қашшоқликда умр кечиради. 84 миллион бола эса таълим олиш имкониятидан маҳрум бўлади.
Ўз-ўзидан равшанки, бу ҳолат иқтисодиёт ва жамиятга катта зарар етказади, ижтимоий-иқтисодий институтлар фаолиятини заифлаштиради, пировард натижада одамларнинг имкониятларини чеклайди.
Албатта, бундай тенгсизликнинг асл сабабларини аниқлаш ва унинг оқибатларига қарши курашиш барчамизнинг асосий вазифамиздир.
Ишонаман, ушбу йўналишда давлатларнинг вакиллик органлари ўртасида кўп қиррали ҳамкорликни йўлга қўйиш ва янада кенгайтириш умумий тараққиётимизга муносиб ҳисса қўшади.
Бу борада парламентлар энг яхши анъана ва илғор тажрибаларни ишга солиш ва алмашиш, ўзаро саъй-ҳаракатларни бирлаштирган ҳолда, бор интеллектуал салоҳияти ва кучини тўлиқ сафарбар қилишига умид қиламан.
Барчангизга ана шундай шарафли ишда улкан ютуқ ва омадлар тилайман.
Ҳурматли делегациялар раҳбарлари ва аъзолари!
Бугунги кунда Янги Ўзбекистон ортга қайтмас демократик ислоҳотлар ва прагматик ташқи сиёсат йўлидан дадил қадам босиб, дунё ҳамжамияти билан очиқ ва жадал мулоқот олиб бормоқда.
Биз мамлакатимизда кучли ва масъулиятли парламентни барпо этиш, самарали парламент дипломатиясини татбиқ қилиш учун кенг шароитлар яратяпмиз.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясида парламент институтини ривожлантиришни муҳим вазифа сифатида алоҳида белгиладик. Сўнгги йилларда қонун чиқарувчи ҳокимиятнинг жамият ва давлат ҳаётидаги ўрнини оширишга қаратилган 20 дан зиёд қонунлар қабул қилинди.
Айниқса, 2023 йили умумхалқ референдуми орқали қабул қилинган янги Конституцияда парламент ваколатлари кескин оширилди. Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколатлари 5 тадан 12 тага, Сенат ваколатлари эса 14 тадан 18 тага етказилди. Суд, коррупцияга қарши кураш ва рақобат органларини шакллантириш бўйича Президентнинг қатор ваколатлари қонун чиқарувчи ҳокимиятга ўтказилди. Парламентнинг Ҳукуматни шакллантиришдаги иштироки, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар устидан назорат механизмлари янада кучайтирилди.
Бу ўзгаришларга мос тарзда ҳудудларимизда ҳам халқ депутатлари маҳаллий кенгашларининг ваколатлари кенгайтирилди. Жумладан, 30 дан ортиқ ваколатлар маҳаллий кенгашларга ўтказилди ва бу жараёнлар изчил давом эттирилмоқда.
Миллий парламентимизда хотин-қизларнинг улуши бугунги кунда 38 фоизга етди. Мазкур кўрсаткич Парламентлараро Иттифоқ томонидан юксак эътироф этилиб, Осиё минтақасида сўнгги ўттиз йилда энг юқори ўсиш сифатида баҳолангани бизга алоҳида мамнуният бағишлайди.
Бундан ташқари, 2021 йилда Олий Мажлис палаталари қошида илк бор ёшлар парламентлари фаолияти йўлга қўйилди.
Айни пайтда миллий парламентимиз 100 га яқин хорижий ҳамкорлари билан яқин алоқалар ўрнатган. 80 та қўшма дўстлик гуруҳлари ва комиссиялари самарали ишлаяпти.
Ўзбекистон парламент йўналишида глобал аҳамиятга молик бўлган қатор халқаро ташаббусларни илгари суриб келмоқда. Хусусан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг “Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишни жадаллаштиришда парламентларнинг ролини кучайтириш тўғрисида”ги резолюцияси қабул қилинди.
Иттифоқ билан ҳамкорликда Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш учун ҳар икки йилда Парламентлараро глобал ҳамкорлик форуми ўтказиб келинмоқда.
Ўзбекистон вакиллари Осиё Парламентлари Ассамблеяси, Марказий Осиё парламентлари форуми, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Парламент Ассамблеяси, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Парламентлар Ассамблеяси ва бошқа платформаларда фаол иштирок этмоқда.
