Ўзбекистон Президенти Глобал ўзгаришлар институти раҳбари билан учрашув ўтказди
Ўзбекистоннинг ушбу нуфузли тузилма билан амалий ҳамкорлигини ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Тони Блэр Янги Ўзбекистонни барпо этиш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларнинг бориши ва кўламини юксак баҳолади, уларни янада илгари суриш доирасида зарур эксперт-маслаҳат кўмагини кўрсатишга тайёрлигини билдирди.
Иқтисодиёт тармоқларига йирик стратегик инвесторларни жалб қилиш, технологик модернизация, рақамлаштириш ва сунъий интеллектни жорий этишни жадаллаштириш, устувор соҳаларда қўшма дастур ва лойиҳаларни амалга оширишга қаратилган чора-тадбирлар ҳамкорликнинг бошқа асосий йўналишлари сифатида қайд этилди.
Таъкидлаш жоизки, Буюк Британиянинг собиқ Бош вазири Тони Блэр томонидан 2016 йилда ташкил этилган институт халқаро нотижорат ташкилот ҳисобланади. У турли мамлакатларга барқарор ва инновацион ривожланишнинг янги моделларини ишлаб чиқишда, иқлим ўзгариши ва бошқа замонавий таҳдидларга қарши курашишда кўмаклашади.

Президент Узбекистана провел встречу с главой Института глобальных изменений
Были рассмотрены вопросы развития практического взаимодействия Узбекистана с данной авторитетной структурой.
Тони Блэр высоко оценил прогресс и масштабы проводимых реформ по строительству Нового Узбекистана, выразил готовность оказать необходимое экспертно-консультативное содействие в рамках их дальнейшего продвижения.
В качестве других основных направлений сотрудничества были обозначены мероприятия, направленные на привлечение крупных стратегических инвесторов в отрасли экономики, технологическая модернизация, ускорение цифровизации и внедрения искусственного интеллекта, реализация совместных программ и проектов в приоритетных сферах.
Следует отметить, что институт, созданный экс-Премьер-министром Великобритании Тони Блэром в 2016 году, является международной некоммерческой организацией. Он содействует различным странам в разработке новых моделей устойчивого и инновационного роста, борьбе с изменением климата и другими современными вызовами.