O‘zbekiston Prezidenti xalqaro sport tashkilotlari rahbarlarini qabul qildi
Sport sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, olimpiya harakatini qo‘llab-quvvatlash, mamlakatimizda professional va ommaviy sportni rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Shayx Jav’an bin Hamad Ol Soniy O‘zbekiston yetakchisiga Qatar Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ushbu xalqaro sport tashkilotlari bilan amaliy hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Butunjahon suzish federatsiyasi bilan sheriklikni mustahkamlash, mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha dasturlarni amalga oshirish, shuningdek, O‘zbekistonda suv sporti turlari uchun zamonaviy va hammabop infratuzilma yaratishga alohida e’tibor qaratildi.
Mamlakatimizda yirik xalqaro musobaqalar, Osiyo Olimpiya kengashi Assambleyasi yig‘ilishi va Olimpiya qo‘mitalari assotsiatsiyasining yirik tadbirlarini o‘tkazish masalalari ham muhokama qilindi.

Президент Узбекистана принял руководителей международных спортивных организаций
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества в спортивной сфере, поддержки олимпийского движения и создания условий для развития профессионального и массового спорта в нашей стране.
В начале встречи Шейх Джоаан бин Хамад Аль Тани передал лидеру Узбекистана приветствия и наилучшие пожелания Эмира Катара шейха Тамима бин Хамада Аль Тани.
С удовлетворением был отмечен достигнутый высокий уровень практического взаимодействия с указанными международными спортивными организациями.
Особое внимание уделено укреплению партнёрства со Всемирной федерацией плавания, реализации программ по подготовке специалистов, а также созданию в Узбекистане современной и доступной инфраструктуры водных видов спорта.
Обсуждены также вопросы проведения в нашей стране крупных международных соревнований, заседания Ассамблеи Олимпийского совета Азии и крупных мероприятий Ассоциации олимпийских комитетов.