Умуман, бугунги кунда вакиллик органларимиз Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш, ижтимоий ҳимоя ва камбағалликни қисқартириш, гендер тенгликни таъминлаш, коррупцияга қарши курашиш бўйича ҳам ўз зиммасига катта масъулият олган.
Ушбу эзгу мақсадларни рўёбга чиқариш учун парламентимизда етарли салоҳият, юксак тафаккур ва бой тажрибага эга, сайловчиларнинг мустаҳкам ишончини қозонган жонкуяр ва фидойи халқ ноиблари фаолият юритмоқда.
Ҳурматли хонимлар ва жаноблар!
Жаҳонда юз бераётган бугунги глобал ўзгаришлар Парламентлараро Иттифоқ ва миллий парламентларимиз олдига янгидан-янги вазифаларни қўймоқда.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистон ушбу Ташкилотнинг тўлақонли аъзоси сифатида унинг барча тузилма ва форумлари ишида фаол иштирок этиб келмоқда. Глобал кун тартибидаги устувор йўналишлар бўйича сермаҳсул амалий ҳамкорликни йўлга қўйганмиз.
Ижозатингиз билан қуйидаги масалаларга алоҳида тўхталиб ўтмоқчиман.
Биринчи. Жаҳоннинг турли минтақаларидаги низолар глобал ва минтақавий тинчлик ва хавфсизликка жиддий таҳдид солмоқда.
Ўзбекистон ҳар қандай зиддият ва қарама-қаршиликларни фақат дипломатия ва тинч музокаралар йўли билан ҳал этишнинг қатъий тарафдори эканини яна бир бор таъкидламоқчиман.
Умид қиламизки, Украина атрофидаги вазият бўйича бошланган музокаралар жараёни ўзининг ижобий натижасини албатта беради.
Энг оғриқли муаммоларга халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган меъёрлари, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Низоми ва резолюциялари асосида ечим топиш муҳим, деб ҳисоблаймиз.
Жумладан, Фаластин – Исроил низосининг ягона ва адолатли ечими “икки халқ учун – икки давлат” тамойилини рўёбга чиқаришдан иборатдир.
Бизга қўшни бўлган Афғонистон ҳақида тўхталиб ўтмаслик мумкин эмас. Ушбу мамлакатнинг халқаро майдонда яккаланиб қолишига йўл қўймаслик, амалдаги ҳукумат билан конструктив мулоқот ўрнатиш, Афғонистонга Марказий Осиё минтақасининг ажралмас қисми ва янги имкониятлар макони сифатида қараш лозим, деб ҳисоблаймиз. Бу борада парламентларнинг кўмагига ишонамиз.
Умуман олганда, Ўзбекистон Бирлашган Миллатлар Ташкилотини универсал ва муқобили йўқ ягона глобал тузилма сифатида эътироф этади. Биз бу борада Бош котиб Антониу Гутерришнинг мазкур халқаро ташкилотни чуқур ислоҳ қилиш, унинг салоҳиятини ошириш бўйича олиб бораётган тизимли саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз.
Шу билан бирга, Евросиё гуруҳининг Иккинчи жаҳон урушида қозонилган Ғалабанинг 80 йиллигига бағишланган баёнотини тўла олқишлаймиз.
Иккинчи. Давримизнинг ўткир муаммосига айланган, сайёрамиз тараққиётига жиддий тўсиқ бўлаётган иқлим ўзгаришлари доимо диққатимиз марказида бўлиши керак. Чунки унинг аянчли оқибатлари, энг аввало, ривожланаётган мамлакатларга кучли таъсир кўрсатмоқда.
Париж битими доирасида ва углерод нейтраллигига эришиш борасида ўз зиммамизга олган мажбуриятларни тўлиқ бажариш ҳар қачонгидан ҳам муҳимдир.
Бу масалаларни куни кеча Самарқандда бўлиб ўтган халқаро иқлим форумида ҳам атрофлича муҳокама қилдик.
Давлатларнинг иқлим сиёсати бўйича илғор ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, қайта тикланадиган энергия манбалари ва “яшил” технологияларга ўтишни рағбатлантириш парламентларнинг муҳим вазифасига айланса, албатта, салмоқли ютуқларга эришамиз.
Иқлим ўзгариши мавзуси Ассамблеянинг кун тартибидаги бош масалалардан бири сифатида доимий ўрин олиши керак, деб ҳисоблаймиз.
