Ўзбекистон тарихида илк марта БМТ Статистика Комиссиясига бир овоздан сайланди
Таъкидлаш жоизки, Статистика Комиссияси 1947 йилда БМТнинг Иқтисодий ва Ижтимоий Кенгаши (ИИК) томонидан функционал орган сифатида ташкил этилган. У халқаро статистика соҳасининг ривожланишини белгиловчи асосий ҳукуматлараро ташкилот бўлиб, универсал статистика стандартлари ва методологик принципларга оид ишларни мувофиқлаштиради. Комиссия 24 та давлатдан иборат бўлиб, улар 4 йилда бир марта географик тақсимотни ҳисобга олиб сайланади.
Ўзбекистоннинг ушбу орган аъзоси этиб сайланиши мамлакатда Президент раҳбарлигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг халқаро миқёсда тан олинганлигини ва мамлакатнинг глобал жараёнлардаги ўсиб бораётган ролини кўрсатади.
Статистика Комиссиясига тўлиқ аъзо бўлиш Ўзбекистон учун глобал статистик сиёсатни шакллантиришда иштирок этиш, миллий тажриба ва ислоҳотлар ютуқларини намойиш этиш, илғор хорижий тажрибаларни ўрганиш ҳамда халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш учун кенг имкониятларни очиб беради.

Узбекистан единогласно избран в Статистическую комиссию ООН
Следует отметить, что Статистическая комиссия основана в 1947 году в качестве функционального органа Экономического и Социального Совета ООН (ЭКОСОС). Она представляет собой главное межправительственное учреждение, определяющее стратегические направления развития международной статистики. Координирует разработку и внедрение универсальных статистических стандартов и методологических принципов. Состоит из 24 государства-члена, избираемых на 4 года с учетом географического распределения.
Избрание Узбекистана в этот орган является наглядным свидетельством международного признания глубоких преобразований, осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева и возрастающей роли страны в глобальных процессах.
Полноценное членство в Статистической комиссии открывает широкие возможности для участия Узбекистана в формировании глобальной статистической политики, презентации национального опыта и успехов реформ, изучения передовой зарубежной практики, а также углубления международного сотрудничества.