БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон ташаббуси билан Ўрмонзорлаштириш ва ўрмон тиклаш декадаси ҳақидаги резолюцияни қабул қилди
Резолюция ҳаммуаллифлари 80 дан ортиқ давлат бўлиб, улар дунёнинг барча минтақаларини, жумладан Марказий Осиё давлатларини ҳамда Озарбайжон, Россия, Бразилия, Австрия, Германия, Финляндия, Португалия, Ҳиндистон, Эрон, Покистон, БАА, Қатар ва Баҳрайнни ўз ичига олади.
Ушбу ҳужжат Ўзбекистон Президентининг асосий ташаббуслари, жумладан “Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва “яшил” иқтисодиёт йили” давлат дастури, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси ва “Марказий Осиё “яшил” камар” дарахт экиш акцияси асосида яратилган.
Резолюция 2027-2036 йилларни Ўрмонзорлаштириш ва ўрмон тиклаш ҳаракатлар декадаси деб эълон қилади, куч ва ресурсларни мобилизация қилишга чақиради, шунингдек, давлатлар ва ташкилотларга тегишли чора-тадбирларни кучайтиришни тавсия этади.

The UN General Assembly adopted a resolution initiated by Uzbekistan on the Decade of Afforestation and Reforestation
The resolution was co-sponsored by over 80 countries representing all regions of the world, including Central Asian countries, Azerbaijan, Russia, Brazil, Austria, Germany, Finland, Portugal, India, Iran, Pakistan, the UAE, Qatar, and Bahrain.
The document is based on key initiatives proposed by the President of Uzbekistan, including the program “Year of Environmental Protection and Green Economy”, the national project “Yashil Makon”, and the tree planting campaign “Green Belt of Central Asia”.
The resolution proclaims 2027–2036 as the Decade of Action on Afforestation and Reforestation, calls for the mobilization of efforts and resources, and recommends that countries and organizations intensify relevant measures.