Учинчи. Хотин-қизлар ҳуқуқларини қатъий қарор топтириш ижтимоий тараққиётнинг асосий шартларидан биридир.
Таҳлилларга кўра, иқтисодиётнинг барча тармоқларида аёлларнинг эркаклар билан тенг иштироки таъминланса, жаҳон ялпи ички маҳсулоти ҳажми 26 фоизга ўсади. Дунё миқёсида аёл депутатларнинг улуши 1995 йилдаги 11,3 фоиздан жорий йилга келиб 27,2 фоизга кўтарилгани албатта қувонарли ҳолдир.
Жамият бошқарувида аёллар фаоллигини қўллаб-қувватлаш бўйича таъсирчан чоралар ёрдамида, ҳеч шубҳасиз, янги натижаларга эришамиз.
Сўнгги йилларда юртимизда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти институтлари ва Парламентлараро Иттифоқ билан ҳамкорликда Осиё хотин-қизлар форуми ва Жаҳон парламентлари аёл раҳбарларининг 14-саммити самарали ўтказилганини алоҳида таъкидламоқчиман.
Шу боис бизнинг ташаббусимиз билан илгари сурилаётган Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясининг “Осиё хотин-қизларининг ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий ва маданий-гуманитар фаоллигини ошириш тўғрисида”ги резолюциясини қўллаб-қувватлашингизга умид қиламан.
Тўртинчи. Ёшларнинг парламент фаолияти билан бир қаторда жамият ҳаётининг барча жабҳаларида тўлақонли иштирок этиши учун уларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш ўта долзарб масаладир.
Парламентлар учун янги авлодни тарбиялаш, бу борада самарали халқаро ҳамкорликни йўлга қўйиш келажагимизнинг муҳим омилидир. Шу боис миллий парламентлар ҳамда Иттифоқ фаолиятига ёшларни фаол жалб этиб, доимий мулоқотни кучайтириш зарур, деб ўйлайман. Бу борада Парламентлараро Иттифоқ тизими доирасида Ёшлар парламентлари глобал платформасини ташкил этиш ва унинг таъсис форумини Ўзбекистонда ўтказишни таклиф қиламан.
Бешинчи. Ҳар бир инсоннинг ижтимоий ҳимояга бўлган ҳуқуқларини таъминлаш, халқаро стандарт ва меъёрлар асосида сифатли хизматлар кўрсатиш ҳар қачонгидан ҳам долзарб масаладир.
Биз Ўзбекистонни ижтимоий давлат, деб эълон қилиб, аҳолининг ҳар томонлама ҳимоясини таъминлашни сиёсатимизнинг устувор йўналиши этиб белгиладик. “Камбағалликдан фаровонлик сари” дастурини амалга оширяпмиз.
Охирги саккиз йилда 7 миллиондан зиёд аҳоли камбағалликдан чиқарилиб, унинг даражаси 35 фоиздан 8,9 фоизга туширилди. Жорий йилда бу кўрсаткични 6 фоизга пасайтиришни мақсад қилганмиз.
Шу йил сентябрь ойида юртимизда бўлиб ўтадиган камбағалликни қисқартиришга бағишланган халқаро конференция ишида давлатларингиз парламентлари вакилларини фаол иштирок этиш учун таклиф қиламиз.
Яна бир муҳим масала. Ҳозирги кунда барча жабҳаларга кенг кириб келаётган сунъий интеллект соҳасида тизимли ҳамкорликни кучайтиришни бугунги замоннинг ўзи биздан талаб этмоқда.
Сунъий интеллектдан фойдаланиш этикаси бўйича модель қонун ишлаб чиқилса, ушбу инновацион ҳуқуқий асос дунё миқёсида тез ривожланаётган ушбу соҳани самарали тартибга солишда барча давлатлар учун ўзига хос намуна бўлар эди.
Ҳурматли парламентлар раҳбарлари ва аъзолари!
Бизнинг барча таклиф ва ташаббусларимиз Парламентлараро Иттифоқнинг Стратегияси мақсадларига тўла мос экани билан аҳамиятлидир.
Шу билан бирга, ёндашувларимиз бугунги тарихий Ассамблея якунлари бўйича қабул қилинадиган Тошкент декларациясида ҳам ўз ифодасини топади, деб ишонаман.
