Инвестиция соҳасидаги натижалар бўйича ахборот берилди
Давлатимизнинг фаол ташқи сиёсати ва қулай ишбилармонлик муҳити натижасида инвестициялар ҳажми изчил ўсиб бормоқда. Хусусан, жорий йил биринчи чоракда 8 миллиард 700 миллион доллардан зиёд хорижий инвестициялар ўзлаштирилиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан қарийб 20 фоизга ўсди.
Бу маблағлар эвазига энергетика, металлургия, кимё, фармацевтика, транспорт, қишлоқ ва сув хўжалиги, коммунал ва ижтимоий соҳаларда кўплаб муҳим лойиҳалар амалга оширилмоқда. Бунда қўшилган қиймат ва иш ўринлари яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Биринчи ярим йиллик якуни билан 18 миллиард доллардан зиёд хорижий инвестициялар ўзлаштирилиши кутилмоқда.
Умуман, 2025 йилда 42 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб этилиши, 81 та йирик, 8 мингдан ортиқ ўрта ва кичик лойиҳалар амалга оширилиши кўзда тутилган.
Мутасаддиларга ҳар бир лойиҳа бўйича манзилли ишлаб, барча вазирлик, ҳокимлик ва тармоқ раҳбарларини жалб қилиб, тегишли масалаларни ўз вақтида ҳал этиб бориш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Ҳозирги кунда дунёда юз бераётган иқтисодий тебранишлар шароитида ҳар бир инвестор билан яқиндан ишлаб, хорижий сармоялар самарадорлигини ошириш зарурлиги таъкидланди. Энг асосийси – янги инвестиция лойиҳаларини тезроқ ишга тушириб, саноат тармоқларини ривожлантириш ва диверсификация қилиш ҳамда юқори даромадли иш ўринларини яратиш муҳимлиги қайд этилди.

Investment sector performance reported
Investment volumes continue to grow steadily thanks to the country’s active foreign policy and favorable business environment. In particular, more than $8.7 billion in foreign investment was utilized in the first quarter of 2025 – an increase of 20 percent compared to last year.
These funds have been directed toward implementing major projects across energy, metallurgy, the chemical and pharmaceutical industries, transport, agriculture, water management, utilities, and the social sector. Special attention is being given to creating added value and new jobs.
More than $18 billion in foreign investment is expected to be utilized by the end of the first half of the year.
In 2025, Uzbekistan plans to attract $42 billion in foreign investment, implement 81 major projects, and launch over 8,000 medium and small-scale projects.
The Head of state instructed the government to ensure targeted oversight for each project, involve all relevant ministries, agencies, and hokimiyats, and provide the timely resolution of emerging issues.
The President emphasized the need for close engagement with each investor and increasing the efficiency of foreign investments amid ongoing global economic fluctuations. It was noted that priority should be given to the prompt launch of new investment projects, the diversification of industry, and the creation of high-income jobs.