БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон ташаббуси билан Ўрмонзорлаштириш ва ўрмон тиклаш декадаси ҳақидаги резолюцияни қабул қилди
Резолюция ҳаммуаллифлари 80 дан ортиқ давлат бўлиб, улар дунёнинг барча минтақаларини, жумладан Марказий Осиё давлатларини ҳамда Озарбайжон, Россия, Бразилия, Австрия, Германия, Финляндия, Португалия, Ҳиндистон, Эрон, Покистон, БАА, Қатар ва Баҳрайнни ўз ичига олади.
Ушбу ҳужжат Ўзбекистон Президентининг асосий ташаббуслари, жумладан “Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва “яшил” иқтисодиёт йили” давлат дастури, “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси ва “Марказий Осиё “яшил” камар” дарахт экиш акцияси асосида яратилган.
Резолюция 2027-2036 йилларни Ўрмонзорлаштириш ва ўрмон тиклаш ҳаракатлар декадаси деб эълон қилади, куч ва ресурсларни мобилизация қилишга чақиради, шунингдек, давлатлар ва ташкилотларга тегишли чора-тадбирларни кучайтиришни тавсия этади.

Генеральная Ассамблея ООН приняла инициированную Узбекистаном резолюцию о Декаде облесения и лесовосстановления
Соавторами резолюции стали свыше 80 стран, представляющих все регионы мира, в том числе страны Центральной Азии, Азербайджан, Россия, Бразилия, Австрия, Германия, Финляндия, Португалия, Индия, Иран, Пакистан, ОАЭ, Катар, Бахрейн.
Документ основывается на выдвинутых Президентом Узбекистана ключевых инициативах, в том числе программе «Год охраны окружающей среды и «зелёной» экономики», общенациональном проекте «Яшил макон» и акции по высадке деревьев «Зеленый пояс Центральной Азии».
Резолюция провозглашает 2027–2036 годы Десятилетием действий облесения и лесовосстановления, призывает мобилизовать усилия и ресурсы, а также рекомендует странам и организациям активизировать соответствующие меры.