Албатта, дунёдаги ҳеч бир давлат ва жамият фақат кўплаб қонун ёки қарорлар қабул қилиш билан ривожлана олмайди. Барчамиз бу йўлда бирлашиб, қонун ижодкорлиги руҳини кучайтириб, бор билим ва тажрибамизни ягона мақсад сари сафарбар этиш орқали умумий мақсадимизга эриша оламиз.
Ассамблея доирасида ўтаётган 70 га яқин турли тадбир ва дебатларда парламентлар олдида турган энг асосий вазифалар юзасидан атрофлича фикр алмашилади ҳамда истиқболли режалар белгилаб олинади, деб ишонаман.
Қабул қилинадиган барча қарорлар эса кўп қиррали ва узоқ муддатли ҳамкорлигимиз тарихида янги саҳифа очади.
Халқаро ҳамжамиятнинг Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, ижтимоий адолат ва тенгликни таъминлаш ҳамда юксак демократик қадриятларни илгари суриш йўлидаги эзгу фаолиятингизда барчангизга мустаҳкам соғлиқ ва туганмас куч-ғайрат ёр бўлсин!

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 150-й Ассамблее Межпарламентского союза
Мне доставляет большое удовольствие приветствовать авторитетные делегации, прибывшие со всех континентов мира в Узбекистан для участия в юбилейной 150-й Ассамблее Межпарламентского союза.
Ассамблея Союза, объединяющего 181 национальный парламент и 15 региональных ассоциаций, впервые проводится в Центральной Азии. Мы очень гордимся тем, что этот форум проходит в нашей прекрасной столице – городе Ташкенте.
Такое доверие и высокую честь мы воспринимаем как признание больших достижений в осуществлении в нашей стране масштабных демократических преобразований, развитии парламентаризма и представительной власти.
Я тоже 15 лет был членом парламента. Хорошо знаю и понимаю, насколько ответственна ваша благородная миссия, призванная делать мир более безопасным, а общества – более благополучными.
Вы подобны мосту, связующему народы крепкой дружбой. Вы – мощная сила, способная поднимать заботы и проблемы людей с самого нижнего уровня системы и, если необходимо, до регионального и международного уровня, находить их эффективные решения.
Вам, несомненно, принадлежит важная роль в выражении воли своих народов, разработке национальных моделей развития и достойном реагировании на современные угрозы.
Пользуясь случаем, выражаю искреннюю признательность руководству Межпарламентского союза, представителям законодательных органов стран-членов и стран – наблюдателей Организации, международных парламентских ассоциаций.
Добро пожаловать в Узбекистан, дорогие гости!
Уважаемые участники Ассамблеи!
Не секрет, что в последние годы в разных регионах мира усиливаются вооруженные конфликты, экологические и техногенные катастрофы, экономические кризисы, торговые войны, угрозы терроризма и экстремизма.
В такой чрезвычайно сложной обстановке само время требует от парламентов активизировать свое участие и влияние в деле сохранения мира, обеспечения социального развития и справедливости.
Хочу подчеркнуть, что Межпарламентский союз стал авторитетным и самым крупным многосторонним институтом по реализации представительной дипломатии и системному решению актуальных вопросов на основе общих интересов народов и государств.
О его вкладе в глобальную стабильность и сплоченность говорит статус постоянного наблюдателя Союза в Организации Объединенных Наций. Это ярко подтверждает и то, что в сегодняшнем форуме принимают участие более 2000 человек почти из 140 стран.
По нашей инициативе Ассамблея проходит под девизом «Парламентское движение во имя социального прогресса и справедливости», что, конечно, глубоко символично.
Согласно аналитическим данным, за последние 30 лет объем мирового валового внутреннего продукта увеличился в 4,5 раза. Однако, к сожалению, доходы бедных слоев населения практически не изменились. Если эта тенденция сохранится, то к 2030 году в мире будут жить в нищете 575 миллионов человек. 84 миллиона детей будут лишены возможности получать образование.
Очевидно, что такая ситуация наносит огромный ущерб экономике и обществу, ослабляет функционирование социально-экономических институтов и, в конечном счете, ограничивает возможности людей.
Определение истинных причин такого неравенства и борьба с его последствиями, несомненно, являются главными задачами для всех нас.
Убежден, что налаживание и дальнейшее расширение многопланового сотрудничества представительных органов государств в этом направлении внесет достойный вклад в наше общее развитие.
Надеюсь, что парламенты, объединив усилия и мобилизуя весь свой интеллектуальный потенциал и возможности, задействуют лучшие традиции и передовой опыт, будут обмениваться ими.
Желаю всем вам больших успехов в таком почетном деле.
Уважаемые руководители и члены делегаций!
Сегодня Новый Узбекистан уверенно идет по пути необратимых демократических реформ, реализует прагматичную внешнюю политику, ведет открытый и активный диалог с мировым сообществом.
Мы создаем широкие условия для формирования в нашей стране сильного и ответственного парламента и осуществления эффективной парламентской дипломатии.
В Стратегии «Узбекистан – 2030» мы четко определили важной задачей развитие института парламента. За последние годы было принято более 20 законов, направленных на повышение роли законодательной власти в жизни общества и государства.
Полномочия парламента кардинально расширила новая Конституция, принятая в 2023 году на общенациональном референдуме. Количество исключительных полномочий Законодательной палаты Олий Мажлиса увеличилось с 5 до 12, а Сената – с 14 до 18. Законодательной власти передан ряд полномочий Президента по формированию судебных, антикоррупционных и антимонопольных органов. Еще более усилено участие парламента в формировании правительства, а также механизмы контроля над правоохранительными органами.
Исходя из этих изменений в наших регионах были расширены полномочия местных Кенгашей народных депутатов. В частности, им передано более 30 полномочий, и этот процесс последовательно продолжается.
Сегодня доля женщин в национальном парламенте достигла 38 процентов. Нам особенно приятно, что данный показатель получил оценку Межпарламентского союза как самый высокий рост в Азиатском регионе за последние 30 лет.
Кроме того, в 2021 году при палатах Олий Мажлиса впервые была организована деятельность молодежных парламентов.
В настоящее время наш национальный парламент установил тесные связи с около 100 зарубежными партнерами. Эффективно работают 80 групп дружбы и совместных комиссий.
Узбекистан продвигает ряд международных инициатив глобального значения в парламентской сфере. В частности, Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития».
В сотрудничестве с Союзом каждые два года проводится Форум глобального межпарламентского сотрудничества в реализации Целей устойчивого развития.
Представители Узбекистана активно участвуют в работе Азиатской парламентской ассамблеи, Межпарламентского форума государств Центральной Азии, Парламентской Ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Межпарламентской ассамблеи Содружества Независимых Государств и других платформ.
В целом, сегодня наши представительные органы взяли на себя большую ответственность за достижение Целей устойчивого развития, поддержку институтов гражданского общества, социальную защиту и сокращение бедности, обеспечение гендерного равенства, борьбу с коррупцией.
Во имя этих благородных целей в нашем парламенте работают народные избранники, завоевавшие доверие избирателей, преданные делу, обладающие большим потенциалом, передовым мышлением и богатым опытом.
Уважаемые дамы и господа!
Сегодня глобальные изменения в мире ставят перед Межпарламентским союзом и нашими национальными парламентами новые задачи.
Узбекистан как полноправный член Организации в настоящее время активно участвует в работе всех ее структур и форумов. У нас налажено плодотворное практическое взаимодействие по приоритетным направлениям глобальной повестки.
Позвольте отдельно остановиться на следующих вопросах.
Первое. Конфликты в разных регионах планеты представляют серьезную угрозу глобальному и региональному миру и безопасности.
Еще раз подчеркну, Узбекистан является твердым сторонником разрешения любых конфликтов и противоречий исключительно путем дипломатии и мирных переговоров.
Надеемся, что начатый переговорный процесс по ситуации вокруг Украины обязательно даст положительный результат.
Мы считаем важным находить решения наиболее острых проблем на основе общепризнанных норм международного права, Устава и резолюций Организации Объединенных Наций.
Так, единственным и справедливым решением палестино-израильского конфликта является реализация принципа «два государства для двух народов».
Нельзя забывать и о наших соседях – Афганистане. Считаем, что важно не допустить изоляции этой страны на международной арене, наладить конструктивный диалог с действующей властью, рассматривать ее как неотъемлемую часть Центральноазиатского региона, открывающую новые возможности. В этом вопросе мы рассчитываем на поддержку парламентов.
Узбекистан рассматривает Организацию Объединенных Наций как единственную универсальную и не имеющую аналогов мировую платформу. Мы полностью поддерживаем системные усилия Генерального секретаря Антониу Гутерриша по глубокому реформированию этой международной организации и повышению ее потенциала.
Вместе с тем, приветствуем заявление Евразийской группы по 80-летию Победы во Второй мировой войне.
Второе. Изменение климата, ставшее острой проблемой современности и серьезным препятствием на пути развития всех стран, должно находиться в центре нашего постоянного внимания.
Ведь его разрушительные последствия в первую очередь затрагивают развивающиеся страны.
Сейчас как никогда важно полностью выполнять наши обязательства по Парижскому соглашению и достижению углеродной нейтральности.
Эти вопросы мы подробно обсуждали на международном климатическом форуме, состоявшемся накануне в Самарканде.
Мы обязательно добьемся значительных успехов в области климатической политики, если поддержка передовых инициатив, стимулирование перехода к возобновляемым источникам энергии и «зеленым» технологиям станут важными задачами парламента.
Считаем, что изменение климата должно быть постоянным и одним из главных вопросов повестки дня Ассамблеи.
Третье. Прочное закрепление прав женщин является одним из главных условий развития общества.
Как показывает анализ, если обеспечить равное участие женщин и мужчин во всех секторах экономики, то объем мирового валового внутреннего продукта может увеличиться на 26 процентов.
Отрадно, что доля женщин в парламентах всего мира увеличилась с 11,3 процента в 1995 году до 27,2 процента в этом году. Реализуя эффективные меры по поддержке активного участия женщин в управлении обществом, мы, несомненно, достигнем новых успехов.
Хочу особо подчеркнуть, что в последние годы в нашей стране совместно с институтами ООН и Межпарламентским союзом были успешно проведены Азиатский женский форум и 14-й Саммит женщин-лидеров парламентов мира.
Надеюсь на поддержку резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «О расширении социально-экономической, политико-правовой и культурно-гуманитарной деятельности женщин Азии», продвигаемой по нашей инициативе.
Четвертое. Наряду с деятельностью молодежи в парламенте, чрезвычайно актуальным вопросом является расширение прав и возможностей полноценного участия молодых людей во всех сферах жизни общества.
Воспитание нового поколения парламентариев, налаживание эффективного международного сотрудничества в этом направлении является важным фактором для нашего будущего.
Думаю, необходимо активно вовлекать молодежь в деятельность национальных парламентов и Союза, укреплять постоянный диалог. Предлагаю создать в рамках Межпарламентского союза Глобальную платформу молодежных парламентов и провести ее учредительный форум в Узбекистане.
Пятое. сегодня как никогда актуально обеспечение прав каждого человека на социальную защиту, предоставление качественных услуг на основе международных стандартов и норм.
Мы объявили Узбекистан социальным государством и определили приоритетом своей политики обеспечение всесторонней защиты населения. Реализуем программу «От бедности к благополучию».
За последние 8 лет из бедности были выведены более 7 миллионов человек, уровень бедности снизился с 35 процентов до 8,9 процента. В этом году мы ставим цель сократить этот показатель до 6 процентов.
Приглашаем представителей парламентов ваших стран принять активное участие в работе Международной конференции по сокращению бедности, которая пройдет в нашей стране в сентябре этого года.
Еще один важный вопрос. Сегодняшний день требует от нас укрепления системного сотрудничества в области искусственного интеллекта, широко проникающего во все сферы.
Если будет разработан типовой закон по этике использования искусственного интеллекта, то эта инновационная правовая основа станет для всех стран своеобразной моделью эффективного регулирования стремительно развивающейся в мире отрасли.
Уважаемые руководители и депутаты парламентов!
Все наши предложения и инициативы важны тем, что полностью отвечают целям стратегии Межпарламентского союза до 2026 года.
Вместе с тем, наши подходы найдут отражение и в Ташкентской декларации, которая будет принята по итогам сегодняшней исторической Ассамблеи.
Конечно, ни одна страна или общество в мире не могут развиваться исключительно за счет принятия многочисленных законов или решений.
Объединившись на этом пути, укрепляя дух законотворчества и мобилизуя все наши знания и опыт на достижение нашей общих, единых целей, мы обязательно их достигнем.
Уверен, что в ходе около 70 различных мероприятий и дебатов в рамках Ассамблеи вы всесторонне обменяетесь мнениями по важнейшим задачам парламентов и определите планы на перспективу.
Принятые сегодня решения откроют новую страницу в истории нашего многогранного и долгосрочного сотрудничества.
Желаю всем вам здоровья и неиссякаемой энергии в вашей благородной деятельности на пути достижения мировым сообществом Целей устойчивого развития, обеспечения социальной справедливости и равенства, продвижения высоких демократических ценностей.